فرادرس
فرصت باقیمانده
مجموعه آموزش همایش روز آزادی نرم افزار

مجموعه آموزش همایش روز آزادی نرم افزار

ثبت نام کننده
۱۲ دانشجو
یادگیری توسط دانشجویان
۲ هزار دقیقه
مدت زمان آموز‌ش‌های این صفحه
۵۸۳ دقیقه
تعداد آموز‌ش‌های این صفحه
۹ عنوان آموزشی
 

روز آزادی نرم افزار یا Software Freedom Day (به اختصار SFD) روزی است که طرفداران نرم افزارهای آزاد، آن را جشن می گیرند. هدف اصلی این جشن ها، معرفی این مفهوم به دیگران و تشویق آن ها به استفاده از آن است. اولین بار، این روز در ۲۸ اوت سال ۲۰۰۴ جشن گرفته شد. سال اول، ۷۰ گروه در نقاط مختلف جهان جشن ها را برگزار کردند. این عدد در سال بعد به ۳۰۰ تیم در ۶۰ کشور رسید و تا جایی پیش رفت که در سال ۲۰۰۸، این جشن در ۹۰ کشور جهان برگزار شد. از سال ۲۰۰۶ به بعد، تصمیم گرفته شد تا روز آزادی نرم افزار در سومین شنبه سپتامبر جشن گرفته شود. یکی از جشنواره های امسال ایران نیز، روز ۲۹ مهر ۱۳۹۵ و در دانشگاه اصفهان و با حمایت فرادرس برگزار شد.

 
1

آموزش بش اسکریپت در گنو/لینوکس (رایگان)

بش اسکریپت (Bash Script) یک زبان برنامه اسکریپت نویسی ساده و در عین حال پرکاربرد است که دستورات گنو/لینوکس را در یک فایل متنی کنترل می کند. در این کارگاه با بش اسکریپت آشنا شده و استفاده از آن در گنو/لینوکس را می آموزید.

مدرس: محمد ریخته گران‎ مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۲۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
2

آموزش نصب توزیع اوبونتو ۱۶.۰۴ (رایگان)

استفاده از سیستم عامل های گنو/لینوکس (GNU/Linux) روز به روز در میان کاربران خانگی افزایش یافته است. یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین این توزیع ها، اوبونتو است. در این کارگاه شما چگونگی نصب نسخه ۱۶.۰۴ اوبونتو و کار کردن مقدماتی با آن را می آموزید.

مدرس: علیرضا کفطوسیان مدت زمان آموزش: ۲۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
3

آموزش توسعه وب با زبان برنامه نویسی Go (رایگان)

Go (گو)، زبان برنامه نویسی ساخته و توسعه داده شده توسط شرکت گوگل است. مترجم این زبان از گنو/لینوکس، مک او اس، ویندوز و انواع سیستم عامل های بی اس دی مانند FreeBSD پشتیبانی می کند. زبان گو به مرور به یکی از زبان های برنامه نویسی محبوب مبدل شده است. در این کارگاه شما ضمن آشنایی با گو، توسعه وب با آن را می آموزید.

مدرس: فرود غفوری مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۱۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
4

آموزش داده کاوی و زبان برنامه نویسی R (رایگان)

بر اساس پیش بینی ها، جهان فناوری در سال های آینده حول محور تحلیل داده ها خواهد بود. یکی از موضوعات داغ روز در حوزه تحلیل داده ها، مبحث کشف دانش از داده یا داده کاوی است. داده کاوی به معنای کشف الگوهای جالب توجه از حجم انبوهی از داده ها است که دانشی را ارائه می کنند. استفاده از زبان برنامه نویسی R که با اجازه نامه عمومی گنو منتشر شده در مباحث مربوط به داده کاوی استفاده های گسترده ای چه در پروژه های دانشگاهی و چه در پروژه های عملی دارد. در این کارگاه شما ضمن آشنایی با کلیات داده کاوی، با برنامه نویسی R و استفاده از آن برای داده کاوی آشنا خواهید شد.

مدرس: الهام حصارکی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۴۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
5

آموزش اینترنت اشیا و امبدد گنو/لینوکس (رایگان)

عبارت (Internet Of Things) که با عنوان اینترنت اشیا نیز در زبان فارسی شناخته شده است، به طور کلی به متصل شدن چیزها، شامل اشیا و وسایل محیط پیرامون ما به شبکه اینترنت، اشاره دارد. رزبری پای یک رایانه تک برد در سایز یک کارت اعتباری است که با وجود قیمت ناچیز، قابلیت های فوق العاده ای دارد.

مدرس: مجید سلامت مدت زمان آموزش: ۵۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
6

آموزش تست نفوذ در جهان واقعی (رایگان)

آزمون نفوذپذیری یا آزمون نفوذ، روشی برای تخمین میزان امنیت یک کامپیوتر (معمولا سرور) یا یک شبکه است که با شبیه سازی حملات یک حمله کننده (هکر) صورت می‌ گیرد. در این کارگاه شما با تست نفوذ در جهان واقعی (Real World Penetration Testing) آشنا خواهید شد.

مدرس: امید گودرزی مدت زمان آموزش: ۳۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
7

آموزش داکر (Docker) برای توسعه دهندگان (رایگان)

داکر (Docker) پروژه متن بازی است که استقرار نرم افزارهای کاربردی را درون Software Container به وسیله فراهم کردن لایه انتزاعی اضافه ای، فراهم می کند. در این کارگاه شما ضمن آشنایی مقدماتی با داکر، موارد استفاده از آن برای توسعه دهندگان را می آموزید.

مدرس: احمد طحانی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
8

آموزش تاریخچه گیت (Git) و مقدمات آن (رایگان)

گیت (Git) یک نرم افزار آزاد و متن باز برای بازنگری کد منبع توزیع شده و مدیریت منبع کد است که توسط لینوس تروالدز به وجود آمده است. امروزه برای اکثر پروژه های نرم افزاری از این سیستم کنترل نسخه استفاده می شود. در این کارگاه شما با تاریخچه گیت آشنا شده و مقدمات کار با آن را می آموزید.

مدرس: النوش باغومیان مدت زمان آموزش: ۵۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
9

آموزش شروع کار با آردوینو (Arduino) (رایگان)

آردوینو (Arduino) یک برد متن باز الکترونیکی است که نرم افزار و طرح سخت افزار آن به صورت رایگان در اختیار تمام افراد قرار گرفته است. این برد به دلیل قیمت مناسب و ویژگی های قابل توجهی که دارد، در پروژه های متعدد با اهداف گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. در این کارگاه شما شروع کار با آردوینو و چگونگی استفاده از آن را می آموزید.

مدرس: امیرحسین گودرزی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۱۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
موضوعات آموزشی مرتبط