×
امید زندی

امید زندی

  • مدرس فرادرس
  • دانشجوی دکتری تخصصی مهندسی برق – کنترل
  • دانشگاه علم و صنعت ایران

مهندس امید زندی، دانشجوی دکتری مهندسی برق – گرایش کنترل در دانشگاه علم و صنعت ایران هستند. ایشان مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را نیز در دانشگاه علم و صنعت ایران گذرانده و به ترتیب با معدل‌های ۱۸/۵۲ و ۱۹/۷۶ و کسب رتبه اول فارغ‌التحصیل شدند. علاوه بر این، موفق به کسب رتبه اول (مدال طلا) المپیاد علمی دانشجویی مهندسی برق کشور در سال ۹۴ و همچنین رتبه سوم (مدال برنز) المپیاد علمی دانشجویی کشوری در سال ۱۳۹۳ در رشته برق شده‌اند.

زمینه ‌های مورد علاقه ایشان شامل: عیب‌یابی ماشین‌های الکتریکی، کنترل غیر خطی، کنترل پیش‌بین مدل، کنترل عصبی و فازی، رباتیک و مکاترونیک است و چندین پروژه تحقیقاتی و آزمایشگاهی نیز در این حوزه‌ها انجام داده‌اند. همچنین از نرم‌افزارهایی که ایشان بر آن‌ها تسلط دارند می‌توان به: MATLAB, Simulink, Proteus, ‌OrCAD, Arduino و LabVIEW اشاره کرد.

مهندس امید زندی علاقه زیادی به تدریس آنلاین دروس مهندسی برق، کنترل، الکترونیک و ریاضیات دارند و جزو فعال‌ترین مدرسین فرادرس به شمار می‌روند. ایشان تاکنون بیش از هزار ساعت آموزش تخصصی در فرادرس منتشر کرده‌اند.

مهارت ها: ایشان با داشتن سابقه آموزشی قوی و تسلط بر نرم‌افزارهای مهندسی مختلف، مهارت بالایی در تحلیل، طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌های کنترلی، رباتیک و ابزار دقیق دارند.

سوابق تحصیلی

مقطع تحصیلی رشته تحصیلی دانشگاه / موسسه آموزشی
دانشجوی دکتری تخصصی مهندسی برق – کنترل دانشگاه علم و صنعت ایران
کارشناس ارشد مهندسی برق – کنترل دانشگاه علم و صنعت ایران
کارشناسی مهندسی برق دانشگاه علم و صنعت ایران
دانشجویان۱۲۰,۱۵۶ دانشجو
حضور دانشجویان در کلاس۱۱۰ میلیون دقیقه
مدت زمان آموزش‌ها۵۳,۴۶۹ دقیقه
تعداد آموزش‌ها۱۹۰ عنوان آموزشی

تعلیم این تعداد دانشجو در نظام آموزشی رایج، نیازمند حداقل ۱۵۱ سال فعالیت آموزشی است.

آموزش‌ها‌

  • نوع آموزش
  • وضعیت آموزش
1

آموزش مدارهای الکتریکی ۱

درس مدارهای الکتریکی ۱ یکی از درس های پایه ای تمام گرایش های مهندسی برق می باشد و در این درس دانشجویان برای اولین بار با فضای کاری مهندسی برق برخورد خواهند کرد. بنابراین این درس شامل تحلیل مدارهای الکتریکی ساده شامل مقاومت ها، خازن ها، سلف ها، ترانسفورماتورها و تقویت کننده های عملیاتی است. توانایی درک نحوه کار ادوات پایه مذکور پیش نیاز اساسی برای سایر دروس مهندسی برق از جمله دروس گرایش الکترونیک مانند الکترونیک ۱ و ۲ است.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۲۳ ساعت و ۴۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
2

آموزش ریاضی مهندسی

ریاضیات مهندسی، هنر اعمال ریاضیات به سیستم های واقعی پیچیده است که با ترکیب تئوری های ریاضیاتی، مهندسی عملی و محاسبات علمی به حل چالش های مهندسی می پردازد. بدون هیچ گونه تردیدی، ریاضیات مهندسی جز جدایی ناپذیر تمام علوم مهندسی است که بدون آن امکان حل اغلب مسائل مهندسی وجود ندارد. برای مثال در رشته مهندسی برق، برای بررسی نحوه پخش ولتاژ الکتریکی در داخل اجسام رسانا و یا در مهندسی مکانیک برای تحلیل ارتعاشات یک صفحه مستطیلی، از معادلات دیفرانسیل با مشتقات جزئی استفاده می شود که این موضوع به صورت دقیق در ریاضیات مهندسی آموزش داده می شود.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۵ ساعت و ۵۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
3

آموزش الکترونیک ۱

الکترونیک، علم مطالعه عبور جریان الکتریکی و اثرات عبور جریان از مدارات الکتریکی است. درس الکترونیک ۱ یکی از پایه ای ترین و جذاب ترین دروس مهندسی برق است. در این درس دانشجویان با دنیای شیرین و لذت بخش مدارات الکترونیک و تحلیل و طراحی آن ها آشنا خواهند شد. در این مجموعه آموزشی به آموزش درس الکترونیک ۱ می پردازیم و سعی خواهیم کرد با مثال های ساده و بیانی ساده و شیوا، مفاهیم پایه ای و بنیادی الکترونیک ۱ را آموزش دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۱ ساعت و ۲۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
4

آموزش ابزار دقیق Instrumentation

ابزار دقیق، پایه کنترل پروسه های صنعتی است. در پروسه های صنعتی تعداد زیادی از متغیرها مانند دما، فلو، فشار، سطح مایع و … باید به صورت پیوسته اندازه گیری و کنترل شوند که وظیفه اندازی گیری این متغیرها بر عهده سنسورها قرار دارد. اغلب طراحان پروسه های صنعتی انتظاراتی مانند عملکرد ایمن پلانت و نرخ تولید بالا دارند که برای رسیدن به این امر نیاز داریم که با استفاده از سنسورها و عملگرهای مناسب پروسه را به صورت مناسبی تحت کنترل دربیاوریم. درس ابزار دقیق، درس آشنایی با سنسورها و اصول کاری آن هاست و دانشجویان در این درس با انواع مختلف سنسورهای اندازه گیری حرکت، شتاب، ارتعاش، فلو، دما، فشار، فاصله و … آشنا خواهند شد.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۲۱ ساعت و ۱۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
5

آموزش الکترونیک ۲

الکترونیک، علم مطالعه عبور جریان الکتریکی و اثرات عبور جریان از مدارات الکتریکی است. درس الکترونیک ۲ یکی از پایه ای ترین و جذاب ترین دروس مهندسی برق است که در ادامه درس الکترونیک ۱ ارائه می شود. در این فرادرس به آموزش درس الکترونیک ۲ می پردازیم و سعی خواهیم کرد با مثال های ساده و بیانی ساده و شیوا، مفاهیم پایه ای و بنیادی الکترونیک ۲ را آموزش دهیم. لازم به ذکر است که این آموزش در ادامه آموزش الکترونیک ۱ است و لازم است دانشجویان عزیز با مطالب الکترونیک ۱ آشنایی کامل داشته باشند.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۸ ساعت و ۱۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
6

آموزش ریاضی عمومی ۲ - مرور و حل تمرین

ریاضی عمومی 2، جزو پایه ای ترین دروس مقطع کارشناسی تمام گرایش های مهندسی است. در این درس، در ابتدا به جبرخطی و سپس در ادامه آن در درس دوم به هندسه تحلیلی پرداخته می شود. در درس سوم، آنالیز برداری و در درس های چهارم تا هفتم آنالیز توابع چند متغیره ارائه می شود. در این درس ها توابع چند متغیره از جنبه های حد، مشتق و انتگرال، مورد بررسی قرار می گیرند. در درس هشتم انتگرال منحنی ها و کاربردهای آن ها و در نهایت، در درس آخر، انتگرال رویه ها و قضایای استوکس (Stokes) و گاوس (Gauss) معرفی می شوند. روش آموزش این فرادرس، کاملا مساله محور است و فقط از طریق حل مساله های مختلف امتحانی و کنکوری، ریاضی عمومی ۲ آموزش داده می شود.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۵ ساعت و ۱۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
7

آموزش مبانی ​الکترونیک - مفاهیم تئوریک و شبیه سازی در پروتئوس و اورکد Proteus و OrCAD

اگر تاکنون تجربه کار عملی با مدارات الکترونیک را نداشته اید، این آموزش را به شما توصیه می کنیم. این آموزش شما را وارد دنیای شگفت انگیز آنالیز و طراحی مدارات الکترونیکی خواهد کرد. در این آموزش سعی شده تمام نکات تئوری و عملی لازم برای ایجاد یک دیدگاه مهندسی نسبت به مدارات و قطعات پایه الکترونیک ارائه شود. ما در این آموزش به اندازه نیاز به مباحث تئوری خواهیم پرداخت و کل مطالب به صورت عملی همراه با شبیه سازی در نرم افزارهای مانند پروتئوس (Proteus) و اورکد (OrCAD) انجام خواهد گرفت.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۲ ساعت و ۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
8

آموزش حل تمرین الکترونیک ۱

در آموزش الکترونیک ١ (+) به مباحث تئوری تحلیل مدارات الکترونیکی پرداختیم. در این فرادرس به حل مسائل گوناگون از الکترونیک ١ می پردازیم و سعی می کنیم با ارائه مسأله های متنوع از بخش های مختلف الکترونیک نظیر فیزیک الکترونیک، دیودها، ترانزیستورهای دوقطبی، تقویت کننده های یک طبقه و چند طبقه و ترانزیستورهای اثر میدان مطالبی که در آموزش الکترونیک ١، یاد گرفتیم را تمرین کنیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۲۵ ساعت و ۱۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
9

آموزش مبانی مهندسی برق ۱

این فرادرس به دو بخش مدارهای الکتریکی و مدارهای الکترونیکی تقسیم بندی شده است. در بخش مدارهای الکتریکی به معرفی المان های الکتریکی پایه، قوانین تحلیل مدارات الکتریکی، مدارات مرتبه اول و دوم، مدارات AC و مدارات تزویج و ترانسفورماتور (Transformator) می پردازیم و در بخش مدارهای الکترونیکی نیز به معرفی المان های الکترونیکی، تعیین نقطه کار مدارات دیودی و ترانزیستوری (Transistor) و تحلیل تقویت کننده های ترانزیستوری می پردازیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۳ ساعت و ۵۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
10

آموزش مشتق گیری و انتگرال گیری عددی (رایگان)

یکی از درس های خیلی جذاب مقطع کارشناسی اکثر رشته های مهندسی، درس محاسبات عددی است که اغلب درترم های دوم یا سوم ارائه می شود. در این درس، معادلات دیفرانسیلی که به روش تحلیلی قادر به حل آن ها نیستیم، به صورت عددی و با دقت دلخواه حل می شود و یا چگونگی حل مسائل بهینه سازی به صورت عددی آموزش داده می شود. ما در این آموزش قصد داریم تا مشتق گیری و انتگرال گیری عددی را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
11

آموزش کنترل خطی با رویکرد حل مساله

کنترل خطی، یکی از درس های مهم مهندسی کنترل است که در مقطع کارشناسی ارائه می شود و به طراحی کنترل کننده های خطی می پردازد. برای طراحی یک کنترل کننده خطی مناسب به یک مدل مناسب از پلانت تحت کنترل و سپس یک راه حل سیستماتیک برای تنظیم پارامترهای کنترلر نیاز داریم، در نتیجه در این فرادرس ابتدا روش های مدل سازی پلانت های واقعی و سپس تحلیل ویژگی های زمانی و فرکانسی پلانت ها و در نهایت گام های لازم برای طراحی کنترل کننده ها در حوزه زمان و فرکانس، تمرین می شود و سعی خواهیم کرد از طریق حل مساله های متنوع درس کنترل خطی را آموزش دهیم و برای درک بیشتر اهمیت کنترل، اغلب تمرین ها را طوری انتخاب کرده ایم که کاربرد عملی و صنعتی داشته باشند.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۲۰ ساعت و ۵۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
12

آموزش حل تمرین مدارهای الکتریکی ۱

در آموزش مدارهای الکتریکی ١ که در مجموعه آموزشی فرادرس ضبط شده است، به مباحث تئوری درس مدارهای الکتریکی پرداخته شده است. در این آموزش سعی داریم با حل تمرینات متنوع از این درس، دانسته هایمان را تست کنیم و بتوانیم مدارهای الکتریکی پایه ای که یکی از مهم ترین درس های مفهومی و پایه ای مهندسی برق است را بیشتر یاد بگیریم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۷ ساعت و ۲۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
13

آموزش مدارهای الکتریکی ۱ - مرور و حل تست

درس مدارهای الکتریکی یکی از دروس مهم در کنکور کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی برق در تمام گرایش ها است، از طرفی با مطالعه سوالات کنکورهای ارشد و دکتری در سال های اخیر می توان به این نکته پی برد که سوالات، کاملا مفهومی شده اند و داوطلبین کنکور باید از قبل، آمادگی لازم برای حل سوالات مفهومی مدارهای الکتریکی را داشته باشند. درس مدارهای الکتریکی در کنکور ارشد و دکتری شامل دو قسمت مدارهای الکتریکی ۱ و مدارهای الکتریکی ۲ است و در این مجموعه به آموزش مفهومی و چگونگی حل تست های مدارهای الکتریکی ۱ پرداخته می شود. با مطالعه این فرادرس، داوطلبین کنکور ارشد و دکتری مهندسی برق، قادر خواهند بود سوالات درس مدارهای الکتریکی را به راحتی حل کنند.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۴ ساعت و ۲۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
14

آموزش پیاده سازی سیستم های کنترلی با آردوینو Arduino

در این آموزش، در ابتدا با چند نمونه از موتورهای صنعتی آشنا خواهیم شد. سپس به مبحث اندازه گیری موقعیت و سرعت موتور جریان مستقیم با استفاده از انکودر و سخت افزار آردوینو می پردازیم. در ادامه آموزش، انواع کنترلرها برای کنترل موقعیت و سرعت موتور معرفی خواهد شد و سیستم حلقه بسته در نرم افزار آردوینو به صورت عملی اجرا خواهد شد و در نهایت روش های فرمان دادن به موتور یعنی از طریق ارسال سیگنال آنالوگ، ارسال از طریق صفحه کلید و ارسال از طریق موبایل (بلوتوث موبایل) را ارائه خواهیم داد.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۴۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
15

آموزش محاسبات عددی - مرور و حل مساله

یکی از دروس مقطع کارشناسی اکثر رشته های مهندسی، درس محاسبات عددی است که اغلب در ترم های دوم یا سوم ارائه می شود و در آن معادلات دیفرانسیلی که به روش تحلیلی نمی توانیم آن ها را حل کنیم، به صورت عددی و با دقت بالا حل می گردد. در ابتدای این آموزش به انواع منابع خطا در محاسبات ریاضی می پردازیم و سپس روش های حل معادلات و دستگاه معادلات خطی و غیرخطی را ارائه می کنیم و در مرحله بعدی، مباحث درون یابی، برون یابی و برازش را مورد بررسی قرار می دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۶ ساعت و ۳۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
16

آموزش مخابرات ۱

درس مخابرات ۱ یا سیستم های مخابرات آنالوگ 1، درس آشنایی با روش های پردازش سیگنال و آماده سازی سیگنال ها برای ارسال در یک کانال مخابراتی است. در این درس ابتدا انواع سیستم های مخابراتی، کانال های مخابراتی، سیگنال های مخابراتی و ابزارهای لازم برای تحلیل آنها بیان می شود. سپس در ادامه آموزش انواع روش های مدولاسیون و دمدولاسیون سیگنال های پیام، که اساس انتقال پیام در بسیاری از سیستم های مخابراتی است، ارائه می شود.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۳۱ ساعت و ۳۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
17

آموزش الکترونیک ۳

در این آموزش ویدئویی، سعی خواهیم کرد با مثال ها و بیانی ساده و شیوا مفاهیم پایه ای و بنیادی الکترونیک ٣ را آموزش دهیم. لازم به ذکر است که این آموزش در ادامه مجموعه آموزشی الکترونیک ١ و ٢ از مجموعه آموزشی فرادرس می باشد و لازم است دانشجویان عزیز با مطالب الکترونیک ١ و ٢ آشنایی کامل داشته باشند.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۵ ساعت و ۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
18

آموزش مبانی مهندسی برق ۲

در این آموزش ابتدا به توضیح مدارهای مغناطیسی می پردازیم که برای درک کارکرد ترانسفورماتور و ماشین های الکتریکی که در درس های بعدی ارائه می شود، لازم و ضروری است، سپس به اصول و مبانی ماشین های الکتریکی جریان مستقیم و تحلیل ژنراتورها و موتورهای جریان مستقیم می پردازیم و در بخش بعدی، ترانسفورماتورهای قدرت را ارائه خواهیم کرد.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۶ ساعت و ۳۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
19

آموزش مدارهای الکتریکی ۲ - مرور و حل تست

در آموزش مدارهای الکتریکی ۲ لینک (+) به آموزش تئوری این درس پرداخته شده است. این آموزش برای دانشجویان کارشناسی مهندسی برق که برای اولین بار این واحد درسی را اخذ یا مطالعه می کنند، مناسب و عالی است. در آموزش مدارهای الکتریکی ۲ (مرور و حل تست) به آموزش تستی مدارهای الکتریکی ۲ پرداخته می شود تا دانشجویان بعد از آموختن مطالب تئوری مدارهای الکتریکی 2، مهارت لازم برای حل سوالات تستی مدارهای الکتریکی ۲ در کنکور ارشد و دکتری مهندسی برق را کسب کنند. از نظر سرفصل، شباهت زیادی بین این دو آموزش وجود دارد ولی توضیحات آموزش کاملا متفاوت است و نکاتی بیان می شود که برای کنکور ارشد کاملا مناسب باشد و همین طور بخش اعظم این آموزش (حدود ۷۰ درصد) به حل سوالات تستی کنکورهای ارشد می پردازد.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۳ ساعت و ۳۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
20

آموزش طراحی سیستم های کنترل غیر خطی

طراحی کنترل کننده های غیرخطی به مراتب از طراحی کنترل کننده های خطی سخت تر بوده و نیازمند ریاضیات پایه ای قوی است. در آموزش تحلیل سیستم های غیرخطی که در فرادرس منتشر شده است به ابزارهای لازم برای تحلیل و آنالیز سیستم های غیرخطی پرداختیم. در این فرادرس نیز در ادامه آموزش قبل با استفاده از ابزارات مختلف، نحوه طراحی کنترلر غیرخطی، برای رسیدن به سیستم حلقه بسته مناسب را ارائه می کنیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۸ ساعت و ۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
21

آموزش تحلیل سیستم های غیر خطی

طراحی کنترل کننده های غیرخطی به مراتب از طراحی کنترل کننده های خطی سخت تر و نیازمند ریاضیات پایه ای قوی می باشد. در این مجموعه آموزشی مفاهیم پایه ای تحلیل سیستم های کنترل غیرخطی آموزش داده می شود.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۸ ساعت و ۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
22

آموزش فیزیک عمومی ۲ - حل مساله

در درس فیزیک عمومی ۲ که اسم دیگر آن فیزیک الکتریسیته و مغناطیس است، در ابتدا به بررسی بار الکتریکی و میدان الکتریکی می پردازیم و سپس قانون گاوس برای محاسبه راحت تر میدان الکتریکی بارهای متقارن ارائه می شود و در ادامه، در باره پتانسیل الکتریکی و مدارات الکتریکی بحث می شود. تا اینجا بیشتر بحث ها مربوط به میدان الکتریکی است ولی در ادامه، درس های میدان های الکترومغناطیسی، القا و خودالقایی، مدارات الکترومغناطیسی و جنبه های مغناطیسی را بررسی می کنیم. روش آموزش، کاملا مساله محور است و فقط از طریق حل مساله های مختلف امتحانی و کنکوری، فیزیک عمومی ۲ آموزش داده می شود.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۰ ساعت و ۴۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
23

آموزش مدارهای الکتریکی ۲ - حل تمرین

در آموزش مدارهای الکتریکی ٢، به مباحث تئوری درس مدارهای الکتریکی ٢ پرداخته شده است. در این آموزش سعی داریم با حل تمرینات متنوع از این درس، دانسته هایمان را تست کنیم و بتوانیم مدارهای الکتریکی پایه ای که یکی از مهم ترین درس های مفهومی و پایه ای مهندسی برق است را بیشتر یاد بگیریم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۸ ساعت و ۱۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
24

آموزش کنترل پیش بین مدل با متلب

کنترل مدل پیش بین، در دو دهه اخیر پیشرفت چشم گیری هم در حوزه تحقیقات و هم در حوزه کنترل پروسه های صنعتی پیدا کرده است. دلیل این موفقیت را می توان در توانایی بالای کنترل مدل پیش بین برای حل مشکلات کنترل پروسه های صنعتی در حوزه زمان دانست. کنترل مدل پیش بین، شاخه های مختلف مهندسی کنترل را اعم از: کنترل بهینه، کنترل تصادفی، کنترل چند متغیره، کنترل سیستم های تاخیردار و… را در بر می گیرد. یکی دیگر از ویژگی های مهم کنترل مدل پیش بین، طراحی مقید است که این امکان را فراهم می آورد تا کنترلی را طوری طراحی نمود که محدوده سیگنال های کنترلی تولید شده، کنترل شوند.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۱ ساعت و ۳۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
25

آموزش کنترل موتورهای الکتریکی صنعتی ۱

هدف از این فرادرس، درک نحوه کار سیستم های کنترلی موتورهای صنعتی و اجزای آن ها، نحوه انتخاب صحیح وسایل برای یک کاربرد خاص، قابلیت خواندن، طراحی نقشه کنترل موتور و طراحی و عیب یابی سیستم های کنترلی موتورها است. لازم به ذکر است که بخش هایی از این آموزش در برخی دانشگاه ها به عنوان درس سه واحدی مقطع کارشناسی ارشد در رشته های مهندسی برق، مکانیک، راه آهن، رباتیک و مکاترونیک تدریس می شود.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۳ ساعت و ۴۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
26

آموزش شناسایی سیستم

در مهندسی کنترل، اغلب الگوریتم های کنترلی که ارائه می شود بر مبنای مدل هستند، بدین معنی که یا ساختار کنترل کننده بر اساس مدل است و یا اینکه پارامترهای کنترل کننده وابسته به پارامترهای مدل پلانت هستند. در نتیجه برای کارکرد صحیح این قوانین کنترلی لازم است که مدل نسبتاً دقیق و مناسب از سیستم داشته باشیم. از طرفی اکثر پلانت های واقعی که در عمل با آن ها سروکار داریم را نمی توان با استفاده از روش های ریاضی و بر اساس قوانین فیزیکی حاکم بر پلانت، مدل سازی کرد. در این موارد ناچار هستیم که بر اساس داده های آزمایشگاهی که از پلانت گرفته می شود، یک مدل مناسب استخراج کنیم. در درس شناسایی سیستم ابزارهای لازم برای رسیدن به این هدف ارائه خواهد شد.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۱ ساعت و ۱۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
27

آموزش جبر خطی

هدف از ارائه این آموزش، بیان تئوری‌ها و کاربردهای جبر خطی برای دانشجویان رشته‌های ریاضی، مهندسی و علوم کاربردی است. تکنیک‌های حل دستگاه معادلات خطی و جبر بردارها در درس یکم مورد بررسی قرار می‌گیرد. آنالیز ماتریسی، تبدیلات ماتریسی و خطی، در درس دوم بحث می‌گردد. دترمینان، مقادیر ویژه و بردارهای ویژه، مباحث کلیدی در درس سوم هستند که کاربردهای آن‌ها نیز بیان می‌گردد. در درس چهارم به‌ صورت دقیق‌‌تر و جزئی‌‌تر به فضاهای برداری و خواص آن‌ها می‌پردازیم. در نهایت و در درس آخر آموزش، یکی از مهم‌ترین کاربردهای جبر خطی یعنی حل مساله حداقل مربعات، شرح داده می‌شود. در تمام درس‌ها سعی می‌گردد که با ارائه‌ مثال‌های متنوع و گویا، کاربرد جبر خطی در مسائل مهندسی و علوم کاربردی نشان داده شود.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۷ ساعت و ۳۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
28

آموزش ماشین های الکتریکی ۱ - مرور و حل تست

در آموزش ماشین های الکتریکی ۱ (+) به آموزش تئوری این درس پرداخته شد. این آموزش برای دانشجویان کارشناسی مهندسی برق که برای اولین بار این واحد درسی را اخذ یا مطالعه می کنند، مناسب است. در آموزش ماشین های الکتریکی ۱ (مرور و حل تست) به آموزش تستی ماشین های الکتریکی ۱ پرداخته می شود تا دانشجویان بعد از آموختن مطالب تئوری ماشین های الکتریکی 1، مهارت لازم برای حل سوالات در کنکور ارشد مهندسی برق را کسب کنند، لذا از نظر درس ها شباهت زیادی بین این دو آموزش وجود دارد ولی توضیحات آموزش، کاملا متفاوت است و نکاتی بیان می شود که برای کنکور ارشد، کاملا مناسب باشد و همین طور بخش اعظم این آموزش (حدود ۷۰ درصد) به حل سوالات تستی کنکورهای ارشد پرداخته می شود.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۶ ساعت و ۳۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
29

آموزش سیستم های کنترل غیر خطی با رویکرد حل مساله

در این آموزش می خواهیم که با حل مسائل متنوع از بخش های مختلف کنترل سیستم های غیرخطی، درک و مهارت خود را از این سیستم ها بالاتر ببریم تا بتوانیم به صورت عملی تر از ابزارهایی که قبلاً در آموزش تحلیل و طراحی سیستم های غیرخطی ارائه شده است، در جهت انجام پروژه های خود استفاده کنیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۳ ساعت
یادگیری را شروع کنید
30

آموزش ریاضی مهندسی - مرور و حل مساله

درس ریاضیات مهندسی جزو مهم ترین و مفهومی ترین دروس مقطع کارشناسی اغلب رشته های مهندسی است و پیش نیاز اساسی برای مطالعه سایر دروس پیشرفته به حساب می آید. یکی از راه های اساسی برای یادگیری مفهومی این درس حل تمرینات متنوع و گوناگون است. به همین دلیل در آموزش ریاضیات مهندسی سعی داریم با حل مساله های مختلف و مفهومی نگرشی نو در کاربرد ریاضیات مهندسی در علوم مهندسی ایجاد کنیم. این آموزش در ادامه آموزش ریاضیات مهندسی فرادرس قرار می گیرد و حدود ۳۰ درصد از مطالب و نکات اصلی آن مرور می شود و مابقی زمان آموزش را به حل مساله و تمرین می پردازیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۱ ساعت و ۴۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
31

آموزش ماشین های الکتریکی ۲ - مرور و حل تست کنکور ارشد

درس ماشین های الکتریکی، یکی از دروس مهم در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی برق است، به خصوص برای گرایش های قدرت، کنترل و مکاترونیک تاثیر زیادی در کسب رتبه های عالی دارد. از طرفی سوالات کنکورهای ارشد در سال های اخیر، مفهومی شده است و باید از قبل، داوطلبین کنکور آمادگی لازم برای حل سوالات مفهومی ماشین های الکتریکی را داشته باشند. درس ماشین های الکتریکی در کنکور ارشد شامل دو قسمت ماشین های الکتریکی ۱ و ماشین های الکتریکی ۲ است و در این فرادرس به آموزش مفهومی و چگونگی حل تست های ماشین های الکتریکی ۲ در کنکور ارشد پرداخته شده است. با مطالعه این آموزش، داوطلبین کنکور ارشد مهندسی برق قادر خواهند بود سوالات درس ماشین های الکتریکی را به راحتی حل کنند.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۳ ساعت و ۱۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
32

آموزش حل تمرین الکترونیک ۲

در آموزش الکترونیک ٢ به مباحث تئوری تحلیل مدارات الکترونیکی پرداختیم. در این فرادرس به حل مسائل گوناگون از الکترونیک ٢ می پردازیم و سعی می کنیم با ارائه مسأله های متنوع از بخش های مختلف، نظیر پاسخ فرکانسی تقویت کننده های ترانزیستوری، آینه های جریان، تقویت کننده های توان، تفاضلی، فیدبک، تقویت کننده های عملیاتی ،منابع تغذیه و دیگر مطالبی که در درس الکترونیک ٢ یاد گرفتیم را تمرین کنیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۲۵ ساعت و ۱۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
33

آموزش مبانی الکترونیک دیجیتال - بخش یکم

آموزش مبانی الکترونیک دیجیتال، شامل: اصول الکترونیک دیجیتال، آی سی های الکترونیک دیجیتال و کاربردهای آن ها است. این فرادرس اغلب مباحث مربوط به الکترونیک دیجیتال را از سطح پایه، مانند آی سی های پایه دیجیتال تا سطح پیشرفته، مانند: ابزار دقیق دیجیتال، آی سی های برنامه پذیر، میکروکنترلرها و میکروپروسسورها (Microprocessor) را شامل می شود. آموزش مبانی الکترونیک دیجیتال علاوه بر این که برای دانشجویان کارشناسی و ارشد مهندسی برق و کامپیوتر مفید است، می تواند به عنوان مرجع مناسبی برای تکنسین ها، محققان و علاقه مندان به حوزه الکترونیک دیجیتال عملی باشد، همچنین برای مشاهده بخش دوم این آموزش می توانید به این لینک (+) مراجعه نمایید.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۲ ساعت و ۳۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
34

آموزش طراحی کنترلر پی آی دی PID تطبیقی

کنترلرهای تناسبی، مشتقی، انتگرالی یا PID هنوز هم از رایج ترین کنترلرهای مورد استفاده در صنعت هستند به این دلیل که ساختاری ساده و نصب راحتی دارند. در بسیاری از کاربردهای واقعی، سیستم های کنترلی دارای پارامترهایی هستند که در طول زمان آهسته تغییر کرده یا دارای عدم قطعیت هستند. بنابراین کنترلر PID باید دوباره تنظیم شود تا تغییرات پارامترهای پلانت را جبران کند.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۲۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
35

آموزش کنترل بهینه

تئوری کنترل بهینه که امروزه نقش خیلی مهمی در طراحی کنترلرهای مدرن دارد، با اهداف بیشینه سازی عملکرد یک سیستم همزمان با کمینه سازی هزینه سیستم، هم از نظر مصرف انرژی و هم از نظر اقتصادی مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارت دیگر، هدف کنترل بهینه، تعیین سیگنال های کنترلی به نحوی است که علاوه بر اینکه قیدهای حاکم بر پلانت رعایت شود، یک تابع معیار نیز حداقل گردد. تابع معیار می تواند میزان سوخت مصرفی، خطای ردیابی و یا هزینه پروسه باشد. در این آموزش، در قالب هشت درس، کنترل بهینه آموزش داده خواهد شد.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۶ ساعت و ۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
36

آموزش آردوینو در پروتئوس Proteos به همراه برنامه نویسی و شبیه سازی

در این آموزش به برنامه نویسی نرم افزار آردوینو (Arduino) با استفاده از نرم افزار پروتئوس (Proteus) می پردازیم. شبیه سازی با نرم افزار پروتئوس این امکان را به وجود می آورد که برای طرح ها و پروژه های خود بدون صرف هزینه، نمونه بسازیم و باعث صرفه جویی در زمان و هزینه شویم. همچنین با توجه به این که اغلب پروژه های عملی مهندسی برق، الکترونیک شامل بخش های مختلفی مانند: پردازنده ها و مدارات الکتریکی است، شبیه سازی و برنامه نویسی آردوینو در پروتئوس این فرصت را به ما می دهد که خیلی راحت طراحی مدارات الکترونیک را با برنامه نویسی ترکیب کنیم و بعد از نهایی سازی پروژه های شبیه سازی از همان طرح ها برای پیاده سازی عملی استفاده کنیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۸ ساعت و ۵۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
37

آموزش معادلات دیفرانسیل با مشتقات جزئی (رایگان)

ریاضیات مهندسی، هنر اعمال ریاضیات به سیستم های واقعی پیچیده است که با ترکیب تئوری های ریاضیاتی، مهندسی عملی و محاسبات علمی به حل چالش های مهندسی می پردازد. بدون هیچ گونه تردیدی، ریاضیات مهندسی جز جدایی ناپذیر تمام علوم مهندسی است که بدون آن امکان حل اغلب مسائل مهندسی وجود ندارد. برای مثال در رشته مهندسی برق، برای بررسی نحوه پخش ولتاژ الکتریکی در داخل اجسام رسانا و یا در مهندسی مکانیک برای تحلیل ارتعاشات یک صفحه مستطیلی، از معادلات دیفرانسیل با مشتقات جزئی استفاده می شود که این موضوع به صورت دقیق در ریاضیات مهندسی آموزش داده می شود.ما در این آموزش قصد داریم تا آموزش معادلات دیفرانسیل با مشتقات جزئی را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۸۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
38

آموزش کنترل موتورهای الکتریکی صنعتی ۲

موتورهای الکتریکی، قلب تپنده اغلب صنایع امروزی هستند که بدون آن ها بسیاری از صنایع از کار خواهند افتاد. نحوه کنترل این موتورها، اینکه به چه صورت راه اندازی می شوند و با کدام ابزار، سرعت و گشتاور آن کنترل می شود، یکی از موضوعات بسیار مهم این حوزه است. با توجه به تنوع انواع موتورهای صنعتی و محیط های گوناگون استفاده از آن ها، این فرادرس براساس تجربیات عملی گسترده در حوزه کنترل موتورهای الکتریکی صنعتی طراحی شده است.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۷ ساعت و ۳۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
39

آموزش کنترلرهای تطبیقی خود تنظیم با متلب

یکی از معروف ترین و پرکاربرد ترین روش ها در طراحی کنترلرهای تطبیقی سیستم های تطبیقی خود تنظیم هستند. این کنترل گرها به دو صورت مستقیم و معکوس مورد پیاده سازی قرار می گیرند. در روش اول ابتدا دینامیک پلانت شناسایی می شود، سپس از حل یک مساله طراحی، پارامترهای کنترلر تعیین می شوند. و در روش دوم مستقیماً پارامترهای کنترلر تعیین می شوند.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۳۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
40

آموزش کاربرد متلب در کنترل خطی

درس کنترل خطی یکی از پایه ای ترین و مفهومی ترین دروس مقطع کارشناسی مهندسی برق، گرایش کنترل می باشد. در این درس با مفاهیم تئوری و ابزارهای لازم برای تحلیل و کنترل سیستم های کنترل خطی مانند کنترل سرعت و موقعیت موتورهای جریان مستقیم، کنترل دمای اتاق و... آشنا خواهید شد. کنترل کننده های خطی که در این درس ارائه می شوند مانند کنترل PID، کنترل پس فاز، کنترل پیش فاز و کنترل فیدبک حالت، به دلیل سادگی در پیاده سازی عملی آن، مهم ترین کنترلرهای صنعتی نیز بشمار می روند. در این مجموعه آموزشی با استفاده از نرم افزار متلب (MATLAB) مراحل لازم برای تحلیل و طراحی کنترل کننده های خطی ارائه خواهد شد و به عنوان مکملی در کنار درس کنترل خطی خواهد بود.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۳ ساعت و ۵۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
41

آموزش تکنیک پالس

درس تکنیک پالس یکی از دروس مهم دوره کارشناسی رشته مهندسی برق به خصوص گرایش الکترونیک است ولی مفاهیم ارائه شده در این درس برای تمام دانشجویان مهندسی برق لازم و ضروری است. هدف این آموزش این است که دانشجویان با فراگیری آن قادر باشند که مدارات پالس لازم را با توجه به نیازهایشان طراحی کنند.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۶ ساعت و ۳۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
42

آموزش مبانی الکترونیک دیجیتال - بخش دوم

دانستن مبانی الکترونیک دیجیتال برای درک اصول کار و طراحی دسته وسیعی از کاربردهای الکترونیک، ضروری است. برای مثال برای فهمیدن نحوه کار کامپیوترها که اغلب همه ما به آن دسترسی داریم و یا برای فهمیدن اصول کار سیستم های مخابراتی، به مبانی الکترونیک دیجیتال نیاز داریم. با گذشت زمان، شاهد کوچک تر و توانمندتر شدن ادوات الکترونیکی هستیم، بنابراین دانشجویان و مهندسان، ملزم به یادگیری کامل اصول کار ادوات الکترونیک دیجیتال و نحوه استفاده از آن ها در پروژه های کاربردی هستند. دانستن مبانی الکترونیک دیجیتال، دانشجویان را قادر می سازد که ابزارهای لازم برای طراحی های دیجیتال خود را به راحتی انتخاب کنند، همچنین برای مشاهده بخش اول این آموزش می توانید به این لینک (+) مراجعه نمایید.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۱ ساعت و ۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
43

آموزش مدار منطقی - مرور و حل مساله

سیستم های دیجیتال نسبت به سیستم های آنالوگ به دلیل مزایای بهتر، از جمله: سادگی در طراحی، انعطاف پذیری و حساسیت کمتر به نویزهای محیطی، روز به روز در حال گسترش هستند. بنابراین آشنایی با اصول پایه ای تحلیل و طراحی سیستم های دیجیتال برای همه مهندسین برق و کامپیوتر امری ضروری محسوب می شود. درس مدار منطقی (سیستم های دیجیتال)، یکی از جذاب ترین دروس رشته های مهندسی برق و کامپیوتر است که در آن به تحلیل و طراحی اجزای پایه ای سیستم های دیجیتال، مانند: مدارات منطقی ترکیبی، ترتیبی، شمارنده ها و مدارات منطقی قابل برنامه ریزی پرداخته می شود. این درس پیش نیاز ضروری برای مطالعه دروس پیشرفته تر مانند معماری کامپیوتر و ریزپردازنده نیز به شمار می رود.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۴ ساعت و ۳۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
44

آموزش الکترونیک ۱ - مرور و حل تست

پروسه یادگیری در این آموزش بر مبنای حل تست است که در آن با حل تست های مختلف کنکورهای سال های قبل و همینطور تست های تالیفی، درس الکترونیک ۱ به صورت مفهومی آموزش داده می شود تا داوطلبین محترم کنکور ارشد مهارت های لازم تست زنی را فراگیرند. درس الکترونیک در کنکور ارشد و دکتری شامل دو قسمت: الکترونیک ۱ و الکترونیک ۲ است که در این فرادرس فقط به آموزش مفهومی و چگونگی حل تست های الکترونیک ۱ پرداخته می شود. با مطالعه این فرادرس، داوطلبین کنکور ارشد و دکترای مهندسی برق قادر خواهند بود سوالات الکترونیک را به راحتی حل کنند. لازم به ذکر است که درس های آموزش، مشابه آموزش الکترونیک ۱ است که قبلا در فرادرس منتشر شده است اما تفاوت در شیوه آموزش است یعنی در این آموزش با این فرض که مخاطب با آموزش الکترونیک ۱ آشنایی دارد، توضیحات و نکات تستی بیان شده و تمرینات هم شامل سوالات تستی کنکورهای ارشد هستند.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۱ ساعت و ۲۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
45

آموزش کاربرد متلب MATLAB در مخابرات ۱

در آموزش مخابرات ۱ به تحلیل و طراحی بخش مهمی از سیستم های مخابرات آنالوگ یعنی مدولاسیون پرداختیم. در این آموزش قصد داریم با استفاده از نرم افزار متلب (MATLAB) به پیاده سازی انواع مدولاسیون ها و دمدولاسیون هایی که در درس مخابرات ۱ به صورت کامل ارائه شد، بپردازیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۴۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
46

آموزش کنترل هوشمند با متلب

در این مجموعه آموزشی سعی شده است که هم مباحث تئوری و هم مباحث شبیه سازی در نرم افزار مهندسی متلب، برای الگوریتم های کنترلی هوشمند مورد بررسی قرار گیرد. همچنین با در نظر گرفتن پلانت های معروف مثل روبات سه درجه آزادی و آونگ معکوس عملکرد الگوریتم های هوشمند مورد ارزیابی قرار می گیرد. مخاطبین این مجموعه آموزشی باید آشنایی لازم با شبکه های عصبی، فازی، کنترل غیرخطی و تطبیقی داشته باشند.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۴۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
47

آموزش اتوماسیون صنعتی

امروزه مفهوم اتوماسیون فرایند تولیدی صنعتی، یک مفهوم جذب‌کننده برای اغلب مهندسین برق و الکترونیک است چون که اتوماسیون صنعتی به صورت کامل، تمام اصول و تکنیک‌های کنترل اتوماتیک کلاسیک را با تکنولوژی‌های میکروپروسسور (Microprocessor) و میکروکنترلر (Microcontroller) ترکیب می‌کند. پیشرفت چشمگیر در محاسبات میکروپروسسورها همزمان با توسعه رباتیک، منجر به ایجاد یک رشته علمی ویژه، به نام اتوماسیون و رباتیک شده است. هدف از ارائه این آموزش آشنا کردن دانشجویان با بخش‌های مختلف اتوماسیون صنعتی به صورت کاربردی است.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۷ ساعت و ۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
48

آموزش الکترونیک ۲ - مرور و حل تست

درس الکترونیک یکی از دروس مهم در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی برق به خصوص در گرایش های مهندسی الکترونیک و مخابرات است. با مطالعه سوالات کنکورهای ارشد و دکتری در سال های اخیر می توان به این نکته پی برد که سوالات، کاملا مفهومی شده اند و داوطلبین کنکور باید از قبل آمادگی لازم برای حل سوالات مفهومی الکترونیک را داشته باشند. با مطالعه این فرادرس، داوطلبین کنکور ارشد و دکتری مهندسی برق، قادر خواهند بود سوالات الکترونیک را به راحتی حل کنند. لازم به ذکر است که درس های آموزش، مشابه آموزش الکترونیک ۲ است که قبلا در فرادرس منتشر شده است، اما تفاوت در شیوه آموزش است یعنی در این آموزش با این فرض که مخاطب با آموزش الکترونیک آشنایی دارد، توضیحات و نکات تستی بیان شده و تمرینات هم شامل سوالات تستی کنکورهای ارشد هستند.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۲ ساعت و ۳۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
49

آموزش مدارهای منطقی یا سیستم های دیجیتال ۱

قابلیت‌ها و تکنولوژی سیستم‌های دیجیتال روز به روز در حالت بهبود هستند و به همین جهت، بر دانشجویان و مهندسین لازم است به‌ شکل دقیق و مفهومی با اصول سیستم‌های دیجیتال، قواعد پیاده‌سازی و کاربردهای آن‌ها آشنا باشند. در این آموزش و در ۱۰ درس به مبانی، تحلیل و طراحی مدارهای منطقی می‌پردازیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۲۰ ساعت و ۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
50

آموزش پردازش سیگنال‌ دیجیتال DSP

پردازش سیگنال‌های دیجیتال (Digital Signal Processing)، به فرایند اعمال تکنیک‌های ریاضی به سیگنال‌های دیجیتال به منظور آنالیز مشخصه‌ها و تغییر کیفیت آن گفته می‌شود. برای آشنایی با اهمیت پردازش سیگنال‌های دیجیتال می‌توان به کاربرد آن در سیستم‌های کنترل فعال نویز اشاره کرد که در هدفون‌های امروزی از این تکنولوژی برای افزایش کیفیت صوت استفاده می‌شود. در این سیستم‌ها به منظور حذف نویز محیط از تکنیک‌های پردازش سیگنال استفاده می‌شود. کاربردهای مهم دیگر DSP شامل: پردازش صوت و گفتار، بازشناسی و دسته‌بندی صوت، عیب‌یابی سیستم‌ها، مخابرات، رادار و سونار (Sonar)، پردازش تصویر، پردازش داده‌های پزشکی و هزاران کاربرد دیگر است.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۶ ساعت و ۳۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
51

آموزش الکترونیک ۳ - مرور و حل مساله

در آموزش الکترونیک ۳ (+) که قبلا در فرادرس منتشر شده است، به صورت کامل و تئوری مباحث مرتبط با الکترونیک، بررسی شد. هدف از آموزش الکترونیک ۳ در این فرادرس، حل مساله های متنوع است. این آموزش برای تمام دانشجویانی که به دنبال کسب نمره خوب از این درس در مقطع کارشناسی مهندسی برق هستند، توصیه می شود. درس الکترونیک ۳ در ادامه درس الکترونیک ۱ و ۲ ارائه می شود و در این درس به مباحث تکمیلی تحلیل مدارات الکترونیک از قبیل: مشخصات فرکانسی تقویت کننده ها، جبران فرکانسی، اسیلاتورها و تقویت کننده های عملیاتی نیز پرداخته می شود.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۱ ساعت و ۵۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
52

آموزش پیاده سازی کنترل تطبیقی مدل مرجع با آردوینو Arduino

در این آموزش به صورت گام به گام و عملی، مراحل لازم برای طراحی یک کنترل تطبیقی مدل مرجع برای کنترل موقعیت یک موتور جریان مستقیم با استفاده از برد آردوینو آموزش داده خواهد شد. در ابتدا به صورت تئوری کنترل تطبیقی طراحی خواهد شد و در محیط نرم افزار سیمیولینک، شبیه سازی خواهد شد و سپس کنترلر طراحی شده از طریق برنامه نویسی در محیط نرم افزار آردوینو پیاده سازی شده و بر روی موتور جریان مستقیم واقعی تست خواهد شد.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
53

آموزش توابع مختلط و نگاشت در ریاضیات مهندسی (رایگان)

ریاضیات مهندسی، هنر اعمال ریاضیات به سیستم های واقعی پیچیده است که با ترکیب تئوری های ریاضیاتی، مهندسی عملی و محاسبات علمی به حل چالش های مهندسی می پردازد. بدون هیچ گونه تردیدی، ریاضیات مهندسی جز جدایی ناپذیر تمام علوم مهندسی است که بدون آن امکان حل اغلب مسائل مهندسی وجود ندارد. برای مثال در رشته مهندسی برق، برای بررسی نحوه پخش ولتاژ الکتریکی در داخل اجسام رسانا و یا در مهندسی مکانیک برای تحلیل ارتعاشات یک صفحه مستطیلی، از معادلات دیفرانسیل با مشتقات جزئی استفاده می شود که این موضوع به صورت دقیق در ریاضیات مهندسی آموزش داده می شود.ما در این آموزش قصد داریم تا آموزش توابع مختلط و نگاشت در ریاضیات مهندسی را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت
یادگیری را شروع کنید
54

آموزش مفاهیم اساسی و قطعات بنیادی در مبانی ​الکترونیک (رایگان)

این آموزش ویدئویی به صورت عملی، شما را با مفاهیم پایه ساخت مدارات الکترونیک آشنا می کند. در کنار عملی بودن این آموزش، اشاره لازم به تئوری مرتبط با مباحث عملی نیز مطرح خواهد شد تا آموزش برای افرادی که با مباحث پایه تئوریک مرتبط با الکترونیک آشنا نیستند، نیز مفید واقع شود. اگر تا کنون تجربه کار عملی با مدارات الکترونیک را نداشته اید، این آموزش را به شما توصیه می کنیم. این آموزش شما را گام به گام وارد دنیای شگفت انگیز آنالیز و طراحی مدارات الکترونیکی خواهد کرد. ما در این آموزش قصد داریم تا مفاهیم اساسی و قطعات بنیادی در مبانی الکترونیک را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۳۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
55

آموزش آشنایی با آی سی ۵۵۵ در مبانی ​الکترونیک (رایگان)

این آموزش ویدئویی به صورت عملی، شما را با مفاهیم پایه ساخت مدارات الکترونیک آشنا می کند. در کنار عملی بودن این آموزش، اشاره لازم به تئوری مرتبط با مباحث عملی نیز مطرح خواهد شد تا آموزش برای افرادی که با مباحث پایه تئوریک مرتبط با الکترونیک آشنا نیستند، نیز مفید واقع شود. اگر تاکنون تجربه کار عملی با مدارات الکترونیک را نداشته اید، این آموزش را به شما توصیه می کنیم. این آموزش شما را گام به گام وارد دنیای شگفت انگیز آنالیز و طراحی مدارات الکترونیکی خواهد کرد. ما در این آموزش قصد داریم تا مبحث آشنایی با آی سی ۵۵۵ در مبانی الکترونیک را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۲۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
56

آموزش جبر خطی - مرور و حل مساله

هدف از ارائه این آموزش، بیان تئوری ها و کاربردهای جبر خطی برای دانشجویان رشته های ریاضی، مهندسی و علوم کاربردی است. در این آموزش مواردی همچون: تکنیک های حل دستگاه معادلات خطی، جبر ماتریس ها، فضاهای برداری، نرم ماتریس، ضرب داخلی و تعامد، تکنیک های محاسبه دترمینان ماتریس ها، مقادیر ویژه و بردارهای ویژه ماتریس ها، مورد بحث و بررسی قرار می گیرند. مبنای این آموزش حل مساله است و با فرض این که دانشجویان با جبر خطی آشنایی کامل دارند، تهیه شده است که البته برای انتقال بهتر مفاهیم در ابتدای هر درس، حدود ۲۰ الی ۳۰ درصد مفاهیم اصلی جبر خطی مرور می شود.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۶ ساعت و ۳۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
57

آموزش گیت های منطقی (رایگان)

با گذشت زمان، شاهد کوچک تر و توانمندتر شدن ادوات الکترونیکی هستیم، بنابراین دانشجویان و مهندسان، ملزم به یادگیری کامل اصول کار ادوات الکترونیک دیجیتال و نحوه استفاده از آن ها در پروژه های کاربردی هستند. دانستن مبانی الکترونیک دیجیتال، دانشجویان را قادر می سازد که ابزارهای لازم برای طراحی های دیجیتال خود را به راحتی انتخاب کنند. ما در این آموزش قصد داریم تا گیت های منطقی را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۴۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
58

آموزش یادگیری تقویتی با متلب MATLAB

در یادگیری تقویتی عامل از طریق تعامل با محیط تجربه کسب می‌کند و یاد می‌گیرد کارهایی را انجام دهد که منجر به دریافت بیشترین پاداش در آینده شود. یادگیری تقویتی در حقیقت روش محاسباتی برای یادگیری از طریق تجربه و تعامل با محیط و همواره در تلاش برای ماکزیمم‌ کردن پاداش‌ها در بلندمدت است. به بیان دیگر، یادگیری تقویتی یک نگاشت از موقعیت به عمل است، یعنی نشان می‌دهد در هر موقعیت یا حالتی چه عملی باید انجام شود تا به هدف برسیم. در این آموزش به بخش مقدماتی یادگیری تقویتی می‌پردازیم و شالوده این الگوریتم را یاد می‌گیریم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۲ ساعت و ۳۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
59

آموزش حل تمرین کنترل بهینه

تئوری کنترل بهینه که امروزه نقش خیلی مهمی در طراحی کنترلرهای مدرن دارد، با اهداف بیشینه سازی عملکرد یک سیستم، همزمان با کمینه سازی هزینه سیستم، هم از نظر مصرف انرژی و هم از نظر اقتصادی مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارت دیگر، هدف کنترل بهینه تعیین سیگنال های کنترلی به نحوی است که علاوه بر اینکه قیدهای حاکم بر پلانت رعایت شود، یک تابع معیار نیز حداقل گردد. تابع معیار می تواند میزان سوخت مصرفی، خطای ردیابی و هزینه پروسه باشد. در این آموزش در قالب هفت درس و از طریق حل مساله های مختلف و متنوع، کنترل بهینه آموزش داده خواهد شد که پیش نیاز آن درس کنترل بهینه است و مخاطبینی که برای اولین بار با این برخورد می کنند، لازم است آموزش کنترل بهینه را مطالعه نمایند.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۳ ساعت و ۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
60

آموزش معادلات دیفرانسیل با مشتقات جزئی در ریاضی مهندسی - مرور و حل مساله (رایگان)

درس ریاضیات مهندسی جزو مهم ترین و مفهومی ترین دروس مقطع کارشناسی اغلب رشته های مهندسی است و پیش نیاز اساسی برای مطالعه سایر دروس پیشرفته به حساب می آید. برای مثال در رشته مهندسی برق به منظور مطالعه میدان های الکتریکی، مغناطیسی و تحلیل سیگنال ها و سیستم ها، در رشته مهندسی مکانیک برای مطالعه ارتعاشات مواد، در رشته مهندسی شیمی برای مطالعه چگونگی انتشار گرما در مواد و حتی در رشته ریاضیات محض برای محاسبه انتگرال های خیلی پیچیده کسری، پیش‌ نیازهایی لازم داریم که در درس ریاضیات مهندسی مطرح می شوند. ما در این آموزش قصد داریم تا معادلات دیفرانسیل با مشتقات جزئی - بخش یکم (مرور و حل مساله) را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
61

آموزش تکنیک پالس با رویکرد حل مساله

درس تکنیک پالس از جهت این که روش های تولید و آنالیز مدار با ورودی های پالس را بررسی می کند از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا اغلب سیگنال های واقعی نیز به شکل پالس هستند و آموختن تکنیک پالس، دید عملی خوبی را به مهندسان برق می دهد. در این آموزش به حل تمرین این درس می پردازیم و ۸۰ درصد آموزش حل تمرین و ۲۰ درصد آموزش مرور مطالب است. هدف از این فرادرس، یاد دادن چگونگی حل مسائل تکنیک پالس است. مسائلی که حل خواهند شد هم شامل مسائل امتحانات دانشگاه های سراسری کل کشور است و هم شامل برخی مسائل عملی تکنیک پالس است.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۲ ساعت و ۵۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
62

آموزش مبانی مهندسی برق ۱ - مرور و حل مساله

درس مبانی مهندسی برق ۱، برای آشنایی سایر رشته های مهندسی به غیر از مهندسی برق، با دنیای جذاب مدارات الکتریکی و الکترونیکی است. این درس ۳ واحدی در رشته های مختلفی مانند: مهندسی صنایع، مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی و راه آهن در مقطع کارشناسی تدریس می شود. در این فرادرس، از طریق حل تمرینات متنوع به آموزش نکات و ریزه کاری های تحلیل و طراحی مدارات الکتریکی و الکترونیکی پرداخته می شود.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۳ ساعت و ۴۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
63

آموزش طراحی کنترلر فیدبک حالت بهینه عصبی

در این آموزش مکانیزمی ارائه می شود که با استفاده از آن بتوان با تعیین نقطه کار پلانت، پارامترهای کنترلر را با استفاده از یک شبکه عصبی دوباره تنظیم کرد تا به نتایج مطلوب برای رنج وسیعی از نقاط کاری برسیم. پلانتی که در نظر گرفته شده است، تعلیق مغناطیسی گوی در یک ارتفاع دلخواه است و کنترلرهایی که در نظر گرفته شده است، فیدبک حالت بهینه یا همان LQR و کنترلر تناسبی - انتگرالی - مشتقی یا همان PID است که در ابتدا قابلیت های آن ها برای پایداری سازی بررسی می گردد و سپس پارامترهای آن ها با توجه به نقطه کار پلانت توسط یک شبکه عصبی به روز رسانی می شوند.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۲۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
64

آموزش طراحی کنترلرهای مدل داخلی IMC با متلب MATLAB

کنترلر مدل داخلی (Internal Model Control) اساس بسیاری از الگوریتم های طراحی کنترل مدرن به شمار می رود. کاربرد این علم در طراحی کنترلرهای تناسبی – مشتقی – انتگرالی برای سیستم های تک ورودی – تک خروجی و همین طور طراحی کنترلر پیش بین اسمیت است که به وفور در صنایع مختلف استفاده می شوند. هدف این فرادرس آموزش الگوریتمی جهت طراحی کنترلرهای پارامتری برای رعایت ملاحظات پایه ای و عملی کنترلر با استفاده از متلب است.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۳۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
65

آموزش انتگرال ‏گیری از توابع مختلط در ریاضی مهندسی - مرور و حل مساله (رایگان)

درس ریاضیات مهندسی جزو مهم ترین و مفهومی ترین دروس مقطع کارشناسی اغلب رشته های مهندسی است و پیش نیاز اساسی برای مطالعه سایر دروس پیشرفته به حساب می آید. برای مثال در رشته مهندسی برق به منظور مطالعه میدان های الکتریکی، مغناطیسی و تحلیل سیگنال ها و سیستم ها، در رشته مهندسی مکانیک برای مطالعه ارتعاشات مواد، در رشته مهندسی شیمی برای مطالعه چگونگی انتشار گرما در مواد و حتی در رشته ریاضیات محض برای محاسبه انتگرال های خیلی پیچیده کسری، پیش‌ نیازهایی لازم داریم که در درس ریاضیات مهندسی مطرح می شوند. ما در این آموزش قصد داریم تا انتگرال گیری از توابع مختلط - بخش یکم (مرور و حل مساله) را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
66

آموزش مدارات دیودی (رایگان)

پروسه یادگیری در این آموزش بر مبنای حل تست است که در آن با حل تست های مختلف کنکورهای سال های قبل و همینطور تست های تالیفی، درس الکترونیک ۱ به صورت مفهومی آموزش داده می شود تا داوطلبین محترم کنکور ارشد مهارت های لازم تست زنی را فراگیرند. درس الکترونیک در کنکور ارشد و دکتری شامل دو قسمت: الکترونیک ۱ و الکترونیک ۲ است که در این فرادرس فقط به آموزش مفهومی و چگونگی حل تست های الکترونیک ۱ پرداخته می شود. با مطالعه این فرادرس، داوطلبین کنکور ارشد و دکترای مهندسی برق قادر خواهند بود سوالات الکترونیک را به راحتی حل کنند. ما در این آموزش قصد داریم تا مدارات دیودی را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
67

آموزش جبر ماتریس ها و دترمینان - مرور و حل مساله (رایگان)

جبر خطی کاربردهای ویژه‌ای در علوم و مهندسی دارد. مثلا در علوم مهندسی برای مدل‌سازی بسیاری از پدیده‌های طبیعی از جبر خطی استفاده می‌شود و یا در مهندسی نرم‌افزار برای رسیدن به بهترین تکنیک برنامه‌نویسی کامپیوتری، جبر خطی مورد استفاده قرار می‌گیرد که باعث بازدهی بالای محاسبات کامپیوتری می‌گردد. ما در این آموزش قصد داریم تا جبر ماتریس‌ها و دترمینان - مرور و حل مساله - بخش یکم را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۸۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
68

آموزش محاسبات عددی - خطاها (رایگان)

یکی از درس های خیلی جذاب مقطع کارشناسی اکثر رشته های مهندسی، درس محاسبات عددی است که اغلب درترم های دوم یا سوم ارائه می شود. در این درس، معادلات دیفرانسیلی که به روش تحلیلی قادر به حل آن ها نیستیم، به صورت عددی و با دقت دلخواه حل می شود و یا چگونگی حل مسائل بهینه سازی به صورت عددی آموزش داده می شود. ما در این آموزش قصد داریم تا محاسبات عددی-خطاها را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
69

آموزش کنترل صنعتی - حل مساله

کنترل صنعتی، یک اصطلاح عمومی است که به مجموعه کنترل کننده ها و ابزارات وابسته مانند: سنسورها و عملگرهایی که به منظور کنترل فرایندهای صنعتی استفاده می شوند، اطلاق می گردد. چنین سیستم هایی می تواند شامل یک سیستم ساده مانند تابلوی پنلی به منظور کنترل یک موتور القایی و یا شامل مجموعه ای پیچیده از سیستم های کنترل توزیع شده متصل به هم در پالایشگاه و نیروگاه باشد. کمیت های فیزیکی تمام زیرسیستم ها (دما، فشار، فلو و سطح) توسط سنسورها اندازه گیری می شوند، سپس اطلاعات جمع آوری شده توسط واحد کنترل کننده آنالیز خواهد شد و در نهایت، خروجی آن که با نام سیگنال کنترلی شناخته می شود، به عملگرها (انواع موتورها و شیرهای برقی) ارسال می شود تا تغییرات لازم در فرایند، ایجاد شود. مهم ترین بخش یک سیستم کنترل صنعت، کنترل کننده آن است که تمرکز اصلی این آموزش بر روی این قسمت است. کنترل کننده باید طوری طراحی شود که کمیت هایی فیزیکی فرایند، مطابق پروفایل از قبل تغییر کنند.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۴ ساعت و ۵۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
70

آموزش تبدیل لاپلاس در مدار الکتریکی ۲ (رایگان)

در آموزش مدارهای الکتریکی ٢ (+)، به مباحث تئوری درس مدارهای الکتریکی ٢ پرداخته شده است. در این آموزش سعی داریم با حل تمرینات متنوع از این درس، دانسته هایمان را تست کنیم و بتوانیم مدارهای الکتریکی پایه ای که یکی از مهم ترین درس های مفهومی و پایه ای مهندسی برق است را بیشتر یاد بگیریم. ما در این آموزش قصد داریم تا تبدیل لاپلاس در مدار الکتریکی ۲ را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
71

آموزش کنترل سیستم های کنترلی تعریف شده با معادلات با مشتقات جزئی PDE

برخی از سیستم های کنترلی وجود دارند که معادلات دینامیکی آن ها با استفاده از معادلات با مشتقات جزیی بیان می شوند. برای مثال معادله گرما در یک میله یا معادله موج یک تار مرتعش توسط معادلات با مشتقات جزیی بیان می شود. به دلیل اینکه معادلات با مشتقات جزیی در حالت کلی دارای جواب تحلیل نیستند و یا فرم جواب های آن ها به صورت سری های سینوسی یا زمانی است، کنترل مستقیم این دینامیک ها خیلی پیچیده تر از دینامیک ها با معادلات دیفرانسیل معمولی است. در این آموزش یک روش برای کنترل دینامیک هایی که با معادلات با مشتقات جزیی توصیف می شوند، با استفاده از کنترلرهای خطی مثل PID و LQR ارائه می شود.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۳۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
72

آموزش مبانی مدارهای الکتریکی و قضایای تحلیل مدار (رایگان)

درس مدارهای الکتریکی یکی از دروس مهم در کنکور کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی برق در تمام گرایش ها است، از طرفی با مطالعه سوالات کنکورهای ارشد و دکتری در سال های اخیر می توان به این نکته پی برد که سوالات، کاملا مفهومی شده اند و داوطلبین کنکور باید از قبل، آمادگی لازم برای حل سوالات مفهومی مدارهای الکتریکی را داشته باشند. درس مدارهای الکتریکی در کنکور ارشد و دکتری شامل دو قسمت مدارهای الکتریکی ۱ و مدارهای الکتریکی ۲ است و در این مجموعه به آموزش مفهومی و چگونگی حل تست های مدارهای الکتریکی ۱ پرداخته می شود. با مطالعه این فرادرس، داوطلبین کنکور ارشد و دکتری مهندسی برق، قادر خواهند بود سوالات درس مدارهای الکتریکی را به راحتی حل کنند.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
73

آموزش کنترل دیجیتال - مرور و حل مساله

در این آموزش از طریق حل مساله های مختلف، مبانی تحلیل و طراحی سیستم های کنترلی دیجیتال (گسسته - زمان) آموزش داده می شود. در درس یکم تبدیل z به عنوان یک ابزار اساسی که در درس های بعدی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، آموزش داده می شود. در درس دوم آنالیز سیستم های کنترلی در حوزه z ارائه می گردد. طراحی سیستم های کنترلی با تکنیک های رایج در درس سوم مورد بررسی قرار می گیرد. در درس چهارم یک رویکرد جدید و مدرن در فضای حالت برای آنالیز کنترل دیجیتال بحث می شود و در نهایت در درس پنجم، جایابی قطب و رویتگر حالت، آموزش داده می شوند.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۹ ساعت و ۴۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
74

آموزش ماتریس ها و تبدیلات خطی در جبر خطی (رایگان)

جبر خطی، یکی از مهم‌ترین شاخه‌های ریاضیات مدرن است که کاربردهای ویژه‌‌ای در علوم و مهندسی دارد. مثلا در علوم مهندسی برای مدل‌سازی بسیاری از پدیده‌‌های طبیعی، از جبر خطی استفاده می‌شود و یا در مهندسی نرم‌‌افزار برای رسیدن به بهترین تکنیک برنامه‌‌نویسی کامپیوتری، جبر خطی مورد استفاده قرار می‌‌گیرد که باعث بازده بالای محاسبات کامپیوتری می‌شود. ما در اين آموزش قصد داريم تا ماتریس ها و تبدیلات خطی در جبر خطی را مورد بررسی قرار دهيم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۱۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
75

آموزش ترانزیستور اثر میدان (FET) (رایگان)

پروسه یادگیری در این آموزش بر مبنای حل تست است که در آن با حل تست های مختلف کنکورهای سال های قبل و همینطور تست های تالیفی، درس الکترونیک ۱ به صورت مفهومی آموزش داده می شود تا داوطلبین محترم کنکور ارشد مهارت های لازم تست زنی را فراگیرند. درس الکترونیک در کنکور ارشد و دکتری شامل دو قسمت: الکترونیک ۱ و الکترونیک ۲ است که در این فرادرس فقط به آموزش مفهومی و چگونگی حل تست های الکترونیک ۱ پرداخته می شود. با مطالعه این فرادرس، داوطلبین کنکور ارشد و دکترای مهندسی برق قادر خواهند بود سوالات الکترونیک را به راحتی حل کنند.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
76

آموزش موتورهای الکتریکی جریان مستقیم (DC) (رایگان)

در آموزش ماشین های الکتریکی ۱ (+)، به آموزش تئوری این درس پرداخته شد. این آموزش برای دانشجویان کارشناسی مهندسی برق که برای اولین بار این واحد درسی را اخذ یا مطالعه می کنند، مناسب است. در آموزش ماشین های الکتریکی ۱ (مرور و حل تست)، به آموزش تستی این درس پرداخته می شود تا دانشجویان بعد از آموختن مطالب تئوری آن، مهارت لازم برای حل سوالات در کنکور ارشد مهندسی برق را کسب کنند و لذا از نظر درس ها شباهت زیادی بین این دو آموزش وجود دارد ولی توضیحات آموزش کاملا متفاوت است و نکاتی بیان می شود که برای کنکور ارشد کاملا مناسب باشد و همینطور بخش اعظم این آموزش (حدود ۷۰ درصد)، به حل سوالات تستی کنکورهای ارشد اختصاص دارد.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
77

آموزش مفاهیم و المان های پایه در مبانی مهندسی برق (رایگان)

درس مبانی مهندسی برق ۱، برای آشنایی سایر رشته های مهندسی به غیر از مهندسی برق، با دنیای جذاب مدارات الکتریکی و الکترونیکی است. این درس ۳ واحدی در رشته های مختلفی مانند: مهندسی صنایع، مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی و راه آهن در مقطع کارشناسی تدریس می شود. در این فرادرس، از طریق حل تمرینات متنوع به آموزش نکات و ریزه کاری های تحلیل و طراحی مدارات الکتریکی و الکترونیکی پرداخته می شود.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
78

آموزش تحلیل AC مدارهای الکتریکی (رایگان)

درس مبانی مهندسی برق ۱، برای آشنایی سایر رشته های مهندسی به غیر از مهندسی برق، با دنیای جذاب مدارات الکتریکی و الکترونیکی است. این درس ۳ واحدی در رشته های مختلفی مانند: مهندسی صنایع، مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی و راه آهن در مقطع کارشناسی تدریس می شود. در این فرادرس، از طریق حل تمرینات متنوع به آموزش نکات و ریزه کاری های تحلیل و طراحی مدارات الکتریکی و الکترونیکی پرداخته می شود.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
79

آموزش یادگیری تقویتی ویژه مهندسی کنترل

در کنترل تطبیقی هدف این است که پارامترهای کنترل‌کننده با تغییر دینامیک سیستم طوری تغییر داده شوند که رفتار سیستم حلقه‌ بسته همچنان بهینه و مطلوب باشد. در تئوری یادگیری ماشینی به کنترل‌کننده در اصطلاح عامل یا Agent گفته می‌شود که وظیفه آن تنظیم سیگنال‌های کنترلی است به شکلی که خروجی‌های سیستم همانند سیگنال مطلوب تغییر کند. سیگنال‌های کنترلی طبیعتا به پلنت (Plant) اعمال خواهند شد که در اصطلاح یادگیری تقویتی به آن محیط (Environment) می‌گوییم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۵۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
80

آموزش تقویت کننده های ترانزیستوری چند طبقه در مبانی الکترونیک ۱ (رایگان)

الکترونیک، علم مطالعه عبور جریان الکتریکی و اثرات عبور جریان از مدارات الکتریکی است. درس الکترونیک ۱ یکی از پایه ای ترین و جذاب ترین دروس مهندسی برق است. در درس مبانی الکترونیک ۱ دانشجویان با دنیای شیرین و لذت بخش مدارات الکترونیک و تحلیل و طراحی آن ها آشنا خواهند شد.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۷۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
81

آموزش کنترل مد لغزشی (الف) در طراحی سیستم های کنترل غیرخطی (رایگان)

طراحی کنترل کننده های غیرخطی به مراتب از طراحی کنترل کننده های خطی سخت تر و نیازمند ریاضیات پایه ای قوی است. در مجموعه آموزشی تحلیل سیستم های غیرخطی که در فرادرس منتشر شده است به ابزارهای لازم برای تحلیل و آنالیز سیستم های غیرخطی پرداختیم. در این مجموعه آموزشی نیز در ادامه آموزش قبل با استفاده از ابزارات مختلف، نحوه طراحی کنترلر غیرخطی، برای رسیدن به سیستم حلقه بسته مناسب را ارائه می کنیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۴۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
82

آموزش ساختارهای کنترل برنامه‌ نویسی آردوینو در نرم افزار پروتئوس (رایگان)

شبیه‌سازی با نرم‌افزار پروتئوس (Proteus) این امکان را به وجود می‌آورد که برای طرح‌ها و پروژه‌های خود بدون صرف هزینه، نمونه بسازیم و باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه شویم. ما در این آموزش قصد داریم تا ساختارهای کنترل برنامه‌‌نویسی آردوینو در نرم‌افزار پروتئوس را مورد بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
83

آموزش شمارنده ها در مدار منطقی - مرور و حل مساله (رایگان)

در این آموزش از طریق حل مساله به تدریس درس مدار منطقی می‌پردازیم. در درس یکم، کدهای دیجیتال برای نمایش اعداد و یا سایر کاربردها مانند تشخیص خطا در فرایند انتقال اطلاعات بیان می‌شوند. در درس دوم مهم‌ترین المان‌های پایه در طراحی مدارات منطقی مورد بررسی قرار می‌گیرد و در درس سوم، ریاضیات طراحی مدارات منطقی که مبتنی بر جبر بولین است، تشریح می‌شود. ما در این آموزش قصد داریم تا شمارنده‌ها در مدار منطقی - مرور و حل مساله - بخش یکم را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
84

آموزش طراحی کنترل کننده های PID در کنترل خطی با رویکرد حل مساله (رایگان)

یک سیستم کنترلی، مسئولیت مدیریت، هدایت و تنظیم رفتار سایر تجهیزات و وسایل را بر عهده دارد که این کار با استفاده از حلقه‌های کنترلی انجام می‌شود. کنترل‌کننده‌ها تنوع خیلی زیادی دارند از جمله: کنترل‌کننده خطی، غیر خطی، پیش‌بین و... اما در میان همه این کنترل‌کننده‌ها، نوع خطی به دلیل سادگی در محاسبات و پیاده‌سازی عملی، بیشتر از بقیه در کاربردهای عملی استفاده شده‌اند. درس کنترل خطی نیز که در مقطع کارشناسی مهندسی برق تدریس می‌شود به روش‌ها و گام‌های لازم برای طراحی کنترل‌کننده‌های خطی می‌پردازد. ما در این آموزش قصد داریم تا طراحی کنترل‌کننده‌های PID در کنترل خطی با رویکرد حل مساله را مورد بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۲۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
85

آموزش آشنایی با آی سی ۵۵۵ (IC 555) در تکنیک پالس (رایگان)

سیگنال های با تغییرات جهشی را پالس می نامند. مهم ترین سیگنال های غیر سینوسی که در تکنیک پالس بررسی می شوند عبارت اند از: پالس پله ای، پالس مربعی، موج مربعی، موج مورب و پالس نمایی. مباحث مربوط به پاسخ مدارهای مختلف به موج های پالسی شکل و همچنین مدارهایی که تولید کننده این پالس ها هستند، موضوع درس تکنیک پالس است که در این آموزش ویدیویی ارائه می شود. ما در این آموزش قصد داریم تا کاربرد آی سی ۵۵۵ در تکنیک پالس را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۷۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
86

آموزش اصول اندازه گیری الکتریکی

همه ما می‌دانیم که پارامترهای فیزیکی مختلفی مانند: دما، فلو، فشار و هزاران مثال دیگر در فرایند‌های صنعتی وجود دارند که لازم است اندازه‌گیری شوند چون برای رسیدن به تولید با کیفیت، باید پارامترهای فیزیکی را به دقت کنترل کرد و تا زمانی که نتوانیم آن‌ها را با دقت مناسب اندازه‌گیری کنیم، امکان کنترل نیز وجود ندارد. مثلا برای کنترل دمای داخل یک اتاق، اندازه‌گیری دما انجام می‌شود و سپس با پردازش اندازه‌گیری‌ها دستورات لازم به کولر و یا هیتر داده می‌شود و یا برای اندازه‌گیری پارامترهای فیزیکی اغلب از سنسورها استفاده می‌شود، ولی سیگنال خام سنسورها اغلب دارای کیفیت مناسبی نیستند و قبل از استفاده از آن‌ها در سیستم کنترلی باید مورد پردازش قرار گیرند.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۴ ساعت و ۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
87

آموزش طراحی رابط گرافیکی کاربر در متلب با App Designer

بی‌شک یکی از گام‌های اساسی در توسعه پروژه‌های مهندسی، طراحی یک رابط گرافیکی ساده، راحت و کاربرپسند است، چون اغلب مدیران شرکت‌ها و سرمایه‌گذارها تمایلی به درک روابط ریاضی و کدهای پیچیده ندارند و خواهان این هستند که به صورت گرافیکی و خیلی راحت عملیات‌های مشخصی را بر روی داده‌های خود انجام دهند. در این آموزش یاد خواهیم گرفت که چگونه تولباکس App Designer در نرم‌افزار متلب این امکان را برای ما فراهم کرده است که به راحتی GUI موردنظر را برای پروژه خود طراحی کنیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۳۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
88

آموزش توابع مختلط و نگاشت در ریاضی مهندسی - مرور و حل مساله (رایگان)

درس ریاضیات مهندسی جزو مهم ترین و مفهومی ترین دروس مقطع کارشناسی اغلب رشته های مهندسی است و پیش نیاز اساسی برای مطالعه سایر دروس پیشرفته به حساب می آید. برای مثال در رشته مهندسی برق به منظور مطالعه میدان های الکتریکی، مغناطیسی و تحلیل سیگنال ها و سیستم ها، در رشته مهندسی مکانیک برای مطالعه ارتعاشات مواد، در رشته مهندسی شیمی برای مطالعه چگونگی انتشار گرما در مواد و حتی در رشته ریاضیات محض برای محاسبه انتگرال های خیلی پیچیده کسری، پیش‌ نیازهایی لازم داریم که در درس ریاضیات مهندسی مطرح می شوند. ما در این آموزش قصد داریم تا توابع مختلط و نگاشت - بخش یکم (مرور و حل مساله) را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
89

آموزش حل تمرین مدارهای الکتریکی مرتبه ۲ و بالاتر - مدارهای RLC سری و موازی (رایگان)

در آموزش مدارهای الکتریکی ۱ که در فرادرس ضبط شده، به مباحث تئوری درس مدارهای الکتریکی پرداخته شده است. در این فرادرس سعی داریم با حل تمرینات متنوع از این درس، دانسته هایمان را تست کنیم و بتوانیم مدارهای الکتریکی پایه ای، که یکی از مهم ترین درس های مفهومی و پایه ای مهندسی برق است، را بیشتر یاد بگیریم. ما در این آموزش قصد داریم تا حل تمرین مدارهای الکتریکی مرتبه ۲ و بالاتر - مدارهای RLC سری و موازی را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۳۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
90

آموزش جعبه ابزار شناسایی سیستم در متلب

برخی از مهمترین الگوریتم‌های شناسایی در تولباکس عبارتند از: Maximum Likelihood, Prediction Error Minimization و Least Square. برای شناسایی سیستم‌های غیر خطی مدل‌ Hammerstein-Wiener و مدل‌های ARX غیر خطی با هسته‌ شبکه Wavelet و شبکه Sigmoid در دسترس است. همچنین این تولباکس می‌تواند پارامترهای سیستم تعریف ‌شده توسط کاربر را نیز بهینه‌سازی کند. بنابراین با شناسایی سیستم‌ها می‌توان به آنالیز سیستم و پیش‌بینی رفتار آینده آن پرداخت. هدف از این فرادرس این است که به صورت کاربردی به آموزش تولباکس شناسایی سیستم‌ها در متلب بپردازیم و روش‌های مختلف شناسایی خطی، غیر خطی، حوزه زمان، حوزه فرکانس، تابع تبدیل، فضای حالت، پیوسته، گسسته و… را از طریق مثال‌های کاربردی مورد بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۱ ساعت و ۱۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
91

آموزش حل تمرین مدارهای الکتریکی مرتبه اول - مدار RC سری (رایگان)

در آموزش مدارهای الکتریکی ۱ که در فرادرس ضبط شده، به مباحث تئوری درس مدارهای الکتریکی پرداخته شده است. در این فرادرس سعی داریم با حل تمرینات متنوع از این درس، دانسته هایمان را تست کنیم و بتوانیم مدارهای الکتریکی پایه ای، که یکی از مهم ترین درس های مفهومی و پایه ای مهندسی برق است، را بیشتر یاد بگیریم. ما در این آموزش قصد داریم تا حل تمرین مدارهای الکتریکی مرتبه اول - مدار RC سری را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۳۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
92

آموزش حل تمرین مدارات الکتریکی ساده - معادلات سلف، خازن و مقاومت (رایگان)

در آموزش مدارهای الکتریکی ۱ که در فرادرس ضبط شده، به مباحث تئوری درس مدارهای الکتریکی پرداخته شده است. در این فرادرس سعی داریم با حل تمرینات متنوع از این درس، دانسته هایمان را تست کنیم و بتوانیم مدارهای الکتریکی پایه ای، که یکی از مهم ترین درس های مفهومی و پایه ای مهندسی برق است، را بیشتر یاد بگیریم. ما در این آموزش قصد داریم تا تحلیل مدارات الکتریکی ساده - معادلات اساسی خازن، سلف و مقاومت را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۶۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
93

آموزش خازن ها و دی الکتریک در فیزیک عمومی ۲ - حل مساله (رایگان)

یادگیری مساله‌‌محور، یک روش دانشجو‌محور است که در آن دانشجویان از طریق حل مساله‌های مرتبط با یک موضوع، آموزش داده می‌شوند. از طریق این نوع آموزش، دانشجویان مهارت‌ها و توانایی‌های لازم برای حل مساله‌های بعدی را پیدا می‌کنند. در این آموزش از طریق حل مساله، درس فیزیک عمومی ۲ آموزش داده می‌شود. این درس جزو پایه‌ای‌ترین دروس مقطع کارشناسی اغلب گرایش‌های مهندسی است، به خصوص برای درس‌های پیشرفته‌تر مهندسی برق از اهمیت بسزایی برخوردار است. ما در این آموزش قصد داریم تا خازن‌ها و دی‌الکتریک در فیزیک عمومی ۲ - حل مساله را مورد بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
94

آموزش دستگاه معادلات خطی و بردارها در جبر خطی (رایگان)

جبر خطی، یکی از مهم‌ترین شاخه‌های ریاضیات مدرن است که کاربردهای ویژه‌‌ای در علوم و مهندسی دارد. مثلا در علوم مهندسی برای مدل‌سازی بسیاری از پدیده‌‌های طبیعی، از جبر خطی استفاده می‌شود و یا در مهندسی نرم‌‌افزار برای رسیدن به بهترین تکنیک برنامه‌‌نویسی کامپیوتری، جبر خطی مورد استفاده قرار می‌‌گیرد که باعث بازده بالای محاسبات کامپیوتری می‌شود. ما در اين آموزش قصد داريم تا دستگاه معادلات خطی و بردارها در جبر خطی را مورد بررسی قرار دهيم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۲۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
95

آموزش تعریف متغیرها در متلب (MATLAB) (رایگان)

در این فرادرس با استفاده از نرم افزار متلب (MATLAB) مراحل لازم برای تحلیل و طراحی کنترل کننده های خطی ارائه خواهد شد و به عنوان مکملی در کنار درس کنترل خطی خواهد بود. ما در این آموزش قصد داریم تا تعریف متغیرها در متلب (MATLAB) را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۳۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
96

آموزش مبانی مدارهای LTI در مدارهای الکتریکی ۱ (رایگان)

درس مدارهای الکتریکی ۱ یکی از درس‌های پایه‌ای تمام گرایش‌های مهندسی برق است و در این درس، دانشجویان برای اولین‌بار با فضای کاری مهندسی برق برخورد می‌کنند. ما در اين آموزش قصد داريم تا مدارهای مرتبه بالاتر در مدارهای الکتریکی ۱ را مورد بررسی قرار دهيم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
97

آموزش مفاهیم اولیه اندازه گیری در ابزار دقیق (Instrumentation) (رایگان)

ابزار دقیق، پایه کنترل پروسه های صنعتی است. در پروسه های صنعتی تعداد زیادی از متغیرها مانند دما، فلو، فشار، سطح مایع و … باید به صورت پیوسته اندازه گیری و کنترل شوند که وظیفه اندازی گیری این متغیرها بر عهده سنسورها قرار دارد. اغلب طراحان پروسه های صنعتی انتظاراتی مانند عملکرد ایمن پلانت و نرخ تولید بالا دارند که برای رسیدن به این امر نیاز داریم که با استفاده از سنسورها و عملگرهای مناسب پروسه را به صورت مناسبی تحت کنترل دربیاوریم. درس ابزار دقیق، درس آشنایی با سنسورها و اصول کاری آن ها است و دانشجویان در این درس با انواع مختلف سنسورهای اندازه گیری حرکت، شتاب، ارتعاش، فلو، دما، فشار، فاصله و … آشنا خواهند شد.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۷۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
98

آموزش ترانزیستورهای اثر میدان (FET) در مبانی ​الکترونیک (رایگان)

این آموزش ویدئویی به صورت عملی، شما را با مفاهیم پایه ساخت مدارات الکترونیک آشنا می کند. در کنار عملی بودن این آموزش، اشاره لازم به تئوری مرتبط با مباحث عملی نیز مطرح خواهد شد تا آموزش برای افرادی که با مباحث پایه تئوریک مرتبط با الکترونیک آشنا نیستند، نیز مفید واقع شود. اگر تا کنون تجربه کار عملی با مدارات الکترونیک را نداشته اید، این آموزش را به شما توصیه می کنیم. این آموزش شما را گام به گام وارد دنیای شگفت انگیز آنالیز و طراحی مدارات الکترونیکی خواهد کرد. ما در این آموزش قصد داریم تا مبحث ترانزیستورهای اثر میدان (FET) در مبانی الکترونیک را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
99

آموزش آینه جریان و بارهای فعال در الکترونیک ۲ (رایگان)

الکترونیک، علم مطالعه عبور جریان الکتریکی و اثرات عبور جریان از مدارات الکتریکی است. درس الکترونیک ۲ یکی از پایه ای ترین و جذاب ترین دروس مهندسی برق است و در ادامه درس الکترونیک ۱ ارائه می شود. در مجموعه آموزش الکترونیک ۲ که در فرادرس ارائه شده است، سعی خواهیم کرد با مثال های ساده و بیانی ساده و شیوا مفاهیم پایه ای و بنیادی الکترونیک ۲ را آموزش دهیم. لازم به ذکر است که این آموزش در ادامه مجموعه آموزشی الکترونیک ۱ است و لازم است دانشجویان عزیز با مطالب الکترونیک ۱ آشنایی کامل داشته باشند.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۴۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
100

آموزش شبکه های دو قطبی در مدار الکتریکی ۲ (رایگان)

در آموزش مدارهای الکتریکی ٢ (+)، به مباحث تئوری درس مدارهای الکتریکی ٢ پرداخته شده است. در این آموزش سعی داریم با حل تمرینات متنوع از این درس، دانسته هایمان را تست کنیم و بتوانیم مدارهای الکتریکی پایه ای که یکی از مهم ترین درس های مفهومی و پایه ای مهندسی برق است را بیشتر یاد بگیریم. ما در این آموزش قصد داریم تا شبکه های دو قطبی در مدار الکتریکی ۲ را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
101

آموزش مفاهیم مبانی الکترونیک دیجیتال (رایگان)

با گذشت زمان، شاهد کوچک تر و توانمندتر شدن ادوات الکترونیکی هستیم، بنابراین دانشجویان و مهندسان، ملزم به یادگیری کامل اصول کار ادوات الکترونیک دیجیتال و نحوه استفاده از آن ها در پروژه های کاربردی هستند. دانستن مبانی الکترونیک دیجیتال، دانشجویان را قادر می سازد که ابزارهای لازم برای طراحی های دیجیتال خود را به راحتی انتخاب کنند. ما در این آموزش قصد داریم تا مفاهیم مبانی الکترونیک دیجیتال را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۳۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
102

آموزش مفاهیم پایه بار و جریان الکتریکی در مدارهای الکتریکی ۱ (رایگان)

درس مدارهای الکتریکی ۱ یکی از درس‌های پایه‌ای تمام گرایش‌های مهندسی برق است و در این درس، دانشجویان برای اولین‌بار با فضای کاری مهندسی برق برخورد می‌کنند. ما در اين آموزش قصد داريم تا مفاهیم پایه بار و جریان الکتریکی در مدارهای الکتریکی ۱ را مورد بررسی قرار دهيم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۴۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
103

آموزش حل تمرین مدارات تزویج و ترانسفورماتورها (رایگان)

در آموزش مدارهای الکتریکی ۱ که در فرادرس ضبط شده، به مباحث تئوری درس مدارهای الکتریکی پرداخته شده است. در این فرادرس سعی داریم با حل تمرینات متنوع از این درس، دانسته هایمان را تست کنیم و بتوانیم مدارهای الکتریکی پایه ای، که یکی از مهم ترین درس های مفهومی و پایه ای مهندسی برق است، را بیشتر یاد بگیریم. ما در این آموزش قصد داریم تا بخش یکم از حل تمرین مدارات تزویج و ترانسفورماتورها را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۳۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
104

آموزش روش های اساسی تحلیل مدارات در مدار الکتریکی ۲ (رایگان)

در آموزش مدارهای الکتریکی ٢ (+)، به مباحث تئوری درس مدارهای الکتریکی ٢ پرداخته شده است. در این آموزش سعی داریم با حل تمرینات متنوع از این درس، دانسته هایمان را تست کنیم و بتوانیم مدارهای الکتریکی پایه ای که یکی از مهم ترین درس های مفهومی و پایه ای مهندسی برق است را بیشتر یاد بگیریم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۳۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
105

آموزش ماشین های الکتریکی ۲ (حل تست های ۵ سال اخیر) (رایگان)

درس ماشین های الکتریکی در کنکور ارشد شامل دو قسمت ماشین های الکتریکی ۱ و ماشین های الکتریکی ۲ است و در این فرادرس به آموزش مفهومی و چگونگی حل تست های ماشین های الکتریکی ۲ در کنکور ارشد پرداخته شده است. با مطالعه این آموزش، داوطلبین کنکور ارشد مهندسی برق قادر خواهند بود سوالات درس ماشین های الکتریکی را به راحتی حل کنند. ما در این آموزش قصد داریم تا حل کامل و تشریحی تست های کنکور ارشد ۵ سال اخیر ماشین های الکتریکی ۲ را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۷۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
106

آموزش توابع شبکه و ویژگی های آن در مدار الکتریکی ۲ (رایگان)

در آموزش مدارهای الکتریکی ٢ (+)، به مباحث تئوری درس مدارهای الکتریکی ٢ پرداخته شده است. در این آموزش سعی داریم با حل تمرینات متنوع از این درس، دانسته هایمان را تست کنیم و بتوانیم مدارهای الکتریکی پایه ای که یکی از مهم ترین درس های مفهومی و پایه ای مهندسی برق است را بیشتر یاد بگیریم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۲۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
107

آموزش قضایای شبکه در مدارهای الکتریکی ۲ (رایگان)

در آموزش مدارهای الکتریکی ۲ (مرور و حل تست) به آموزش تستی مدارهای الکتریکی ۲ پرداخته می شود تا دانشجویان بعد از آموختن مطالب تئوری مدارهای الکتریکی 2، مهارت لازم برای حل سوالات تستی مدارهای الکتریکی ۲ در کنکور ارشد و دکتری مهندسی برق را کسب کنند. از نظر سرفصل، شباهت زیادی بین این دو آموزش وجود دارد ولی توضیحات آموزش کاملا متفاوت است و نکاتی بیان می شود که برای کنکور ارشد کاملا مناسب باشد و همین طور بخش اعظم این آموزش (حدود ۷۰ درصد) به حل سوالات تستی کنکورهای ارشد می پردازد. ما در این آموزش قصد داریم تا قضایای شبکه در مدارهای الکتریکی ۲ را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
108

آموزش گراف های شبکه و روش های تجزیه و تحلیل منظم مدار (رایگان)

در آموزش مدارهای الکتریکی ۲ (مرور و حل تست) به آموزش تستی مدارهای الکتریکی ۲ پرداخته می شود تا دانشجویان بعد از آموختن مطالب تئوری مدارهای الکتریکی 2، مهارت لازم برای حل سوالات تستی مدارهای الکتریکی ۲ در کنکور ارشد و دکتری مهندسی برق را کسب کنند. از نظر سرفصل، شباهت زیادی بین این دو آموزش وجود دارد ولی توضیحات آموزش کاملا متفاوت است و نکاتی بیان می شود که برای کنکور ارشد کاملا مناسب باشد و همین طور بخش اعظم این آموزش (حدود ۷۰ درصد) به حل سوالات تستی کنکورهای ارشد می پردازد. ما در این آموزش قصد داریم تا گراف های شبکه و روش های تجزیه و تحلیل منظم مدار را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۴۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
109

آموزش تقویت کننده های عملیاتی در مدارهای الکتریکی ۱ (رایگان)

درس مدارهای الکتریکی ۱ یکی از درس‌های پایه‌ای تمام گرایش‌های مهندسی برق است و در این درس، دانشجویان برای اولین‌بار با فضای کاری مهندسی برق برخورد می‌کنند. ما در اين آموزش قصد داريم تا تقویت‌کننده‌های عملیاتی در مدارهای الکتریکی ۱ را مورد بررسی قرار دهيم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۱۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
110

آموزش تحلیل حالت دائمی سینوسی (رایگان)

درس مدارهای الکتریکی یکی از دروس مهم در کنکور کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی برق در تمام گرایش ها است، از طرفی با مطالعه سوالات کنکورهای ارشد و دکتری در سال های اخیر می توان به این نکته پی برد که سوالات، کاملا مفهومی شده اند و داوطلبین کنکور باید از قبل، آمادگی لازم برای حل سوالات مفهومی مدارهای الکتریکی را داشته باشند. درس مدارهای الکتریکی در کنکور ارشد و دکتری شامل دو قسمت مدارهای الکتریکی ۱ و مدارهای الکتریکی ۲ است و در این مجموعه به آموزش مفهومی و چگونگی حل تست های مدارهای الکتریکی ۱ پرداخته می شود. با مطالعه این فرادرس، داوطلبین کنکور ارشد و دکتری مهندسی برق، قادر خواهند بود سوالات درس مدارهای الکتریکی را به راحتی حل کنند.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
111

آموزش ماشین های القایی سنکرون در مبانی مهندسی برق ۲ (رایگان)

درس مبانی مهندسی برق 2، برای آشنایی سایر رشته‌های مهندسی به غیر از مهندسی برق، با دنیای جذاب مدارهای مغناطیسی و ماشین‌های الکتریکی است. امروزه ماشین‌های الکتریکی، نقش مهمی در زندگی‌های پیشرفته، ایفا می‌کند و می‌توان گفت بدون ماشین‌های الکتریکی، کارکرد خیلی از صنایع، با مشکلات زیادی رو‌ به‌ رو می‌شود. ما در این آموزش قصد داریم تا ماشین‌های القایی سنکرون در مبانی مهندسی برق ۲ را مورد بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۷۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
112

آموزش مفاهیم عمومی کنترل موتورهای الکتریکی (رایگان)

هدف از این فرادرس، درک نحوه کار سیستم های کنترلی موتورهای صنعتی و اجزای آن ها، نحوه انتخاب صحیح وسایل برای یک کاربرد خاص، قابلیت خواندن، طراحی نقشه کنترل موتور و طراحی و عیب یابی سیستم های کنترلی موتورها است. لازم به ذکر است که بخش هایی از این آموزش در برخی دانشگاه ها به عنوان درس سه واحدی مقطع کارشناسی ارشد در رشته های مهندسی برق، مکانیک، راه آهن، رباتیک و مکاترونیک تدریس می شود.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۴۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
113

آموزش پاسخ ورودی صفر در مدارهای الکتریکی ۱ (رایگان)

درس مدارهای الکتریکی ۱ یکی از درس‌های پایه‌ای تمام گرایش‌های مهندسی برق است و در این درس، دانشجویان برای اولین‌بار با فضای کاری مهندسی برق برخورد می‌کنند. ما در اين آموزش قصد داريم تا پاسخ ورودی صفر در مدارهای الکتریکی ۱ را مورد بررسی قرار دهيم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
114

آموزش تئوری تخمین - فیلترهای کالمن (تخمین‌ گر بیزین)

بحث تخمین پارامتر و یا تخمین سیگنال در حالت کلی به دو دسته تخمین‌گرهای کلاسیک و تخمین‌گرهای بیزین (فیلترهای کالمن) تقسیم‌بندی می‌شود. در دسته اول فرض می‌شود که پارامتر مجهول، قطعی و ثابت باشد ولی مقدار آن نامعلوم است و باید از روی اندازه‌گیری‌های تجربی مقدار آن را تخمین زد اما در تخمین‌گر‌های بیزین فرض می‌شود که پارامتر مجهول به جای اینکه قطعی و ثابت باشد، دارای یک توزیع چگالی احتمال است و در نتیجه ما بر اساس داده‌های اندازه‌گیری‌شده یک تحقق از پارامتر را تخمین می‌زنیم. هر دو دسته تخمین‌گرهای کلاسیک و بیزین در عمل کاربردهای خاص خود را دارند و با توجه به اطلاعاتی که در اختیار داریم یکی را استفاده می‌کنیم. در این آموزش فقط به تخمین‌گرهای بیزین (فیلترهای کالمن) خواهیم پرداخت.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۹ ساعت و ۲۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
115

آموزش برنامه ‌نویسی گنو آکتیو GNU Octave

در این آموزش به برنامه‌نویسی مقدماتی نرم‌افزار Octave می‌پردازیم. در درس یکم تا چهارم، انواع مختلف داده‌های عددی، کاراکتری و رشته‌‌ای و کار بر روی آن‌ها بحث می‌‌شود. ساختارهای مهم Cell و Structure نیز آموزش داده می‌شود. در درس پنجم و ششم، عبارات برنامه‌نویسی مانند دستورات شرطی و حلقه بررسی می‌‌شوند. در دروس هفتم و هشتم، نحوه کدنویسی توابع آموزش داده می‌شود و چند تابع مهم آکتیو برای ریشه‌‌یابی، بهینه‌‌سازی و حل معادلات دیفرانسیل نیز معرفی می‌شوند. در دروس نهم و دهم، روش‌های مختلف رسم نمودارهای دو‌بعدی و سه‌‌بعدی مطرح می‌‌شوند. در دروس یازدهم و دوازدهم با تولباکس محاسبات نمادین آشنا می‌‌شویم و نشان می‌دهیم که اغلب محاسبات پیچیده ریاضی را به‌ راحتی توسط این تولباکس می‌‌توان انجام داد. در نهایت و در درس آخر نیز بر اساس نکاتی که در درس‌های قبل یاد گرفتیم، چندین پروژه کاربردی را انجام می‌دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۰ ساعت و ۱۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
116

آموزش تقویت کننده های تفاضلی (رایگان)

درس الکترونیک یکی از دروس مهم در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی برق به خصوص در گرایش های مهندسی الکترونیک و مخابرات است. با مطالعه سوالات کنکورهای ارشد و دکتری در سال های اخیر می توان به این نکته پی برد که سوالات، کاملا مفهومی شده اند و داوطلبین کنکور باید از قبل آمادگی لازم برای حل سوالات مفهومی الکترونیک را داشته باشند. با مطالعه این فرادرس، داوطلبین کنکور ارشد و دکتری مهندسی برق، قادر خواهند بود سوالات الکترونیک را به راحتی حل کنند. لازم به ذکر است که درس های آموزش، مشابه آموزش الکترونیک ۲ است که قبلا در فرادرس منتشر شده است، اما تفاوت در شیوه آموزش است یعنی در این آموزش با این فرض که مخاطب با آموزش الکترونیک آشنایی دارد، توضیحات و نکات تستی بیان شده و تمرینات هم شامل سوالات تستی کنکورهای ارشد هستند.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
117

آموزش کنترل فرکانس متغیر در موتورهای الکتریکی صنعتی ۲ (رایگان)

با توجه به تنوع انواع موتورهای صنعتی و محیط‌های گوناگون استفاده از آن ها، این فرادرس بر اساس تجربیات عملی گسترده در حوزه کنترل موتورهای الکتریکی صنعتی طراحی شده است. ما در این آموزش قصد داریم تا کنترل فرکانس متغیر در کنترل موتورهای الکتریکی صنعتی ۲ را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
118

آموزش کنترل پیش بین مدل MAC با متلب (MATLAB) - رایگان

اساس کار کنترل مدل پیش‌بین به این صورت است که با تعیین سیگنال کنترلی مناسب سعی می‌کند که خروجی‌های آینده سیستم، مقادیر مشخصی بشوند. بر همین‌ اساس الگوریتم‌های متنوعی برای پیاده‌سازی کنترل مدل پیش‌بین ارائه شده‌اند که از میان آن‌ها می‌توان به الگوریتم Model Algorithmic Control اشاره کرد، این الگوریتم از پاسخ ضربه سیستم استفاده می‌کند و بر اساس این الگوریتم، مقدار سیگنال کنترلی برای حداقل‌سازی تابع هزینه مشخص می‌شود. ما در اين آموزش قصد داريم تا کنترل پیش‌بین مدل MAC با متلب (MATLAB) را مورد بررسی قرار دهيم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
119

آموزش کنترل ‏‌کننده ‌‏های قابل برنامه‌ ریزی در موتورهای الکتریکی صنعتی ۲ (رایگان)

موتورهای الکتریکی، قلب تپنده اغلب صنایع امروزی هستند که بدون آن‌ها بسیاری از صنایع از کار خواهند افتاد. نحوه کنترل این موتورها، اینکه به چه صورت راه‌اندازی می‌شوند و با کدام ابزار، سرعت و گشتاور آن کنترل می‌شود، یکی از موضوعات بسیار مهم این حوزه است. با توجه به تنوع انواع موتورهای صنعتی و محیط‌های گوناگون استفاده از آن‌ها، این فرادرس بر اساس تجربیات عملی گسترده در حوزه کنترل موتورهای الکتریکی صنعتی طراحی شده است. ما در این آموزش قصد داریم تا کنترل‌‏‌کننده‌های قابل برنامه‌‌ریزی در موتورهای الکتریکی صنعتی ۲ را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
120

آموزش مقدماتی برنامه نویسی Processing برای طراحی‌ هنرهای الکترونیکی، رسانه ای و بصری

Processing، یک زبان برنامه‌نویسی Open Source است که برای طراحی هنرهای الکترونیکی، هنرهای رسانه‌ای جدید و طراحی بصری ایجاد شده است و هدف آن آموزش اصول برنامه‌نویسی کامپیوتر به برنامه‌نویس‌های غیر‌ حرفه‌ای در قالب مفاهیم بصری است و در حال حاضر در سراسر دنیا ده‌ها هزار نفر دانشجو، هنرمند، طراح، محقق و طراحان بازی‌های سرگرمی از این نرم‌افزار قدرتمند جهت یادگیری، نمونه‌سازی و ساخت محصول استفاده می‌کنند. زبان برنامه‌‌نویسی Processing آنقدر ساده و قدرتمند است که با کمترین کدنویسی می‌توان کارهای بزرگی انجام داد و در بسیاری از پروژه‌های مهندسی، به کار برد.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۸ ساعت و ۴۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
121

آموزش حساب تغییرات در کنترل بهینه (رایگان)

طراحی سیستم های کنترل کلاسیک اغلب یک پروسه سعی و خطایی است که با استفاده از روش های حوزه زمان و فرکانس یک الگوریتم مشخص آنقدر تکرار می شود تا به مشخصات حلقه بسته مطلوب، مانند: درصد بالازدگی مناسب، زمان صعود و نشست مناسب و پهنای باند مناسب برسیم. تئوری کنترل بهینه که امروزه نقش خیلی مهمی در طراحی کنترلرهای مدرن دارد با اهداف بیشینه سازی عملکرد یک سیستم همزمان با کمینه سازی هزینه سیستم، هم از نظر مصرف انرژی و هم از نظر اقتصادی مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارت دیگر، هدف کنترل بهینه تعیین سیگنال های کنترلی به نحوی است که علاوه بر اینکه قیدهای حاکم بر پلانت رعایت شود، یک تابع معیار نیز حداقل گردد. ما در این آموزش قصد داریم تا آموزش حساب تغییرات در کنترل بهینه را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
122

آموزش فیزیک الکترونیک و دیود در مبانی مهندسی برق ۱ (رایگان)

درس مبانی مهندسی برق 1، برای آشنایی سایر رشته‌های مهندسی به غیر از مهندسی برق، با دنیای جذاب الکترونیک و مدارات آن است. این درس ۳ واحدی در رشته‌های مختلفی مانند: مهندسی صنایع، مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی در مقطع کارشناسی تدریس می‌شود. ما در این آموزش قصد داریم تا فیزیک الکترونیک و دیود در مبانی مهندسی برق ۱ را مورد بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
123

آموزش تقویت کننده توان در الکترونیک ۲ - حل تمرین (رایگان)

در آموزش الکترونیک ٢ به مباحث تئوری تحلیل مدارات الکترونیکی پرداختیم. در این فرادرس سعی می‌کنیم با ارائه مساله‌های متنوع از تقویت‌کننده‌های توان آنچه را که در درس الکترونیک ٢ یاد گرفتیم را تمرین کنیم. ما در اين آموزش قصد داريم تا حل تمرین تقویت‌کننده‌های توان کلاس A در الکترونیک ۲ را مورد بررسی قرار دهيم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۴۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
124

آموزش پاسخ فرکانسی تقویت کننده های ترانزیستوری - تحلیل فرکانس پایین (رایگان)

درس الکترونیک ٣ در ادامه درس الکترونیک ١ و ٢ ارائه می شود و در این درس به مباحث تکمیلی تحلیل مدارات الکترونیک، از قبیل مشخصات فرکانسی تقویت کننده ها، جبران فرکانسی، اسیلاتورها (Electronic Oscillator) و تقویت کننده های عملیاتی پرداخته می شود. در این آموزش ویدئویی، سعی خواهیم کرد با مثال ها و بیانی ساده و شیوا مفاهیم پایه ای و بنیادی الکترونیک ٣ را آموزش دهیم. لازم به ذکر است که این آموزش در ادامه مجموعه آموزشی الکترونیک ١ و ٢ از مجموعه آموزشی فرادرس می باشد و لازم است دانشجویان عزیز با مطالب الکترونیک ١ و ٢ آشنایی کامل داشته باشند. ما در این آموزش قصد داریم تا پاسخ فرکانسی تقویت کننده های ترانزیستوری را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
125

آموزش تبدیل و پردازش سیگنال (رایگان)

دانستن مبانی الکترونیک دیجیتال برای درک اصول کار و طراحی دسته وسیعی از کاربردهای الکترونیک، ضروری است. برای مثال برای فهمیدن نحوه کار کامپیوترها که اغلب همه ما به آن دسترسی داریم و یا برای فهمیدن اصول کار سیستم های مخابراتی، به مبانی الکترونیک دیجیتال نیاز داریم. با گذشت زمان، شاهد کوچک تر و توانمندتر شدن ادوات الکترونیکی هستیم، بنابراین دانشجویان و مهندسان، ملزم به یادگیری کامل اصول کار ادوات الکترونیک دیجیتال و نحوه استفاده از آن ها در پروژه های کاربردی هستند. دانستن مبانی الکترونیک دیجیتال، دانشجویان را قادر می سازد که ابزارهای لازم برای طراحی های دیجیتال خود را به راحتی انتخاب کنند. ما در این آموزش قصد داریم تا تبدیل و پردازش سیگنال را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
126

آموزش تقویت کننده تفاضلی و منابع جریان در الکترونیک ۲ - حل تمرین (رایگان)

در آموزش الکترونیک ٢ به مباحث تئوری تحلیل مدارات الکترونیکی پرداختیم. در این فرادرس سعی می‌کنیم با ارائه مساله‌های متنوع از تقویت‌کننده‌های تفاضلی آنچه را که در درس الکترونیک ٢ یاد گرفتیم را تمرین کنیم. ما در اين آموزش قصد داريم تا حل تمرین آینه‌های جریان در تمرین الکترونیک ۲ را مورد بررسی قرار دهيم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
127

آموزش کنترل هوشمند با استفاده از کنترل تطبیقی خودتنظیم با متلب (رایگان)

در این مجموعه آموزشی سعی شده است هم مباحث تئوری و هم مباحث شبیه سازی در نرم افزار مهندسی متلب، برای الگوریتم های کنترلی هوشمند بالا مورد بررسی قرار گیرد. همچنین با در نظر گرفتن پلانت های معروف مثل روبات سه درجه آزادی و آونگ معکوس عملکرد الگوریتم های هوشمند مورد ارزیابی قرار می گیرد. ما در این آموزش قصد داریم تا بخش اول از کنترل هوشمند با استفاده از کنترل تطبیقی خود تنظیم با متلب را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
128

آموزش سنسورهای اثر هال در موتورهای الکتریکی صنعتی (رایگان)

هدف از این فرادرس، درک نحوه کار سیستم های کنترلی موتورهای صنعتی و اجزای آن ها، نحوه انتخاب صحیح وسایل برای یک کاربرد خاص، قابلیت خواندن، طراحی نقشه کنترل موتور و طراحی و عیب یابی سیستم های کنترلی موتورها است. لازم به ذکر است که بخش هایی از این آموزش در برخی دانشگاه ها به عنوان درس سه واحدی مقطع کارشناسی ارشد در رشته های مهندسی برق، مکانیک، راه آهن، رباتیک و مکاترونیک تدریس می شود.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۴۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
129

آموزش پاسخ ورودی صفر مدارهای الکتریکی مرتبه اول در مبانی مهندسی برق ۱ (رایگان)

درس مبانی مهندسی برق 1، برای آشنایی سایر رشته‌های مهندسی به غیر از مهندسی برق، با دنیای جذاب الکترونیک و مدارات آن است. این درس ۳ واحدی در رشته‌های مختلفی مانند: مهندسی صنایع، مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی در مقطع کارشناسی تدریس می‌شود. ما در این آموزش قصد داریم تا پاسخ ورودی صفر مرتبه اول در مدارهای الکتریکی مرتبه اول و دوم مبانی مهندسی برق ۱ را مورد بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
130

آموزش موتورهای جریان مستقیم در کنترل موتورهای الکتریکی صنعتی ۲ (رایگان)

با توجه به تنوع انواع موتورهای صنعتی و محیط‌های گوناگون استفاده از آن‌ها، این فرادرس بر اساس تجربیات عملی گسترده در حوزه کنترل موتورهای الکتریکی صنعتی طراحی شده است. ما در این آموزش قصد داریم تا موتورهای جریان مستقیم در کنترل موتورهای الکتریکی صنعتی ۲ را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۷۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
131

آموزش انواع نمایش سیستم های خطی در متلب (MATLAB) (رایگان)

در این فرادرس با استفاده از نرم افزار متلب (MATLAB) مراحل لازم برای تحلیل و طراحی کنترل کننده های خطی ارائه خواهد شد و به عنوان مکملی در کنار درس کنترل خطی خواهد بود. ما در این آموزش قصد داریم تا انواع نمایش سیستم های خطی را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۳۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
132

آموزش تنظیم کننده های ولتاژ در الکترونیک ۲ (رایگان)

الکترونیک، علم مطالعه عبور جریان الکتریکی و اثرات عبور جریان از مدارات الکتریکی است. درس الکترونیک ۲ یکی از پایه ای ترین و جذاب ترین دروس مهندسی برق است و در ادامه درس الکترونیک ۱ ارائه می شود. در مجموعه آموزش الکترونیک ۲ که در فرادرس ارائه شده است، سعی خواهیم کرد با مثال های ساده و بیانی ساده و شیوا مفاهیم پایه ای و بنیادی الکترونیک ۲ را آموزش دهیم. لازم به ذکر است که این آموزش در ادامه مجموعه آموزشی الکترونیک ۱ است و لازم است دانشجویان عزیز با مطالب الکترونیک ۱ آشنایی کامل داشته باشند.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
133

آموزش تکنولوژی مدارات مجتمع (رایگان)

دانستن مبانی الکترونیک دیجیتال برای درک اصول کار و طراحی دسته وسیعی از کاربردهای الکترونیک، ضروری است. برای مثال برای فهمیدن نحوه کار کامپیوترها که اغلب همه ما به آن دسترسی داریم و یا برای فهمیدن اصول کار سیستم های مخابراتی، به مبانی الکترونیک دیجیتال نیاز داریم. با گذشت زمان، شاهد کوچک تر و توانمندتر شدن ادوات الکترونیکی هستیم، بنابراین دانشجویان و مهندسان، ملزم به یادگیری کامل اصول کار ادوات الکترونیک دیجیتال و نحوه استفاده از آن ها در پروژه های کاربردی هستند. دانستن مبانی الکترونیک دیجیتال، دانشجویان را قادر می سازد که ابزارهای لازم برای طراحی های دیجیتال خود را به راحتی انتخاب کنند. ما در این آموزش قصد داریم تا تکنولوژی مدارات مجتمع را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
134

آموزش تنظیم پارامترهای کنترل پیش بین مدل با متلب (MATLAB) - رایگان

کنترل مدل پیش‌بین، در دو دهه اخیر پیشرفت چشم‌گیری هم در حوزه تحقیقات و هم در حوزه کنترل پروسه‌های صنعتی پیدا کرده است. دلیل این موفقیت را می‌توان در توانایی بالای کنترل مدل پیش‌بین برای حل مشکلات کنترل پروسه‌های صنعتی در حوزه زمان دانست. کنترل مدل پیش‌بین، شاخه‌های مختلف مهندسی کنترل را در بر می‌گیرد. یکی‌دیگر از ویژگی‌های مهم کنترل مدل پیش‌بین، طراحی مقید است که این امکان را فراهم می‌آورد تا کنترل را طوری طراحی نمود که محدوده سیگنال‌های کنترلی تولید شده، کنترل شوند. ما در اين آموزش قصد داريم تا تنظیم پارامترهای کنترل پیش‌بین مدل با متلب (MATLAB) را مورد بررسی قرار دهيم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۴۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
135

آموزش ترانسفورماتورها (مرور و حل تست کنکور ارشد) (رایگان)

درس ماشین های الکتریکی، یکی از دروس مهم در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی برق است و به خصوص برای گرایش های قدرت، کنترل و مکاترونیک تاثیر زیادی در کسب رتبه های عالی دارد. از طرفی سوالات کنکورهای ارشد در سال های اخیر مفهومی شده است و داوطلبین کنکور باید از قبل آمادگی لازم برای حل سوالات مفهومی ماشین های الکتریکی را داشته باشند. ما در این آموزش قصد داریم تا مبحث ترانسفورماتورها (مرور و حل تست کنکور ارشد) را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۴۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
136

آموزش تئوری تخمین - تخمینگرهای کلاسیک

امروزه با پیچیده‌تر شدن سیستم‌های دیجیتال و مدرن، اهمیت تئوری تخمین (Estimation Theory) بیش از پیش آشکار شده است. همواره لازم است از روی چند اندازه‌گیری محدود، پارامترهای مختلفی تخمین زده شوند. به عنوان مثال، به منظور کنترل سرعت یک موتور جریان مستقیم لازم است مقاومت روتور و همچنین اندوکتانس آن تخمین زده شوند تا به کمک آن‌ها پارامترهای کنترل‌کننده نیز به درستی تنظیم شوند. با استفاده از تئوری تخمین و از طریق اندازه‌گیری برخی از ویژگی‌های موتور مانند سرعت موتور و یا موقعیت آن، می‌توان پارامترهای مجهول را تخمین زد.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۹ ساعت و ۴۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
137

آموزش موتورهای سنکرون در کنترل موتورهای الکتریکی صنعتی ۲ (رایگان)

موتورهای الکتریکی، قلب تپنده اغلب صنایع امروزی هستند که بدون آن‌ها بسیاری از صنایع از کار خواهند افتاد. نحوه کنترل این موتورها، اینکه به چه صورت راه‌اندازی می شوند و با کدام ابزار، سرعت و گشتاور آن کنترل می‌شود، یکی از موضوعات بسیار مهم این حوزه است. با توجه به تنوع انواع موتورهای صنعتی و محیط‌های گوناگون استفاده از آن‌ها، این فرادرس بر اساس تجربیات عملی گسترده در حوزه کنترل موتورهای الکتریکی صنعتی طراحی شده است. ما در این آموزش قصد داریم تا موتورهای سنکرون در کنترل موتورهای الکتریکی صنعتی ۲ را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۸۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
138

آموزش مقادیر و بردارهای ویژه در جبر خطی - مرور و حل مساله (رایگان)

جبر خطی کاربردهای ویژه‌ای در علوم و مهندسی دارد. مثلا در علوم مهندسی برای مدل‌سازی بسیاری از پدیده‌های طبیعی از جبر خطی استفاده می‌شود و یا در مهندسی نرم‌افزار، برای رسیدن به بهترین تکنیک برنامه‌نویسی کامپیوتری، جبر خطی مورد استفاده قرار می‌گیرد و باعث بازدهی بالای محاسبات کامپیوتری می‌گردد. ما در این آموزش قصد داریم تا مقادیر ویژه و بردارهای ویژه در جبر خطی - مرور و حل مساله - بخش یکم را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت
یادگیری را شروع کنید
139

آموزش فیزیک الکترونیک در مبانی الکترونیک ۱ (رایگان)

الکترونیک، علم مطالعه عبور جریان الکتریکی و اثرات عبور جریان از مدارات الکتریکی است. درس الکترونیک ۱ یکی از پایه ای ترین و جذاب ترین دروس مهندسی برق است. در درس مبانی الکترونیک ۱ دانشجویان با دنیای شیرین و لذت بخش مدارات الکترونیک و تحلیل و طراحی آن ها آشنا خواهند شد.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۴۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
140

آموزش حل تمرین طراحی کنترل غیر خطی - تابع لیاپانوف (رایگان)

با وجود پیشرفت های فوق العاده در طراحی کنترلرهای خطی، این نکته را باید در نظر گرفت که بسیاری از سیستم های واقعی، غیرخطی هستند. روش متداول برخورد با سیستم های غیرخطی، خطی سازی آن ها حول نقطه کار داده شده و سپس طراحی کنترلر خطی برای سیستم غیرخطی است. در این آموزش می خواهیم که با حل مسائل متنوع از بخش های مختلف کنترل سیستم های غیرخطی، درک و مهارت خود را از این سیستم ها بالاتر ببریم تا بتوانیم به صورت عملی تر از ابزارهایی که قبلا در آموزش تحلیل و طراحی سیستم های غیرخطی ارائه شده است، در جهت انجام پروژه های خود استفاده کنیم. ما در این آموزش قصد داریم تا حل تمرین طراحی کنترل غیرخطی - تابع لیاپانوف را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۴۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
141

آموزش تنظیم پارامترهای کنترل پیش بین مدل (رایگان)

کنترل مدل پیش بین در دو دهه اخیر پیشرفت چشم گیری هم در حوزه تحقیقات و هم در حوزه کنترل پروسه های صنعتی پیدا کرده است. دلیل این موفقیت را می توان در توانایی بالای کنترل مدل پیش بین برای حل مشکلات مربوط به کنترل پروسه های صنعتی در حوزه زمان دانست. کنترل مدل پیش بین شاخه های مختلف مهندسی کنترل را اعم از کنترل بهینه، کنترل تصادفی، کنترل چند متغیره، کنترل سیستم های تاخیردار و … را دربر می گیرد. ما در این آموزش قصد داریم تا مبحث تنظیم پارامترهای کنترل پیش بین مدل را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۴۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
142

آموزش شبیه سازی مدارات تکنیک پالس (رایگان)

در درس تکنیک پالس (+) مباحث تئوری مرتبط مطرح شد به صورتی که ۸۰ درصد آموزش، مباحث تئوری و ۲۰ درصد حل تمرین بود. پیش نیاز درس تکنیک پالس که در مقطع کارشناسی مهندسی برق ارائه می شود، دروس مدارهای الکتریکی ۱ و ۲ و الکترونیک ۱ و ۲ است و برای حل مسائل و تمرینات آن نیاز به اطلاعات گسترده ای در چهار درس مذکور است و اغلب دانشجویان مهندسی برق قادر به برقراری ارتباط روشن بین این درس و دروس مذکور نیستند.ما در این آموزش قصد داریم تا شبیه سازی مدارات تکنیک پالس را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۷۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
143

آموزش بررسی ژنراتورهای جریان مستقیم در مبانی مهندسی برق ۲ (رایگان)

درس مبانی مهندسی برق 2، برای آشنایی سایر رشته‌های مهندسی به غیر از مهندسی برق، با دنیای جذاب مدارهای مغناطیسی و ماشین‌های الکتریکی است. امروزه ماشین‌های الکتریکی، نقش مهمی در زندگی‌های پیشرفته، ایفا می‌کند و می‌توان گفت بدون ماشین‌های الکتریکی، کارکرد خیلی از صنایع، با مشکلات زیادی رو‌به‌رو می‌شود. ما در این آموزش قصد داریم تا ژنراتورهای جریان مستقیم در مبانی مهندسی برق ۲ را مورد بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
144

آموزش آنالیز مدارات منطقی ترکیبی - مرور و حل مساله (رایگان)

در این آموزش از طریق حل مساله به تدریس درس مدار منطقی می‌پردازیم. در درس یکم، کدهای دیجیتال برای نمایش اعداد و یا سایر کاربردها مانند تشخیص خطا در فرایند انتقال اطلاعات بیان می‌شوند. در درس دوم مهم‌ترین المان‌های پایه در طراحی مدارات منطقی مورد بررسی قرار می‌گیرد و در درس سوم، ریاضیات طراحی مدارات منطقی که مبتنی بر جبر بولین است، تشریح می‌شود. ما در این آموزش قصد داریم تا آنالیز مدارات منطقی ترکیبی - مرور و حل مساله - بخش یکم را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
145

آموزش تحلیل فرکانسی تقویت کننده های ترانزیستوری در الکترونیک ۲ - حل تمرین (رایگان)

در آموزش الکترونیک ٢ به مباحث تئوری تحلیل مدارات الکترونیکی پرداختیم. در این فرادرس سعی می‌کنیم با ارائه مساله‌های متنوع از پاسخ فرکانسی تقویت‌کننده‌های ترانزیستوری آنچه را که در درس الکترونیک ٢ یاد گرفتیم را تمرین کنیم. ما در اين آموزش قصد داريم تا حل تمرین اثر خازن‌های کوپلاژ در الکترونیک ۲ را مورد بررسی قرار دهيم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
146

آموزش مدولاسیون زاویه فاز و فرکانس در مخابرات ۱ (رایگان)

درس مخابرات ۱ یا سیستم های مخابرات آنالوگ ۱، درس آشنایی با روش های پردازش سیگنال و آماده سازی سیگنال ها برای ارسال در یک کانال مخابراتی است. در این فرادرس ابتدا انواع سیستم های مخابراتی، کانال های مخابراتی، سیگنال های مخابراتی و ابزارهای لازم برای تحلیل آن ها بیان می شود، سپس در ادامه آموزش انواع روش های مدولاسیون و دمدولاسیون سیگنال های پیام که اساس انتقال پیام در بسیاری از سیستم های مخابراتی است، ارائه می شود.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۳۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
147

آموزش نمودار بوده در کنترل خطی با رویکرد حل مساله (رایگان)

یک سیستم کنترلی، مسئولیت مدیریت، هدایت و تنظیم رفتار سایر تجهیزات و وسایل را بر عهده دارد که این کار با استفاده از حلقه‌های کنترلی انجام می‌شود. کنترل‌کننده‌ها تنوع خیلی زیادی دارند از جمله: کنترل‌کننده خطی، غیر خطی، پیش‌بین و... اما در میان همه این کنترل‌کننده‌ها، نوع خطی به دلیل سادگی در محاسبات و پیاده‌سازی عملی، بیشتر از بقیه در کاربردهای عملی استفاده شده‌اند. درس کنترل خطی نیز که در مقطع کارشناسی مهندسی برق تدریس می‌شود به روش‌ها و گام‌های لازم برای طراحی کنترل‌کننده‌های خطی می‌پردازد. ما در این آموزش قصد داریم تا نمودار بوده (Bode Plot) در کنترل خطی با رویکرد حل مساله را مورد بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
148

آموزش آنالیز سیستم های خطی در متلب (MATLAB) - مشخصات حلقه باز مدل ها (رایگان)

در این فرادرس با استفاده از نرم افزار متلب (MATLAB) مراحل لازم برای تحلیل و طراحی کنترل کننده های خطی ارائه خواهد شد و به عنوان مکملی در کنار درس کنترل خطی خواهد بود. ما در این آموزش قصد داریم تا آنالیز سیستم های خطی در متلب (MATLAB) - مشخصات حلقه باز مدل ها را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
149

آموزش انتگرال کانولوشن در کنترل دیجیتال - مرور و حل مساله (رایگان)

سیستم‌های کنترلی جزو اساسی و جدایی‌ناپذیر جوامع مدرن امروزی محسوب می‌شوند. این سیستم‌ها وسایل خانگی، وسایل سرگرمی در مراکز تفریحی، خودروها و وسایل موجود در ادارات را کنترل می‌کنند. سیستم‌های کنترلی جزو اساسی و جدایی‌ناپذیر جوامع مدرن امروزی محسوب می‌شوند. این سیستم‌ها وسایل خانگی، وسایل سرگرمی در مراکز تفریحی، خودروها و وسایل موجود در ادارات را کنترل می‌کنند.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۴۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
150

آموزش آشنایی با اسیلاتورها (Electronic oscillators) (رایگان)

درس الکترونیک ٣ در ادامه درس الکترونیک ١ و ٢ ارائه می شود و در این درس به مباحث تکمیلی تحلیل مدارات الکترونیک، از قبیل مشخصات فرکانسی تقویت کننده ها، جبران فرکانسی، اسیلاتورها (Electronic oscillators) و تقویت کننده های عملیاتی پرداخته می شود. در این آموزش ویدیویی، سعی خواهیم کرد با مثال ها و بیانی ساده و شیوا مفاهیم پایه ای و بنیادی الکترونیک ٣ را آموزش دهیم. لازم به ذکر است که این آموزش در ادامه مجموعه آموزشی الکترونیک ١ و ٢ از مجموعه آموزشی فرادرس است و لازم است دانشجویان عزیز با مطالب الکترونیک ١ و ٢ آشنایی کامل داشته باشند. ما در این آموزش قصد داریم تا اسیلاتورها در الکترونیک ۳ را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
151

آموزش مدارهای مغناطیسی (مرور و حل تست) (رایگان)

در آموزش ماشین های الکتریکی ۱ (+)، به آموزش تئوری این درس پرداخته شد. این آموزش برای دانشجویان کارشناسی مهندسی برق که برای اولین بار این واحد درسی را اخذ یا مطالعه می کنند، مناسب است. در این فرادرس، به آموزش تستی ماشین های الکتریکی ۱ پرداخته می شود تا دانشجویان بعد از آموختن مطالب تئوری آن، مهارت لازم برای حل سوالات در کنکور ارشد مهندسی برق را کسب کنند و لذا از نظر درس ها شباهت زیادی بین این دو آموزش وجود دارد ولی توضیحات آموزش کاملا متفاوت است و نکاتی بیان می شود که برای کنکور ارشد کاملا مناسب باشد و همینطور بخش اعظم این آموزش (حدود ۷۰ درصد) به حل سوالات تستی کنکورهای ارشد پرداخته می شود.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۸۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
152

آموزش تبدیل لاپلاس، توابع شبکه و فرکانس طبیعی در مدارهای الکتریکی ۲ (رایگان)

در آموزش مدارهای الکتریکی ۲ (مرور و حل تست) به آموزش تستی مدارهای الکتریکی ۲ پرداخته می شود تا دانشجویان بعد از آموختن مطالب تئوری مدارهای الکتریکی 2، مهارت لازم برای حل سوالات تستی مدارهای الکتریکی ۲ در کنکور ارشد و دکتری مهندسی برق را کسب کنند. از نظر سرفصل، شباهت زیادی بین این دو آموزش وجود دارد ولی توضیحات آموزش کاملا متفاوت است و نکاتی بیان می شود که برای کنکور ارشد کاملا مناسب باشد و همین طور بخش اعظم این آموزش (حدود ۷۰ درصد) به حل سوالات تستی کنکورهای ارشد می پردازد. ما در این آموزش قصد داریم تا تبدیل لاپلاس، توابع شبکه و فرکانس طبیعی در مدارهای الکتریکی ۲ را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
153

آموزش نیروهای میدان مغناطیسی در فیزیک عمومی ۲ - حل مساله (رایگان)

یادگیری مساله‌‌محور، یک روش دانشجو‌محور است که در آن دانشجویان از طریق حل مساله‌های مرتبط با یک موضوع، آموزش داده می‌شوند. از طریق این نوع آموزش، دانشجویان مهارت‌ها و توانایی‌های لازم برای حل مساله‌های بعدی را پیدا می‌کنند. در این آموزش از طریق حل مساله، درس فیزیک عمومی ۲ آموزش داده می‌شود. این درس جزو پایه‌ای‌ترین دروس مقطع کارشناسی اغلب گرایش‌های مهندسی است، به خصوص برای درس‌های پیشرفته‌تر مهندسی برق از اهمیت بسزایی برخوردار است. ما در این آموزش قصد داریم تا نیروهای میدان مغناطیسی در فیزیک عمومی ۲ - حل مساله را مورد بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۴۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
154

آموزش پایداری و جبران فرکانسی تقویت کننده فیدبک (Feedback) - اثرات فیدبک (رایگان)

درس الکترونیک ٣ در ادامه درس الکترونیک ١ و ٢ ارائه می شود و در این درس به مباحث تکمیلی تحلیل مدارات الکترونیک، از قبیل مشخصات فرکانسی تقویت کننده ها، جبران فرکانسی، اسیلاتورها (Electronic Oscillator) و تقویت کننده های عملیاتی پرداخته می شود. در این آموزش ویدئویی، سعی خواهیم کرد با مثال ها و بیانی ساده و شیوا مفاهیم پایه ای و بنیادی الکترونیک ٣ را آموزش دهیم. لازم به ذکر است که این آموزش در ادامه مجموعه آموزشی الکترونیک ١ و ٢ از مجموعه آموزشی فرادرس می باشد و لازم است دانشجویان عزیز با مطالب الکترونیک ١ و ٢ آشنایی کامل داشته باشند. ما در این آموزش قصد داریم تا پایداری و جبران فرکانسی تقویت کننده فیدبک (Feedback) - اثرات فیدبک را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۴۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
155

آموزش حساب تغییرات برای مسائل کنترل بهینه (رایگان)

طراحی سیستم های کنترل کلاسیک اغلب یک پروسه سعی و خطایی است که با استفاده از روش های حوزه زمان و فرکانس یک الگوریتم مشخص، آن قدر تکرار می شود تا به مشخصات حلقه بسته مطلوب، مانند: درصد بالازدگی مناسب، زمان صعود و نشست مناسب و پهنای باند مناسب برسیم. این روش طراحی برای سیستم های پیچیده چندمتغیره پاسخگو نیست. مثلا طراحی کنترل وضعیت یک ماهواره را در نظر بگیرید. در طراحی سیستم، مسائلی نظیر سوخت مصرفی باید لحاظ گردد در حالی که امکان در نظر گرفتن آن در کنترل کلاسیک وجود ندارد.ما در این آموزش قصد داریم تا حساب تغییرات برای مسائل کنترل بهینه را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
156

آموزش سوئیچ های محدودکننده در موتورهای الکتریکی صنعتی (رایگان)

هدف از این فرادرس، درک نحوه کار سیستم های کنترلی موتورهای صنعتی و اجزای آن ها، نحوه انتخاب صحیح وسایل برای یک کاربرد خاص، قابلیت خواندن، طراحی نقشه کنترل موتور و طراحی و عیب یابی سیستم های کنترلی موتورها است. لازم به ذکر است که بخش هایی از این آموزش در برخی دانشگاه ها به عنوان درس سه واحدی مقطع کارشناسی ارشد در رشته های مهندسی برق، مکانیک، راه آهن، رباتیک و مکاترونیک تدریس می شود.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۲۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
157

آموزش تابع توصیفی در تحلیل سیستم های غیرخطی (رایگان)

طراحی کنترل کننده های غیرخطی به مراتب از طراحی کنترل کننده های خطی سخت تر و نیازمند ریاضیات پایه ای قوی است. در این مجموعه آموزشی مفاهیم پایه ای تحلیل سیستم های کنترل غیرخطی آموزش داده می شود. ما در این آموزش قصد داریم تا مبحث تابع توصیفی در تحلیل سیستم های غیرخطی را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۳۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
158

آموزش بارهای فعال و آینه جریان الکتریکی (رایگان)

پروسه یادگیری در این آموزش بر مبنای حل تست است که در آن با حل تست های مختلف کنکورهای سال های قبل و همینطور تست های تالیفی، درس الکترونیک ۱ به صورت مفهومی آموزش داده می شود تا داوطلبین محترم کنکور ارشد مهارت های لازم تست زنی را فراگیرند. درس الکترونیک در کنکور ارشد و دکتری شامل دو قسمت: الکترونیک ۱ و الکترونیک ۲ است که در این فرادرس فقط به آموزش مفهومی و چگونگی حل تست های الکترونیک ۱ پرداخته می شود. با مطالعه این فرادرس، داوطلبین کنکور ارشد و دکترای مهندسی برق قادر خواهند بود سوالات الکترونیک را به راحتی حل کنند. لازم به ذکر است که درس های آموزش، مشابه آموزش الکترونیک ۱ است که قبلا در فرادرس منتشر شده است اما تفاوت در شیوه آموزش است یعنی در این آموزش با این فرض که مخاطب با آموزش الکترونیک ۱ آشنایی دارد، توضیحات و نکات تستی بیان شده و تمرینات هم شامل سوالات تستی کنکورهای ارشد هستند.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۴۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
159

آموزش کنترل فرایندهای MIMO (رایگان)

کنترل صنعتی، یک اصطلاح عمومی است که به مجموعه کنترل کننده ها و ابزارات وابسته مانند: سنسورها و عملگرهایی که به منظور کنترل فرایندهای صنعتی استفاده می شوند، اطلاق می گردد. چنین سیستم هایی می تواند شامل یک سیستم ساده مانند تابلوی پنلی به منظور کنترل یک موتور القایی و یا شامل مجموعه ای پیچیده از سیستم های کنترل توزیع شده متصل به هم در پالایشگاه و نیروگاه باشد. ما در این آموزش قصد داریم تا کنترل فرایندهای MIMO را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۴۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
160

آموزش حالت گذرای سیستم مرتبه اول در کنترل خطی با رویکرد حل مساله (رایگان)

یک سیستم کنترلی، مسئولیت مدیریت، هدایت و تنظیم رفتار سایر تجهیزات و وسایل را بر عهده دارد که این کار با استفاده از حلقه‌های کنترلی انجام می‌شود. کنترل‌کننده‌ها تنوع خیلی زیادی دارند از جمله: کنترل‌کننده خطی، غیر خطی، پیش‌بین و... اما در میان همه این کنترل‌کننده‌ها، نوع خطی به دلیل سادگی در محاسبات و پیاده‌سازی عملی، بیشتر از بقیه در کاربردهای عملی استفاده شده‌اند. درس کنترل خطی نیز که در مقطع کارشناسی مهندسی برق تدریس می‌شود به روش‌ها و گام‌های لازم برای طراحی کنترل‌کننده‌های خطی می‌پردازد. ما در اين آموزش قصد داريم تا حالت گذرای سیستم مرتبه اول در کنترل خطی با رویکرد حل مساله را مورد بررسی قرار دهيم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۴۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
161

آموزش استراتژی های پایه ای کنترل فرایند در ابزار دقیق (Instrumentation) (رایگان)

ابزار دقیق، پایه کنترل پروسه های صنعتی است. در پروسه های صنعتی تعداد زیادی از متغیرها مانند دما، فلو، فشار، سطح مایع و … باید به صورت پیوسته اندازه گیری و کنترل شوند که وظیفه اندازی گیری این متغیرها بر عهده سنسورها قرار دارد. اغلب طراحان پروسه های صنعتی انتظاراتی مانند عملکرد ایمن پلانت و نرخ تولید بالا دارند که برای رسیدن به این امر نیاز داریم که با استفاده از سنسورها و عملگرهای مناسب پروسه را به صورت مناسبی تحت کنترل دربیاوریم. درس ابزار دقیق، درس آشنایی با سنسورها و اصول کاری آن ها است و دانشجویان در این درس با انواع مختلف سنسورهای اندازه گیری حرکت، شتاب، ارتعاش، فلو، دما، فشار، فاصله و … آشنا خواهند شد.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۶۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
162

آموزش کنترل پیش بین مدل MAC با متلب (رایگان)

در واقع اصطلاح کنترل مدل پیش بین یک استراتژی کنترلی را تعیین نمی کند، بلکه محدوده وسیعی از استراتژی های کنترلی را دربرمی گیرد که با استفاده از مدل پروسه، سیگنال کنترلی را طوری صادر می کنند که یک تابع هزینه تعریف شده را حداقل سازی کند. الگوریتم های مختلف کنترل مدل پیش بین تنها در نوع ارائه مدل فرآیند، نویز، اغتشاشات و تابع هزینه تفاوت دارند. ما در این آموزش قصد داریم تا مبحث کنترل پیش بین مدل MAC با متلب را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
163

آموزش مدل سازی شناسایی فرایندهای صنعتی (رایگان)

کنترل صنعتی، یک اصطلاح عمومی است که به مجموعه کنترل کننده ها و ابزارات وابسته مانند: سنسورها و عملگرهایی که به منظور کنترل فرایندهای صنعتی استفاده می شوند، اطلاق می گردد. چنین سیستم هایی می تواند شامل یک سیستم ساده مانند تابلوی پنلی به منظور کنترل یک موتور القایی و یا شامل مجموعه ای پیچیده از سیستم های کنترل توزیع شده متصل به هم در پالایشگاه و نیروگاه باشد. کمیت های فیزیکی تمام زیرسیستم ها (دما، فشار، فلو و سطح) توسط سنسورها اندازه گیری می شوند، سپس اطلاعات جمع آوری شده توسط واحد کنترل کننده آنالیز خواهد شد و در نهایت، خروجی آن که با نام سیگنال کنترلی شناخته می شود، به عملگرها (انواع موتورها و شیرهای برقی) ارسال می شود تا تغییرات لازم در فرایند، ایجاد شود. مهم ترین بخش یک سیستم کنترل صنعت، کنترل کننده آن است که تمرکز اصلی این آموزش بر روی این قسمت است. کنترل کننده باید طوری طراحی شود که کمیت هایی فیزیکی فرایند، مطابق پروفایل از قبل تغییر کنند.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۳۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
164

آموزش کنترل مد لغزشی (ب) در طراحی سیستم های کنترل غیر خطی (رایگان)

طراحی کنترل کننده های غیرخطی به مراتب از طراحی کنترل کننده های خطی سخت تر و نیازمند ریاضیات پایه ای قوی است. در مجموعه آموزشی تحلیل سیستم های غیرخطی که در فرادرس منتشر شده است به ابزارهای لازم برای تحلیل و آنالیز سیستم های غیرخطی پرداختیم. در این مجموعه آموزشی نیز در ادامه آموزش قبل با استفاده از ابزارات مختلف، نحوه طراحی کنترلر غیرخطی، برای رسیدن به سیستم حلقه بسته مناسب را ارائه می کنیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۴۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
165

آموزش مدل های غیرخطی و پدیده های غیرخطی (رایگان)

طراحی کنترل کننده های غیرخطی به مراتب از طراحی کنترل کننده های خطی سخت تر و نیازمند ریاضیات پایه ای قوی است. در این مجموعه آموزشی مفاهیم پایه ای تحلیل سیستم های کنترل غیرخطی آموزش داده می شود. ما در این آموزش قصد داریم تا مبحث مدل های غیرخطی و پدیده های غیرخطی را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۱۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
166

آموزش بهینه سازی استاتیک در کنترل بهینه (رایگان)

طراحی سیستم های کنترل کلاسیک اغلب یک پروسه سعی و خطایی است که با استفاده از روش های حوزه زمان و فرکانس یک الگوریتم مشخص، آن قدر تکرار می شود تا به مشخصات حلقه بسته مطلوب، مانند: درصد بالازدگی مناسب، زمان صعود و نشست مناسب و پهنای باند مناسب برسیم. این روش طراحی برای سیستم های پیچیده چندمتغیره پاسخگو نیست. مثلا طراحی کنترل وضعیت یک ماهواره را در نظر بگیرید. در طراحی سیستم، مسائلی نظیر سوخت مصرفی باید لحاظ گردد در حالی که امکان در نظر گرفتن آن در کنترل کلاسیک وجود ندارد.ما در این آموزش قصد داریم تا بهینه سازی استاتیک در کنترل بهینه را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۴۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
167

آموزش آشنایی با تکنیک پالس (رایگان)

سیگنال های با تغییرات جهشی را پالس می نامند. مهم ترین سیگنال های غیر سینوسی که در تکنیک پالس بررسی می شوند عبارت اند از: پالس پله ای، پالس مربعی، موج مربعی، موج مورب و پالس نمایی. مباحث مربوط به پاسخ مدارهای مختلف به موج های پالسی شکل و همچنین مدارهایی که تولید کننده این پالس ها هستند، موضوع درس تکنیک پالس است که در این آموزش ویدیویی ارائه می شود. ما در این آموزش قصد داریم تا آموزش آشنایی با تکنیک پالس را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۲۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
168

آموزش کنترلر دیجیتال داخل حلقه و پیاده سازی کنترلر دیجیتال - مرور و حل مساله (رایگان)

سیستم‌های کنترلی جزو اساسی و جدایی‌ناپذیر جوامع مدرن امروزی محسوب می‌شوند. این سیستم‌ها وسایل خانگی، وسایل سرگرمی در مراکز تفریحی، خودروها و وسایل موجود در ادارات را کنترل می‌کنند. علاوه بر این، کنترل فرایندهای صنعتی، حمل و نقل ریلی، هوایی و دریایی نیز جزو وظایف سیستم‌های کنترلی به شمار می‌روند. ما در این آموزش قصد داریم تا انتگرال کانولوشن در کنترل دیجیتال - مرور و حل مساله را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
169

آموزش انواع تقویت کننده های فیدبک در باند میانی (رایگان)

در آموزش الکترونیک ۳ (+) که قبلا در فرادرس منتشر شده است، مباحث مرتبط با الکترونیک به صورت کامل و تئوری، بررسی شد. هدف از آموزش الکترونیک ۳ در این فرادرس، حل مساله های متنوع است. این آموزش به تمام دانشجویانی که به دنبال کسب نمره خوب از این درس در مقطع کارشناسی مهندسی برق هستند، توصیه می شود. درس الکترونیک ۳ در ادامه درس الکترونیک ۱ و ۲ ارائه می شود و در این درس به مباحث تکمیلی تحلیل مدارات الکترونیک، از قبیل: مشخصات فرکانسی تقویت کننده ها، جبران فرکانسی، اسیلاتورها و تقویت کننده های عملیاتی نیز پرداخته می شود.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۴۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
170

آموزش انواع داده و عملگرهای محاسباتی در برنامه نویسی GNU Octave (رایگان)

گنو آکتیو (GNU Octave) یا به اختصار آکتیو، یک زبان برنامه‌نویسی سطح بالا، مشابه نرم‌افزار متلب (MATLAB) است که برای انجام محاسبات مهندسی و عددی به کار می‌رود. این برنامه از طریق رابط خط فرمان، دارای امکانات فوق‌العاده‌ای برای حل مسائل خطی و غیر خطی، بهینه‌سازی، شبیه‌سازی و رسم انواع نمودارها است. ما در اين آموزش قصد داريم تا انواع داده و عملگرهای محاسباتی در برنامه‌‌نویسی GNU Active را مورد بررسی قرار دهيم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت
یادگیری را شروع کنید
171

آموزش آشنایی با سیگنال ها و سیستم ها در مخابرات ۱ (رایگان)

هر روز به هنگام کار یا در زمان فراغت، با سیستم های مخابراتی گوناگونی مثل: تلفن، تلویزیون، موبایل و … در ارتباط هستیم. توسط این ابزارها می توانیم به راحتی با دوستانمان در جای جای کره خاکی ارتباط برقرار کنیم. برای آن ها می توان ایمیل فرستاد، معاملات تجاری انجام داد و از اخبار سایر نقاط جهان مطلع شد. آیا تا به حال فکر کرده اید که این سیستم های مخابراتی چگونه کار می کنند؟

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
172

آموزش مولتی ویبراتورها در تکنیک پالس (رایگان)

درس تکنیک پالس از جهت این که روش های تولید و آنالیز مدار با ورودی های پالس را بررسی می کند از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا اغلب سیگنال های واقعی نیز به شکل پالس هستند و آموختن تکنیک پالس، دید عملی خوبی را به مهندسان برق می دهد. در این آموزش به حل تمرین این درس می پردازیم و ۸۰ درصد آموزش حل تمرین و ۲۰ درصد آموزش مرور مطالب است. هدف از این فرادرس، یاد دادن چگونگی حل مسائل تکنیک پالس است. مسائلی که حل خواهند شد هم شامل مسائل امتحانات دانشگاه های سراسری کل کشور است و هم شامل برخی مسائل عملی تکنیک پالس است.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
173

آموزش ساختارهای برنامه نویسی Processing برای طراحی هنرهای الکترونیکی و رسانه ای (رایگان)

Processing بر اساس زبان برنامه‌نویسی جاوا (Java) تدوین شده است ولی دارای زبانی ساده‌تر همراه با محیط گرافیکی است. زبان برنامه‌‌نویسی Processing آن‌قدر ساده و قدرتمند است که با کمترین کدنویسی می‌توان کارهای بزرگی انجام داد و در بسیاری از پروژه‌های مهندسی به کار برد، مثلا یک مهندس برق به راحتی می‌تواند توسط Processing و سخت‌افزار Arduino یک اسیلوسکوپ دیجیتال (Digital Oscilloscope) طراحی کند و یا یک هواشناس برای نشان ‌دادن بصری تغییرات آب‌و‌هوایی، می‌تواند از قابلیت‌های این زبان برنامه‌نویسی استفاده کند. ما در اين آموزش قصد داريم تا ساختارهای برنامه‌نویسی Processing برای طراحی هنرهای الکترونیکی و رسانه‌ای را مورد بررسی قرار دهيم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت
یادگیری را شروع کنید
174

آموزش کنترل بهینه عددی و آنلاین (رایگان)

طراحی سیستم های کنترل کلاسیک اغلب یک پروسه سعی و خطایی است که با استفاده از روش های حوزه زمان و فرکانس یک الگوریتم مشخص، آن قدر تکرار می شود تا به مشخصات حلقه بسته مطلوب، مانند: درصد بالازدگی مناسب، زمان صعود و نشست مناسب و پهنای باند مناسب برسیم. این روش طراحی برای سیستم های پیچیده چندمتغیره پاسخگو نیست. مثلا طراحی کنترل وضعیت یک ماهواره را در نظر بگیرید. در طراحی سیستم، مسائلی نظیر سوخت مصرفی باید لحاظ گردد در حالی که امکان در نظر گرفتن آن در کنترل کلاسیک وجود ندارد.ما در این آموزش قصد داریم تا کنترل بهینه عددی و آنلاین را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۴۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
175

آموزش ژنراتورهای الکتریکی جریان مستقیم (مرور و حل تست) (رایگان)

در آموزش ماشین های الکتریکی ۱ (+)، به آموزش تئوری این درس پرداخته شد. این آموزش برای دانشجویان کارشناسی مهندسی برق که برای اولین بار این واحد درسی را اخذ یا مطالعه می کنند، مناسب است. در آموزش ماشین های الکتریکی ۱ (مرور و حل تست)، به آموزش تستی این درس پرداخته می شود تا دانشجویان بعد از آموختن مطالب تئوری آن، مهارت لازم برای حل سوالات در کنکور ارشد مهندسی برق را کسب کنند و لذا از نظر درس ها شباهت زیادی بین این دو آموزش وجود دارد ولی توضیحات آموزش کاملا متفاوت است و نکاتی بیان می شود که برای کنکور ارشد کاملا مناسب باشد و همینطور بخش اعظم این آموزش (حدود ۷۰ درصد)، به حل سوالات تستی کنکورهای ارشد اختصاص دارد.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
176

آموزش ترانسفورمر کنترل در موتورهای الکتریکی صنعتی (رایگان)

هدف از این فرادرس، درک نحوه کار سیستم های کنترلی موتورهای صنعتی و اجزای آن ها، نحوه انتخاب صحیح وسایل برای یک کاربرد خاص، قابلیت خواندن، طراحی نقشه کنترل موتور و طراحی و عیب یابی سیستم های کنترلی موتورها است. لازم به ذکر است که بخش هایی از این آموزش در برخی دانشگاه ها به عنوان درس سه واحدی مقطع کارشناسی ارشد در رشته های مهندسی برق، مکانیک، راه آهن، رباتیک و مکاترونیک تدریس می شود.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۲۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
177

آموزش تاثیر نویز بر مدولاسیون دامنه در سیستم مخابرات آنالوگ (رایگان)

درس مخابرات ۱ یا سیستم های مخابرات آنالوگ ۱، درس آشنایی با روش های پردازش سیگنال و آماده سازی سیگنال ها برای ارسال در یک کانال مخابراتی است. در این فرادرس ابتدا انواع سیستم های مخابراتی، کانال های مخابراتی، سیگنال های مخابراتی و ابزارهای لازم برای تحلیل آن ها بیان می شود، سپس در ادامه آموزش انواع روش های مدولاسیون و دمدولاسیون سیگنال های پیام که اساس انتقال پیام در بسیاری از سیستم های مخابراتی است، ارائه می شود. ما در این آموزش قصد داریم تا تاثیر نویز در سیستم مخابرات آنالوگ را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۳۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
178

آموزش جایابی قطب در کنترل دیجیتال - مرور و حل مساله (رایگان)

سیستم‌های کنترلی جزو اساسی و جدایی‌ناپذیر جوامع مدرن امروزی محسوب می‌شوند. این سیستم‌ها وسایل خانگی، وسایل سرگرمی در مراکز تفریحی، خودروها و وسایل موجود در ادارات را کنترل می‌کنند. علاوه بر این، کنترل فرایندهای صنعتی، حمل و نقل ریلی، هوایی و دریایی نیز جزو وظایف سیستم‌های کنترلی به شمار می‌روند. ما در این آموزش قصد داریم تا انتگرال کانولوشن در کنترل دیجیتال - مرور و حل مساله را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۴۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
179

آموزش حل تمرین آنالیز پیشرفته پایداری - قضیه لاسال (رایگان)

با وجود پیشرفت های فوق العاده در طراحی کنترلرهای خطی، این نکته را باید در نظر گرفت که بسیاری از سیستم های واقعی، غیرخطی هستند. روش متداول برخورد با سیستم های غیرخطی، خطی سازی آن ها حول نقطه کار داده شده و سپس طراحی کنترلر خطی برای سیستم غیرخطی است. در این آموزش می خواهیم که با حل مسائل متنوع از بخش های مختلف کنترل سیستم های غیرخطی، درک و مهارت خود را از این سیستم ها بالاتر ببریم تا بتوانیم به صورت عملی تر از ابزارهایی که قبلا در آموزش تحلیل و طراحی سیستم های غیرخطی ارائه شده است، در جهت انجام پروژه های خود استفاده کنیم. ما در این آموزش قصد داریم تا حل تمرین آنالیز پیشرفته پایداری - قضیه لاسال را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۴۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
180

آموزش آنالیز پایداری سیستم های گسسته کنترل دیجیتال - مرور و حل مساله (رایگان)

سیستم ‌های کنترلی جزو اساسی و جدایی‌ناپذیر جوامع مدرن امروزی محسوب می‌شوند. این سیستم‌ها وسایل خانگی، وسایل سرگرمی در مراکز تفریحی، خودروها و وسایل موجود در ادارات را کنترل می‌کنند. علاوه بر این، کنترل فرایندهای صنعتی، حمل و نقل ریلی، هوایی و دریایی نیز جزو وظایف سیستم‌های کنترلی به شمار می‌روند. ما در این آموزش قصد داریم تا انتگرال کانولوشن در کنترل دیجیتال - مرور و حل مساله را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۴۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
181

آموزش بهینه سازی استاتیک در کنترل بهینه (رایگان)

تئوری کنترل بهینه که امروزه نقش خیلی مهمی در طراحی کنترلرهای مدرن دارد با اهداف بیشینه سازی عملکرد یک سیستم همزمان با کمینه سازی هزینه سیستم، هم از نظر مصرف انرژی و هم از نظر اقتصادی مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارت دیگر، هدف کنترل بهینه تعیین سیگنال های کنترلی به نحوی است که علاوه بر اینکه قیدهای حاکم بر پلانت رعایت شود، یک تابع معیار نیز حداقل گردد. ما در این آموزش قصد داریم تا آموزش بهینه سازی استاتیک در کنترل بهینه را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۴۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
182

آموزش سیگنال ها و سیستم ها در مخابرات ۱ - حل تمرین مبحث توان و انرژی (رایگان)

هر روز به هنگام کار یا در زمان فراغت، با سیستم های مخابراتی گوناگونی مثل: تلفن، تلویزیون، موبایل و … در ارتباط هستیم. توسط این ابزارها می توانیم به راحتی با دوستانمان در جای جای کره خاکی ارتباط برقرار کنیم. برای آن ها می توان ایمیل فرستاد، معاملات تجاری انجام داد و از اخبار سایر نقاط جهان مطلع شد. آیا تا به حال فکر کرده اید که این سیستم های مخابراتی چگونه کار می کنند؟ ما در این آموزش قصد داریم تا سیگنال ها و سیستم ها در مخابرات ۱ - حل تمرین مبحث توان و انرژی را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۴۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
183

آموزش آنالیز فرایندها (رایگان)

کنترل صنعتی، یک اصطلاح عمومی است که به مجموعه کنترل کننده ها و ابزارات وابسته مانند: سنسورها و عملگرهایی که به منظور کنترل فرایندهای صنعتی استفاده می شوند، اطلاق می گردد. چنین سیستم هایی می تواند شامل یک سیستم ساده مانند تابلوی پنلی به منظور کنترل یک موتور القایی و یا شامل مجموعه ای پیچیده از سیستم های کنترل توزیع شده متصل به هم در پالایشگاه و نیروگاه باشد. کمیت های فیزیکی تمام زیرسیستم ها (دما، فشار، فلو و سطح) توسط سنسورها اندازه گیری می شوند، سپس اطلاعات جمع آوری شده توسط واحد کنترل کننده آنالیز خواهد شد و در نهایت، خروجی آن که با نام سیگنال کنترلی شناخته می شود، به عملگرها (انواع موتورها و شیرهای برقی) ارسال می شود تا تغییرات لازم در فرایند، ایجاد شود. مهم ترین بخش یک سیستم کنترل صنعت، کنترل کننده آن است که تمرکز اصلی این آموزش بر روی این قسمت است. کنترل کننده باید طوری طراحی شود که کمیت هایی فیزیکی فرایند، مطابق پروفایل از قبل تغییر کنند.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۳۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
184

آموزش حالت دادن سیگنال در ابزار دقیق (Instrumentation) (رایگان)

ابزار دقیق، پایه کنترل پروسه های صنعتی است. در پروسه های صنعتی تعداد زیادی از متغیرها مانند دما، فلو، فشار، سطح مایع و … باید به صورت پیوسته اندازه گیری و کنترل شوند که وظیفه اندازی گیری این متغیرها بر عهده سنسورها قرار دارد. اغلب طراحان پروسه های صنعتی انتظاراتی مانند عملکرد ایمن پلانت و نرخ تولید بالا دارند که برای رسیدن به این امر نیاز داریم که با استفاده از سنسورها و عملگرهای مناسب پروسه را به صورت مناسبی تحت کنترل دربیاوریم. درس ابزار دقیق، درس آشنایی با سنسورها و اصول کاری آن ها است و دانشجویان در این درس با انواع مختلف سنسورهای اندازه گیری حرکت، شتاب، ارتعاش، فلو، دما، فشار، فاصله و … آشنا خواهند شد.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۷۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
185

آموزش اصول نوسان و نوسان سازهای RC (رایگان)

در آموزش الکترونیک ۳ (+) که قبلا در فرادرس منتشر شده است، مباحث مرتبط با الکترونیک به صورت کامل و تئوری، بررسی شد. هدف از آموزش الکترونیک ۳ در این فرادرس، حل مساله های متنوع است. این آموزش به تمام دانشجویانی که به دنبال کسب نمره خوب از این درس در مقطع کارشناسی مهندسی برق هستند، توصیه می شود. درس الکترونیک ۳ در ادامه درس الکترونیک ۱ و ۲ ارائه می شود و در این درس به مباحث تکمیلی تحلیل مدارات الکترونیک، از قبیل: مشخصات فرکانسی تقویت کننده ها، جبران فرکانسی، اسیلاتورها و تقویت کننده های عملیاتی نیز پرداخته می شود.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
186

آموزش سیستم های خطی نامتغیر با زمان - بخش یکم (رایگان)

در مهندسی کنترل، اغلب الگوریتم های کنترلی که ارائه می شوند بر مبنای مدل هستند، بدین معنی که یا ساختار کنترل کننده بر اساس مدل است و یا اینکه پارامترهای کنترل کننده وابسته به پارامترهای مدل پلانت هستند. در نتیجه برای کارکرد صحیح این قوانین کنترلی، لازم است که مدل نسبتا دقیق و مناسبی از سیستم داشته باشیم. از طرفی اکثر پلانت های واقعی که در عمل با آن ها سروکار داریم را نمی توان با استفاده از روش های ریاضی و بر اساس قوانین فیزیکی حاکم بر پلانت، مدل سازی کرد. در این موارد ناچار هستیم که بر اساس داده های آزمایشگاهی که از پلانت گرفته می شود، یک مدل مناسب را استخراج کنیم. در درس شناسایی سیستم ابزارهای لازم برای رسیدن به این هدف ارائه خواهد شد.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
187

آموزش مولتی ویبراتورها در تکنیک پالس (رایگان)

سیگنال های با تغییرات جهشی را پالس می نامند. مهم ترین سیگنال های غیر سینوسی که در تکنیک پالس بررسی می شوند عبارت اند از: پالس پله ای، پالس مربعی، موج مربعی، موج مورب و پالس نمایی. مباحث مربوط به پاسخ مدارهای مختلف به موج های پالسی شکل و همچنین مدارهایی که تولید کننده این پالس ها هستند، موضوع درس تکنیک پالس است که در این آموزش ویدیویی ارائه می شود. ما در این آموزش قصد داریم تا آموزش مولتی ویبراتورها در تکنیک پالس را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
188

آموزش سیستم های خطی نامتغیر با زمان - بخش سوم (رایگان)

در مهندسی کنترل، اغلب الگوریتم های کنترلی که ارائه می شوند بر مبنای مدل هستند، بدین معنی که یا ساختار کنترل کننده بر اساس مدل است و یا اینکه پارامترهای کنترل کننده وابسته به پارامترهای مدل پلانت هستند. در نتیجه برای کارکرد صحیح این قوانین کنترلی، لازم است که مدل نسبتا دقیق و مناسبی از سیستم داشته باشیم. از طرفی اکثر پلانت های واقعی که در عمل با آن ها سروکار داریم را نمی توان با استفاده از روش های ریاضی و بر اساس قوانین فیزیکی حاکم بر پلانت، مدل سازی کرد. در این موارد ناچار هستیم که بر اساس داده های آزمایشگاهی که از پلانت گرفته می شود، یک مدل مناسب استخراج کنیم. در درس شناسایی سیستم ابزارهای لازم برای رسیدن به این هدف ارائه خواهد شد.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
189

آموزش محاسبات سیمبولیک در برنامه نویسی GNU Octave (رایگان)

گنو آکتیو (GNU Octave) یا به اختصار آکتیو، یک زبان برنامه‌نویسی سطح بالا، مشابه نرم‌افزار متلب (MATLAB) است که برای انجام محاسبات مهندسی و عددی به کار می‌رود. این برنامه از طریق رابط خط فرمان، دارای امکانات فوق‌العاده‌ای برای حل مسائل خطی و غیر خطی، بهینه‌سازی، شبیه‌سازی و رسم انواع نمودارها است. ویژگی بارز این نرم‌افزار در مقابل نرم افزار متلب، متن‌ باز بودن آن (Open Source) است. این ویژگی نرم‌افزار Octave باعث می شود که امنیت، کیفیت، قابلیت سفارشی‌سازی، آزادی و انعطاف‌پذیری را برای ما به ارمغان آورد. ما در اين آموزش قصد داريم تا محاسبات سیمبولیک در برنامه‌نویسی GNU Octave را مورد بررسی قرار دهيم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۵۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
لطفا منتظر بمانید