×
مجموعه آموزش طراحی مکانیکی (Mechanical Design)

مجموعه آموزش طراحی مکانیکی (Mechanical Design)

مدت زمان آموز‌ش‌های این صفحه:
۱۹۸ ساعت
تعداد آموز‌ش‌های این صفحه:
۳۴ عنوان آموزشی
1

آموزش سالیدورکس SolidWorks - تکمیلی

یکی از نرم افزارهای طراحی به کمک کامپیوتر، سالیدورکس است که بدون درگیری با انجام محاسبه های مورد نیاز نقشه کشی صنعتی می توان مدل مورد نظر را ساخت. سرعت بالا و سهولت کاربری از ویژگی های متمایز کننده سالیدورکس محسوب می شود. رواج استفاده از این نرم افزار در کارخانجات صنعتی و تولیدات خودرو به سادگی قابل ملاحظه است. در این آموزش نکات مهم و مفید در طراحی به روش Multibody بیان می شود. هدف این فرادرس بررسی دو عدد از جعبه ابزارها به طور کامل و عمیق است.

مدرس: مازیار ابوالحسنی مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۳۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
2

آموزش نرم افزار سالیدورکس SOLIDWORKS - مقدماتی

در این آموزش ها شما با دستورها و قابلیت های مختلف سالیدورکس آشنا خواهید شد. همچنین در انتهای هر بخش، مثال ها و پروژه هایی حل شده اند که به درک بهتر مخاطب از دستورها و توضیحات مختلف، کمک می کند. در آموزش مقدماتی به معرفی و آموزش کار با دستورهای مختلف در سه فضای Part, Assembly و Drawing پرداخته ایم و در انتهای آن، شما می توانید علاوه بر آشنایی کامل با اصول طراحی در سالیدورکس، بسیاری از اجسام، دستگاه ها و نقشه های صنعتی را طراحی نمایید.

مدرس: مازیار ابوالحسنی مدت زمان آموزش: ۲۶ ساعت و ۳۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
3

آموزش پروژه محور کتیا CATIA - طراحی و مونتاژ کوادکوپتر Quadcopter

در این فرادرس، یک کوادکوپتر که مدلی کاربردی و جذاب است به صورت گام به گام در نرم افزار CATIA V5 طراحی و مونتاژ می شود. از دلایل انتخاب نرم افزار کتیا در میان رقیبان سرسخت نرم افزارهای طراحی، کاربرد فراوان آن در ایران و همچنین کاربر پسند بودن آن است که اهمیت یادگیری این نرم افزار را بیش از پیش افزایش می دهد. در این آموزش، تمامی اجزای مهم یک کوادکوپتر از جمله: فریم اصلی، بازوها، موتور، پره‌ ها و… طراحی می گردد. ابتدا در محیط های Sketcher و Part Design طراحی دو بعدی و سه بعدی انجام شده، سپس مونتاژ قطعات با استفاده از محیط Assembly Design صورت می گیرد.

مدرس: کاوه چراغی مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۴۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
4

آموزش پروژه محور سالیدورکس SOLIDWORKS - طراحی قالب های تزریق پلاستیک

نرم افزار SolidWorks یک نرم افزار محبوب در میان طراحان بوده و بسیاری از طراحان علاقه مند هستند تا قالب تزریق پلاستیک خود را در این نرم افزار طراحی کنند. تاکنون افزونه های متعدی برای طراحی قالب های تزریق پلاستیک بر روی نرم افزار SolidWorks عرضه شده است که مشهورترین آن ها: Mold works ،3D quick mold ،I mold ،Split Works و… هستند. از ساده ترین و کارامدترین این نرم افزارها، نرم افزارهای Split Works و Mold Works هستند. در این فرادرس، نحوه کار با این نرم افزارها به طور کامل آموزش داده می شود.

مدرس: دکتر بهنام آخوندی مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۴۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
5

آموزش مقدماتی زیمنس ان ایکس Siemens NX برای طراحی، مهندسی و ساخت محصول

با توجه به افزایش روزافزون استفاده از نرم افزار Siemens NX در صنعت و همین طور گستردگی امکانات و کاربردهای آن، نیاز است که مهندسین کشور برای یادگیری این نرم افزار در سطوح مختلف اقدام کنند. در این آموزش شما با اصول اولیه کار با نرم افزار Siemens NX آشنا می شوید و در پایان می توانید قطعات صنعتی رایج را مدل سازی کنید. در این آموزش نرم افزار NX در سطح مقدماتی و به صورت گام به گام و همراه با مثال مورد بررسی قرار می گیرد. نرم افزار Siemens NX نرم افزاری است که در حال حاضر سهم مهمی از بازار جهانی نرم افزارها را به خود اختصاص داده است و در داخل کشور هم استفاده از آن، روز به روز در حال افزایش است. دانشجویان و مهندسین با استفاده از این آموزش، گام بلندی در ارتقای سطح دانش فنی خود برمی دارند.

مدرس: شایان روح بخش مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۴۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
6

آموزش کاربردی نرم افزار سالیدورکس SOLIDWORKS

در این آموزش هدف تسلط بر یک سری از دستورهای پرکاربرد در محیط های Part ،Assembely ،Drawing به کمک حل تمرینات در این سه محیط می باشد. با توجه به تعدد دستورها در محیط های Part ،Assembely ،Drawing بهترین و مناسب ترین روش برای تسلط بر دستورها، انجام تمرین های مناسب و متناسب با نیاز افراد است.

مدرس: علی شیرافکن مدت زمان آموزش: ۶ ساعت و ۲۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
7

آموزش برنامه نویسی ماشین های کنترل عددی CNC با نرم افزار SSCNC

امروزه استفاده از دستگاه های CNC در تولید قطعات و قالب های مختلف کاربرد وسیعی دارد و کار کردن با آن ها نیاز به تجربه چند ساله در کارگاه های مختلف دارد. گران قیمت بودن این دستگاه ها و همچنین نیاز به برنامه نویسی در آن ها، منجر به گران بودن و همچنین طولانی شدن دوره های آموزش عملی شده است و به همین جهت، استفاده از نرم افزار SSCNC باعث می‌ شود که علاوه بر حذف کردن خطرات جانی و زیان های مالی مانند آسیب های احتمالی به دستگاه، یک شرایط واقعی برای کار کردن با دستگاه CNC را در محیط کامپیوتر ایجاد کرده تا کاربر بتواند تمامی حالات مختلف را با شرایطی دقیقا مشابه با شرایط واقعی شبیه سازی کند. در نتیجه، آموزش برنامه نویسی دستگاه های CNC با استفاده از نرم افزار SSCNC می‌ تواند تجربه دقیقی را به کاربر اضافه کند.

مدرس: مجید صفائیان مدت زمان آموزش: ۱۱ ساعت و ۱۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
8

آموزش پایه ای نرم افزار ماشین کاری سالیدکم SolidCAM

نرم افزار SolidCAM یک نرم افزار استثنایی و تضمین شده بوده که به عنوان مهندسی CAM با نرم افزار SOLIDWORKS در ارتباط است. ترکیب SOLIDWORKS + SolidCAM یکی از بهترین کلاس های CAD / CAM را جهت سازمان دهی تولید، فراهم می آورد که با موفقیت در محیط های تولید توسط هزاران شرکت و کارگاه ساخت، استفاده شده اند. در این آموزش سعی شده است که علاوه بر آموزش استفاده از نرم افزار، مثال های واقعی ارائه گردد تا بتواند دید وسیعی را در اختیار استفاده کنندگان قرار دهد.

مدرس: دکتر بهنام آخوندی مدت زمان آموزش: ۱۲ ساعت و ۱۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
9

آموزش طراحی سطوح پیشرفته در کتیا CATIA

در این آموزش به کمک نرم افزار کتیا می توان انواع سطوح را در محیط Generative Shape Design مدل سازی کرد. در این محیط مدل سازی انواع سطوح اعم از سطوح ساده مانند یک پوسته استوانه ای تا سطوح پیچیده مانند بدنه خودرو یا هواپیما مقدور است. در این آموزش سعی شده دستورات کاربردی این محیط برای ایجاد مدل های سیمی (شامل نقاط، خطوط و منحنی ها) دستورات مختلف برای ایجاد سطوح و همچنین دستورات ایجاد قطعات سه بعدی بررسی شوند. در نهایت به عنوان یک مثال کاربردی نحوه مدل سازی بدنه ساده یک هواپیما به کمک دستورات تدریس شده بررسی می شود.

مدرس: مهسا شاه صنمی مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۳۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
10

آموزش شبیه سازی سیستم های مکانیکی در Simscape Multibody سیمیولینک متلب مقدماتی

یکی از مهم ترین طراحی های مکانیکی و دینامیکی خصوصا در حوزه رباتیک و مکانیزم ها، مدل سازی حرکتی آن ها با استفاده از نرم افزارهای گوناگون است. یکی از بهترین راه حل ها برای شبیه سازی این سیستم ها، استفاده از محیط Simscape Multibody از زیرمجموعه های کتابخانه Simulink است. Simscape Multibody در سال های اخیر به کتابخانه سیمیولینک اضافه شده است و در واقع نسخه بهبود یافته SimMechanics است. این محیط، یک فضای سه بعدی جهت شبیه سازی سیستم های مکانیکی نظیر ربات ها، سیستم های تعلیق و... را فراهم کرده است. در این آموزش ابتدا مروری مختصر بر مفاهیم اصلی رباتیک داریم و سپس به آموزش شبیه سازی در محیط Simscape Multibody می پردازیم.

مدرس: محمدجواد مرآتی شیرازی مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۱۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
11

آموزش اتودسک اینونتور Autodesk Inventor برای طراحی مکانیکی

امروزه مدل سازی نرم افزاری نقش مهمی را در بهبود و سرعت و دقت بخشیدن به طراحی قطعات و اجزای ماشین آلات ایفا می کند. نرم افزار Inventor یکی از کامل ترین نرم افزارهای طراحی ماشین آلات و مکانیزم های ساده و پیچیده می باشد. آموزش مدل سازی قطعات مکانیکی و مکانیزم ها در نرم افزار جهت افزایش سرعت و دقت لازم برای فرایندهای طراحی و ساخت، تعمیرات و مهندسی معکوس و افزایش دقت و سرعت لازم برای فرایندهای مهندسی تهیه شده است. توضیح کامل مباحث طراحی مکانیکی و آموزش توسط مدرسین متخصص در این زمینه از نقاط قوت این فرادرس به شمار می رود.

مدرس: میثم فراست مدت زمان آموزش: ۱۰ ساعت و ۱۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
12

​آموزش کتیا CATIA برای مدلینگ حجمی

امروزه بسیاری از شرکت ها در سطح دنیا و در درجه های مختلف از نرم افزار CATIA در زمینه های مهندسی، ساخت و تولید استفاده می کنند. کشور ما ایران نیز از این مقوله مستثنا نبوده و همگام با پیشرفت جهانی، نیازمند توسعه در تمامی زمینه ها به خصوص در زمینه کامپیوتر و نرم افزارهای وابسته به آن است. در این آموزش تلاش می شود تا کاربران، مهندسان و دانشجویان با مدلینگ کامپیوتری به کمک این نرم افزار آشنا شده و ضمن کسب توانایی در آن، فاصله بین آموخته های دانشگاهی و نیاز صنعتی کشور را کم و کمتر نمایند.

مدرس: حامد آهنگر دارابی مدت زمان آموزش: ۱۶ ساعت و ۴۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
13

آموزش ماشین کاری سی ان سی CNC با کتیا CATIA

استفاده از دستگاه های CNC در تولید قطعات دقیق، در صنعت رشد زیادی داشته است. امروزه به دلیل توصیه فراوان به یادگیری این روش، همه مهندسین مکانیک باید با این روش تولید آشنا باشند. با وجود این که نرم افزارهای متعددی در این زمینه موجود هستند و از آنجایی که نرم افزار CATIA یک نرم افزار کامل مهندسی و قابل اعتماد است، برای این منظور معرفی می شود.

مدرس: امیر منعمیان اصفهانی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۳۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
14

آموزش شبیه سازی مکانیزم حرکتی قطعات در کتیا CATIA

CATIA نرم افزار جامع که پاسخگوی طیف گسترده ای از نیازهای مهندسی اعم از مدل سازی قطعات و مجموعه ها، شبیه سازی ماشین کاری و استخراج کدهای CNC، شبیه سازی حرکت و تحلیل های مهندسی و بسیاری کاربردهای دیگر محسوب می شود. به شکلی که حل پیچیده‌ ترین پروژه‌ های آنالیزی جهان نیز در این نرم‌ افزار انجام می پذیرد. در این آموزش، شبیه سازی حرکت مکانیزم ها مورد بررسی قرار می گیرد. شبیه سازی حرکت به دو روش صورت می گیرد. هدف این فرادرس مشاهده حرکت یک مکانیزم قبل از ساخت آن است.

مدرس: مهسا شاه صنمی مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۳۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
15

آموزش تحلیل فرآیند تزریق پلاستیک با نرم افزار Moldflow

اصولا برای تولید قطعات پلاستیکی که به صورت سه بعدی هستند، از فرایند تزریق پلاستیک استفاده می شود. این فرآیند دارای ورودی های متعددی نظیر فشار تزریق، ابعاد قالب، چگونگی سیستم راهگاهی، دمای مذاب، دمای قالب و ... است که همه این پارامترها بر روی خروجی این فرآیند که همان کیفیت قطعه است اثر می گذارند. بنابراین برای حصول بهترین طراحی و کاهش هزینه های ناشی از سعی و خطا در قالب سازی می بایست قبل از شروع به فرآیند ساخت اطلاعات جامعی از این فرآیند داشته باشیم.

مدرس: دکتر بهنام آخوندی مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۳۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
16

آموزش ماشین کاری CNC با اج کم EDGECAM

استفاده از دستگاه های CNC در تولید قطعات دقیق، در صنعت رشد زیادی داشته است. امروزه به دلیل توصیه فراوان به یادگیری این روش، همه مهندسین مکانیک باید با این روش تولید آشنا باشند. با وجود اینکه نرم افزار های متعددی در این زمینه موجود هستند، نرم افزار EDGECAM به عنوان یک نرم افزار مهندسی و قابل اعتماد اختصاصی برای این منظور است، برای این منظور معرفی می شود.

مدرس: امیر منعمیان اصفهانی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۱۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
17

آموزش طراحی بازوی صنعتی با نرم افزار اینونتور Inventor

با توجه به اینکه نرم افزارهای مختلفی برای طراحی وجود دارند، سعی شده است تا قدرت نرم افزار اینونتور (Inventor) را به نمایش گذاشته و همچنین راه حل های مختلف آن جهت طراحی بهتر را بیاموزیم. این پروژه نه تنها برای افراد مبتدی، بلکه برای افرادی که به صورت حرفه ای با این نرم افزار کار می کنند، مفید می باشد. برای این پروژه بهتر است دانشجویان، کمی با محیط و نحوه کار با این نرم افزار آشنا باشند. هر چند که در قسمت های مختلف، اقدام به توضیحات لازم در خصوص نحوه انجام دستورها نموده ام.

مدرس: محمدرضا سعادتی مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۵۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
18

آموزش جستجو و انتخاب یاتاقان با محوریت یاتاقان های اس کا اف SKF

در این آموزش می خواهیم با تمرکز بر روی نرم افزار "Interactive Engineering Catalogue SKF" که توسط SKF برای شناسایی و انتخاب محصولات این کمپانی در اختیار مصرف کننده ها قرار گرفته است، مباحث مربوط به جستجو و انتخاب یاتاقان را بیان کنیم. این نرم افزار جزو نرم افزارهایی است که نیازی به نصب ندارد و به اصطلاح Portable است.

مدرس: علی تاجیک مدت زمان آموزش: ۶ ساعت و ۴۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
19

آموزش طراحی قالب های پرس با لوگوپرس Logopress

فرآیندهای شکل دادن به ورق های فلزی یکی از مهمترین فرآیندهای تولید در صنعت می باشند. نیروی لازم برای شکل دهی به ورق های فلزی توسط دستگاه های پرس تامین می گردد. در این میان قالب به عنوان ابزار، با انتقال نیرو از پرس به ورق، وظیفه ایجاد شکل مورد نظر بر روی ورق را بر عهده دارد. قالب هایی که برای شکل دهی ورق به کار برده می شوند، به قالب های پرس شهرت داشته و شامل قالب های برش، خم کاری و کشش عمیق می باشند. در حالت کلی و صنعتی فرآیندهای برش، خم کاری و کشش عمیق برای تولید یک قطعه توسط قالب های مرحله ای یا پروگرسیو انجام می پذیرد.

مدرس: دکتر بهنام آخوندی مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۱۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
20

آموزش طراحی قالب های پلاستیک با نرم افزار اینونتور INVENTOR

در این آموزش سعی بر این است که با بیان پارامترهای موجود در طراحی یک قالب، تکنیک های استفاده از دستورات نرم افزار را به صورت کاملا علمی و متناسب با نیاز دانشجویان و مهندسین شاغل در صنعت ارائه دهیم.

مدرس: دکتر بهنام آخوندی مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
21

آموزش تحلیل فرایندهای شکل دهی حجمی فلزات با نرم افزار دفرم DEFORM

فرآیندهای شکل دهی حجمی فلزات به طور وسیعی در صنعت استفاده می شود. با تحلیل این فرآیندها می توان ضمن بهبود طراحی قالب و فرآیند اطلاعاتی نظیر نیروی لازم برای انجام عملیات، شکل نهایی محصول و … به دست آورد. لذا علاوه بر جنبه های صنعتی این نرم افزار در حوزه های پژوهشی نیز می تواند به کار گرفته گردد.

مدرس: دکتر بهنام آخوندی مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۵۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
22

آموزش تحلیل و شبیه سازی پرسکاری شیاری با نرم افزار دفرم Deform

در این آموزش سعی شده تا با یکی از روش های نوین تولید نانو ورق ها یعنی پرسکاری شیاری که در دو دهه اخیر برای بهبود خواص ورق های تولیدی به وسیله روش های گوناگون انجام شده است، آشنا گردید. پس از آشنایی با روش فوق و شبیه سازی در نرم افزار Deform از یک الگوریتم خاص که باعث پیش بینی خواص مکانیکی ورق های تولیدی از جمله سختی با تقریب نسبتا خوبی است به صورت عملی استفاده می شود. یکی از قسمت های پر هزینه روش پرسکاری شیاری، تولید قالب با پارامترهای گوناگون است که با استفاده از این الگوریتم و بدون نیاز به تست های عملی مختلف امکان رسیدن به مقادیر بهینه وجود دارد. هدف از این فرادرس آشنایی با یکی از روش های تغییر شکل پلاستیک شدید (SPD) یعنی پرسکاری شیاری محدود شده (CGP) است.

مدرس: بهزاد تیموری مدت زمان آموزش: ۵۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
23

آموزش شبیه سازی سیستم های مکانیکی در Simscape Multibody سیمیولینک متلب - تکمیلی

یکی از مهم‌ترین گام‌های طراحی‌های مکانیکی و دینامیکی به خصوص در حوزه رباتیک و مکانیزم‌ها، مدل‌سازی حرکتی آن‌ها با استفاده از نرم‌افزارهای گوناگون است. یکی از بهترین راه‌ حل‌ها برای شبیه‌سازی این سیستم‌ها استفاده از محیط Simscape Multibody از زیرمجموعه‌های کتابخانه Simulink است. در این بخش به معرفی سایر بلوک‌ها و قابلیت‌هایی که در Simscape Multibody موجود است، نظیر: تیرهای انعطاف‌پذیر، چرخ‌دنده‌ها، درجات آزادی مفاصل، قیود، جرم‌های متغیر با زمان، ایجاد دوربین‌های جدید و… می‌پردازیم.

مدرس: محمدجواد مرآتی شیرازی مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۳۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
24

آموزش مقدماتی PTC Creo Parametric برای مدل سازی سه بعدی قطعات صنعتی

در این فرادرس هدف آشنایی با نرم‌افزار PTC Creo Parametric به منظور طراحی، مونتاژ و نقشه‌کشی است و دستورهای مختلف نرم‌افزار در قالب انجام مثال‌های مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرند. ابتدا در مورد طراحی قطعات سه‌بعدی مطالبی مطرح و سپس به بحث درباره محیط اسمبلی پرداخته می‌شود و در نهایت محیط نقشه‌کشی مورد بحث قرار می‌گیرد. مثال‌های محیط طراحی سه‌بعدی به طوری انتخاب شده‌اند که مباحث طراحی دو‌بعدی در خلال آن‌ها مورد بررسی قرار گیرد. سعی شده است که تا حد ممکن از قطعات صنعتی برای مثال‌ها استفاده شود. در نهایت مخاطب می‌تواند عموم قطعات صنعتی رایج را با استفاده از دستورها و تکنیک‌های تدریس شده در این آموزش، طراحی کند.

مدرس: شایان روح بخش مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
25

آموزش پروژه محور کتیا CATIA - مدل سازی غیر پارامتریک بدنه هواپیما

طراحی و مدل‌سازی هواپیما، یکی از مهمترین و اساسی‌ترین مراحل اولیه از تولید یک هواپیما به حساب می‌آید. نرم‌افزار کتیا (CATIA) یکی از معروف‌ترین و کاربردی‌ترین نرم‌افزارها در صنعت هوافضا است، که از این نرم‌افزار جهت طراحی و مدل‌سازی انواع سازه هواپیما، طراحی و مدل‌سازی پوسته بدنه، بال، مجموعه دم، ارابه فرود و همچنین پیشرانه هواپیما به کار می‌رود. در این فرادرس با نحوه تهیه و آماده‌سازی بلوپرینت، وارد کردن نماهای مختلف تصویر بدنه هواپیما و همچنین تنظیم و سایز کردن نماها با مقیاس واقعی هواپیما به شکل مطلوب در نرم‌افزار کتیا نیز آشنا خواهید شد.

مدرس: نبی الله پلنگ سوار مدت زمان آموزش: ۶ ساعت و ۱۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
26

آموزش آشنایی با تراش CNC و شبیه سازی آن در SSCNC

امروزه با پیشرفت تکنولوژی استفاده از ابزارهای نوین در تولید، امری اجتناب‌ناپذیر است زیرا که بهبود کیفیت محصول‌ها نیاز به ماشین‌آلات دقیق‌تر داشته که همزمان، زمان تولید را نیز کاهش دهد. یکی از راه‌های رسیدن به این اهداف استفاده از ماشین‌های کنترل عددی است. کنترل عددی عملیاتی است که یک ماشین توسط دستوراتی که شامل: حروف و اعداد است، عملیات مورد نظر را انجام می‌دهد. در استفاده از تکنولوژی سی‌ان‌سی (CNC) نیاز به اپراتور با اطلاعات فنی مناسب جهت کار با ماشین‌های سی‌ان‌سی است. برای این منظور در این فرادرس ابتدا مفاهیم برنامه‌نویسی برای سی‌ان‌سی‌های تراش آموزش داده شده سپس برای آمادگی بیشتر اپراتور برای کار با دستگاه‌های زیمنس (Siemens) از شبیه‌ساز سی‌ان‌سی برای کنترلر 808D استفاده می‌شود.

مدرس: علی شیرافکن مدت زمان آموزش: ۷ ساعت و ۱۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
27

آموزش مقدماتی نرم افزار ماتریکس برای طراحی طلا و جواهر

امروزه آشنایی با دستگاه‌های پرینتر سه‌بعدی و مسائل ریخته‌گری نوین و مهم‌تر از آن‌ها، مدل‌سازی سه‌بعدی قطعات طلا و جواهر، اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است. مخاطب پس از مشاهده این آموزش و با تمرین و پشتکار زیاد می‌تواند با دستورهایی که فراگرفته و امکانات بی‌نظیری که نرم‌افزار در اختیارش قرار می‌دهد، به آسانی ساخت زیورآلاتی مانند: انواع انگشترها، دستبند، گردنبند، گردن‌آویز، سرویس طلا، گوشواره و یا هر چیز زینتی پوشیدنی را انجام دهد.

مدرس: احمدرضا عارفی نیا مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۴۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
28

آموزش جی کدگیری G-Code برای پرینت های سه بعدی در Cura و CreatBot

یکی از محبوب‌ترین نرم‌افزارهای اسلایسر، نرم‌افزار کیورا (Cura) است که به انتخاب کاربران پرینتر سه‌بعدی، جزء سه نرم‌افزار محبوب این حوزه محسوب می‌شود، اما نکته مهم، دانستن تنظیمات مربوط به این نرم‌افزار در هر بخش است که برخی از آن‌ها از منظر تجربه به دست می‌آیند که دانستن آن‌ها، جهت گرفتن خروجی مطلوب، از اهمیت بالایی برخوردار است. در این آموزش، نحوه جی‌کد‌ گرفتن برای پرینت سه‌‍‌بعدی با استفاده از دو نرم‌افزار Cura و CreatBot آموزش داده می‌شود و سعی شده است که تمام نکات کاربردی و مورد نیاز برای جی‌کد‌گیری با این دو نرم‌افزار پوشش داده شود و همچنین نکاتی در خصوص جلوگیری از ایرادات ظاهری پرینت با وارد ‌کردن مقادیر مناسب برای تنظیمات نرم‌افزار، بیان شود.

مدرس: مهدی لطفی مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
29

آموزش تلرانس های نقشه کشی صنعتی

هدف از این آموزش، آشنایی و استفاده صحیح تکنسین‌های نقشه‌کشی در جهت اندازه‌گذاری و درج محدوده مجاز اندازه‌ها روی نقشه‌ها و بالا بردن دقت کارشناسان طراحی، فنی و مهندسی، تولید و کنترل کیفیت از اندازه قطعات و میزان تغییرات ابعادی و هندسی مجاز آن‌ها است. در این فرادرس ابتدا آشنایی با تلرانس‌ها، اهمیت آن‌ها و اصول اولیه بیان خواهد شد. پس از اشاره‌ای به وظایف و شرایط تلرانس‌ها، استانداردهای مربوط به تلرانس‌گذاری بیان می‌شود. تلرانس‌های عددی، انطباقات و تلرانس‌های هندسی از مهم‌ترین مباحث مطرح شده در این آموزش هستند. تلرانس‌های عمومی و تخصصی بر اساس روش‌های تولید قطعات مکانیکی بررسی می‌شوند و ارتباطات بین تلرانس‌ها، روابط جبری و درج تلرانس‌گذاری بر اساس هزینه‌های تولیدی، از مباحث دیگر مطرح شده در این آموزش هستند.

مدرس: میثم فراست مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۲۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
30

آموزش ورق کاری در کتیا CATIA - طراحی کولر آبی

ما در این آموزش به شما یاد می‌دهیم که یک قطعه تولید شده با ورق را طراحی کنید. نرم‌افزار CATIA یک نرم‌افزار قدرتمند در صنعت است که امروزه کارخانه‌های بزرگی از آن استفاده می‌کنند. محیط Generative Sheet Metal Design نیز یکی از قدرتمندترین محیط‌های این نرم‌افزار است که در صنعت کاربرد فراوانی دارد. ما در این آموزش محیط ورق‌کاری کتیا را اصولی و گام به گام آموزش می‌دهیم و به صورت پروژه‌محور کولر آبی را با تمام جزئیات طراحی می‌کنیم تا روش استفاده از ابزارها را آموزش ببینید و در نهایت به شما روش رندرگیری و ایجاد عکس با کیفیت از قطعه طراحی شده را آموزش می‌دهیم.

مدرس: مهدی شمشیری مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۵۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
31

آموزش مدل سازی ورقکاری در اتودسک اینونتور Autodesk Inventor

هر طراح مکانیک در کنار آشنایی با سایر روش‌های طراحی قطعات مکانیکی همچون: ماشین‌کاری، جوشکاری و ریخته‌گری باید با روش تولید قطعات به کمک ورقکاری نیز تسلط داشته باشد تا در راستای طراحی محصولات مختلف بتواند حداکثر استفاده را از آن ببرد. هدف از این فرادرس، آشنایی با ابزارها و قابلیت‌های طراحی محیط ورقکاری در نرم‌افزار اینونتور به منظور تسلط در طراحی و انجام هرگونه پروژه کاربردی در این زمینه است.

مدرس: رضا دادخواه مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۱۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
32

آموزش مقدماتی نرم افزار Solid Edge برای طراحی و مدل سازی قطعات صنعتی

در این فرادرس، اصول طراحی با نرم‌افزار Solid Edge مورد بررسی قرار می‌گیرد. آموزش با شروع از طراحی دوبعدی از جزئیات شروع شده و در انتها به مباحث مربوط به نقشه‌کشی می‌رسد. یادگیری نرم‌افزا‌ر‌های مختلف در زمینه CAD بسیار مهم است و Solid Edge یکی از این نرم‌افزار‌ها است. جا دارد که مهندسین توانمند کشور در راستای ارتقای توانمندی خویش به یادگیری انواع نرم‌افزارهای مختلف در یک زمینه پرداخته تا در صورت لزوم بتوانند در جای مناسب بر اساس تشخیص مهندسی درست، نرم‌افزار مناسب را انتخاب ‌کرده و به کار گیرند. به همین منظور، در این فرادرس نرم‌افزار Solid Edge در چهار مبحث اصلی یعنی: طراحی دوبعدی، طراحی سه‌بعدی (در قالب Ordered)، مونتاژ و نقشه‌کشی تدریس شده و در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

مدرس: شایان روح بخش مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۴۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
33

آموزش نرم افزار Mechanical Desktop برای مدل سازی قطعات صنعتی و مکانیکی

نرم‌افزار مکانیکال دسکتاپ (Mechanical Desktop) که در این آموزش از آن با عنوان اختصاری MDT یاد می‌کنیم، یکی از قوی‌ترین و کاربردی‌ترین و در عین حال ساده‌ترین نرم‌افزارهای رایانه‌ای در این زمینه است که توسط شرکت Autodesk ارائه شده و از قابلیت‌هایی نظیر: ایجاد مدل‌های سه‌بعدی توپر، رویه‌ای، پشتیبانی از قطعات استاندارد صنعتی، پیچ و مهره و فنر، تحلیل تنش قطعات تحت استرس و بارگذاری، محاسبات مربوط به ممان اینرسی (Moment of Inertia)، مونتاژ قطعات با یکدیگر و همچنین امکانات جالبی در نقشه‌کشی نظیر: ایجاد نماهای برشی، اندازه‌گذاری خودکار، ایجاد ویرایش جدول مواد (Bill of Materials) BOM، لیست قطعات و ترسیم نقشه‌های انفجاری برخوردار است.

مدرس: امین بهمنی جلالی مدت زمان آموزش: ۷ ساعت و ۱۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
34

آموزش پروژ‌ه محور سالیدورکس SOLIDWORKS - طراحی بدنه ماشین لامبورگینی اونتادور

خودروی لامبورگینی اونتادور که در سال ۲۰۱۱ توسط رئیس شرکت لامبورگینی رونمایی شد یک اتومبیل اسپرت دو در، دو صندلی است که با ظاهر زیبای خود محبوبیت بسیار بالایی در بین علاقه‌مندان به خودرو دارد. در این آموزش ما با بازسازی بدنه این خودروی شیک قصد داریم علاقه‌مندان به رشته طراحی خودرو و کاربران نرم‌افزار سالیدورکس را با این بخش از نرم‌افزار آشنا کنیم. در این فرادرس طراحی بدنه خودرو لامبورگینی مدل اونتادور از صفر تا صد که با طراحی خود بدنه شروع و با طراحی چرخ و قطعات اضافه بدنه و در نهایت مونتاژ تمام قطعات در قسمت Surface سالیدورکس ادامه می‌یابد.

مدرس: علی اسد مدت زمان آموزش: ۱۱ ساعت و ۳۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید