×
مجموعه آموزش علوم پزشکی

مجموعه آموزش علوم پزشکی

مدت زمان آموز‌ش‌های این صفحه:
۳۰۰ ساعت
تعداد آموز‌ش‌های این صفحه:
۵۲ عنوان آموزشی
1

آموزش تئوری تزریقات

رگ گیری، تزریقات و سرم تراپی اصول اولیه ای هستند که در بخش اورژانس به آن ها نیاز داریم و در نتیجه یادگیری آن ها برای هر فرد لازم است، همچنین در این آموزش به صورت کلی روش انجام فصد خون و تفاوت آن با حجامت گفته می شود. در ابتدای این آموزش با آنژیوکت و ساختار آن آشنا می شویم، سپس اتصال سرم به آنژیوکت، فصد خون و انواع تزریقات را یاد می گیریم. در صورتی که علاقه دارید رگ گیری و جایگذاری آنژیوکت در داخل رگ را یاد بگیرید و یا بدانید که اگر به صورت اشتباه، دارویی را داخل شریان تزریق کنید چه باید بکنید، این آموزش برای شما مناسب است. روش تدریس ما کاملا ساده، قابل فهم و برای عموم افراد جامعه است و تا حد امکان سعی در ساده سازی مطالب کرده ایم تا مخاطب با هر سطح از اطلاعات بتواند مطلب را درک کند.

مدرس: فاطمه ظاهری مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
2

آموزش آناتومی عمومی بدن انسان

در این آموزش به صورت گام به گام تمام مفاهیم ضروری درس آناتومی بدن انسان، توضیح داده شده است، این آموزش پیش نیازی کاملا ضروری در جهت درک مفاهیم درس آناتومی که مورد نیاز دانشجویان پزشکی، دندان پزشکی، مهندسی پزشکی، کارشناسی ارشد علوم تشریحی و همچنین دانشجویان دوره دکترای بیولوژی تولید مثل می باشد. به علاوه تمامی نیاز دانشجویانی که ملزم به گذراندن واحد کلیات آناتومی می باشند، اعم از پرستاری، مامایی، علوم آزمایشگاهی، رادیوتراپی و … را مرتفع می سازد.

مدرس: رضوانه قاسم نژاد مدت زمان آموزش: ۷ ساعت و ۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
3

آموزش نگارش و تدوین مقالات پزشکی و سلامت

این فرادرس در تلاش است با روشی کاملا ساده و نظام مند مهارت تدوین مقالا‌ت علمی حوزه سلامت را آموزش دهد. در ابتدا کل مقالات سلامت در چهار گروه تقسیم می شوند شامل: مقالات بر‌گرفته از مطالعات مشاهده‌ ای توصیفی، مشاهده ‌ای تحلیلی، مداخله‌ ای و تشخیصی. لازم است هر چهار نوع گروه به ترتیب مطالعه شوند و تمرکز روی یک گروه کافی نیست. در هر کدام از چهار گروه، یک مثال فرضی در نظر گرفته می شود. مثلا در گروه مطالعات مشاهده ‌ای توصیفی مثال شیوع بیماری کووید ۱۹ در نوجوانان ایرانی به عنوان محور آموزش است. در ادامه، بایدها و نبایدهای تدوین قسمت های مختلف مقاله شامل، بیان مساله، متد، نتایج و بحث، گفته می شود. نحوه تدوین هر قسمت مقاله، نگارش جملات و حتی کلمه بندی با مثال های زیاد تشریح می شود.

مدرس: دکتر کامبیز عباچی زاده مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۱۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
4

آموزش یادگیری عمیق در پزشکی

با یک جستجوی ساده با عبارت کلیدی Deep Learning in Medicine با صدها مقاله، کتاب و متون علمی مواجه خواهیم شد که اهمیت بیش از پیش این زمینه تحقیقاتی را بیان می کند. تکنیک های سنتی پردازش تصویر، قادر به انجام عملیات محاسباتی بر روی تصاویر با رزولوشن فوق العاده بالای گرافیکی نبوده و لذا یادگیری عمیق به عنوان تکنیکی موفق در پزشکی جای خود را میان محققان بازکرده است. این فرادرس بر آموزش یادگیری عمیق با رویکرد پزشکی نیز تمرکز دارد.

مدرس: امین زاده شیرازی مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
5

آموزش ایمونولوژی Immunology

یکی از مشکلات اساسی در سیستم آموزشی دانشگاه ها و مراکز آموزشی، عدم درک دانشجویان از این علم شیرین و پر جاذبه است که تا حدودی در رفع مشکلات آموزشی و بیان سنگین کتب و رفرانس های موجود در این زمینه بی تاثیر نخواهد بود. هدف از این فرادرس این است که جهت فهم آسان و کامل علم ایمونولوژی (Immunology) به کمک تصاویر گویا و انیمیشن های برگرفته از مراجع معتبر دنیا، مفاهیم ابتدایی و پایه ایمونولوژی در اختیار دانشجویان عزیز در مقاطع تحصیلی مختلف قرار گیرد، لذا این آموزش با هدف تفهیم ساده ایمنی بدن، سلول ها و ارگان های موثر در ایمنی بدن، مکانیسم های دخیل در شکل گیری پاسخ ایمنی، بیماری ها و نقص های مرتبط با سیستم ایمنی و آشنایی با علائم بالینی و آزمایشگاهی مرتبط با این بیماری ها گردآوری شده است.

مدرس: سمیه صادقی مدت زمان آموزش: ۱۱ ساعت و ۳۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
6

آموزش مقدماتی فیزیولوژی Physiology

امروزه در دانشگاه ها دروس پایه رشته های پزشکی و پیراپزشکی بسیار مهم می باشند. ولی متأسفانه اساتید وقت کافی برای ارائه موضوعات به طور کامل ندارند و دانشجویان با ابهامات زیادی دروس را به پایان می رسانند. بنابراین چنین آموزشی می تواند کمک شایانی به دانشجویان رشته های پیراپزشکی و حتی پزشکی بکند. هدف از این فرادرس آشنایی با علم فیزیولوژی و بررسی فیزیولوژی سلول و فیزیولوژی حرکتی و فیزیولوژی قلب می باشد. این سه موضوع مهم ترین و به نوعی پایه و اساس فیزیولوژی می باشند که با تسلط بر آنها بسیاری از امورات بالینی و تئوری قابل اجرا خواهند بود.

مدرس: جواد راحتی مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۳۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
7

آموزش مقدمه ای بر مهندسی پزشکی

با افزایش میانگین سنی جمعیت و پیر شدن افراد جامعه، نیاز به دستگاه های پزشکی اعم از دستگاه های تصویرگری مانند: سونوگرافی و ام آر آی، دستگاه های درمانی مانند: دیالیز و سنگ شکن و همچنین دستگاه های مراقبتی مثل: نوار قلب و نوار مغز نیز افزایش می یابد. هم زمانی این رخداد با پیشرفت های چشمگیر علم و تکنولوژی باعث شده تا نیاز وسیعی به علم مهندسی پزشکی حس گردد. در نتیجه این نیاز، صنعت مهندسی پزشکی یکی از درآمدزاترین صنعت های دنیای امروز به حساب می آید. لازمه استفاده و درآمدزایی از این صنعت، آشنایی حداقلی با اصول و قواعد پایه این علم است.

مدرس: نرجس حیدری مورچه خورتی مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۴۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
8

آموزش بافت شناسی عمومی

رشته بافت شناسی یکی از زیر شاخه های علوم تشریح (علوم آناتومی) است که به بررسی میکروسکوپی ساختارهای تشکیل دهنده بدن انسان و سایر حیوانات می پردازد. بدون تردید، اطلاع از ساختمان طبیعی و نرمال بافت های تشکیل دهنده اندام ها در بدن برای مقایسه ساختار آن ها با حالت های غیرطبیعی بیمار، ضروری و بنیادین است. به عبارت دیگر برای درک هر چه بهتر تغییراتی که به دنبال بیماری های مختلف، در بافت های بدن رخ می دهد، لازم است که در ابتدا با ساختارهای طبیعی و سالم این بافت ها آشنا بود.

مدرس: دکتر نادر گودرزی مدت زمان آموزش: ۸ ساعت و ۳۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
9

آموزش جنین شناسی Embryology

بطور کلی جنین شناسی (Embryology) یکی از اصلی ترین دروس علوم پایه در رشته های مرتبط با علوم پزشکی و پیراپزشکی محسوب می گردد که به بررسی نحوه تکامل و تشکیل رویان در دوران بارداری و همچنین ایجاد ناهنجاری های مادرزادی می پردازد. بنابراین یادگیری دقیق و اصولی این علم تاثیر بسیار فراوانی در درک بهتر آناتومی ساختارهای مختلف بدن و همچنین چگونگی ایجاد ناهنجاری های مادرزادی و ناقص الخلقه زایی ها خواهد داشت. در این فرادرس بطور کامل چگونگی تکامل یک فرد جدید از زمان لقاح و تشکیل سلول تخم تا زمان تولد بصورت روز به روز و هفته به هفته همراه با تصاویر واقعی و شماتیک شرح داده شده است.

مدرس: دکتر نادر گودرزی مدت زمان آموزش: ۱۰ ساعت و ۳۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
10

آموزش مبانی بیومکانیک ۱ - بخش یکم

بیومکانیک (Biomechanics) در بسیاری از زمینه های مربوط به زندگی انسان مورد استفاده قرار می گیرد، لذا دانستن مفاهیم اولیه بیومکانیک برای تمامی مدرسان فیزیک، متخصصان فیزیوتراپی، پزشکان، مربیان و سایر افرادی که به نوعی با این مسائل در ارتباط هستند، ضروری به نظر می رسد. آشنایی با مفاهیم بیومکانیک باعث درک بهتر ما از قوانین علم فیزیک و چگونگی استفاده از آن در بیان مسائل مربوط به حرکت انسان می گردد.

مدرس: فرشته علیزاده فرد مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۴۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
11

آموزش مقدماتی Mimics میمیکس برای مدل سازی تصاویر سه بعدی پزشکی

در سال های اخیر محققان و مهندسان در زمینه مهندسی پزشکی تمایل زیادی به استفاده از مدل های طراحی شده بر پایه تصاویر پزشکی برای انجام محاسبات و آنالیزهای بیومکانیکی پیدا کرده اند. از این رو Subject-Specific Image Based Modeling تبدیل به یکی از زیر شاخه های مهم علم بیومکانیک شده است. هدف از این فرادرس ایجاد توانایی های مورد نیاز اولیه برای مهندسان، محققان و دانشجویان رشته های بیومکانیک و ارتوپدی برای بازسازی کردن مدل های سه بعدی توسط نرم افزار میمیکس به منظور انجام محاسبات المان محدود و یا مدل سازی جراحی های پزشکی می باشد.

مدرس: احسان سودمند مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۱۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
12

آموزش پلیمرها و کاربرد آن ها در مهندسی پزشکی

در این فرادرس ابتدا به معرفی ساختار مواد پلیمری و انواع پلیمرها پرداخته می شود. سپس زیست سازگاری و تخریب پذیری پلیمرها که مباحث مهمی در علم مهندسی پزشکی محسوب می شود، مورد بررسی قرار می گیرد. کاربرد پلیمرهای مصرفی در حوزه مهندسی پزشکی و روش ساخت آن ها بیان می شود. سامانه های کنترل رهایش دارو و داربست های مهندسی بافت نیز به عنوان دو حوزه پر کابرد معرفی شده و در نهایت برهم کنش پلیمرها با نسوج و به خصوص خون، مورد بررسی قرار می گیرد. با تهیه این فرادرس دانشجو می‌ تواند با پلیمرها و کاربرد آن ها در مهندسی پزشکی و نکات مهم در طراحی بیومتریال‌ های پلیمری آشنا شود.

مدرس: فرزاد مرادی خواه مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۳۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
13

آموزش هیستولوژی و پاتولوژی پایه (آناتومی بدن)

اهمیت این فرادرس برای دانشجویان از آن جهت است که فهم بیولوژی بدن انسان را از طریق واحدهای سازنده آن درک کرده و می توانند به کمک آن به تحلیل وقایع بدن، تحلیل پروژه های پایانی خود، تحلیل داده های خروجی میکروسکوپ های مختلف بپردازند و همچنین ارتباط آسیب های بدن با منشا آن را درک نمایند.

مدرس: فتاح حایری مدت زمان آموزش: ۸ ساعت و ۱۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
14

آموزش حرکت شناسی ورزشی

در این آموزش، به بررسی سطوح و محورهای حرکتی بدن پرداخته شده است و همچنین ساختار مفاصل و انواع مفاصل بدن توضیح داده شده است. در بخش های دیگر آموزش به تحلیل حرکات، عضلات درگیر و نقطه اتصال هر عضله در ساختار اسکلت بدنی اشاره شده است. سپس به بررسی مختصری از بیومکانیک حرکت و اهرم های حرکتی درگیر در انقباضات عضلات اشاره شده است. در نهایت باید عنوان نمود که با بررسی تحلیل حرکات و عضلات درگیر در هر حرکت بدن می توان به تقویت عضلات درگیر در هر حرکت، تشخیص عضلات درگیر در اجرای هر مهارت ورزشی و نقص های حرکتی پرداخت. با درک اتصالات عضلانی به ساختار اسکلت استخوانی می توان به شناسایی آسیب ها و ارائه برنامه توان بخشی مناسب برای تقویت و بهبود اجرای هر عضله پرداخت.

مدرس: حسن اریه مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۲۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
15

آموزش پرستاری بیماری های سیستم تنفسی

سیستم تنفسی یکی از حیاتی ترین سیستم های بدن است که بدون عملکرد مناسب، زندگی فرد در معرض تهدید قرار می گیرد. این سیستم به همراه سیستم قلبی و عروقی با انتقال اکسیژن به بافت ها و دفع دی اکسیدکربن از بدن نقش بسیار مهمی در بقای سلول ها و عملکرد طبیعی آن ها به عهده دارد. در حال حاضر، پرستاران برای دستیابی به مراقبت با کیفیت بالا و معتبر در زمینه های مراقبت بهداشتی در حال توسعه، در عرصه فرصت ها و چالش ها قدم می گذارند. تغییرات سریع مراقبت بهداشتی مستلزم این است که پرستاران آمادگی تهیه و برنامه ریزی برای مراقبت در مکان های مختلف اعم از بیمارستان، درمانگاه، آسایشگاه و منزل را در کلیه مراحل بیماری داشته باشند.

مدرس: دکتر اسماعیل شریعت مدت زمان آموزش: ۸ ساعت و ۴۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
16

آموزش بیومواد Biomaterial

طی دهه های گذشته، بیومواد به عنوان بزرگ ترین هدف برای دانشگاه گرایان، تحقیق و توسعه حرفه ای ها و کاردان ها در نظر گرفته شده است. به این دلیل که بیومواد، زندگی انسان ها را به طور گسترده توسط کاربردهای متنوع پزشکی و آینده بسیار روشن و امیدوارکننده تحت تاثیر قرار داده است. صنعت بیومواد، بازار غالب برای کاربردهای پزشکی است و اهمیت این صنعت به علت تاثیر آن بر بهبود کیفیت زندگی انسانی است. هدف از این درس، ارائه ای جامع برای بررسی انواع بیومواد مهم از جمله: فلزات، پلیمرها، سرامیک ها، شیشه های زیست فعال و کامپوزیت ها است و همچنین مهندسی بافت و ایمپلنت های زیست سازگار و… نیز مورد مطالعه قرار خواهند گرفت.

مدرس: مژگان کشاورز مدت زمان آموزش: ۸ ساعت و ۱۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
17

آموزش آشنایی با داروهای بیوسیمیلار Biosimilar

بیوسیمیلارها، فرآورده های بیولوژیکی هستند که از لحاظ ساختار و عملکرد، بسیار شبیه به فرآورده بیولوژیک مرجع هستند. فرآورده های بیولوژیک شاخه ای مجزا از داروهای بسیار موثر و قوی است که انقلابی را در مسیر درمان بیماری های جدی و مزمن همچون: سرطان، دیابت، بیماری های خود ایمنی و... برای پزشکان فراهم نموده اند. نتایج حاصل از استفاده از فرآورده های بیولوژیک برای بیماران، حیرت انگیز است. به عنوان مثال، در انکولوژی، درمان بیماران مبتلا به لنفوم غیرهوچکین با یک فرآورده بیولوژیک، میزان مرگ را به نصف کاهش داده است.

مدرس: دکتر نگار متقی دستجردی مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۲۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
18

آموزش مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی

این درس با هدف آشنایی دانشجویان با علم مدیریت در نظام بهداشت و درمان شکل گرفته است و از جنبه های مختلف به تشریح وظایف مدیر و مدیریت به طور عام و سپس تشریح وظایف مدیران در نظام بهداشت و درمان، خصوصیات نظام بهداشت و نحوه عرضه خدمات بهداشتی و درمانی در ایران و همچنین در سازمان های بین المللی و مدیریت مالی این بخش می پردازد. بخشی از این آموزش در خصوص مدیریت در سازمان بیمارستان، نحوه شکل گیری و احداث بیمارستان و قرارگیری فضاهای مختلف بیمارستانی است.

مدرس: دکتر آزیتا سالاریان مدت زمان آموزش: ۱۱ ساعت و ۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
19

آموزش نانومتریال‌ ها Nanomaterials و کاربردهای زیستی

در این آموزش، ابتدا به معرفی اجمالی علم و مهندسی نانوبیومواد می پردازیم و پس از آن در مورد انواع نانوبیومواد فلزی، پلیمری، سرامیکی، کامپوزیتی و نانوذرات خود آراینده به همراه روش های ساخت به صورت مفصل بحث می شود. در ادامه، روش های آنالیز این نانوساختارها بررسی شده و کاربردهای آن ها در حوزه های مختلف زیستی بیان می گردد. در این فرادرس، نه تنها به معرفی نانوبیومتریال ها و کاربردهای زیستی آن ها پرداخته می شود، بلکه با معرفی روش های ساخت و مشخصه یابی نانوبیومتریال ها، دانش ابتدایی لازم جهت ساخت نانوبیومتریال مورد نظر، در اختیار دانش پژوهان قرار می گیرد.

مدرس: دکتر محدثه هاشمی مدت زمان آموزش: ۸ ساعت و ۱۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
20

آموزش نرم افزار شبیه سازی مونت کارلوی GATE در مهندسی پزشکی

GATE از کتابخانه Geant4 استفاده می کند و کاربرد اختصاصی در پزشکی هسته ای دارد. این ابزار همچنین قابلیت توصیف پدیده های وابسته به زمان مانند: حرکت چشمه، آشکارساز و کینتیک واپاشی چشمه را دارد. این برجسته ترین ویژگی و نوآوری ابزار شبیه سازی GATE است. علاوه بر ویژگی های زمانی، یک ساز و کار اختصاصی اسکریپت برای ترجمه به Geant4 در نظر گرفته شده است که به کاربر اجازه می دهد کنترل شبیه سازی مونت کارلو را به طور بصری در اختیار داشته باشد، بدون این که به برنامه نویسی خاصی (زبان برنامه نویسی ++C) نیاز داشته باشد.

مدرس: رضا جهانگیر مدت زمان آموزش: ۱۲ ساعت و ۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
21

آموزش آنتی بیوتیک ها و عوامل ضدمیکروبی

یکی از راه های پیشگیری از مقاومت های دارویی و درمان صحیح عفونت ها، آشنایی با کلاس های مختلف آنتی بیوتیکی، مکانیسم عمل آن ها و استفاده از آنتی بیوتیک های مناسب برای درمان است. این آموزش به صورت خلاصه به ذکر نکات کلیدی در باب گروه های مختلف آنتی بیوتیکی (باکتریایی، قارچی و انگلی)، مکانیسم عمل آن ها، نحوه بروز مقاومت های دارویی و نحوه پیشگیری از آن ها پرداخته است. مطالعه مباحث مطرح شده می تواند برای گروه های پزشکی، علوم پایه پزشکی و گروه های زیست شناسی، بسیار مفید باشد.

مدرس: احدعلی هراتی اصل مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۵۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
22

آموزش مقدماتی سیستم های میکروالکترومکانیک زیستی

سیستم های میکرو الکترومکانیکی زیستی (Bio-MEMS)، ریزسیستم هایی هستند که از مولفه های اندازه میکرو، مانند: سنسورها، مبدل ها، عملگرهای مکانیکی و تجهیزات الکترونیکی استفاده می کنند. Bio-MEMS، به هر نوع MEMS استفاده شده در کاربردهای بیولوژیکی گفته می شود. به عنوان یک نمونه می توان کیت های تشخیص قند خون را مثال زد که یک سیستم الکترومکانیکی است که برای تشخیص پزشکی استفاده می شود. این آموزش مطالب لازم را از پایه شروع می کند و رفته رفته به سراغ مطالب پیشرفته تر می رود. با توجه به ارتباط تنگاتنگ Bio-MEMS با بحث میکروسیالات و با توجه به اینکه قبلا آموزش میکروسیالات در فرادرس ارائه شده است، دنبال کنندگان این آموزش نیاز است تا با میکروسیالات نیز آشنا باشند چرا که در این آموزش از میکروسیالات استفاده می شود. کاربردهای ذکر شده، موید اهمیت این زمینه علمی است.

مدرس: پژمان اقبالی شمس آبادی مدت زمان آموزش: ۲۰ ساعت و ۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
23

آموزش آکوستیک پزشکی Medical Acoustics

آکوستیک پزشکی از زمینه های بسیار پر اهمیت در دنیا می باشد. با توجه به ارزان بودن صدا و کم خطر بودن آن، این زمینه به یک زمینه محبوب برای تشخیص و درمان تبدیل شده است. اصول ریاضی و فیزیکی پشت این زمینه علمی دارای اهمیت بالایی می باشد. در این آموزش ما با اصول کلی و روش های تشخیص و درمان در آکوستیک پزشکی آشنا می شویم.

مدرس: پژمان اقبالی شمس آبادی مدت زمان آموزش: ۷ ساعت و ۲۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
24

آموزش مقدمات اپتومتری Optometry

مقدمات اپتومتری (Optometry) نقش مهمی در دروس رشته اپتومتری ایفا می کند به طوری که بدون یادگیری و شناخت مباحث آن نمی توان سایر مباحث مربوطه مانند: اپتومتری، انومالی، لنز تماسی و غیره را فرا گرفت. هدف از این فرادرس شناخت چشم به عنوان یک دستگاه گیرنده نور است. در واقع با توجه به حساسیت چشم انسان به نور و تشکیل تصویر بر روی آن، می توان چشم را به عنوان دستگاه گیرنده نور در نظر گرفت. این دیدگاه به ما کمک می کند تا بدانیم زمانی که نور وارد چشم می شود، چه اتفاقاتی در چشم صورت می گیرد تا در نهایت تصویر واضحی بر روی شبکیه چشم تشکیل شود. به این ترتیب آشنایی با نحوه صحیح تشکیل تصویر بر روی شبکیه باعث می شود که اگر عواملی مانند: عیوب انکساری و بیماری های چشمی بر سر راه نور وجود داشته باشد، راحت تر شناسایی شوند.

مدرس: حوا شفیعی مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۳۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
25

آموزش اپیدمیولوژی و عفونت های بیمارستانی

در این فرادرس بنا داریم تا از طرفی به تعریف اپیدمیولوژی، لغات و اصطلاحات آن بپردازیم و در خصوص عوامل موثر بر بیماری در جامعه و فاکتورهای زمان، مکان و همچنین منابع اطلاعات و انواع مطالعات در اپیدمیولوژی، مطالبی را بیان کنیم و سپس به سراغ کاربردهای آن و روش های بررسی اپیدمی ها بپردازیم. از آنجا که اپیدمیولوژی در ایمن سازی بیمارستان می تواند موثر باشد و در مبارزه علیه عفونت های بیمارستانی نقش مهمی دارد، لذا در ادامه مباحث آموزشی به انواع عفونت ها، آلاینده های عفونی، راه های انتقال عفونت و راه های مبارزه با آن در بیمارستان پرداخته می شود.

مدرس: دکتر آزیتا سالاریان مدت زمان آموزش: ۷ ساعت و ۵۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
26

آموزش تیروئیدولوژی Thyroidology - آناتومی، علائم و درمان بیماری های غده تیروئید

تیروئید، این عضو کوچک ۱۰ یا ۲۰ گرمی در جلوی گردن، هورمون هایی تولید می کند که تقریبا بر تمامی سلول های بدن تاثیرات قابل توجهی دارند. به دلیل این تاثیر وسیع، اختلالات این غده، با علامت های متنوعی خود را نشان می دهد. چه اختلالات آناتومیک غده تیروئید و چه اختلالات عملکردی آن (کم کاری و پرکاری تیروئید) جزو بیماری های شایع ایران و سایر نقاط جهان هستند. به جرات می توان گفت که مباحث مرتبط با غده تیروئید و بیماری دیابت، مهم ترین بیماری های شاخه اندوکرینولوژی (Endocrinology) هستند.

مدرس: امیرمحمد قربانی مدت زمان آموزش: ۱۲ ساعت و ۵۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
27

آموزش استانداردهای بسته بندی تجهیزات پزشکی ایزو ISO 11607

تنوع بسته بندی به دلیل جذب مشتری می تواند بسیار گسترده باشد و در اغلب کشورهای جهان تبدیل به یک صنعت شده است و صنعت بسته بندی در این کشورها در زمره صنعت های پیشرو هستند. با این حال صنعت بسته بندی در مورد محصولات تجهیزات پزشکی به ویژه محصولاتی که استریل می شوند، باید تحت الزامات خاصی ارائه شوند. هدف از این فرادرس، ارائه انواع استانداردهای مورد نیاز برای بسته بندی محصولات تجهیزات پزشکی استریل است. استاندارد کلی برای این محصولات ISO 11607 است. این استاندارد، یک استاندارد بین المللی است و کلیه محصولات تجهیزات پزشکی استریل باید از آن تبعیت کنند.

مدرس: دکتر فرزانه نایب حبیب مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۱۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
28

آموزش ایمونوهماتولوژی Immunohematology و طب انتقال خون

طب انتقال خون، زیرشاخه علم ایمونولوهماتولوژی است که به بررسی فاکتورهای اثرگذار بر کارایی خون و فرآورده های آن می پردازد و برای به حداقل رساندن بیماری ها و عوارض ناشی از انتقال خون و فرآورده های آن، شرایط اهداکنندگان، آزمایشات لازم برای اهدای خون و نحوه غربالگری اهداکنندگان را تعیین می کند. در این آموزش، اساس و پایه علم ایمونوهماتوژی و طب انتقال خون و اهمیت آن در بالین و پزشکی معرفی شده است. همچنین چگونگی جذب اهدا کنندگان مناسب و تامین فرآورده های خونی مختلف با کیفیت مناسب جهت تزریق به بیماران نیازمند با حداقل عوارض، آموزش داده شده است.

مدرس: ساناز آقاجانی مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۲۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
29

آموزش سیستم مدیریت کیفیت تجهیزات پزشکی ایزو ISO 13485

این فرادرس، در قالب سه درس اصلی ارائه شده که در درس اول برخی از مباحث اولیه شامل: مفاهیم، تعاریف، کاربردها، مزایای پیاده سازی و برخی از موضوعات مهم این استاندارد معرفی خواهد شد. در درس دوم، قوانین استاندارد همچون: اصطلاحات، الزامات عمومی، الزامات مربوط به مستندات، طرح ریزی و خط مشی کیفیت بیان شده و در پایان، در درس سوم، برخی از نکات پدیدآوری محصول، تحلیل و بهبود از قبیل: فرایندهای مرتبط با مشتری، کنترل وسایل، پایش، اندازه گیری و تحلیل داده ها ارائه می گردد.

مدرس: فریده رحیم نژاد مدت زمان آموزش: ۵۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
30

آموزش بافت شناسی دستگاه های گوارش و تنفس

درس بافت شناسی، از دروس اصلی و مهم در دانشگاه برای رشته های دامپزشکی، بافت شناسی، علوم تشریحی، علوم زیستی، جنین شناسی و آناتومی است. همچنین این درس یکی از منابع و رفرنس های مهم آزمون های کنکور برای رشته های مذکور بوده و یادگیری آن، یکی از دغدغه های مهم دانشجویان رشته های دامپزشکی، علوم تشریحی، جنین شناسی و بافت شناسی است. همچنین، بافت شناسی تخصصی یک پیش نیاز مهم برای یادگیری درس پاتولوژی اندام ها به شمار می رود و دانشجویی که درس بافت شناسی تخصصی را یاد نگرفته باشد به هیچ عنوان نمی تواند درس پاتولوژی اندام ها را فرا بگیرد و به شدت دچار مشکل خواهد شد. لازم به ذکر است که حجم مطالب در این درس بسیار بالا بوده و خواندن و درک همه مفاهیم آن برای دانشجویان رشته های مذکور بسیار مشکل است. در این آموزش سعی می کنیم تا با آموزشی متفاوت، بخشی از مشکلات یادگیری مخاطبین این درس را مرتفع کنیم.

مدرس: دکتر زهرا سلیمانی مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۲۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
31

آموزش اخلاق زیستی

اخلاق زیستی را می‌توان به طور خلاصه چگونگی مواجه انسانیت با فناوری‌های زیستی و چالش‌های اخلاقی حوزه درمان و زیست‌شناسی تعریف نمود. در همین راستا گستردگی حوزه اخلاق زیستی طیف وسیعی از سوالات پیرامون درمان‌های نوین، وظایف متقابل درمان‌گران و بیماران، پژوهش بر انسان، عناصر انسانی و حتی حیوانات آزمایشگاهی را در بر می‌گیرد. اخلاق زیستی با طرح و تلاش برای پاسخ به پرسش‌هایی بنیادین، چهارچوب‌هایی را برای کنش و واکنش درست به مسائل زیستی و درمانی فراهم می‌آورد.

مدرس: عارف رحمت پناهی مدت زمان آموزش: ۴ ساعت
یادگیری را شروع کنید
32

آموزش ناحیه بندی تصاویر پزشکی و صنعتی با ایمج جی Fiji - ImageJ

روش‌های متداول ناحیه‌بندی تصاویر هنگامی که در پروژه‌های عملی مورد استفاده قرار می‌گیرند، کیفیت و دقت لازم را از خود نشان نمی‌دهند. بهترین ابزارهای ناحیه‌بندی تصویر با استفاده از هوش مصنوعی توسعه داده می‌شوند و در غالب موارد نیاز به دانش تخصصی و کدنویسی برای انجام آن وجود دارد. ابزار Fiji معرفی‌شده در این آموزش، پلی است میان افرادی که می‌خواهند در کمترین زمان و بدون داشتن دانش برنامه‌نویسی و با استفاده از هوش مصنوعی، ناحیه‌بندی تصاویر را با بالاترین کیفیت انجام دهند. در این فرادرس، نحوه استفاده از این نرم‌‌افزار را در کوتاه‌ترین زمان به دانشجویان آموزش می‌دهیم.

مدرس: مسعود مردانشاهی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
33

آموزش فیزیولوژی سیستم عصبی مرکزی

این فرادرس از نظر شناخت بهتر قشرهای مغز، مخچه و اعصاب نخاعی به عنوان یک واحد بسیار مهم و عملکردی در بدن، حائز اهمیت است. پس از پایان این درس انتظار می‌رود که به چگونگی عملکرد مغز، نخاع و نقش کلیدی سیستم عصبی مرکزی از نظر حسی، حرکتی و رفتاری پی ببرید. امید است که این آموزش مورد استفاده دانشجویان قرار گرفته و با هدف کسب علم و دانش بیشتر درباره شناخت بدن انسان و نقش مهم مغز و نخاع مفید واقع شود.

مدرس: نگین سادات امامی فر مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۵۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
34

آموزش بیماری ‌های کودکان ۱

بیماری‌های شایع کودکان، یکی از دلایل عمده مراجعات خانواده‌ها به مطب‌ها و مراکز درمانی است. این در حالی است که تشخیص به موقع این بیماری‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است، چرا که ممکن است غفلت از درمان به موقع، به قیمت جان این قشر آسیب‌‍‌پذیر منجر شود. شناخت و مدیریت درمان بیماری‌های کودکان، جزو اصولی‌ترین برنامه‌های بهداشتی بوده که هدف آن، تامین، حفظ و ارتقای سطح سلامت کودکان، کاهش بار بیماری‌ها و میزان مرگ ‌و ‌میر و بهبود تغذیه آن‌ها است. در این فرادرس، با برخی از بیماری‌های مهم و پر اهمیت، روش‌های پیشگیری از آن‌ها، مفاهیم پاتوفیزیولوژی (Pathophysiology) و علائم بالینی آن و همچنین اپیدمیولوژی (Epidemiology) آشنا می‌شوید.

مدرس: راضیه عباسی جونقانی مدت زمان آموزش: ۸ ساعت و ۲۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
35

آموزش سم شناسی شغلی - بخش یکم

هدف از این فرادرس، شناخت عوامل سمی در محیط‌های کاری که اغلب افراد با آن‌ها سر‌ و‌ کار دارند، است و لذا جهت اتخاذ تصمیم‌های صحیح بهداشتی، لازم است که این عوامل در نمونه‌های بیولوژیک بدن، مانند: خون، ادرار، هوای تنفسی و… ردیابی شود و در نهایت با استفاه از داده‌های اندازه‌گیری شده، برنامه نسبتا جامعی برای ارزیابی و کنترل ریسک تدوین گردد. با توجه به پراکندگی و در عین حال گستردگی مباحث مرتبط با بیماری‌های شغلی، در این آموزش سعی شده است تا با استفاده از کتاب‌های مرجع فارسی و غیر فارسی، سایت‌های مرتبط با فیلد بهداشت حرفه‌ای و همچنین مقالات معتبر، اطلاعات به‌روز و جامعی در اختیار شما قرار گیرد. بهره‌گیری از این اطلاعات نه تنها به دانشجویان، بلکه به متولیان امر بهداشت صنعتی و HSE در صنایع مختلف در جهت ارتقای سلامت و بهداشت کارکنان، کمک شایانی می‌نماید.

مدرس: مکرمه پودینه معرف مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۲۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
36

آموزش اصول و كليات بهداشت حرفه ای

بهداشت حرفه‌ای، یكی از شاخه‌های بهداشت محسوب می‌شود كه در زمینه بهداشت شغلی و مخاطراتی كه در هر زمینه كاری وجود دارد، دخول پیدا می‌كند. این آموزش به صورت کلی به معرفی این خطرات، راه‌های شناسایی، اندازه‌گیری و ارزیابی آن‌ها می‌پردازد و برای همه افراد از كاركنان ساده تا كاركنان سطح مدیریتی و كارفرما می‌تواند مفید باشد. در واقع می‌توانیم بدون اغراق بگوییم هر جا كه كاری وجود دارد، حتما باید بهداشت حرفه‌ای هم وجود داشته باشد و همان‌طور كه می‌دانید، لازمه انجام هر خدمتی وجود دانش لازم در آن زمینه است. از این رو می‌توانیم بگوییم كه این آموزش می‌تواند برای تمامی اشخاصی كه به نحوی مشغول به كار هستند، مفید باشد.

مدرس: احمد ابوالقاضی مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۵۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
37

آموزش روش های آنالیز در مهندسی پزشکی

با پیشرفت روزافزون علم، شاخه‌های جدیدی از علوم بر مبنای علوم پایه شکل گرفته‌اند. از آنجا که سرعت و وسعت علوم جدید به پهنای اقیانوس گسترش یافته است، برای دست یافتن به عمق آن باید دوباره به علوم پایه برگردیم. گرایش بیومتریال در رشته مهندسی پزشکی، یکی از جذاب‌ترین رشته‌های دانشگاهی است که پروژه‌هایی که مرز تکنولوژی هستند، در بستر آن تعریف می شوند. جهت ارتقای کیفیت این پروژه‌ها، در این فرادرس به صورت علمی و عملی، نحوه انجام روش‌های آنالیز و تفسیر آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

مدرس: دکتر فرزانه نایب حبیب مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۴۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
38

آموزش پروپوزال نویسی - ویژه دانشجویان علوم پزشکی

این فرادرس به صورت تجربی در حوزه پژوهش طراحی شده است. دو اصل اساسی در کل آموزش مورد تاکید است. اصل اول، استفاده از رویکرد گام به گام و ساختارمند و اصل دوم، تاکید بر درک عمیق و اطلاع کامل از منطق هر گام است. با هدف کاهش ابهام و سردرگمی دانشجویان، مراحل تدوین پروپوزال تا حد امکان از یکدیگر تفکیک شده است. در آموزش سی گام از ابتدا تا انتها پیشنهاد داده شده است که هر گام دارای خروجی مشخصی است و گام بعدی بر اساس دستاورد گام قبلی طراحی شده است. همچنین در هر گام، منطق آن و ارتباطات آن با مراحل قبل و بعد توضیح داده شده است تا درک عمیق از آنچه که فرد انجام می‌دهد، حاصل گردد.

مدرس: دکتر کامبیز عباچی زاده مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۲۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
39

آموزش آشنایی با نرم‌ افزار انکی Anki - یادگیری و تقویت ذهن

از آنجا که در رشته‌های علوم پزشکی و وابسته به علوم پزشکی، حفظ کردن معلومات در کنار فهمیدن مطالب نقش بسزایی در موفقیت شغلی و آینده دارد، لذا نیاز به روشی علمی و ثابت شده برای حفظ کردن و مرور معلومات تخصصی احساس می‌شود. نرم‌افزار Anki یکی از بهترین راه‌هایی است که می‌توانید با یادگیری نحوه استفاده و کار با این نرم‌افزار به صورت کاملا علمی، دقیق و اثبات شده معلومات دروس تخصصی خود را حفظ و بر پایه الگوریتم منحنی فراموشی به مرور آن‌ها بپردازید.

مدرس: امیرمهدی ایمانزاده مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۲۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
40

آموزش علوم تشریح - سیستم قلبی - عروقی

مبحث قلب و گردش خون به عنوان اولین سیستم و دستگاه تشکیل‌شونده در جنین، یکی از معجزات و زیبایی‌های آفرینش است. بحث و درک در این خصوص علی‌رغم جذابیت‌ها، به خاطر پیچیدگی‌های خاص آن، همیشه برای یادگیری دانشجویان و علاقه‌مندان با صبر و حوصله زیاد همراه بوده است. تقسیم‌بندی این بحث بر اساس طرح درس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یکی از استانداردترین روش یادگیری است.

مدرس: دکتر مصطفی اشرفی اوصالو مدت زمان آموزش: ۱۱ ساعت و ۲۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
41

آموزش ژنتیک انسانی تکمیلی

هدف از این آموزش شناخت ژن‌ها و چگونگی انتقال صفات از نسلی به نسل بعد است که در کنار این مساله به مسائل دیگر مثل: شجره‌نامه، نوع و چگونگی وراثت بیماری‌ها پرداخته می‌شود. معرفی بیماری‌های خاص و بررسی کاریوتایپ (Karyotype) افراد و مشخص شدن ژن‌های معیوب را در این درس بررسی می‌نماییم و نمایی کلی از بیماری‌های ژنتیکی که نسبت به مابقی بیماری‌ها میزان شیوع آن‌ها بیشتر است از جمله بیماری‌هایی مثل انواع تریزومی‌ها (Trisomy) خواهیم داشت.

مدرس: شادی سلیمانی مطلق مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۲۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
42

آموزش ساخت پرسشنامه های سلامت و پزشكی

پرسشنامه، یک ابزار اصلی برای اندازه‌گیری سلامت است. برای سنجش از طریق پرسشنامه، دو مسیر پیش روی یک پژوهشگر قرار دارد. مسیر اول، طراحی یک پرسشنامه از سطح صفر و پیمودن تمامی مراحل ساخت آن است که مسیری طولانی و زمانبر محسوب می‌شود. مسیر دوم، استانداردسازی پرسشنامه‌های خارجی به خصوص زبان انگلیسی، لحاظ کردن ملاحظات بومی و فرهنگی و در واقع استانداردسازی آن است. به لحاظ اینکه در بسیاری از موضوعات حوزه سلامت، تطبیق بومی و فرهنگی تا حد قابل ملاحظه‌ای بر روی پرسشنامه‌های خارجی قابل اعمال است، مسیر دوم در بیش از هشتاد درصد موقعیت‌ها استفاده می‌شود.

مدرس: دکتر کامبیز عباچی زاده مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۴۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
43

آموزش تجهیزات عمومی بیمارستان ها و کلینیک های پزشکی - بخش یکم

هدف از این درس، آشنایی افراد با تجهیزات عمومی پرکاربرد در بیمارستان ها و مراکز درمانی است. همچنین در این آموزش در برخی از موارد با ارائه جدول مقایسه فنی تجهیز پزشکی، به کارشناسی خرید و موارد قابل توجه برای انتخاب یک دستگاه پزشکی پرداخته می شود. مسیر ارائه این درس بدین شکل است که ابتدا به معرفی دستگاه و بخش های مختلف آن پرداخته می شود. سپس کاربردهای تجهیز پزشکی در بخش های مختلف بیمارستان توضیح داده شده و ضرورت استفاده از آن در بیمارستان مطرح می شود. در ادامه، عملکرد هر بخش دستگاه به طور مجزا توضیح داده می شود. سپس نحوه عملکرد کل دستگاه و حالت های مختلف عملکردی آن بررسی می شود. در انتها نیز به ارائه استانداردهای بین المللی در مورد دستگاه پرداخته شده و موارد قابل توجه برای انتخاب یک دستگاه پزشکی مناسب مورد بحث قرار می گیرد.

مدرس: دکتر مجید قشونی مدت زمان آموزش: ۶ ساعت و ۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
44

آموزش آناتومی تنه - قفسه سینه

هر فردی که بخواهد وارد رشته‌های مختلف علوم پزشکی مانند: پزشکی، دندان‌پزشکی، داروسازی، پرستاری، مامایی، اتاق عمل و… شود، یکی از مهم‌ترین مباحثی که باید احاطه کامل نسبت به آن داشته باشد، آناتومی (Anatomy) است. آناتومی، علم شناخت بدن انسان است که به کمک آن، محل قرار‌گیری، شکل ظاهری اعضا و ارگان‌های مختلف بدن انسان و موقعیت آن‌ها نسبت به هم آموخته می‌شود. در این فرادرس ما قصد داریم تا با آموزش مبحث تنه و ادغام آن با مباحث بالینی و مثال‌های کاربردی، یادگیری عمیق‌تری نسبت به مباحث داشته باشیم. از این رو، علاوه بر آموزش مباحث، با طرح سوال‌های آزمون علوم پایه مرتبط با هر بخش و استفاده از مولاژ (Moulage)، تصاویر کاربردی و رادیولوژی، امیدواریم بتوانیم این درس مهم را به خوبی آموزش دهیم.

مدرس: دکتر حکیمه اکبری مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
45

آموزش داروشناسی و نسخه‌ خوانی

همواره بسیاری از افرادی که قصد اشتغال در حوزه دارویی را دارند از جمله علاقه‌مندان به اشتغال در داروخانه‌ها، شرکت‌ها، کارخانجات دارویی و... با این مشکل مواجه می‌شوند که نمی‌دانند به طور دقیق باید از کجا شروع کنند. متاسفانه بسیار دیده شده که کارآموزان داروخانه پس از چندین روز حضور در داروخانه و مواجهه با تعداد زیادی نام‌های دارویی، پیچیدگی و عدم یادگیری برای همیشه قید اشتغال در داروخانه را می‌زنند. مهمترین نکته و پیش‌نیاز در رابطه با آشنایی و تسلط به داروهای مرتبط با داروشناسی و نسخه‌خوانی، آشنایی و تسلط به دسته‌بندی داروها و فرم‌های رایج آن است.

مدرس: دکتر پویا دریلی مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۳۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
46

آموزش سلامت باروری و جنسی زنان

از آنجا که بسیاری از معضلات بهداشتی و سلامت در دنیا به علت عدم آگاهی و شناخت نسبت به این موضوعات است و از طرفی، عدم توجه به مباحث سلامت می‌تواند پیامدهای متعددی برای فرد و جامعه به بار آورد، لذا نیاز به وجود منابع معتبر از متخصصین این حوزه به شدت احساس می‌شود، لذا در این فرادرس تلاش شده است موضوعات مهم، پایه و اساسی در حوزه سلامت باروری زنان به صورت خلاصه از منابع معتبر و به‌روز با زبانی ساده به دختران و زنان ارائه شود.

مدرس: فهیمه گل بابایی مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۵۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
47

آموزش آشنایی با پلاسمای سرد فشار اتمسفری و کاربردهای آن

هسته اصلی این درس آشنایی با پلاسمای سرد فشار اتمسفری و کاربردهای گسترده آن است. اینگونه از پلاسماها از طریق تخلیه الکتریکی به وجود می‌آیند. پلاسمای تخلیه الکتریکی با سد دی‌الکتریک غیر تعادلی است، یعنی از الکترون‌های داغ، یون‌های سرد و گونه‌های خنثی تشکیل شده است که در دمای اتاق قرار دارند. این خصوصیت پلاسمای سرد فشار اتمسفری این امکان را برای ما ایجاد کرده است تا از آن در پردازش مواد حساس به گرما و بافت‌های زنده در صنعت و پزشکی استفاده شود، به عنوان مثال در پزشکی برای انعقاد خون، استرلیزه کردن سطح و از بین بردن باکتری‌ها و در صنعت نساجی برای تثبیت رنگ روی پارچه و موارد بسیار دیگری که در درس آمده است از این حوزه استفاده می‌شود.

مدرس: صدف یارجو مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۵۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
48

آموزش رزین های صنعتی

در این فرادرس سعی شده است که تمامی رزین‌های تولیدی برپایه‌های مختلف توضیح داده شود. با استفاده از این فرادرس شما قادر خواهید بود که با مفاهیم اولیه رزین، انواع رزین‌ها، روش‌های تولید و کاربرد هریک در صنایع مختلف، در کوتاه‌ترین زمان و با بالاترین کیفیت آشنا شوید. این آموزش بهترین فرصت را برای دانشجویان سایر رشته‌ها فراهم می‌کند تا با درک عمیقی از مفهوم رزین در زمانی بسیار مناسب در رشته خود پیشرفت کنند.

مدرس: پریسا بیات مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۲۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
49

آموزش توالی یابی نسل جدید DNA و کاربردهای آن

آموزش روش‌های جدید توالی‌یابی نسل بعدی، به بررسی روش‌های جدید توالی‌یابی ماده ژنتیکی می‌پردازد که در حال حاضر جای خود را در علوم پایه پزشکی باز کرده است و کاربردهای بسیار زیادی دارد. با توجه به اهمیت و کاربرد بسیار زیادی که این روش‌ها در ژنتیک و بیوتکنولوژی دارند و همچنین دقت و سرعت عمل بالای این روش‌ها نسبت به روش‌های قبلی، آشنایی با نحوه عملکرد این روش‌ها، دستگاه‌ها و روش‌های آنالیز داده‌های آن بسیار ضروری است. در این فرادرس، با نگاهی اجمالی به روش‌های جدید توالی‌یابی نسل بعدی DNA‎ یا Next‎ Generation‎ Sequencing‎ می‌پردازیم.

مدرس: سارا خاتمیان‌ فر مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۴۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
50

آموزش آناتومی اندام فوقانی

هدف از این آموزش این است که دانشجو بتواند با پرداخت هزینه کمتر و در زمان مناسب، بر اساس برنامه شخصی دسترسی آسان به همه مطالب آموزشی داشته باشد. سعی شده است مطالب اصلی و کاربردی در قالب اسلایدهای ساده و با بیانی ساده اما کاملا علمی ارائه شود و در نهایت با ارائه مطالب بالینی بر ارزش و اهمیت این درس در علوم بالینی تاکید و توجه شده است به طوری که برای دانشجویان پزشکی عمومی و تخصص (از جمله ارتوپدی) و دکترای آناتومی و فیزیوتراپی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

مدرس: دکتر اکرم صادقی دستجردی مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۱۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
51

آموزش بیوشیمی عمومی

بیوشیمی، به معنای شیمی حیات یا ماده زنده است که از دو کلمه بیو به معنی حیات یا زنده و شیمی که به مواد و واکنش‌های شیمیایی اشاره دارد، تشکیل شده است. بنابراین شیمی حیات (بیوشیمی) به ترکیبات شیمیایی تشکیل‌دهنده بخش‌های زنده و روابط آن‌ها اشاره دارد. به بیان دیگر، مواد اصلی تشکیل‌دهنده جانداران، اساس و موضوع دانش بیوشیمی است. این درس پایه و مهم، اساس و پیش‌نیاز یادگیری دروس مختلفی از جمله: زیست‌شناسی سلولی مولکولی، فیزیولوژی و بسیاری دروس دیگر است. بنابراین مطالعه آن به کلیه دانشجویان رشته زیست‌شناسی، علوم پزشکی و سایر رشته‌های وابسته و نیز داوطلبین ورود به دوره‌های تحصیلات تکمیلی پیشنهاد می‌شود.

مدرس: دکتر زهرا زارع مدت زمان آموزش: 11ساعت و 17دقیقه
یادگیری را شروع کنید
52

آموزش سم‌ شناسی شغلی - بخش دوم

پایش بیولوژیک (Biological Monitoring) ابزاری در جهت رسیدن به میزان تماس افراد شاغل با عوامل گوناگون در زمان‌های مشخص است. این ارزیابی به عنوان مکمل سایر روش‌های ارزیابی غیر بیولوژیک در محیط‌های صنعتی، اهمیت بسزایی در جهت شناسایی عوامل خطر دارد، لذا به‌کارگیری معرف‌های مورد نیاز جهت این پایش ضروری است. افراد در تمامی مشاغل روزانه با خطر‌های گوناگونی در تماس هستند. شناسایی، کنترل و جلوگیری از این خطر‌ها از جمله عوامل مهم در تضمین سلامت و کیفیت کاری افراد است. بدین منظور روش‌های کمی و کیفی متنوعی ابداع و پیشنهاد شده است و متولیان امر بهداشت حرفه‌ای و به ویژه HSE‎ ملزم به اجرای آن‌ها در صنایع هستند.

مدرس: مکرمه پودینه معرف مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۵۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید