×
مجموعه آموزش محاسبات عددی

مجموعه آموزش محاسبات عددی

مدت زمان آموز‌ش‌های این صفحه
۷۱ ساعت
تعداد آموز‌ش‌های این صفحه
۹ عنوان آموزشی
1

آموزش محاسبات عددی (مرور و حل مساله)

یکی از دروس مقطع کارشناسی اکثر رشته های مهندسی، درس محاسبات عددی است که اغلب در ترم های دوم یا سوم ارائه می شود و در آن معادلات دیفرانسیلی که به روش تحلیلی نمی توانیم آن ها را حل کنیم، به صورت عددی و با دقت بالا حل می گردد. در ابتدای این آموزش به انواع منابع خطا در محاسبات ریاضی می پردازیم و سپس روش های حل معادلات و دستگاه معادلات خطی و غیرخطی را ارائه می کنیم و در مرحله بعدی، مباحث درون یابی، برون یابی و برازش را مورد بررسی قرار می دهیم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۱۶ ساعت و ۳۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
2

آموزش محاسبات عددی با MATLAB

محاسبات عددی علم و هنر محاسبه است. محاسبات عددی (یا آنالیز عددی) به مطالعه‌ روش ها و الگوریتم‌ هایی گفته می شود، که تقریب های عددی (در مقابل جواب‌ های تحلیلی) را برای مسائل ریاضی بکار می برند. محاسبات عددی با اعمال شیوه‌ های تقریبی محاسباتی به حل مسائلی از ریاضیات پیوسته می پردازد، که به روش تحلیلی قابل حل نبوده و یا به سختی قابل حل تحلیلی هستند. ضمنا علمی که فرمول های تئوریک را به صورت الگوریتم های رایانه ای برای کامپیوترها آماده ساخته است، علم محاسبات عددی است. در آموزش حاضر، مخاطبین و علاقه مندان مباحث عددی را با توجه به ضرورت و امکان استفاده از رایانه به خصوص زبان برنامه نویسی دقیق و پیشرفته MATLAB فراگرفته و می آموزند.

مدرس: دکتر اشکان تاشک مدت زمان آموزش: ۲۶ ساعت و ۲۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
3

آموزش محاسبه انتگرال به کمک شبیه سازی مونت کارلو

روش های متعددی برای محاسبه انتگرال در زمانی که به شیوه تحلیلی امکان پذیر نباشد، موجود است. روش های هندسی یکی از روش های معمول محسوب می شوند. ولی در این آموزش، از اعداد تصادفی و میانگین گیری براساس قانون اعداد بزرگ (Law of Large Number) استفاده شده است، تا محاسبه انتگرال هایی پیچیده به راحتی انجام شود.

مدرس: دکتر آرمان ری بد مدت زمان آموزش: ۴۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
4

آموزش روش های عددی ریشه یابی و حل معادلات به همراه پیاده سازی عملی در متلب

ریشه یابی (Root Finding) و حل معادلات، یکی از مهم ترین انواع مسائل به شمار می رود، که در حوزه های مختلفی از علوم پایه، علوم فنی - مهندسی، و رشته های کاربردی مطرح می شود. در حالت کلی، برای ریشه یابی و حل معادلات، رویکرد بسته ای وجود ندارد و غالبا ما مجبوریم از روش های محاسبات عددی برای حل معادلات به صورت عددی استفاده کنیم. هدف این فرادرس تشریح مبانی تئوری و نظری هریک از روش ها و سپس پیاده سازی عملی در متلب است.

مدرس: دکتر سید مصطفی کلامی هریس مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۵۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
5

آموزش روش های عددی کامپیوتری در مهندسی به همراه پیاده سازی عملی در میپل

امروزه کامپیوترها و روش های عددی جایگزینی برای محاسبات پیچیده را فراهم می کنند. با استفاده از قدرت کامپیوتر برای به دست آوردن راه حل به طور مستقیم، می توان این محاسبات را بدون توسل به فرضیات ساده و یا تکنیک های زمان بر آن انجام داد. اگر چه راه‌ حل های تحلیلی برای حل مساله هنوز هم بسیار با ارزش بوده و فراهم آورنده بینش است، روش های عددی جایگزینی را ارائه داده که توانایی ها را برای رویارویی و حل مسائل توسعه می دهد. در نتیجه، زمان بیشتری برای استفاده از مهارت های خلاق در دسترس است.

