×
دکتر فاطمه موسوی

دکتر فاطمه موسوی

  • مدرس فرادرس
  • دکتری تخصصی مهندسی منابع طبیعی
  • دانشگاه تهران

فاطمه موسوی دکترای مهندسی منابع طبیعی از دانشگاه تهران و مشغول انجام پروژه‌های تحقیقاتی و تدریس در دانشگاه، همچنین عضو بنیاد ملی نخبگان نیز هستند. ایشان در زمینه تخصصی عمران و بهره‌برداری جنگل، مقالات متعددی را در مجلات معتبر به چاپ رسانده‌اند و در این زمینه تبحر، تسلط و سابقه تدریس فعال دارند.

مهارت ها: مکانیک خاک، ژئوتکنیک، طیف‌سنجی، راه‌سازی و GIS

سوابق تحصیلی

مقطع تحصیلی رشته تحصیلی دانشگاه / موسسه آموزشی
دکتری تخصصی مهندسی منابع طبیعی دانشگاه تهران
کارشناس ارشد مهندسی منابع طبیعی - مهندسی جنگل دانشگاه تهران
کارشناسی مهندسی منابع طبیعی - جنگلداری دانشگاه شهید چمران اهواز
دانشجویان۱۸۶ دانشجو
حضور دانشجویان در کلاس۷۴ هزار دقیقه
مدت زمان آموزش‌ها۱,۶۱۵ دقیقه
تعداد آموزش‌ها۹ عنوان آموزشی

تعلیم این تعداد دانشجو در نظام آموزشی رایج، نیازمند حداقل ۱ سال فعالیت آموزشی است.

آموزش‌ها

1

آموزش نرم افزار Unscrambler X برای آنالیز داده های چند متغیره

هدف اصلی نرم افزار The Unscrambler X، آشنایی با ابزارهایی است که می توانند در تجزیه و تحلیل داده های چندمتغیره کمک کنند. در این فرادرس، به طور کامل با ماتریس های داده (جداول) و روابط بین آن ها آشنا شده و به تجزیه و تحلیل روابط بین داده های چندمتغیره می پردازیم. داده های چندمتغیره، به معنای مقادیر اندازه گیری شده به صورت همزمان برای چند متغیر مختلف هستند که این نرم افزار با داشتن ابزاری قدرتمند می تواند انواع مختلف تجزیه و تحلیل داده های چند متغیره را انجام داده و همچنین با استفاده از آن می توان از انواع مختلف روش های رگرسیونی استفاده کرد.

مدرس: دکتر فاطمه موسوی مدت زمان آموزش: ۵ ساعت
یادگیری را شروع کنید
2

آموزش گرفتن خروجی از نرم افزار Unscrambler X برای آنالیز داده های چند متغیره (رایگان)

هدف اصلی نرم‌افزار The Unscrambler X، آشنایی با ابزارهایی است که می‌توانند در تجزیه و تحلیل داده‌های چندمتغیره کمک کنند. در این فرادرس، با ماتریس‌های داده (جداول) و روابط بین آن‌ها آشنا شده و به تجزیه و تحلیل روابط بین داده‌های چندمتغیره می‌پردازیم. داده‌های چندمتغیره، به معنای مقادیر اندازه‌گیری شده به صورت همزمان برای چند متغیر مختلف هستند که این نرم‌افزار با داشتن ابزاری قدرتمند می‌تواند انواع مختلف تجزیه و تحلیل داده‌های چند متغیره را انجام داده و همچنین با استفاده از آن می‌توان از انواع مختلف روش‌های رگرسیونی استفاده کرد. ما در اين آموزش قصد داريم تا گرفتن خروجی از نرم‌افزار Unscrambler X برای آنالیز داده‌های چندمتغیره را مورد بررسی قرار دهيم.

مدرس: دکتر فاطمه موسوی مدت زمان آموزش: ۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
3

آموزش مقدمه و مفاهیم بهره برداری جنگل (رایگان)

در این فرادرس با روش‌ها، سیستم‌های مختلف بهره‌برداری و شیوه صحیح قطع درختان در ایران به طوری که کمترین پرت چوب را داشته باشیم و همچنین از لحاظ زیست‌محیطی آسیبی به درختان باقی مانده و طبیعت وارد نشود، آشنا خواهید شد. همچنین در این آموزش با عوامل موثر در انتخاب روش‌های بهره‌برداری جنگل مانند: توپوگرافی، ابعاد، شکل درختان و مسائل مهم دیگری که در بهره‌برداری از جنگل دخیل هستند نیز، آشنا می‌شوید. ما در این آموزش قصد داریم تا مقدمه و مفاهیم بهره‌برداری جنگل را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: دکتر فاطمه موسوی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۱۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
4

آموزش بهره ‌برداری جنگل

از ابتدای خلقت انسان و با پا نهادن او بر روی کره خاکی، ارتباطی جدایی ناپذیری بین او و طبیعت وجود داشت که انسان را از مواهب خود بی نیاز می ساخت. یکی از این مواهب، طبیعت جنگل ها بود که همواره برای انسان مزیت های فراوانی داشته است. جنگل ها، چوب را به انسان ها هدیه می دادند و انسان از چوب برای ساخت مسکن و سوخت استفاده می کرد. در این فرادرس با روش ها و سیستم های مختلف بهره برداری و شیوه صحیح قطع درختان در ایران به طوری که کمترین پرت چوب را داشته باشیم و از لحاظ زیست محیطی آسیبی به درختان باقی مانده و طبیعت وارد نشود، آشنا خواهید شد. همچنین در این آموزش با عوامل موثر در انتخاب روش های بهره برداری جنگل مانند: توپوگرافی، ابعاد، شکل درختان و مسائل مهم دیگری که در بهره برداری از جنگل دخیل هستند نیز، آشنا می شوید.

