مجموعه آموزش های ناشنوایان

یکی از مهم ترین جنبه های عدالت اجتماعی مربوط به ایجاد فرصت های برابر آموزشی برای همه افراد در جامعه است. در همین راستا، بطور خاص با توجه به اینکه این روزها افراد زیادی دچار ناشنوایی می شوند، چند وقتی است که پروژه ای در دل فرادرس کلید خورده است: «فرادرس برای ناشنوایان».

ما قصد داریم آموزش های منتشر شده در فرادرس را، حداقل موارد عمومی تر را، برای جامعه ناشنوایان ایران بازتولید و یا ترجمه کنیم. اگر خودتان این مهارت را دارید و یا فردی را می شناسید که می تواند ما را در این مسیر همراهی کند، از طریق این لینک (+)، این موضوع را با ما مطرح نمایید.

۱
آموزش روش صحیح جستجو در گوگل – ویژه ناشنوایان (رایگان)

آموزش روش صحیح جستجو در گوگل - ویژه ناشنوایان (رایگان)

مدرس: ساناز رهروانی

هدف از این فرادرس، کمک به کاربران اینترنت در بازیابی اطلاعات مورد نظر در کمترین زمان ممکن و به آسان ترین و صحیح ترین شیوه است. به دلیل امکانات بسیار موتور جستجوی گوگل، تقریبا همه کاربران به هنگام مواجه شدن با مساله یا سوال، سعی می کنند در گوگل به جستجوی پاسخ آن بپردازند. با توجه به حجم زیاد اطلاعاتی که در گوگل نمایه می شود، به نظر می رسد یادگیری ترفندها و استراتژی های جستجو می تواند به کاربران کمک شایانی در یافتن اطلاعات صحیح و به گونه ای سریع کند، همچنین گوگل دارای امکانات بی نظیری است که بسیاری از افراد از آن مطلع نیستند و این امکانات می تواند به آن ها کمک کند تا اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورند.

یادگیری را شروع کنید ...

۲
آموزش ویندوز 10 (Windows 10) - ویژه ناشنوایان (رایگان)

آموزش ویندوز ۱۰ (Windows 10) - ویژه ناشنوایان (رایگان)

مدرس: مهندس سید رضا هاشمیان

سیستم عامل را می توان رابط کاربر و سخت افزار دانست، چرا که کاربر به صورت مستقیم امکان استفاده از سخت افزار را ندارد و این سیستم عامل است که دستورات را از کاربر دریافت کرده و به سخت افزار ارسال می کند و نتیجه اجرای دستور را از سخت افزار گرفته و به کاربر نمایش می دهد. از طرفی سیستم عامل، بستری مناسب را برای برنامه های کاربردی فراهم می کند تا بتوانند با استفاده از منابع سیستم، به کاربر خدمت رسانی کنند. برنامه های کاربردی می توانند سرویسی را از سیستم عامل درخواست کنند، پارامتر ها را انتقال دهند و پاسخ عملیات را دریافت کرده و به کاربر نمایش دهند.

یادگیری را شروع کنید ...

۳
آموزش تایپ 10 انگشتی – ویژه ناشنوایان (رایگان)

آموزش تایپ ۱۰ انگشتی – ویژه ناشنوایان (رایگان)

مدرس: مهندس محسن زارع

تایپ ۱۰ انگشتی یکی از موضوعات پرکاربرد در زندگی روزمره ماست. به دلیل استفاده مداوم و روزمره از کامپیوتر، تایپ راحت و سریع، امری ضروری به نظر می رسد. این فرادرس مجموعه ای از نکات و تکنیک ها است که شما بدون نگاه کردن به صفحه کلید از تمام انگشتانتان برای تایپ کردن استفاده می کنید. ما در این فرادرس تایپ ۱۰ انگشتی فارسی و انگلیسی را به شما آموزش می دهیم. البته توجه داشته باشید که اصول آن ها یکی است. در تایپ ۱۰ انگشتی مساله اصلی سرعت تایپ نیست، بلکه دقت در تایپ مدنظر ما است.

یادگیری را شروع کنید ...

۴
آموزش نرم افزار Microsoft Word 2016 - ویژه ناشنوایان (رایگان)

آموزش نرم افزار Microsoft Word 2016 - ویژه ناشنوایان (رایگان)

مدرس: مهندس سید رضا هاشمیان

نرم افزار Word از جمله نرم افزارهای ارائه شده توسط شرکت مایکروسافت می باشد که در بسته نرم افزاری آفیس قرار می گیرد. با استفاده از این نرم افزار و ابزارهای موجود، شما می توانید متون خود را ویرایش کرده، قالب بندی کنید و در قسمت های مورد نیاز، تصاویر و نمودار و سایر اشیای بصری را قرار دهید.

یادگیری را شروع کنید ...

۵
آموزش اکسل (Excel) – محاسبات ریاضی و ماتریسی - ویژه ناشنوایان

آموزش اکسل (Excel) – محاسبات ریاضی و ماتریسی - ویژه ناشنوایان (رایگان)

مدرس: آرمان ری بد

استفاده از اکسل (Excel) به عنوان ابزار بسیار مناسب برای انجام محاسبات، این صفحه گسترده را به محبوب ترین برنامه کاربردی، بدل کرده است. بهره مندی اکسل از توابع مختلف به خصوص توابع ریاضی و ماتریسی، جنبه محاسباتی اکسل را بسیار پر رنگ کرده است. در این فرادرس، انجام محاسبات ریاضی و همچنین محاسبات مربوط به بردارها و ماتریس ها آموزش داده می شود. در بعضی از موارد که اکسل تابعی برای انجام بعضی از محاسبات را نداشته باشد با استفاده از کدهای VBA این توابع را می سازیم و در اکسل به کار می بریم.

یادگیری را شروع کنید ...

۶
مجموعه آموزش های کار با اینترنت – ویژه ناشنوایان (رایگان)

مجموعه آموزش های کار با اینترنت – ویژه ناشنوایان (رایگان)

مدرس: مهندس سید رضا هاشمیان

این فرادرس به عنوان یک آموزش مدون در مورد اینترنت تلاش می کند تا به ساده ترین زبان، مفاهیم پایه اینترنت را به مخاطب این درس منتقل نماید. برخلاف آموزش های مشابه احتمالی موجود که غالباً ترجمه کتب انگلیسی می باشند؛ مطالب منتقل شده در این فرادرس ترکیب ظریفی از دانش پایه و علمی اینترنت و به همراه نکات ریز بومی سازی شده برای مخاطب ایرانی می باشد. این ویژگی، این فرادرس را از هر منبع مشابه دیگری متمایز می سازد. یک ویژگی دیگر مختص این فرادرس، حفظ خلاصگی در عین جامعیت پرداخت به موضوع است. در استفاده از کمتر منابع آموزشی مرتبط با اینترنت، شما می توانید در کمتر از ۴ ساعت، از مفاهیم پایه اینترنت شروع کرده و تا ساخت بلاگ به پیش روید.

یادگیری را شروع کنید ...

۷
آموزش Google Docs (گوگل داک) – کار با فایل متنی آنلاین – ویژه ناشنوایان (رایگان)

آموزش Google Docs (گوگل داک) - کار با فایل متنی آنلاین - ویژه ناشنوایان (رایگان)

مدرس: مهندس سید رضا هاشمیان

نرم افزار گوگل داک (Google Docs)، از محصولات ارائه شده توسط شرکت گوگل است که به کاربر کمک می کند تا فایل های خود را در حساب کاربری سرویس Gmail خود ایجاد، ویرایش و ذخیره کند. این ابزار، با توجه به آنلاین بودن، سطوح دسترسی مناسبی را به منظور تامین امنیت فایل ها ایجاد می کند. همین طور، شما می توانید فایل های خود را با دیگران به اشتراک گذاشته و آن ها را ویرایش و مدیریت کنید. در این فرادرس با این ابزار کاربردی آشنا خواهیم شد.

یادگیری را شروع کنید ...

۸
آموزش Google Sheets (گوگل شیت) – ویژه ناشنوایان (رایگان)

آموزش Google Sheets (گوگل شیت) - ویژه ناشنوایان (رایگان)

مدرس: مهندس سید رضا هاشمیان

به منظور مدیریت صفحات گسترده، تاکنون نرم افزارهای فراوانی ارائه شده اند که از جمله آن ها می توان به: Excel ,SPSS و LibreOffice Calc اشاره کرد. همچنین، با توجه به استفاده روز افزون از اینترنت، شرکت گوگل نیز، نرم افزار تحت وبی با نام Google Spreadsheets ارائه کرده است. نرم افزار Google Spreadsheets به منظور مدیریت صفحات گسترده، ایجاد و به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار گرفته است. همچنین، این نرم افزار، دارای اپلیکیشن موبایل می باشد که کاربران از طریق این اپلیکیشن به فایل های خود دسترسی داشته و تغییرات و نظارت خود را بر روی فایل ها داشته باشند. از طریق اینترنت و با مراجعه به آدرس اصلی Google Spreadsheets می توانید به فایل های خود دسترسی داشته باشید.

یادگیری را شروع کنید ...

۹
آموزش Google Drive برای ذخیره فایل ها در فضای ابری – ویژه ناشنوایان (رایگان)

آموزش Google Drive برای ذخیره فایل ها در فضای ابری - ویژه ناشنوایان (رایگان)

مدرس: مهندس محمد نسیمی فر

احتمالا برای اکثر افراد، موقعیتی پیش آمده است که به دلایل مختلفی مانند: خرابی هارد دیسک، گم کردن فلش، ویروس های کامپیوتری و …، فایل های مهمی را از دست داده اند. بهترین راه حل برای جلوگیری از این موضوع، ذخیره فایل های مهم در فضای ابری است. دو سرویس بسیار کاربردی و معروف در این زمینه Google Drive و Microsoft OneDrive هستند که می توان هر کدام از آن ها و یا هر دو را به طور همزمان برای این امر به کار گرفت.

یادگیری را شروع کنید ...

۱۰
آموزش Google Sites برای طراحی وب سایت - ویژه ناشنوایان

آموزش Google Sites برای طراحی وب سایت - ویژه ناشنوایان (رایگان)

مدرس: مهندس محمد نسیمی فر

از طریق Google Sites شما می توانید به سرعت و در ساده ترین حالت ممکن یک وب سایت زیبا و کاربردی طراحی کنید. معمولا کاربرد استفاده از این سرویس برای طراحی وب سایت هایی با کاربرد کار گروهی و همکاری جمعی است که به همین دلیل برای فضاهایی مانند: دانشگاه و پروژه های گروهی، بسیار مناسب می باشد، چرا که در این وب سایت، افراد می توانند به تبادل اطلاعات و به اشتراک گذاری فایل ها بپردازند. در این فرادرس امکانات Google Sites را بررسی می کنیم و نحوه ایجاد یک وب سایت از طریق این سرویس را آموزش می دهیم.

یادگیری را شروع کنید ...

۱۱
آموزش نرم افزار Microsoft PowerPoint 2016‎ – ویژه ناشنوایان (رایگان)

آموزش نرم افزار Microsoft PowerPoint 2016‎ - ویژه ناشنوایان (رایگان)

مدرس: مهندس سید رضا هاشمیان

تاکنون نرم افزارهای زیادی به منظور مدیریت ارائه ایجاد شده اند مانند Adobe Presenter و ... اما در این میان، نرم افزار PowerPoint توانسته تا مخاطبین بسیاری را به خود جلب کند. دلیل آن هم بسیار ساده است. شما در نرم افزار PowerPoint می توانید به سادگی اطلاعات را قرار دهید و با استفاده از امکانات موجود، بر روی اطلاعات و اسلایدها جلوه های انیمیشنی قرار دهید و سپس خروجی مورد نظر را برای ارائه تهیه کنید.

یادگیری را شروع کنید ...

۱۲

آموزش نگارش مقاله علمی - مبانی و اصول اولیه - ویژه ناشنوایان (رایگان)

مدرس: دکتر حسین میرسعیدقاضی

نگارش دستاورد یک کار تحقیقاتی در قالب مقاله علمی یکی از مهم ترین بخش های یک کار تحقیقاتی است. انجام یک کار تحقیقاتی بدون نگارش دستاوردهای آن به منزله هدر رفتن زمان، انرژی و هزینه خواهد بود. به عبارت دیگر بدون نگارش دستاوردهای یک تحقیق، هیچ گونه امتیازی بابت انجام آن به محقق تعلق نمی گیرد.

یادگیری را شروع کنید ...

۱۳
آموزش فتوشاپ (Photoshop) - مقدماتی - ویژه ناشنوایان (رایگان)

آموزش فتوشاپ (Photoshop) - مقدماتی - ویژه ناشنوایان (رایگان)

مدرس: مهندس مهدی اشرفی

Photoshop یکی از قوی ترین نرم افزار هایی است که برای کار با تصاویر دیجیتال و ویرایش آن ها استفاده می شود، در آموزش فتوشاپ (Photoshop) سعی داریم به صورت گام به گام ابزارها و کارکردهای این نرم افزار را بررسی نماییم.

یادگیری را شروع کنید ...

۱۴
آموزش ساخت انیمیشن دو بعدی با Photoshop – ویژه ناشنوایان (رایگان)

آموزش ساخت انیمیشن دو بعدی با Photoshop - ویژه ناشنوایان (رایگان)

مدرس: میلاد صادقی

اهمیت این فرادرس، مقایسه فتوشاپ با نرم افزارهای اختصاصی ساخت گرافیک متحرک است. با مقایسه کوتاه بین نرم افزارهای فلش، افترافکت، تون بوم استودیو یا هر نرم افزار ساخت انیمیشن دیگر با فتوشاپ به این مهم پی می بریم که هر کدام از این نرم افزارها شامل پکیجی عظیم از ابزارها، منوها، تنظیمات و امکانات گسترده ای هستند که یادگیری هر کدام زمان قابل توجهی طلب می کند در حالی که هر شخص با هر سطح مهارت در فتوشاپ به راحتی امکان یادگیری ابزارهای ساخت موشن گرافیک در محیط فتوشاپ در کمترین زمان ممکن را نیز دارد.

یادگیری را شروع کنید ...

۱۵
آموزش افترافکت (After Effects) – مقدماتی – ویژه ناشنوایان (رایگان)

آموزش افترافکت (After Effects) - مقدماتی - ویژه ناشنوایان (رایگان)

مدرس: مهندس محمد نسیمی فر

نرم افزار After Effects یکی از مشهورترین و قدرتمندترین نرم افزارهای کمپانی Adobe، در زمینه کار با فیلم است. هر فردی که به طور حرفه ای در حوزه فیلم سازی و انیمیشن سازی فعال باشد بدون شک، این نرم افزار یکی از ابزارهای اصلی این فرد برای انجام پروژه هایش است و در واقع، افترافکت یک برنامه جلوه های ویژه، موشن گرافیک و کامپوزیت است که برای فرایند Post production در فیلم سازی و صدا و سیما استفاده می شود. امروزه این نرم افزار، قدرتمندترین ابزار صنعت فیلم و انیمیشن سازی در جهان است و بدون شک، این صنعت و کمپانی های فیلم سازی، بخش زیادی از پیشرفت خود را مدیون این نرم افزار هستند.

یادگیری را شروع کنید ...

۱۶
آموزش افتر افکت (After Effects) – تکمیلی – ویژه ناشنوایان

آموزش افتر افکت (After Effects) – تکمیلی - ویژه ناشنوایان (رایگان)

مدرس: مهندس محمد نسیمی فر

این فرادرس، دوره تکمیلی "آموزش افتر افکت (After Effects) – مقدماتی" است که در آن قصد داریم ابتدا به آموزش ۲ المان ابزار سه بعدی و ابزار رندرینگ، بپردازیم، سپس مباحث تکمیلی و حرفه ای تر در این نرم افزار را بیان کنیم. این مباحث شامل تکنیک پرده سبز، روتوسکوپی، موشن ترکینگ و …می شود که در سینمای امروز جهان، جزو ابزارهای حرفه ای و رایج فیلم سازان است.

یادگیری را شروع کنید ...

۱۷
آموزش نصب اندروید استودیو (Android Studio) – ویژه ناشنوایان (رایگان)

آموزش نصب اندروید استودیو (Android Studio) - ویژه ناشنوایان (رایگان)

مدرس: مهندس مهدی جنگجو

محیط برنامه نویسی اندروید استودیو (Android Studio) محیطی است که برای توسعه و برنامه نویسی نرم افزار های اندروید توسط شرکت گوگل (Google) در سال ۲۰۱۳ عرضه شده است. نرم افزار اندروید استودیو یک نرم افزار رایگان است که برای دانلود بر روی ویندوز (Windows)، مک (Mac) و لینوکس (Linux) در دسترس است. شما می توانید برای نصب اندروید استودیو از راهنمای نصب تهیه شده در این آموزش استفاده کنید.

یادگیری را شروع کنید ...

موضوعات آموزشی مرتبطبه همراه دهها آموزش دیگر مرتبط با مجموعه آموزش های ناشنوایان

برای مشاهده آموزش های مرتبط دیگر، در میان بیش از ده هزار ساعت آموزش منتشر شده در فرادرس، جستجو کنید ...


فرادرس در رسانه ها و جشنواره ها

روزنامه ایرانیان مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال روز آفرین نت استارت کنفرانس مهندسی برق ایران جشنواره وب ایران