×
محمدرضا آقازاده

محمدرضا آقازاده

  • مدرس فرادرس
  • کارشناسی مهندسی کامپیوتر – نرم‌افزار
  • دانشگاه صنعتی قم

مهندس محمدرضا آقازاده، کارشناس مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه صنعتی قم هستند. ایشان به مباحث مربوط به نرم‌افزارهای آزاد و سیستم عامل لینوکس علاقه‌مند بوده و در این زمینه فعالیت می‌کنند. ایشان در دوران دانشگاه، سه دوره به عنوان دبیر تیم علمی و اجرایی کارگاه‌های آموزشی نرم‌افزارهای آزاد - لینوکس و نیز معاون اجرایی اولین دوره مسابقات برنامه‌نویسی ACM در دانشگاه صنعتی قم فعالیت داشته‌اند. همچنین بر مفاهیم دنیای نرم‌افزارهای آزاد - لینوکس، شی‌گرایی و پردازش ابری مسلط هستند.

پروژه پایانی دوره کارشناسی ایشان، پیاده‌سازی سیستمی برای تجمیع بار پردازشی محاسبات فنی مهندسی از بخش‌های مختلف یک دانشگاه بر روی یک سرور مرکزی با استفاده از فریم‌ورک Shine در زبان Java بوده است. ایشان مسلط به زبان‌های برنامه‌نویسی: Shell Script, C++, Java, Objective-C, Python هستند. همچنین در استفاده از بردهای مینی‌کامپیوتر مثل رزبری‌پای مسلط بوده و در حال حاضر با چندین شرکت در حوزه هوشمندسازی با استفاده از این برد در حال همکاری هستند.

از سوابق تحصیلی ایشان می توان به: لینوکس مقدماتی، برنامه نویسی جاوا J2SE, J2EE، شل‌اسکریپت لینوکس و نیز تحقیق و پژوهش بر روی سیستم عامل‌های مبتنی بر پردازش ابری با استفاده از لینوکس اشاره کرد.

زمینه های پژوهشی و آموزشی: اینترنت اشیا، Raspberry Pi, Embedded Linux, QT, Micro Web FrameWork

سوابق تحصیلی

مقطع تحصیلی رشته تحصیلی دانشگاه / موسسه آموزشی
کارشناسی مهندسی کامپیوتر – نرم‌افزار دانشگاه صنعتی قم
دانشجویان۴,۴۰۸ دانشجو
حضور دانشجویان در کلاس۱/۸ میلیون دقیقه
مدت زمان آموزش‌ها۲,۳۰۹ دقیقه
تعداد آموزش‌ها۱۵ عنوان آموزشی

تعلیم این تعداد دانشجو در نظام آموزشی رایج، نیازمند حداقل ۷ سال فعالیت آموزشی است.

آموزش‌ها

1

آموزش سیستم عامل لینوکس (Linux) - تکمیلی

در این فرادرس مباحث تکمیلی آموزش لینوکس برای مدیریت یک سیستم عامل مبتنی بر لینوکس آموزش داده می شود و تلاش بر این شده است تا ساختار و آناتومی سیستم عامل های مبتنی بر لینوکس مطرح شود تا دانشجویان بتوانند سیستم عامل های مبتنی بر لینوکس را درک کنند و با توجه به این فهم، بتوانند تمامی سیستم عامل های مبتنی بر لینوکس را مدیریت کنند.

مدرس: محمدرضا آقازاده مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۲۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
2

آموزش لینوکس مقدماتی - ساختار داخلی و ترمینال لینوکس

در عصر حاضر، هر کسی که بخواهد وارد بازارهای حرفه ای و بزرگ صنعت نرم افزار شود، نیاز دارد تا با سیستم عامل های مبتنی بر لینوکس کار کند. این بازار، از مینی کامپیوترهای کوچکی مثل Raspberry Pi که برای هوشمند سازی و پروژه های اینترنت اشیاء به کار می آیند شروع می شود، تا مدیریت سرورهای عظیم برای پشتیبانی از سایت های حرفه ای و عملیات هایی مثل پردازش ابری و تجمیع بار پردازش امتداد دارد. دریچه ورود به دنیای عظیم نرم افزارهای آزاد و اوپن سورس (Open Source)، سیستم عامل لینوکس می باشد. در این فرادرس ساختار و معماری سیستم عامل لینوکس را یاد می گیرید و می توانید هر سیستم عامل مبتنی بر لینوکس را مدیریت کنید و بی هیچ واهمه ای مدیریت سرورهای لینوکسی را در دست بگیرید.