مدرس: دکتر فاطمه موسوی مدت زمان آموزش: ۸ ساعت
یادگیری را شروع کنید
5

آموزش حمل و نقل چوب

حمل و نقل چوب از جمله حساس ترین و دشوارترین فعالیت های عمده در جنگل به شمار می رود که نقش بسیار مهمی را در هزینه های سیستم تولیدی جنگل ایفا می کند و بر قیمت چوب نیز موثر است. در این فرادرس، با شرایط گوناگون اقلیمی جنگل، شیب و تاثیر آن در انتقال چوب، استفاده از ابزار و ماشین آلات صنعتی، طراحی مسیر چوبکشی و اهمیت نیاز کارخانجات آشنا خواهیم شد. پس از فراگیری این مباحث از مهندسین جنگل انتظار می رود یک روش عملیاتی را انتخاب کنند که به طور عملی و تکنیکی قابل اجرا، دارای بیشترین بازدهی ممکن و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه و در عین حال از نظر زیست محیطی بدون خطر باشد.

مدرس: دکتر فاطمه موسوی مدت زمان آموزش: ۸ ساعت و ۴۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
6

آموزش وینچینگ بار در چوب کشی زمینی (رایگان)

حمل و نقل چوب به مباحث مرتبط با نقل و انتقال چوب به عنوان تولید نهایی از جنگل می پردازد که شامل مراحل بعد از قطع و برش درختان است، در واقع این بخش رابط بین جنگل و صنعت است. بنابراین حمل و نقل چوب از جمله حساس ترین و دشوارترین فعالیت های عمده در جنگل به شمار می رود که نقش بسیار مهمی را در هزینه های سیستم تولیدی جنگل ایفا می کند و بر قیمت چوب نیز موثر است. ما در این آموزش قصد داریم تا وینچینگ بار در چوب کشی زمینی را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: دکتر فاطمه موسوی مدت زمان آموزش: ۱۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
7

آموزش مقدمه ای بر حمل و نقل چوب (رایگان)

حمل و نقل چوب به مباحث مرتبط با نقل و انتقال چوب به عنوان تولید نهایی از جنگل می پردازد که شامل مراحل بعد از قطع و برش درختان است، در واقع این بخش رابط بین جنگل و صنعت است. بنابراین حمل و نقل چوب از جمله حساس ترین و دشوارترین فعالیت های عمده در جنگل به شمار می رود که نقش بسیار مهمی را در هزینه های سیستم تولیدی جنگل ایفا می کند و بر قیمت چوب نیز موثر است. ما در این آموزش قصد داریم تا مقدمه ای بر حمل و نقل چوب را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: دکتر فاطمه موسوی مدت زمان آموزش: ۳۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
8

آموزش حمل و نقل چوب توسط فورواردر (Forwarder) (رایگان)

حمل و نقل چوب به مباحث مرتبط با نقل و انتقال چوب به عنوان تولید نهایی از جنگل می پردازد که شامل مراحل بعد از قطع و برش درختان است، در واقع این بخش رابط بین جنگل و صنعت است. بنابراین حمل و نقل چوب از جمله حساس ترین و دشوارترین فعالیت های عمده در جنگل به شمار می رود که نقش بسیار مهمی را در هزینه های سیستم تولیدی جنگل ایفا می کند و بر قیمت چوب نیز موثر است. ما در این آموزش قصد داریم تا حمل و نقل چوب توسط فورواردر (Forwarder) را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

مدرس: دکتر فاطمه موسوی مدت زمان آموزش: ۱۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
9

آموزش اندازه گیری درختان جنگلی

این فرادرس روش‌های مختلف اندازه‌گیری درختان جنگلی را مورد بحث قرار می‌دهد که در آن با اندازه‌گیری استاتیک و دینامیک درختان جنگلی آشنا می‌شویم. همچنین در این آموزش یاد می‌گیریم که اندازه‌گیری جنگل، شامل ارزیابی محصولات تولیدی جنگل است. اندازه‌گیری جنگل شامل مباحثی، همچون: تعیین قطر، حجم و رویش درختان جنگلی و همچنین فرآورده‌های چوبی آن‌ها است. در واقع اندازه‌گیری جنگل می‌تواند در مدیریت مناطق جنگل‌کاری، تولید چوب بیشتر، شکار حیوانات، آب و تفرج نیز نقش بسیار مهمی داشته باشد.

مدرس: دکتر فاطمه موسوی مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید