۸۰,۰۰۰ تومان در طرح تخفیف تا ۱۶۰ هزار تومان تخفیف

آموزش کاربرد آزمون های غیر مخرب در تشخیص عیوب سامانه های مکانیکی

آموزش کاربرد آزمون های غیر مخرب در تشخیص عیوب سامانه های مکانیکی

تعداد دانشجو
۴۶۰ نفر
مدت زمان
۸ ساعت و ۳۰ دقیقه
هزینه آموزش
۸۰,۰۰۰ تومان
محتوای این آموزش
تضمین کیفیت
۱۸ بازخورد (مشاهده نظرات)
آموزش کاربرد آزمون های غیر مخرب در تشخیص عیوب سامانه های مکانیکی

در این فرادرس، دانشجویان عزیز، با مباحث مختلف آزمون های غیر مخرب در تشخیص عیوب سامانه های مکانیکی آشنا می شوند. سرفصل هایی که در این آموزش به آن پرداخته می شود، انواع آزمون های غیر مخرب، مزایا و معایب آن ها، روش های اجرا و ... است. توضیح کامل مباحث مربوطه و آموزش توسط یکی از بهترین مدرسین متخصص در این زمینه از نقاط قوت این آموزش به شمار می رود.

آموزش کاربرد آزمون های غیر مخرب در تشخیص عیوب سامانه های مکانیکی

مدت زمان
۸ ساعت و ۳۰ دقیقه
هزینه آموزش
۸۰,۰۰۰ تومان
محتوای این آموزش
۱۸ بازخورد (مشاهده نظرات)
مدرس
دکتر مقداد خزایی

دکتری تخصصی مکانیک ماشین های کشاورزی

دکتر مقداد خزایی، فارغ التحصیل دکترای مکانیک ماشین های کشاورزی در دانشگاه تربیت مدرس هستند. ایشان در شرکت تحقیق، طراحی و تولید موتور ایران خودرو فعالیت دارند.

توضیحات تکمیلی

در سال های اخیر توجه به آزمایش های غیرمخرب به شدت رشد نموده است و کاربردهای بسیار فراوانی برای آن ها یافت شده است. اساس کاربرد آزمون های غیر مخرب در تشخیص عیوب سامانه های مکانیکی این است که با استفاده از تجزیه و تحلیل علائم منتشر شده از یک سوژه و یا پاسخ آن به پالس های گسیل شده، بتوان اطلاعات مورد نظر را از آن سوژه کسب نمود. این سوژه ممکن است یک سیستم مکانیکی مانند جعبه دنده ای باشد که از طریق ارتعاشات منتشره به پایش وضعیت و عیب یابی آن پرداخته شود یا یک میوه باشد که از طریق آزمون فراصوت به تشخیص میزان رسیدگی آن مبادرت شود.

امروزه آزمون­ های غیر مخرب جز جدایی ناپذیر صنایع پیشرفته تبدیل شده ­اند. از مهم­ ترین مزایای آزمون­ های غیر مخرب می­ توان مزایای سرشار اقتصادی، کارآمدی در حفاظت از تجهیزات حساس، عدم ایجاد وقفه در حین انجام آزمون، ارزیابی دقیق و ارزان محصولات تولیدی بدون توقف در عملکرد خط تولید و مواردی از این دست را برشمرد.

روش­ های آزمون­ های غیر مخرب روز به روز در حال پیشرفت هستند، که از مهم­ ترین آن ها می­ توان به آزمون­ های آشکارسازی مغناطیسی، آزمون های مبتنی بر صدا و ارتعاش، فراصوت، طیف­ سنجی الکترومغناطیسی، پردازش سیگنال، پردازش تصویرهای چند بعدی و مانند آن ها اشاره نمود. هریک از این روش­ ها دارای مزایای خاص است که آن ها را برای استفاده در صنایع مختلف مناسب تر می­ نماید. کاربردهای آزمون­ های غیر مخرب طیف وسیعی از جمله صنایع خودرو، سامانه­ های مکانیکی و مکاترونیکی، نیروگاهی، هوا و فضا، کشاورزی و مانند آن ها را در بر می­ گیرد.

همچنین تحقیقات فراوانی نیز در زمینه پایش وضعیت و عیب یابی ماشین آلات انجام پذیرفته و مقالات بسیاری نیز در این زمینه منتشر شده است. پایش وضعیت به معنای عیب یابی و نگه داری از تجهیزات بدون توقف در فعالیت های آنان است. به طور کلی این روش بر پایه ی داده برداری منظم از ویژگی های دینامیکی تجهیزات و مقایسه ی آن ها با حالت سالم خود استوار است. در پایش وضعیت کلاسیک عیب یابی معمولا بر اساس یکی از داده های ارتعاشات و یا آکوستیک است.

در این آموزش ابتدا دلایل اهمیت و توجه به آزمون­ های غیر مخرب و مزایای آن تشریح شده است. سپس به مبانی کلی و راهبردهای مختلف آزمون­ های غیر مخرب پرداخته شده و همچنین مهم­ ترین روش ­های حوزه­ ی آزمون­ های غیر مخرب و تبیین تناسب هر یک از آن ها با صنایع مختلف و شرایط حاکم بر آن ها تشریح می ­شود. انجام یک آزمون غیر مخرب دارای الزامات مهمی مانند الزامات اندازه­ گیری، کنترل شرایط محیطی، شیوه داده برداری و داده پردازی، کالیبراسیون و غیره است که بدون توجه دقیق به آن ها نتایج با خطای فروان همراه خواهند بود. در این فرادرس شرایط و الزامات هریک از آزمون های غیر مخرب نیز به همراه توضیحات مربوط به آن ارائه شده است.

از مهم ترین ویژگی های این فرادرس، این است که موضوع آن، موضوعی زنده، به روز و رو به گسترش چه در نهادهای آکادمیک و چه در بنگاه های صنعتی است. در این آموزش، از ارائه مباحث کاملا تئوری جلوگیری شده و علاوه بر بحث های تئوری و عملی، تجربیات صنعتی نیز با آن آمیخته شده است.

این فرادرس می تواند برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی به خصوص در گرایش های مختلف رشته های مکانیک، گرایش سازه در رشته های مختلف (اعم از هوا فضا، عمران، نفت و غیره) الهام بخش ایده های بسیار خوبی برای انتخاب موضوع پایان نامه و رساله آن ها باشد. همچنین این فرادرس برای مهندسینی که قصد دارند در صنایع مختلف در بخش های نگهداری و تعمیرات، پایش وضعیت و عیب یابی که یکی از تخصصی ترین و مهم ترین پست های همیشه مورد نیاز در تمامی صنایع هستند، مشغول به کار شوند؛ اطلاعات علمی و عملی ارزشمندی را به همراه دارد.

فهرست سرفصل ها و مباحث مطرح شده در این مجموعه آموزشی، در ادامه آمده اند:
 • مقدمه، اهمیت و ضرورت آزمون های غیر مخرب
 • انواع آزمون های غیر مخرب، مزایا و معایب آن ها
 • روش های اجرای آزمون های غیر مخرب
 • آزمون های غیر مخرب بر پایه ارتعاشات
 • آزمون های غیر مخرب بر پایه صدا سنجی
 • آزمون های غیر مخرب بر پایه انتشارات صدا
 • آزمون های غیر مخرب بر اساس گرمانگاری (ترموگرافی Thermography)
 • آزمون های غیر مخرب بر پایه روش جریان گردابی، فراصوت و اشعه ایکس

پیش نیاز

آشنایی با مبانی سیگنال و پردازش سیگنال
آشنایی مقدماتی با سیستم های مکانیکی و عیوب رایج در آن ها
آشنایی نسبی با انواع حسگرها و سامانه های داده برداری

آنچه در این آموزش خواهید دید:

آموزش ویدئویی مورد تائید فرادرس
فایل PDF یادداشت‌ های ارائه مدرس
پیش نمایش‌ها

۱. مقدمه، اهمیت و ضرورت آزمون های غیر مخرب

توجه: اگر به خاطر سرعت اینترنت، کیفیت نمایش پایین‌تر از کیفیت HD ویدئو اصلی باشد؛ می‌توانید ویدئو را دانلود و مشاهده کنید دانلود پیش‌نمایش - حجم: ۱۶۰ مگابایت -- (کلیک کنید +))

۲. انواع آزمون های غیر مخرب، مزایا و معایب آنها

توجه: اگر به خاطر سرعت اینترنت، کیفیت نمایش پایین‌تر از کیفیت HD ویدئو اصلی باشد؛ می‌توانید ویدئو را دانلود و مشاهده کنید دانلود پیش‌نمایش - حجم: ۲۶ مگابایت -- (کلیک کنید +))

۳. روش های اجرای آزمون های غیر مخرب

توجه: اگر به خاطر سرعت اینترنت، کیفیت نمایش پایین‌تر از کیفیت HD ویدئو اصلی باشد؛ می‌توانید ویدئو را دانلود و مشاهده کنید دانلود پیش‌نمایش - حجم: ۵۳ مگابایت -- (کلیک کنید +))

۴. آزمون های غیر مخرب بر پایه ارتعاشات
مشاهده این پیش‌نمایش، نیازمند عضویت و ورود به سایت (+) است.
۵. آزمون های غیر مخرب بر پایه صداسنجی
مشاهده این پیش‌نمایش، نیازمند عضویت و ورود به سایت (+) است.
۶. آزمون های غیر مخرب بر پایه انتشارات صدا
مشاهده این پیش‌نمایش، نیازمند عضویت و ورود به سایت (+) است.
۷. آزمون های غیر مخرب بر اساس گرمانگاری (ترموگرافی)
مشاهده این پیش‌نمایش، نیازمند عضویت و ورود به سایت (+) است.
۸. آزمون های غیر مخرب بر پایه روش جریان گردابی، فراصوت و اشعه ایکس
مشاهده این پیش‌نمایش، نیازمند عضویت و ورود به سایت (+) است.
این آموزش شامل ۸ جلسه ویدئویی با مجموع ۸ ساعت و ۳۰ دقیقه است.
با تهیه این آموزش، می‌توانید به همه بخش‌ها و جلسات آن، دسترسی داشته باشید.

راهنمای سفارش آموزش‌ها

آیا می دانید که تهیه یک آموزش از فرادرس و شروع یادگیری چقدر ساده است؟

(راهنمایی بیشتر +)

در مورد این آموزش یا نحوه تهیه آن سوالی دارید؟
 • با شماره تلفن واحد مخاطبین ۵۷۹۱۶۰۰۰ (پیش شماره ۰۲۱) تماس بگیرید. - تمام ساعات اداری
 • با ما مکاتبه ایمیلی داشته باشید (این لینک). - میانگین زمان پاسخ دهی: ۳۰ دقیقه


اطلاعات تکمیلی

نام آموزش آموزش کاربرد آزمون های غیر مخرب در تشخیص عیوب سامانه های مکانیکی
ناشر فرادرس
شناسه اثر ۸–۱۲۴۵۲–۰۴۵۸۶۸ (ثبت شده در مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد)
کد آموزش FVMEC9307
مدت زمان ۸ ساعت و ۳۰ دقیقه
زبان فارسی
نوع آموزش آموزش ویدئویی (نمایش آنلاین + دانلود)
حجم دانلود ۷۳۸ مگابایت (کیفیت ویدئو HD با فشرده سازی انحصاری فرادرس)


تضمین کیفیت و گارانتی بازگشت هزینه
توجه: کیفیت این آموزش توسط فرادرس تضمین شده است. در صورت عدم رضایت از آموزش، به انتخاب شما:
 • ۱۰۰ درصد مبلغ پرداختی در حساب کاربری شما شارژ می‌شود.
 • و یا ۷۰ درصد مبلغ پرداختی به حساب بانکی شما بازگشت داده می‌شود.


آموزش‌های پیشنهادی برای شمانظرات

تا کنون ۴۶۰ نفر از این آموزش استفاده کرده اند و ۱۸ نظر ثبت شده است.
جلال
جلال

با سلام
در ابتدا باید این رو گفت که عنوان آزمون‌های غیر مخرب اون قدر بزرگ هست که باید برای هر کدوم از عناوین مطرح شده یک آموزش جداگونه ضبط بشه. این آموزش در بعضی قسمت‌ها کامل تر و در بعضی بخش‌ها خلاصه تر مباحث رو بیان کرده که خب به عنوان مقدمه خوب هست و اگر کسی علاقمند هست باید با رفتن به دوره‌های تئوری و عملی اون رو کامل کنه البته باید این رو هم در نظر داشت که با توجه به کاهش هزینه‌هایی که این آزمون ها برای صنایع ایجاد می‌کنه بازار کار خیلی خوبی برای متخصصین این زمینه وجود داره. با تشکر از مجموعه فرادرس و جناب آقای دکتر خزایی

محسن
محسن

با سلام.

راستش من این آموزش رو کامل ندیدم ولی در همون حدی که دیدم خوشم اومد و به بقیه هم پیشنهاد می کنم. وقتی که این دوره ها رو کسی بخواد بیرون بره هزینه زیادی رو باید متحمل بشه.

اگه بشه مجموعه فرادرس بتونه برای بعضی از دوره هایش بنا به نیاز دانشجو گواهی معتبر صادر کنه مثلا با فنی و حرفه ای همکاری داشته باشه یا چیز هایی مثل این خیلی عالی می شد.

در کل کمال تشکر رو از مجموعه به خاطر این روندی که پیش گرفته دارم و منتظر مجموعه های جدیدتون هستم.

رضا باوی
رضا باوی

از نظر اطلاعات بسیار عالی است ولی برای من خیلی کاربردی نبود. بیشتر برای دانشجویان و مبتدی ها خوب است به نظرم.

میلاد
میلاد

با سلام. این آموزش برای آشنایی نسبت به موضوع بسیار خوب بود. برخی از مباحث مطرح شده را در درس های خودم ندیده بودم و برایم نو بودند.

اکبر کاظم پور
اکبر کاظم پور

سلام. من ارشد مکانیک هستم و برای حوزه کاری این آموزش را تهیه کردم. مدرس بسیار خوبی است و من از آموزش ایشان بسیار استفاده کردم.اگر امکانش هست در پایان آموزش مدرسین تمریناتی را برای مخاطب ارائه دهند. متشکرم.

روابط عمومی
روابط عمومی

در پاسخ به اکبر کاظم پور؛
با سلام؛

ضمن تشکر از درج دیدگاه تان؛ این پیشنهاد مورد استقبال مدرس قرار گرفته است و در فرادرس های بعدی تلاش می شود در مباحث ارائه شده تمریناتی نیز گنجانده شود.

منتظر دیدار مجدد شما در فرادرس هستیم.

موفق باشید.

مصطفی
مصطفی

سلام و خسته نباشید. این آموزش را بصورت کلی که دیدم خوب بود و راضی بودم. قبلا از آموزش های در زمینه هوش مصنوعی هم استفاده کرده ام. از شما کمال تشکر را دارم.

احسان حسین زاده
احسان حسین زاده

سلام. آشنایی اولیه با این موضوع برای انجام پایان نامه ام را از طریق این آموزش بدست آوردم. جامع بود و توضیحات و مطالب به خوبی مطرح شده بود.

رحیم عقیلی فرد
رحیم عقیلی فرد

من در نیروگاه شاغل هستم و برای انجام تست ها به این مبحث نیاز داشتم تا اطلاعاتم را تکمیل نمایم. و این آموزش برایم جذاب بود. برایتان آرزوی موفقیت دارم. لطفا اموزش ارتعاشات رو پیشرفته تر ارائه کنید.

روابط عمومی
روابط عمومی

در پاسخ به رحیم عقیلی فرد:
باسلام؛

از لطف شما سپاسگزاریم. به علت گستردگی مباحث این فرادرس، امکان تمرکز کامل بر جزییات سرفصل ها وجود نداشت. اما در لیست آموزش های فرادرس، آموزش های متنوع و جامعی در زمینه آنالیز ارتعاشات تهیه و ارائه شده است. همچنین فرادرس های آموزش پردازش سیگنال نیز به شما بسیار کمک خواهند نمود:

آموزش کاربردهای پردازش سیگنال های صدا و ارتعاشات در سامانه های مکانیکی و زیستی در متلب

منتظر دیدار شما در فرادرس هستیم.

محمد قباخلو
محمد قباخلو

سلام. من برای تست کارهای خودم این فیلم آموزشی را تهیه کردم. با وجود اینکه در حد متوسط رو با بالا هستم دی این زمینه ولی باز هم برایم نکات مفیدی به همراه داشت.

رضا باوی
رضا باوی

به نظرم آموزش خیلی کلی بود و نیاز است که آموزش های تخصصی جزئی تر باشند.

روابط عمومی
روابط عمومی

در پاسخ به رضا باوی:

با سلام؛

ضمن تشکر از مکاتبه شما؛ به دلیل اینکه تا کنون فرادرسی در این زمینه ارائه نشده بود، لازم بود مباحث کلی نیز پوشش داده شود. در صورت لزوم می توان برای هریک از سرفصل های این فرادرس مانند رادیوگرافی و اولتراسونیک، یک فرادرس جداگانه ارائه نمود.

با توجه به تشابه موضوع اعلامی، توضیحات تکمیلی در کامنت آقای احمد سهرابی ارائه شده است.

موفق و پیروز باشید.

دسته‌بندی موضوعی: مهندسی مکانیک
برچسب‌ها:
آزمایش های مخرب جوش | آزمایش‌های غیرمخرب | آزمون‌ غیرمخرب | آزمون های غیر مخرب | آزمون های غیر مخرب بر پایه ارتعاشات | آزمون های غیر مخرب بر پایه انتشارات صدا | آزمون های غیر مخرب بر پایه صداسنجی | آزمون های مخرب | آزمون‌های غیرمخرب | انواع تست مخرب جوش | انواع تست های مخرب | پایش وضعیت | ترموگرافی | تشخیص عیوب | جریان گردابی | عیب یابی | عیب‌یابی ماشین‌ | عیب‌یابی ماشین‌آلات | فراصوت | گرمانگاری | نگهداری از تجهیزات
مشاهده بیشتر مشاهده کمتر

×
فهرست جلسات ۸ جلسه ویدئویی