مدرس: محمد صامتی مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۱۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
6

آموزش محاسبات انتگرال با MATLAB و Maple

در این فرادرس، دانشجویان عزیز، با مباحث مختلف محاسبات انتگرال با MATLAB و Maple آشنا می شوند. استفاده همزمان این دو نرم افزار توصیه می شود و البته این دو نرم افزار امکان لینک شدن را نیز دارند. به طوری که در خلال MATLAB می توان Maple و دستورات آن را فراخوانی کرد. سرفصل هایی که در این آموزش به آن پرداخته می شود، روش های انتگرالگیری تحلیلی و عددی، برنامه نویسی در محیط نرم افزار mupad، لینک دو نرم افزار MATLAB و Maple و... است. توضیح کامل مباحث مربوطه و آموزش توسط یکی از بهترین مدرسین متخصص در این زمینه از نقاط قوت این آموزش به شمار می رود.

مدرس: جواد پالیزوان زند مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
7

آموزش محاسبات عددی در پایتون

درس محاسبات عددی یکی از دروس تخصصی کلیه رشته های فنی مهندسی و علوم پایه به شمار می رود. اهمیت این درس از این بابت است که در محاسبات مهندسی به پیدا کردن جواب نیاز داریم و در اکثر مسائل با توجه به اینکه جواب دقیق (تحلیلی) وجود نداشته یا اطلاعات کافی برای ارائه آن موجود نیست، به کمک محاسبات عددی، جواب تقریبی ارائه می گردد. برای به دست آوردن جواب تقریبی نزدیک به جواب دقیق، به استفاده از نرم افزارهای محاسباتی، مانند: پایتون، متلب (MATLAB)، متمتیکا (Mathematica)، میپل، SPSS و C نیاز داریم. در این فرادرس، درون یابی، مشتق گیری و انتگرال گیری، ریشه معادلات، حل معادلات دیفرانسیل، تعیین مقادیر ویژه و روش کمترین مربعات همراه با کدنویسی در زبان پایتون ارائه می گردد.

مدرس: یاسین بهروزی مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
8

آموزش آنالیز عددی پیشرفته

در این فرادرس علاوه بر آموزش تشریحی مطالب، مبنای تدریس بر حل مساله استوار است. در واقع با حل مسائل پایه‌ای و مختلف، مفاهیم و موضوعات درسی به طور عمیق و دقیق تدریس می‌شود و در نهایت دانشجو از مراجعه به سایر منابع و کتب بی‌نیاز می‌گردد. بی‌تردید برای دانشجویان، فرایند درک عمیق‌تر مفاهیم ریاضی، تسلط بر کاربرد آن‌ها، پی بردن به فنون و ریزه‌کاری‌های ریاضی و سرانجام کسب آمادگی‌های لازم برای پیشرفت در دنیای ریاضی، با حل مساله همراه است. بنابراین این آموزش، پس از بررسی ایده‌ها و الگوریتم‌های پیشرفته عددی با حل تشریحی تمرینات متعدد از کتاب‌های مرجع، دانشجو را از هر کتاب و منبعی در این درس بی‌نیاز می‌نماید.

مدرس: پیمان پیروان مدت زمان آموزش: ۱۰ ساعت و ۱۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
9

آموزش آشنایی با روش های عددی در جبر خطی

جبر خطی عددی، با استفاده از کامپیوترهای دقیق، به حل مشکلات ریاضیات کمک می کند. بنابراین، کاربردهای آن در علوم طبیعی و اجتماعی به اندازه کاربردهای ریاضیات گسترده است. این درس بخش مهمی از مشکلات مهندسی و علوم محاسباتی، مانند: پردازش تصویر و سیگنال، ارتباط از راه دور، امور مالی محاسباتی، شبیه سازی علوم مواد، زیست شناسی ساختاری، داده کاوی، بیوانفورماتیک و دینامیک سیالات را پوشش می دهد. روش های ماتریسی به خصوص در روش های اختلاف محدود، روش های المان محدود و مدل سازی معادلات دیفرانسیل استفاده می شوند. David Bau با اشاره به کاربردهای گسترده جبر خطی عددی، معتقد است که این درس برای علوم ریاضی به عنوان حساب و معادلات دیفرانسیل، درسی اساسی است، حتی اگر یک زمینه نسبتا کوچکی از آن را در بر گیرد.

مدرس: رومینا حشمی مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۴۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید