آموزش تحلیل سیستم های اندازه گیری – پیش ثبت نام

دسترسی به اطلاعات این آموزش: اطلاعات کلی محتوا و سرفصل ها پیش نمایش و دانلود اطلاعات تکمیلی دیدگاه ها

درباره ناشر

فرادرس
فرادرس

فرادرس بزرگ‌ترین ناشر دیجیتال آموزش‌های تخصصی، دانشگاهی و مهندسی است.

درباره مدرس

گروه مدرسین فرادرس
گروه مدرسین فرادرس

فرادرس از جهت فرصت آموختن، یک محیط کاملا باز (بدون هیچ مرز و شرط برای ورود) برای همه است. اما از جهت فرصت آموزش دادن، یک محیط به شدت بسته است و مدرسین آن با عبور از سخت ترین ضوابط علمی و فیلترهای مهارت آموزشی برگزیده و دستچین می شوند. در چندین سال گذشته کمتر از 5 درصد متقاضیان تدریس در فرادرس توانسته اند به مرحله نهایی ارائه آموزش در آن برسند. ارائه یک آموزش توسط «گروه مدرسین فرادرس» تضمینی برای کیفیت آن می باشد. (+)تجزیه و تحلیل سیستم های اندازه گیری (MSA) یکی از مراحل برنامه ریزی برای اجرای فرایند کنترل آماری (SPC)، طراحی آزمایش ها (DOE) و … می باشد چرا که اگر ابزارهای مورد استفاده در کنترل یا تنظیم فرایند، داده هایی با نوسانات بسیار زیاد تولید کنند به سادگی به نتایج حاصل نمی توان استناد کرد. این نوسانات می تواند ناشی از تأثیر سیستم اندازه گیری، اپراتور اندازه گیر و روش اندازه گیری باشد. اما MSA به لطف نرم افزار تخصصی آن یعنی Minitab از دو طریق صحت (خطای میانگین) و دقت (خطای پراکندگی) به بررسی این نوسانات می پردازد. ما در این دوره آموزشی می خواهیم با بهره گیری از بهترین تکنیک های مؤثر یادگیری و حذف روش های طولانی سنتی، به آموزش مباحث MSA بپردازیم. از دیگر مزایای این دوره می توان کار با نرم افزار Minitab برای اجرای MSA اشاره کرد.

👤 مدرس: گروه مدرسین فرادرس
روش دریافت: لینک دانلود و/یا ارسال فیزیکی

وضعیت انتشار در حال برنامه ریزی
زمان تقریبی انتشار بر حسب تعداد درخواست های دانشجویان و اولویت زمانی و آموزشی اعضای هیات علمی فرادرس، انتشار این آموزش در واحد نشر فرادرس اولویت سنجی می شود. انتشار یک آموزش پس از شروع به ضبط ۴ تا ۱۲ هفته زمان می برد.

درخواست اطلاع رسانی انتشار این آموزش

این آموزش در حال برنامه ریزی برای ارائه در فرادرس است و انتشار سریع تر آن، بستگی به تعداد متقاضیان این آموزش دارد. چنانچه شما نیز تمایل به انتشار سریع این آموزش دارید در کادر زیر ایمیل خود را درج نمایید.

مزایای درخواست اطلاع رسانی انتشار:

 • مطلع شدن از انتشار آموزش در اولین زمان پس از انتشار
 • دادن بیشترین اولویت انتشار به آموزش های مورد نظر خود (آموزش های با بیشترین پیش ثبت نام، با اولویت بیشتری منتشر می شوند)
 • دریافت تخفیف ویژه به هنگام انتشار، مختص افرادی که درخواست اطلاع رسانی در یک آموزش داشته اند.
  توضیحات

  داده های حاصل از اندازه گیری، امروز بیش از هر زمان دیگری مورد کاربرد دارند. برای مثال، امروزه حدود کنترل آماری یک فرایند با داده های حاصل از اندازه گیری (و یا آمارهایی که از آنها استخراج می شود) مقایسه می گردند و تعیین می شود که آیا فرایند به تنظیم (هایی) نیاز دارد یا خیر.

  استفاده دیگری که از داده های حاصل از اندازه گیری صورت می گیرد، بررسی وجود و یا عدم وجود رابطه بین دو متغیر است. برای مثال، ممکن است در یک فرایند تولید لازم باشد بدانیم که آیا بین بعد خاصی از قطعه تولیدی و درجه حرارت پلاستیک تزریقی، رابطه ای وجود دارد یا خیر. وجود یا عدم وجود چنین رابطه ای را با استفاده از یک روش آماری بنام “رگرسیون” می توان مورد بررسی قرار داد.

  مطالعاتی از این دست، مصادیقی از موضوعی هستند که دکتر دمینگ آن را مطالعه تحلیلی می نامد.

  مطالعه تحلیلی، مطالعه ای است که به شناسائی علت هایی می پردازد که بر روی فرایند تأثیر می گذارند.

  مطالعات تحلیلی از جمله مهمترین کاربردهای داده های اندازه گیری هستند، چرا که به بهترین نحوی به درک بهتر فرایند کمک می کنند.

  مزایای حاصله از یک چنین روش مبتنی بر داده ای، به طرز گسترده ای به کیفیت داده های اندازه گیری بستگی دارد. چنانچه کیفیت داده ها پایین باشد، مزایای استفاده از چنین روشی نیز پایین خواهد بود. به عکس هرچه کیفیت داده ها بالاتر باشد، مزایای استفاده از این روش بالاتر خواهد بود.

  یکی از متداولترین دلایل وجود داده های با کیفیت پایین وجود نوسان های بسیار در داده ها است. بسیاری از این نوسانات به دلیل تأثیرات متقابلی است که بین سیستم اندازه گیری و محیط پیرامون آن وجود دارد.

  چنانچه این تأثیرات باعث به وجود آمدن نوسانات بسیار زیادی شود، ممکن است کیفیت داده ها آن قدر پایین باشد، که عملاً استفاده ای نداشته باشند.

  به عنوان مثال، یک دستگاه اندازه گیری با نوسانات فراوان، برای تجزیه و تحلیل یک فرایند تولیدی مناسب نیست، چرا که ممکن است نوسانات سیستم اندازه گیری حتی نوسانات فرایند تولید را تحت الشعاع قرار دهد.

  عمده کار مدیریت یک سیستم اندازه گیری معطوف به نظارت و کنترل نوسانات می باشد. چنانچه کیفیت داده های یک سیستم اندازه گیری قابل قبول نباشد، آنگاه چاره ای جز بهبود آن وجود ندارد. این امر بیشتر از آنکه به معنای بهبود خود داده ها باشد به معنای بهبود سیستم اندازه گیری است.

  تجزیه و تحلیل سیستم های اندازه گیری (MSA) یکی از مراحل برنامه ریزی برای اجرای فرایند کنترل آماری (SPC)، طراحی آزمایش ها (DOE) و … می باشد چرا که اگر ابزارهای مورد استفاده در کنترل یا تنظیم فرایند، داده هایی با نوسانات بسیار زیاد تولید کنند به سادگی به نتایج حاصل نمی توان استناد کرد. این نوسانات می تواند ناشی از تأثیر سیستم اندازه گیری، اپراتور اندازه گیر و روش اندازه گیری باشد. اما MSA به لطف نرم افزار تخصصی آن یعنی Minitab از دو طریق صحت (خطای میانگین) و دقت (خطای پراکندگی) به بررسی این نوسانات می پردازد.

  ما در این ویدئوی آموزشی می خواهیم با بهره گیری از بهترین تکنیک های مؤثر یادگیری و حذف روش های سنتی طولانی، به آموزش مباحث MSA بپردازیم. از دیگر مزایای این دوره می توان کار با نرم افزار Minitab برای اجرای MSA اشاره کرد.

   

  فهرست سرفصل ها و رئوس مطالب مطرح شده در این مجموعه آموزشی، در ادامه آمده است:
  • درس یکم: آشنایی با سیستم ها و تعاریف پایه اندازه گیری
  • درس دوم: انواع خطاهای اندازه گیری
  • درس سوم: آنالیز و بررسی سیستم های اندازه گیری وصفی
  • درس چهارم: آنالیز و بررسی سیستم های اندازه گیری کمی
  • درس پنجم: بررسی بایاس
  • درس ششم: بررسی توانایی ابزار
  • درس هفتم: بررسی ثبات
  • درس هشتم: بررسی تکرارپذیری و تکثیر پذیری
  • درس نهم: بررسی خطی بودن ابزار
  • درس دهم: تحلیل و بهبود سیستم های اندازه گیری

   

  مفید برای رشته های
  • مهندسی صنایع
  • مهندسی مکانیک
  • مهندسی مواد


  اطلاعات تکمیلی

  نام آموزش آموزش تحلیل سیستم های اندازه گیری – پیش ثبت نام
  ناشر فرادرس
  کد آموزش FVMEC103
  زبان فارسی
  نوع آموزش آموزش ویدئویی     (کیفیت HD - مورد تایید فنی فرادرس)
  تعداد DVD یک عدد (در صورت دریافت غیر آنلاین)  مطالب مرتبط


  دیدگاه ها

  1. 0 از 5

   :

   با عرض سلام و احترام ممنون میشوم هر سریعتر زحمت ارائه اموزش msa را برای مخاطبان ارائه نمائید. با تشکر


  نظر شما در مورد این فرادرس چیست؟

  درج دیدگاه

  امتیاز شما به این آموزش:

  *
درخواست اطلاع رسانی انتشار این آموزش

این آموزش در حال برنامه ریزی برای ارائه در فرادرس است و انتشار سریع تر آن، بستگی به تعداد متقاضیان این آموزش دارد. چنانچه شما نیز تمایل به انتشار سریع این آموزش دارید در کادر زیر ایمیل خود را درج نمایید.

مزایای درخواست اطلاع رسانی انتشار:

 • مطلع شدن از انتشار آموزش در اولین زمان پس از انتشار
 • دادن بیشترین اولویت انتشار به آموزش های مورد نظر خود (آموزش های با بیشترین پیش ثبت نام، با اولویت بیشتری منتشر می شوند)
 • دریافت تخفیف ویژه به هنگام انتشار، مختص افرادی که درخواست اطلاع رسانی در یک آموزش داشته اند.برچسب‌ها: , , , , , , , , , , , , , , , ,
فرادرس در رسانه ها و جشنواره ها

روزنامه ایرانیان مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال روز آفرین نت استارت کنفرانس مهندسی برق ایران جشنواره وب ایران

عضویت در خبرنامه فرادرس

برای دریافت اخبار مربوط به آخرین فرادرس های منتشر شده، ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید.


تمامی محصولات و خدمات این وبسایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
فرادرس مجوز نشر دیجیتال از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت آنلاین - بانک ملت پرداخت آنلاین - بانک پارسیان پرداخت آنلاین - بانک اقتصاد نوین پرداخت آنلاین - بانک سامان