مدرس: محمدرضا آقازاده مدت زمان آموزش: ۸ ساعت و ۴۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
3

آموزش مقدماتی برنامه نویسی شل اسکریپت (Shell Script) در لینوکس

در دنیای امروز، لینوکس انتخابی بی رقیب در عرصه های حرفه ای نرم افزاری به شمار می رود و جای خود را در حوزه هایی مانند: مدیریت سرورها، سوپرکامپیوترها و سیستم های پردازشی باز نموده است و هر کسی که توانایی کار و مدیریت سیستم عامل های مبتنی بر لینوکس را داشته باشد، همواره جلوتر از دیگران است. در این میان شل لینوکس به عنوان مفسر لینوکس، قابلیت هایی را مثل یک زبان برنامه نویسی در اختیار شما قرار می دهد که می توانید به کمک آن بدون هیچگونه محدودیتی کارهای سیستمی خود را از طریق آن انجام دهید. شل نقش واسط بین شما و کرنل لینوکس را ایفا می کند و ابزارهای بسیار قدرتمندی را برای بهره گیری از قدرت کرنل لینوکس در اختیار شما قرار می دهد.

مدرس: محمدرضا آقازاده مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۲۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
4

آموزش زبان برنامه نویسی AWK در لینوکس - پردازش و آنالیز فایل های متنی

تصور کنید یک فایل متنی در اختیار دارید، شامل ۱۰۰ ستون و چند هزار سطر است. قصد دارید بر روی این مجموعه داده ها، عملیات های مختلفی مانند: عملیات های ریاضی، متنی، زمانی و بیتی به همراه بررسی شروط مختلف انجام دهید. AWK یک زبان برنامه نویسی تحلیل و عملیات فایل های متنی حجیم است که در سیستم عامل های مبتنی بر لینوکس یافت می شود. با استفاده از قابلیت های شل لینوکس (Linux Shell) و این زبان برنامه نویسی می توانید فایل هایی با حجم های بسیار زیاد را به راحتی و با ساختاری بسیار ساده، تحلیل کنید و عملیات های مورد نظر خودتان را بر روی آن ها اجرا کنید.

مدرس: محمدرضا آقازاده مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۴۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
5

آموزش پروژه محور شل اسکریپت - دفترچه تلفن شخصی

شل اسکریپت لینوکس، قوی ترین زبان برنامه نویسی است که یک مدیر لینوکسی می تواند از آن برای کارهای خود در سیستم عامل استفاده کند. در این فرادرس، نحوه ساخت یک دفترچه تلفن شخصی، با استفاده از این زبان آموزش داده می شود. در این پروژه، از قابلیت های زبان برنامه نویسی شل اسکریپت و پایگاه داده SQLite استفاده می کنیم. تمامی اطلاعات مخاطبین، در پایگاه داده ذخیره می شود. در این فرادرس می توانید نحوه تعامل با پایگاه داده را در زبان شل اسکریپت بیاموزید. توانایی ارتباط با پایگاه داده، قابلیت های نرم افزارهای شما را بسیار متحول می کند و می توانید برنامه های بسیار حرفه ای با قابلیت های زیادی را تولید کنید. این فرادرس می تواند تمرینی برای تولید ابزارهای مورد نیاز شما در سیستم عامل لینوکس مبتنی بر زبان شل اسکریپت باشد و همچنین می توانید در آن از تمامی قابلیت های شل لینوکس استفاده کنید.

مدرس: محمدرضا آقازاده مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۴۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
6

آموزش لینوکس Fedora (فدورا) - نصب و تنظیمات اولیه

Fedora (فدورا)، به عنوان یکی از قوی ترین توزیع های مبتنی بر لینوکس مورد استفاده بسیاری از کاربران حرفه ای دنیای متن باز قرار می گیرد. Fedora برادر کوچک تر سیستم عامل تجاری Red Hat Enterprise است. Fedora، دو ویژگی ممتاز دارد که کاربران مختلف را برای استفاده از خود ترقیب می کند. 1: استفاده از تکنولوژی های جدید و 2: قابلیت استفاده به عنوان یک سرور قدرتمند. به جهت این که مرحله نصب، یکی از بزرگ ترین موانع برای ورود به دنیای لینوکس به شمار می رود، در این فرادرس سعی داریم مراحل نصب سیستم عامل Fedora را آموزش دهیم تا کاربران بتوانند از این مرحله به راحتی عبور کنند و وارد دنیای لینوکس شوند. تلاش شده است تا مراحل نصب به صورت کامل به همراه توضیحات مربوط به ساختار لینوکس گفته شود.

مدرس: محمدرضا آقازاده مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۱۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
7

آموزش لینوکس - کار با فایل های متنی

در سیستم عامل لینوکس (Linux)، از متن های ساده گرفته تا تنظیمات بسیار پیشرفته همه چیز به صورت فایل است. تسلط بر فایل های متنی، قدرت مدیریت شما در سیستم های لینوکسی را بسیار افزایش می دهد. همچنین در بسیاری از فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی نیاز است تا بتوانیم فایل های حجیم متنی را با سرعت و دقت بالا تحلیل کرده و عملیاتی را بر روی آن ها اعمال نماییم. در این آموزش تلاش کردیم تا چندین ابزار پر فایده در سیستم های مبتنی بر لینوکس برای آنالیز و انجام عملیات مختلف بر روی فایل های متنی را بررسی کنیم. در این فرادرس با موضوعاتی همچون: مرتب سازی، بررسی تفاوت دو فایل متنی، جدا سازی بخشی از فایل، تکه تکه کردن فایل متنی و تبدیل کاراکترهای مختلف، آشنا می شویم.

مدرس: محمدرضا آقازاده مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۱۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
8

آموزش اوپن سوزه لینوکس – نصب و پیکربندی اولیه

اوپن‌سوزه (OpenSUSE) به عنوان یک توزیع لینوکسی (Linux Distribution) قدرتمند، جایگاه ویژه‌ای در سیستم عامل‌های بسیار متنوع مبتنی بر لینوکس دارد. در این آموزش مراحل اولیه‌ی نصب و پیکربندی مقدماتی و آشنایی با این سیستم عامل را در این آموزش بررسی می‌کنیم. سپس بخش‌ها و منوهای مختلف سیستم عامل و تنظیمات سیستمی را بررسی می‌کنیم، روش‌های مختلف نصب نرم‌افزار را در اوپن‌سوزه آموزش می‌دهیم و از مدیر نرم‌افزاری اختصاصی اوپن‌سوزه به نام Zypper، برای مدیریت پکیج‌های سیستم عامل استفاده می‌کنیم.

مدرس: محمدرضا آقازاده مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۴۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
9

آموزش ویرایشگر متن VIM در لینوکس

در لینوکس همه چیز به صورت فایل است. تمام تنظیمات سیستم عامل و فایل های پیکربندی لینوکس، فایل هایی متنی هستند و لذا توانایی مدیریت و ویرایش فایل های متنی برای مدیران و کاربران لینوکس، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در این میان، مسلط بودن به ویرایشگرهای متنی که در محیط ترمینال و محیط های خط فرمان هستند، این توانایی را برای کاربران لینوکس ایجاد می کند که در بسیاری از سیستم های مبتنی بر لینوکس بتوانند بدون محیط گرافیکی، تمامی تنظیمات و عملیات مدیریتی لینوکس را از طریق ویرایشگرهای متنی انجام دهند. در این فرادرس با قابلیت های مختلف و بسیار پرکاربرد ویرایشگر متنی VIM آشنا خواهیم شد.

مدرس: محمدرضا آقازاده مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۴۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
10

آموزش کاربردی تحلیل و ویرایش متن با SED در لینوکس

شل لینوکس (Linux Shell) با استفاده از دستورات قدرتمندی که دارد می تواند اطلاعات بسیار دقیقی از سیستم را تولید کند و گاهی نیاز داریم تا بتوانیم این خروجی را تحلیل نموده و در بخش هایی از آن ، تغییراتی را اعمال نماییم. در لینوکس ابزارهای مختلفی برای این کار وجود دارند که یکی از آن ها ابزار قدرتمند SED) Stream Editor) نام دارد که در واقع یک ویرایشگر جریان داده متنی است. با استفاده از SED می توانیم مجموعه الگوهای مختلفی را در فایل های متنی حجیم و عظیم جستجو کرده و عملیات مختلفی را روی آن ها انجام دهیم. سرعت و سادگی این ابزار، آن را بسیار محبوب کرده است.

مدرس: محمدرضا آقازاده مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۲۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
11

آموزش کار با آرایه ها در زبان برنامه نویسی AWK (رایگان)

تصور کنید یک فایل متنی در اختیار دارید، شامل ۱۰۰ ستون و چند هزار سطر است. قصد دارید بر روی این مجموعه داده ها، عملیات های مختلفی مانند: عملیات های ریاضی، متنی، زمانی و بیتی به همراه بررسی شروط مختلف انجام دهید. AWK یک زبان برنامه نویسی تحلیل و عملیات فایل های متنی حجیم است که در سیستم عامل های مبتنی بر لینوکس یافت می شود. با استفاده از قابلیت های شل لینوکس (Linux Shell) و این زبان برنامه نویسی می توانید فایل هایی با حجم های بسیار زیاد را به راحتی و با ساختاری بسیار ساده، تحلیل کنید و عملیات های مورد نظر خودتان را بر روی آن ها اجرا کنید.

مدرس: محمدرضا آقازاده مدت زمان آموزش: ۱۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
12

آموزش آشنایی با زبان برنامه نویسی AWK (رایگان)

تصور کنید یک فایل متنی در اختیار دارید، شامل ۱۰۰ ستون و چند هزار سطر است. قصد دارید بر روی این مجموعه داده ها، عملیات های مختلفی مانند: عملیات های ریاضی، متنی، زمانی و بیتی به همراه بررسی شروط مختلف انجام دهید. AWK یک زبان برنامه نویسی تحلیل و عملیات فایل های متنی حجیم است که در سیستم عامل های مبتنی بر لینوکس یافت می شود. با استفاده از قابلیت های شل لینوکس (Linux Shell) و این زبان برنامه نویسی می توانید فایل هایی با حجم های بسیار زیاد را به راحتی و با ساختاری بسیار ساده، تحلیل کنید و عملیات های مورد نظر خودتان را بر روی آن ها اجرا کنید.

مدرس: محمدرضا آقازاده مدت زمان آموزش: ۱۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
13

آموزش زبان برنامه نویسی AWK (حل مساله) (رایگان)

تصور کنید یک فایل متنی در اختیار دارید، شامل ۱۰۰ ستون و چند هزار سطر است. قصد دارید بر روی این مجموعه داده ها، عملیات های مختلفی مانند: عملیات های ریاضی، متنی، زمانی و بیتی به همراه بررسی شروط مختلف انجام دهید. AWK یک زبان برنامه نویسی تحلیل و عملیات فایل های متنی حجیم است که در سیستم عامل های مبتنی بر لینوکس یافت می شود. با استفاده از قابلیت های شل لینوکس (Linux Shell) و این زبان برنامه نویسی می توانید فایل هایی با حجم های بسیار زیاد را به راحتی و با ساختاری بسیار ساده، تحلیل کنید و عملیات های مورد نظر خودتان را بر روی آن ها اجرا کنید.

مدرس: محمدرضا آقازاده مدت زمان آموزش: ۱۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
14

آموزش Ubuntu (اوبونتو) - 10 گام پس از نصب (رایگان)

شروع آموزش لینوکس همواره برای دانشجویان، معضل بزرگی بوده و است. آشنا نبودن با لینوکس و ساختار آن باعث می شود تا در ابتدای شروع این آموزش، دانشجویان نتوانند حتی کارهای روزمره خود را انجام دهند و این امر باعث می شود تا سرعت یادگیری لینوکس برای دانشجویان بسیار کم شود. بنابراین در این فرادرس بر آن شدیم تا روش های رفع نیازهای اولیه و ۱۰ گامی را که نیاز است کاربر در ابتدای کار، بعد از نصب سیستم عامل اوبونتو (Ubuntu) انجام دهد، آموزش دهیم.

مدرس: محمدرضا آقازاده مدت زمان آموزش: ۵۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
15

آموزش پروژه محور شل اسکریپت - مدیریت لینوکس (رایگان)

در فرایند پیاده سازی یک پروژه با استفاده از شل اسکریپت (Shell Script) لینوکس، همانند تمام زبان های برنامه نویسی، مشکلات و خطاهایی پیش می آید که حل این مسائل جزو مباحث آموزشی آن زبان محسوب نمی شود. دانشجو در طول این آموزش با ساختار یک پروژه شل اسکریپت در لینوکس آشنا می شود و می تواند همین مدل از پروژه نویسی را برای پروژه های خود به کار ببرد. لازم به ذکر است که این مسائل قابلیت ارائه در مباحث آموزش شل اسکریپت را ندارد و باید در ضمن تولید یک پروژه بیان شود. در این فرادرس، از ساختارهای شل اسکریپت لینوکس مثل: حلقه ها، جریان های داده ای، شرایط و ابزارهای تصمیم گیری، کامندهای ویرایش متن، کوتینگ ها، اعداد و رشته ها برای نوشتن پروژه استفاده می شود.

مدرس: محمدرضا آقازاده مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۵۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید