×
مجموعه آموزش علوم اقتصادی

مجموعه آموزش علوم اقتصادی

مدت زمان آموز‌ش‌های این صفحه:
۳۰۱ ساعت
تعداد آموز‌ش‌های این صفحه:
۴۵ عنوان آموزشی
1

آموزش مقدماتی اقتصاد کلان Macroeconomics

اقتصاد کلان با هدف بررسی متغیرهای کلان اقتصادی همچون: تورم، بیکاری، تولید ناخالص داخلی و نظایر آن ها شکل گرفته است و از جنبه های گوناگون به تشریح ارتباط میان این متغیرها از طریق مدل می پردازد. در این فرادرس تلاش شده است تا مطالب اصلی دوره کارشناسی درس اقتصاد کلان در تمامی رشته هایی که آن را در قالب یک درس ۲ یا ۳ واحدی دارند، پوشش داده شود، همچنین آموزش حاضر می تواند جهت آشنایی با مفاهیم اقتصاد کلان برای آزمون کارشناسی ارشد مورد استفاده قرار گیرد.

مدرس: دکتر ابراهیم حاج خان میرزای صراف مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۵۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
2

آموزش اقتصاد خرد

اقتصاد خرد شاخه ای از علم اقتصاد است که به مطالعه رفتار تولید کنندگان و مصرف کنندگان پرداخته و به واکاوی این روابط به صورت نظام مند می پردازد. در این آموزش ویدئویی تلاش شده است تا سرفصل های اصلی دوره کارشناسی درس اقتصاد خرد در تمامی رشته هایی که آن را در قالب یک درس ۲ یا ۳ واحدی دارند، پوشش داده شود. همچنین در آموزش حاضر بخشی از مطالب کاربردی که در آزمون کارشناسی ارشد مورد پرسش قرار می گیرد نیز گنجانده شده است.

مدرس: دکتر ابراهیم حاج خان میرزای صراف مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۲۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
3

آموزش ریاضیات و کاربرد آن در حسابداری، مدیریت و اقتصاد - بخش یکم

هدف از این فرادرس، در واقع ارائه مطالبی از ریاضیات پایه، عمومی و تخصصی صرفا برای رشته‌ های علوم انسانی و علی الخصوص حسابداری، مدیریت و اقتصاد می‌ باشد. به طوری که کاملا سعی بر این شده مطالب کاملا کاربردی برای این رشته‌ ها در نظر گرفته شود و از گفتن مطالب اضافی پرهیز گردد. بعضی قسمت های این آموزش کاملا مختص سه رشته فوق الذکر می‌ باشد، که در رشته‌ های خود به آن نیاز پیدا می‌کنند.

مدرس: دکتر حمزه ابراهیمی مدت زمان آموزش: ۱۲ ساعت و ۴۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
4

آموزش اقتصاد مهندسی - مقدماتی

در این فیلم آموزشی ضمن اشاره به ضرورت تصمیم گیری، فضاهای مختلف تصمیم گیری تصویر می شود. سپس به معرفی اقتصاد مهندسی و مفاهیم پایه ای آن می پردازد. در ادامه سعی شده است همراه با مثال های کاربردی و به شکلی گویا، تکنیک هایی محاسباتی جهت انجام انتخاب بهینه ارائه شود. همچنین در این آموزش، تاثیر پارامترهای استهلاک و مالیات بر انتخاب های انجام شده مورد بررسی قرار می گیرد و در پایان به منظور تعیین وضعیت تصمیم گیری در حین و پس از انتخاب به ترتیب آنالیز، تعویض و تحلیل حساسیت بحث می شود.

مدرس: زهرا حسین پور مدت زمان آموزش: ۶ ساعت و ۱۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
5

آموزش مبانی و روش های اقتصاد سنجی با ایویوز Eviews

به عنوان یک اقتصاد دان، یک پژوهشگر علوم اجتماعی و یا حتی یک مدیر شرکت تجاری مطالعه نظام مند مولفه های موثر در فرایند تصمیم گیری و شناخت پدیده های قابل ارزیابی بر اساس شواهد موجود، اولویتی روشن است. چگونگی مطالعه این عوامل به منظور یافتن یک الگوی ملموس، هنر دانشی به نام اقتصاد سنجی است. این آموزش به معرفی و مرور روش ها و مبانی اقتصاد سنجی با استفاده از نرم افزار Eviews که سادگی و انعطاف پذیری آن باعث شده که به عنوان یکی از مهم ترین نرم افزارهای مورد استفاده محققان در سطح دنیا قلمداد شود، می پردازد.

مدرس: دکتر پژمان بهرامیان مدت زمان آموزش: ۱۲ ساعت و ۱۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
6

آموزش اقتصاد سنجی

هدف از این فرادرس، آموزش تمامی نکات و مفاهیم اصلی و جزئی ابزارهای اقتصاد سنجی و مدل پیش بینی در قالب رسا و روان به دانشجویان است تا مهارت‌ های لازم برای تحلیل آماری و پیش بینی‌ سری‌ های زمانی را فرا بگیرند و در سیاست گذاری‌ ها و توصیه‌ ها برای واحدهای خرد و کلان به کار گیرند. علاوه بر این، این واحدها ابزارهایی را در اختیار فراگیران قرار می‌ دهد که به کمک آن ها می توانند به روابط متغیرها پی ببرند و راهکارهایی را برای افزایش سود و کاهش هزینه به کارفرمایان و تولیدکنندگان ارائه دهند و همچنین توصیه‌ هایی برای بهبود اهداف جامعه در اقتصاد کلان را در اختیار دولت قرار می ‌دهد.

مدرس: دکتر جلال مولابیگی مدت زمان آموزش: ۷ ساعت و ۴۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
7

آموزش اقتصاد سنجی فضایی و برآورد آن با استاتا Stata

در اقتصاد کنونی، علم اقتصاد تنها به ایراد نظریه و بررسی اعداد و ارقام آماری بسنده نمی کند. این علم به بررسی علمی و برآورد این اعداد نیز روی آورده است، به نوعی که بخش برآوردی علم اقتصاد که ناظر بر بررسی و تحلیل دقیق داده های اقتصادی است، جزو لاینفک و جدانشدنی علم اقتصاد کنونی به شمار رفته و داده های اقتصادی، بدون نظریه های برآوردی اقتصاد، ناقص و غیر کامل محسوب می شود. در این فرادرس ابتدا کلیات اقتصاد سنجی فضایی و سپس پارادایم های آن معرفی می گردد و سپس رگرسیون های برآوردی و مدل بیزین در اقتصاد سنجی فضایی تعریف و تشریح می شود و به این شکل آشنایی با اقتصاد سنجی فضایی به وجود می آید.

مدرس: حامد باقری مدت زمان آموزش: ۱۲ ساعت و ۴۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
8

آموزش ریاضیات و کاربرد آن در حسابداری، مدیریت و اقتصاد - بخش دوم

هدف از انتشار این فرادرس در واقع انتشار مطالبی از ریاضیات پایه، عمومی و تخصصی صرفاً برای رشته های علوم انسانی و علی الخصوص حسابداری، مدیریت و اقتصاد می باشد. به طوری که سعی بر این شده مطالب کاربردی برای این رشته ها در نظر گرفته شود و از گفتن مطالب اضافی پرهیز گردد. ضمن اینکه زبان بیان در این فرادرس کاملاً واضح و با توضیحات فراوان جهت یادگیری بهتر می باشد. بعضی قسمت های این فرادرس مختص سه رشته فوق الذکر می باشد که در رشته های خود به آن نیاز پیدا می کنند.

مدرس: دکتر حمزه ابراهیمی مدت زمان آموزش: ۱۳ ساعت و ۴۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
9

آموزش اقتصاد مهندسی پیشرفته

موضوع عدم قطعیت و تورم در پروژه‌ ها و خصوصا در مباحث مالی، ضرورت استفاده از مفاهیم اقتصاد مهندسی پیشرفته را مشخص می کند. تقریبا نمی توان پروژه ای را نام برد که در نهاده‌ های مالی خود، فارغ از موضوعات ریسک و تورم باشد. هدف از ارائه این فرادرس، تکمیل مطالب اقتصاد مهندسی است که بیشتر بر روی بررسی تاثیر تورم بر روی مباحث مالی، درخت تصمیم، ریسک و روش‌ های کمی در تخصیص منابع تمرکز دارد. از آنجایی که اکثر فرایندهای مالی و پروژه‌ های مختلف درگیر موضوعات مهمی مانند ریسک و تورم هستند، لذا می‌ توان گفت فراگیری و به کارگیری مفاهیم یاد شده از اهمیت بالایی برخوردار است.

مدرس: دکتر مهدی یوسفی نژاد عطاری مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
10

آموزش اقتصاد کلان پیشرفته - مباحث منتخب

هدف این فرادرس، آشنایی با ادبیات روز اقتصاد کلان بوده تا یک دانشجوی اقتصاد بتواند به راحتی به تحلیل مسائل کلان و پولی کشور پرداخته و همچنین از این مباحث در انجام پژوهش ها و پایان نامه خود بهره لازم را ببرد. علاوه بر این، یک دانش آموخته اقتصاد باید بتواند در مسائل مهم کشور نظیر: مسائل و سیاست های پولی کشور و همچنین در برنامه ریزی رشد اقتصادی کشور به درستی اظهار نظر نماید. در این فرادرس سعی شده است روی یکی از مهم ترین کتاب های روز اقتصاد کلان دنیا تمرکز کرده و به ارائه برخی مفاهیم مورد نیاز برای دانشجویان ارشد و دکتری اقتصاد و مدیریت و حسابداری، پرداخته شود. نکته مثبت این آموزش، جامعیت آن در عین کوتاه بودن است و در عین حال باید گفت که مباحثی که به آن اشاره شده است در تحلیل ها و نگارش مقالات و پایان نامه ها، ایده های جذابی به شما خواهد داد.

مدرس: پوریا اصفهانی مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
11

آموزش اقتصاد مالیه عمومی

امروزه، بیش از پیش شاهد کمبود منابع و امکانات و در مقابل، تنوع شیوه زندگی در جوامع هستیم که در کنار موضوع های مهم دیگری چون: توزیع درآمد، تثبیت درآمد و تخصیص درآمد، شناسایی ساختار مالی دولت (درآمدها و هزینه ها) چگونگی تامین مالی و ابزارهای کنترلی (سایت های مالی) دولت حائز اهمیت است. از آنجایی که مالیه عمومی، محل اتصال بخش سیاسی و اقتصادی یک جامعه را تصویر می کند، آگاهی و شناخت لازمی را برای تحلیل و بررسی عملکرد دولت در اختیار دانشجویان قرار می دهد.

مدرس: بیتا محبی خواه مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۵۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
12

آموزش اقتصاد خرد و کلان - حل نمونه سوالات کنکور ارشد ۹۰ الی ۹۷

یکی از دروس مهم کنکور رشته‌ مدیریت، اقتصاد خرد و کلان که همان اقتصاد عمومی ۱ و ۲ در رشته صنایع لینک (+) است در تعیین رتبه داوطلبان ورود به مقطع ارشد اهمیت به سزایی دارد. با این حال دشواری‌ ها و اهمیت سایر دروس کنکور ارشد معمولا داوطلبان را مجاب به سرمایه‌ گذاری حداقلی در این دروس می‌ نماید. در این فرادرس سعی شده است ضمن مرور و حل کلیه تست‌ های هشت سال اخیر درس اقتصاد خرد و کلان رشته مدیریت، اهم نکات کنکوری مرتبط با تست‌ ها بیان شود و از طریق اینترنت در اختیار مخاطبان در سراسر ایران قرار گیرد.

مدرس: محمد مهدی عسگری ده آبادی مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۵۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
13

آموزش نظریه بازی ها یا گیم تئوری و کاربرد آن در اقتصاد

اهمیت یادگیری و آشنایی با نظریه بازی ها، از کاربردهای بسیار مهم آن در علوم مختلف است. با توجه به این که روز به روز بر تعداد مقالات و پژوهش های انجام شده در رشته های مختلف که از بحث نظریه بازی ها استفاده می کنند افزوده می شود، ضرورت یادگیری این موضوع برای تمامی دانش آموختگان رشته های مختلف، از جمله: اقتصاد، مهندسی صنایع، مهندسی کامپیوتر، مدیریت و ریاضی و…پررنگ تر می شود. این فرادرس به بررسی و مطالعه درس نظریه بازی ها می پردازد. در این درس، از مفاهیم اولیه و پایه ای نظریه بازی ها شروع کرده و به بررسی کامل بازی های ایستا با اطلاعات کامل و ناقص، بازی های پویا با اطلاعات تمام و ناتمام، چانه زنی و بازی های تکراری پرداخته می شود.

مدرس: دکتر شهلا جعفری مدت زمان آموزش: ۸ ساعت و ۲۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
14

آموزش تامین مالی در بازار سرمایه

بازارها و موسسات مالی نقش بسیار مهمی در اجرای سیاست های مالی و پولی دولت ها دارند. این بازارها می توانند در موفقیت یا شکست سیاست های پولی و مالی تاثیرگذار باشند. از طرفی بازارهای مالی تنها منحصر به سهام نیست بلکه اوراق قرضه از اجزای مهم بازارهای مالی است. درس تامین مالی در بازار سرمایه به منظور درک بازارهای مالی و زیر مجموعه های آن و همچنین شناسایی ریسک های موجود در بازار سرمایه برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارائه می گردد. هدف از این فرادرس آشنایی با روش های تامین مالی، بازار سرمایه، انواع اوراق بهادار و مزایا و معایب آن، مطالعه و بررسی تطبیقی با بازارهای سرمایه موفق دنیا و صندوق ها و موسسات سرمایه گذاری است. شناخت بازارهای مالی نه تنها برای دانشجویان رشته های مدیریت و کسب و کار بلکه برای تمامی افراد سودمند است.

مدرس: حامد باقری مدت زمان آموزش: ۱۵ ساعت و ۵۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
15

آموزش نظریه بازی ها یا گیم تئوری Game Theory

تئوری بازی ها یکی از مباحث تحقیق در عملیات است که به بررسی بازی دو نفره می پردازد. در این بازی، دو حریف استراتژی های خود را اجرا می کنند. این موضوع کاربرد گسترده ای در زمینه های اقتصادی، نظامی، مکان یابی و ... دارد. پرداختن به این موضوع می تواند علاقه مندان به موضوع تئوری بازی ها را در مدل سازی و حل این گونه مسائل یاری کند. همچنین فراگیری این درس می تواند در تعریف موضوعات جدید پژوهشی، در زمینه های مختلف رشته های دانشگاهی نقش مهمی را ایفا کند. به عنوان نمونه، می تواند در رشته برق، برای مدل سازی عبور جریان، مورد توجه قرار گیرد.

مدرس: دکتر مهدی یوسفی نژاد عطاری مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۴۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
16

آموزش تحلیل مالی و ارزش گذاری بنگاه های اقتصادی

ارزش‌ گذاری و تحلیل مالی از عوامل بسیار مهم موفقیت کسب و کارها به ویژه کسب و کار های نوپاست. کارآفرینانی که با تحلیل مالی و اقتصادی، مولفه های اصلی برای تحلیل مالی و محاسبه آن ها آشنا باشند، می توانند به تفکیک بهتر پروژه های سودآور و جذاب برای سرمایه گذاری از سایر پروژه ها بپردازند و مسلما نتایج بهتری را از فعالیت خود کسب خواهند کرد. هدف از این فرادرس، آشنایی و ایجاد مهارت برای کارآفرینان و علاقه‌ مندان به کسب و کار است تا بتوانند خود را در مقابل نوسانات محیطی، ایمن و پیش بینی‌ های نزدیک به واقعیت را شکل دهند.

مدرس: دکتر وحید قربانی پاشاکلائی مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۵۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
17

آموزش اقتصاد مهندسی - مرور و حل تست ارشد

درس اقتصاد مهندسی، از جمله منابع مهم در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی صنایع و زیرمجموعه دروس تخصصی است با توجه به اینکه این درس از سال ۱۳۹۰ وارد مجموعه دروس کنکوری این رشته شده است، منابع جامعی که همه مطالب افتصاد مهندسی را به صورت نکته و تست بیان کند، وجود ندارد. بنابراین تعداد زیادی از دانشجویان این درس را مطالعه نمی کنند و به سادگی از کنار این درس می گذرند. تست های چند سال اخیر این درس نشان داده است که بسیاری از سوالات به سادگی و با دانستن چند نکته ساده قابل حل است. بنابراین، در این فرادرس با مروری بر مطالب اصلی اقتصاد مهندسی، تست های تالیفی و آزمون کارشناسی ارشد، مهندسی صنایع را از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۷ بررسی می کنیم.

مدرس: امین اباذری مدت زمان آموزش: ۷ ساعت و ۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
18

آموزش اصول تنظیم و کنترل بودجه دولت

مدیریت صحیح، نیاز به تسلط کامل به مباحث بودجه ریزی دارد. علاوه بر اهمیت موضوعات مدیریت و ضروریات آن، نحوه و نوع آموزش آن برای فراگیری بهتر مخاطبان نیز حائز اهمیت است. ما در این آموزش می خواهیم با بهره گیری از بهترین تکنیک های موثر یادگیری و حذف روش های طولانی سنتی، به آموزش مهارت های حرفه ای به مدیران بپردازیم. دانشجویان در پایان این آموزش با کلیات و اصول بودجه، مراحل تنظیم بودجه، نقش های اقتصادی بودجه و نقش شرکت های دولتی و سایر موسسات انتفاعی وابسته به دولت در بودجه آشنا می شوند و در نهایت در رابطه با قانون محاسبات عمومی اطلاعاتی به دست خواهند آورد.

مدرس: ام فروه پیش بهار مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۲۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
19

آموزش اقتصاد حمل و نقل

اقتصاد حمل و نقل یکی از شاخه های کاربردی علم اقتصاد است که به بررسی ابعاد گوناگون حمل و نقل در زندگی بشری می پردازد. مسائلی همچون: گسترش تجارت، شهرنشینی، گردشگری و زیرشاخه های مربوط به آن ها، نیاز به اجرای سیاست های درست در این زمینه را به امری اجتناب ناپذیر تبدیل کرده است. از این رو در این فرادرس سعی داریم تا با ارائه مفاهیم پایه و مباحث دانشگاهی این درس، به شناسایی ويژگی های نظری و كاربردی اقتصاد حمل و نقل در ابعاد گوناگون و ارتباط آن با سایر بخش ها با بیانی ساده بپردازیم. در این راستا مطالب همراه با مثال ارائه شده است که انتظار می رود بخش عمده ای از نیاز دانشجویان و مدیران بخش حمل و نقل در کشور را برآورده سازد.

مدرس: دکتر ابراهیم حاج خان میرزای صراف مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۴۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
20

آموزش اقتصاد انرژی

اقتصاد انرژی، از جمله مباحث علمی گسترده در زمینه تقاضا و عرضه انرژی است. امروزه با افزایش مصرف انرژی در دنیا، مباحث مالی مربوط به انرژی از اهمیت ویژه ای برخوردار شده است، به گونه ای که روش های قیمت گذاری انرژی، شناخت انواع مختلف انرژی و اقتصاد حاکم بر آن ها، سبب گسترش و یا عدم گسترش آن انرژی خواهد شد. در این راستا، شناخت سیاست های حاکم بر اقتصاد انرژی نیز عامل مهمی در تعیین بهینه ترین رویکرد اقتصادی برای انرژی است. روند این آموزش، به صورت شناخت اولیه مفاهیم و مبانی اقتصاد، آشنایی با انرژی های مرسوم در سراسر دنیا و نحوه استفاده از آن ها است و سپس به بررسی اقتصاد حاکم بر این انرژی ها پرداخته می شود و مسائل و مشکلات موجود در مسائل مالی و اقتصادی آن ها مورد بررسی قرار می گیرد. از آنجا که علم اقتصاد انرژی، علمی گسترده در بسیاری از علوم است، بنابراین، این فرادرس برای افراد بسیاری که در زمینه های مختلف اقتصادی وابسته به انرژی مطالعه می کنند، مفید خواهد بود.

مدرس: کوروش آپرناک مدت زمان آموزش: ۵ ساعت ۲۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
21

آموزش برآورد مدل اقتصادسنجی ARDL با ایویوز و میکروفیت Eviews و Microfit

نرم افزارهای EViews و میکروفیت (Microfit)، دو نرم افزار مهم در برآورد مدل های اقتصادسنجی هستند. در نرم افزار EViews می توان با استفاده از داده های مقطعی، سری زمانی و همچنین پانلی به برآورد مدل های اقتصادسنجی پرداخت و این در حالی است که نرم افزار میکروفیت یک نرم افزار تخصصی برای داده های سری زمانی است. با توجه به اینکه یکی از مدل های پرکاربرد در داده های سری زمانی، مدل خودرگرسیونی با وقفه های توزیعی (ARDL) است، توانایی برآورد این مدل ها در نرم افزارهای Eviews و میکروفیت می تواند اهمیت فراوانی برای دانشجویان و محققان داشته باشد. در این آموزش به مخاطبان آموزش داده می شود که برای برآورد یک مدل ARDL چه آزمون هایی قبل و بعد از برآورد مدل باید انجام شود. ضمن اینکه با برآورد مدل ARDL در دو نرم افزار EVeiws و Microfit محققان می توانند چگونگی برآورد این مدل را در این دو نرم افزار پرکاربرد با یکدیگر مقایسه کنند.

مدرس: دکتر سید محمد میر هاشمی مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۵۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
22

آموزش پیاده سازی نظریه بازی یا گیم تئوری Game Theory در متلب MATLAB

تئوری بازی ها مورد عنایت ویژه محققان قرار گرفته است و با توجه به کاربرد گسترده نظریه بازی ها در زندگی اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، علوم مهندسی، علوم زیستی و … تاکنون تحقیقاتی بسیاری در زمینه کاربرد آن در شاخه های گوناگون علمی انجام گرفته است. طی سال های اخیر، جذابیت و اهمیت نظریه بازی ها، محققان کشور ما را نیز تحت تاثیر قرار داده است به طوری که به صورت درسی مستقل برای دانشجویان رشته های مختلف به ویژه اقتصاد در سطح کارشناسی و دانشجویان رشته های مهندسی صنایع، ریاضی، کامپیوتر و … در سطوح تحصیلات تکمیلی ارائه می شود.

مدرس: محمدحسین نجات مدت زمان آموزش: ۶ ساعت و ۲۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
23

آموزش اقتصاد ریاضی

کاربرد ریاضیات در همه علوم و از جمله اقتصاد در حال افزایش است، چرا که ریاضیات به عنوان یک ابزار ساده، به فهم و درک مسائل و پدیده های اقتصادی کمک می نماید. برای درک این پدیده ها باید خوانندگان با مفاهیم اولیه و کاربردی ریاضیات، آشنایی بیشتری داشته باشند. درس اقتصاد ریاضی از جمله دروس مهم رشته اقتصاد است که کاربردهای ریاضیات در اقتصاد را مطرح می نماید. هدف از این آموزش، آشنا نمودن هر چه بیشتر دانشجویان با مفاهیم ریاضی و کاربرد ریاضیات در یادگیری آسان تر مفاهیم اقتصادی است. مهم ترین ویژگی آموزش حاضر، سادگی و استفاده از مسائل حل شده مختلف برای درک مفاهیم اقتصادی می باشد.

مدرس: دکتر حمزه ابراهیمی مدت زمان آموزش: ۱۵ ساعت و ۱۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
24

آموزش آشنایی با اقتصاد بخش عمومی ۲

با ظهور مکتب کینزین ها (Keynesian) دوره تازه ای در اقتصاد ایجاد شد که بر خلاف مکتب کلاسیک تنها راه برون رفت از بحران را دخالت دولت در اقتصاد می دانستند. از این رو، پیروان این مکتب برای نقش دولت در اقتصاد اهمیت فراوانی قائل بودند و لذا شاخه ای از علم اقتصاد شکل گرفت که به بررسی نقش دولت و چگونگی جمع آوری و مصرف درآمدها و نیز هزینه ها توسط دولت می پردازد که اقتصاد بخش عمومی یا مالیه عمومی نام دارد. بنابراین هدف از این شاخه از علم اقتصاد، بررسی نقش و اهمیت وجود دولت ها و همچنین آشنایی با وظایف آن ها است.

مدرس: دکتر مریم مظهری آوا مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۲۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
25

آموزش اقتصاد سلامت ۱

علم اقتصاد بهداشت یا اقتصاد سلامت به معنای به کارگیری اصول و مبانی علم اقتصاد در حوزه نظام سلامت به منظور نیل به اهدافی همچون تحلیل رفتار اقتصادی بنگاه های سلامت، افزایش کارایی، اثربخشی، بهره وری و کاهش هزینه های واحدهای ارائه دهنده خدمات سلامت و بسط عدالت در سلامت است. همچنین اقتصاد بهداشت درخصوص توزیع منابع بین بخش های مختلف نظام سلامت بحث می کند به گونه ای که مشخص گردد با توجه به شرایط یک کشور، چه مقدار از منابع باید صرف درمان و چه مقدار صرف بهداشت و پیشگیری و بخش هایی همچون پژوهش های علوم پزشکی شود.

مدرس: محمدرضا شیخی چمان مدت زمان آموزش: ۸ ساعت و ۳۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
26

آموزش آشنایی با اقتصاد ایران ۲ - سیاست ها و چالش های اقتصادی

هدف از این آموزش در قالب درس اقتصاد ایران ۲، بررسی چالش های موجود در اقتصاد ایران، تحلیل اقتصاد ایران و سیاست های اقتصادی کشور است و در قالب مجموعه ای است که تحلیلی عمیق را پیرامون مسائل مورد بحث و جدل در فضای اقتصادی ارائه می کند. این کار با استفاده از تحلیل های برآمده از بهترین نظریه های اقتصادی و همچنین دیدگاه های متفاوت و متقابل کارشناسان و صاحب نظران اقتصادی ارائه می شود که بیشتر سعی می گردد مسائل به شیوه مناظره گونه بین دیدگاه های موافق و مخالف یک سیاست اقتصادی بیان شود.

مدرس: مجتبی حدادی میرنا مدت زمان آموزش: ۷ ساعت و ۲۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
27

آموزش اقتصاد عمومی ۱ و ۲ - حل نمونه سوالات کنکور ارشد ۹۰ الی ۹۷

یکی از دروس مهم کنکور رشته‌ مهندسی صنایع، اقتصاد عمومی ۱ و ۲ که همان اقتصاد خرد و کلان در رشته مدیریت لینک (+) است در تعیین رتبه داوطلبان ورود به مقطع ارشد اهمیت به سزایی دارد. با این حال دشواری‌ ها و اهمیت سایر دروس کنکور ارشد معمولا داوطلبان را مجاب به سرمایه‌ گذاری حداقلی در این دروس می‌ نماید. در این فرادرس سعی شده است ضمن مرور و حل کلیه تست‌ های هشت سال اخیر درس اقتصاد عمومی ۱ و ۲ رشته مهندسی صنایع، اهم نکات کنکوری مرتبط با تست‌ ها بیان شود و در اختیار مخاطبان قرار گیرد.

مدرس: محمد مهدی عسگری ده آبادی مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۲۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
28

آموزش اقتصاد صنعتی

در اقتصاد صنعتی سه مفهوم ساختار، رفتار و عملکرد اهمیت ویژه ای دارند. در واقع در اقتصاد صنعتی به دنبال پاسخ به سوالاتی از این دست هستیم که یک بنگاه در بازار چه ساختاری دارد و یا ساختار بازارهایی که به وسیله این بنگاه ها به وجود آمده اند، چگونه است و با توجه به این ساختار، بنگاه ها چه رفتاری از خودشان نشان می دهند و در نهایت نتیجه این رفتار در عملکرد مشاهده می شود. همان طور که بیان شد اقتصاد صنعتی چیزی جز کاربرد تئوری های اقتصاد خرد نیست. بنابراین قدم اول در مطالعه اقتصاد صنعتی، آشنایی با تقسیم بندی صنایع است که تحت عنوان ISIC شناخته می شود. تلاش بر این است که تا حد امکان در این فرادرس از نمونه های مربوط به صنایع ایران برای محاسبه شاخص ها استفاده شود.

مدرس: دکتر مرضیه غفاری گولک مدت زمان آموزش: ۶ ساعت و ۳۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
29

آموزش اقتصاد رفتاری

دو زیرمجموعه اقتصاد رفتاری، اقتصاد مالی رفتاری (Behavioral Finance) و اقتصاد عصبی (Neuroeconomics) هستند. اقتصاد مالی رفتاری حاصل تلفیق دانش مالی و روانشناسی است و اقتصاد عصبی با ادغام اقتصاد رفتاری با رشته عصب‌شناسی به بررسی رفتارهای انسان می‌پردازند. در این فرادرس به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. در این آموزشی سعی شده است که به معرفی مقدماتی اقتصاد رفتاری پرداخته شود. این فرادرس شامل: آشنایی با بخشی از کاربردی‌ترین اثرها، سوگیری‌ها، نظریه‌های رفتاری، تئوری بازی‌های رفتاری، زیرمجموعه‌های اقتصاد رفتاری، نحوه تفکر و تصمیم‌گیری و قضاوت‌ها در سرمایه‌گذاری و مصرف است، همچنین در زمینه سیاست‌گذاری به اهمیت در نظر گرفتن محیط و انگیزه‌ها در تعیین و اعمال سیاست‌های رفتاری و نقش تلنگر و اسلاج اشاره می‌شود.

مدرس: مینو خردسود مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۵۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
30

آموزش توسعه اقتصادی و برنامه ریزی - بخش دوم

این آموزش برای این تهیه شده است تا چالش‌های عمده توسعه پایدار جهانی و ملی و حتی محلی را به دانشجویان و دیگر اقشار مردم که به این موضوع علاقه‌مند هستند، معرفی کند. این فرادرس سعی در توضیح بعضی از روابط پیچیده بین جنبه‌های مختلف توسعه شامل: تکنولوژی و توسعه اقتصادی، توزیع درآمد و توسعه اقتصادی، برنامه‌ریزی اقتصادی، تجربه توسعه اقتصادی کشورهای جنوب شرق آسیا، اقتصاد کشورهای در حال توسعه و موارد دیگر دارد.

مدرس: وحیده حاجی حسنی مدت زمان آموزش: ۱۰ ساعت و ۴۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
31

آموزش مروری بر اقتصاد ایران ۳ - برنامه ریزی و بودجه

برنامه‌ریزی به معنی انتخاب یک نقشه برای به‌کارگیری منابع و امکانات یک جامعه به روش کارآمد، برای ارتقای رفاه جامعه است. در واقع برنامه‌ریزی تعیین استراتژی‌ها و برنامه‌های اجرایی میان‌مدت و کوتاه‌مدت برای دستیابی به اهداف اقتصادی، اجتماعی و توسعه‌ای مطلوب است. آموختن این موضوع‌ها می‌تواند در زندگی شخصی افراد نیز تاثیر بسزایی داشته باشد و افراد بتوانند اهداف خویش را به راحتی پیش ببرند و در بخش اقتصادی و درآمدی نیز کاربرد داشته باشد، اما در بخش کلان و در سطح اقتصاد کشور برنامه‌ریزی در نظام بودجه‌ریزی بسیار مهم است و دانستن این مطلب کمک بسزایی در توسعه و تعالی کشور و همچنین زیر‌ساخت‌های کشور می‌کند.

مدرس: محمدرضا آریافر مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۴۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
32

آموزش اقتصاد کار و نیروی انسانی

در این آموزش قصد داریم با نحوه عرضه نیروی کار توسط افراد جامعه، چگونگی ایجاد تقاضا برای نیروی کار از طریق بنگاه‌ها، تعادل در بازار، چگونگی تعیین دستمزد و مباحثی از این دست آشنا شویم. همچنین با انواع بازار نیروی کار، نحوه دخالت دولت در این حوزه، اتحادیه‌های کارگری، مقررات و قوانین کار در ایران نیز آشنا می‌شویم. در حوزه کلان نیز به پدیده بیکاری، آثار و نتایج آن می‌پردازیم و در انتها با دیدگاه اسلام در خصوص کار و نیروی انسانی آشنا می‌شویم. اقتصاد کار و نیروی انسانی برای دانشجویان کارشناسی اقتصاد جزو واحدهای اصلی است.

مدرس: طه شیشه گری مدت زمان آموزش: ۸ ساعت و 18دقیقه
یادگیری را شروع کنید
33

آموزش مروری بر پول و بانکداری

در اقتصاد، پول و مباحث مربوط به آن جایگاه ویژه‌ای دارند. پول امروزی پس از سیر تحولات بسیاری به وجود آمده است و مهم‌ترین ابزاری است که مبادلات را تسهیل می‌کند. انواع مختلف پول عبارت است از: اسکناس، سکه، چک و… که امروزه با پیشرفت تکنولوژی اشکال دیگری از پول مانند پول الکترونیکی و… به وجود آمده است که وظایفی مشابه با وظایف پول را دارند. با پولی شدن اقتصاد، اهمیت و نقش سیاست‌‌های پولی و بانکداری در کشورها گسترش یافته است.

مدرس: دکتر مریم مظهری آوا مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۵۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
34

آموزش اوراق بهادار اسلامی یا صکوک

صکوک (Sukuk) یا همان اوراق بهادار اسلامی، از ابزارهای مهم نظام پولی و مالی اسلامی است که دولت، بانک‌ها، بنگاه‌های اقتصادی و سازمان‌های مختلف می‌توانند برای تامین مالی خود دست به انتشار آن‌ها بزنند. در این فرادرس، صکوک و ماهیت آن به لحاظ حقوقی و عملیاتی، کارکردها و انواع آن، بررسی تجربه سایر کشورها، رویه انتشار و خرید و فروش آن‌ها در بازارهای ثانویه، سرمایه‌گذاری در صکوک، آثار انتشار صکوک، فرایند تامین مالی بانک‌ها با استفاده از صکوک و… تدریس می‌شود. مهم‌ترین دلیل استفاده از صکوک، کارایی بیشتر آن نسبت به مشابه آن، یعنی نسخه ربوی است.

مدرس: سروناز حر مدت زمان آموزش: ۶ ساعت و ۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
35

آموزش حسابداری میانه ۱ - حل تمرین

ضرورت شناخت و یادگیری حسابداری میانه ۱ (+)، به عنوان نقطه عطف مباحث مربوط به سود و صورت‌های مالی بر کسی پوشیده نیست. حسابداری میانه ۱ علاوه بر این که مربوط به مباحث ترازنامه‌ها، صورت‌های مالی، جریان نقدی موجود در شرکت، دارایی‌های مشهود و نامشهود و استهلاک آن‌ها است، یکی از مباحث پایه‌ای برای یافتن بهای تمام‌ شده در شرکت‌های تولیدی است و لذا علاوه بر پرداختن به مباحث تئوری این درس، نیاز است که دانشجویان با مسائل عملی آن نیز آشنا شوند به نحوی که با توجه به اعداد، ارقام و شبیه‌سازی فضای واقعی و عملکردی شرکت‌های مختلف بتوانند ترازنامه و صورت‌های مالی را تهیه و از اطلاعات و داده‌های موجود، کامل‌ترین استفاده را ببرند.

مدرس: حامد باقری مدت زمان آموزش: ۷ ساعت و ۲۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
36

آموزش بهایابی ۱ (مرور و حل تمرین)

حسابداری صنعتی ۱ (+) پیش از این در فرادرس تهیه و منتشر شده است و دانشجویان و مدیران را در راستای بهایابی راهنمایی می‌کند. لیکن این فرادرس در راستای درک بهتر و آشنایی دانشجویان با چالش‌ها و مسائل مختلف محتمل در فرایند محاسبه بهای تمام شده به معرفی مسائل مختلف و حل آن‌ها می‌پردازد. در این فرادرس با توجه به منابع به‌روز حسابداری صنعتی، سوالات و تمرینات مختلفی با رویکرد توضیح و حل تشریحی آن‌ها آموزش داده شده و دانشجویان را با نکات مهم در فرایند پیاده‌سازی حسابداری صنعتی در دنیای واقعی آشنا می‌کنیم. در پایان این آموزش دانشجویان با مثال‌های مختلفی آشنا می‌شوند که درک و پیاده‌سازی این علم را آسان‌تر و موفقیت در آزمون‌های دانشگاهی را به همراه دارد.

مدرس: حامد باقری مدت زمان آموزش: ۱۱ ساعت و ۲۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
37

آموزش اقتصاد توسعه

اقتصاد توسعه یکی از شاخه‌های کاربردی و جذاب رشته اقتصاد است که امروزه به صورت یک مبحث بین‌ رشته‌ای مورد مطالعه قرار می‌گیرد. با توجه به نقش و جایگاه ایران به عنوان کشوری در حال توسعه، آشنایی با مفاهیم پایه، نظریات و راهبردها در توسعه، امری ضروری است. شناخت درست مفهوم توسعه و تفاوت‌های آن با رشد و الگوهای مناسب با ظرفیت‌های هر کشور، می‌تواند تحولی گسترده در سطوح فردی، مدیریتی و اجتماعی ایجاد نموده و ما را جهت تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری درست توانمند سازد. در این فرادرس تلاش بر این بوده است تا مباحث وزارت علوم برای این درس پوشش داده شود و مباحث تکمیلی جهت تبیین بهتر موضوع به صورت کاربردی و با زبانی ساده ارائه گردد.

مدرس: دکتر ابراهیم حاج خان میرزای صراف مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۱۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
38

آموزش مدل تعادل عمومی پویای تصادفی DSGE و مدل سازی آن با متلب MATLAB

برای نگارش هر متن علمی بی‌شک نیاز به اثبات یافته‌های علمی خود داریم، برای اینکه بتوان این اثبات را به نحو احسن انجام داد، نیاز است تا مدل‌سازی دقیقی در پژوهش‌های خود انجام دهیم، مدل‌های تعادل عمومی پویای تصادفی می‌توانند این امر را به نحو احسن انجام دهند. در صورت استفاده صحیح، این مدل‌ها اعتبار بالایی را به پژوهش ما خواهند بخشید. برای فراگیری این مبحث ابتدا باید مباحث مرتبط با این مدل‌سازی در بحث اقتصاد کلان و همچنین انواع این مدل‌ها را آموخت و سپس با فراگیری نحوه مدل‌سازی و کدنویسی در افزونه Dynare در نرم‌افزار MATLAB‎ بر دانسته‌های خود جامعه عمل پوشاند. همچنین باید ابتدا مدل‌های ساده را با جزئیات فرا گرفت و سپس با اتکا به خلاقیت فردی، متغیرهای جدید مرتبط با موضوع مدل‌سازی شده را به مدل اضافه کرد.

مدرس: محمدرضا آریافر مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۳۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
39

آموزش توسعه اقتصادی و برنامه ریزی - بخش یکم

در این آموزش به مباحثی پرداخته شده است که به درک علمی دانشجویان در رابطه با مفاهیم و اصطلاح‌های پایه‌ای و کلیدی کمک نماید و همچنین تلاش شده تا دانشجویان با نظریه‌ها و موضوعات مطرح و بنیادی در این زمینه در طیفی از دیدگاه آدام اسمیت (Adam Smith) به عنوان پدر علم اقتصاد، تا دیدگاه‌های جدید آشنا شوند. موضوع رشد و توسعه اقتصادی همچنان برای دو گروه کشورهای توسعه‌یافته و نیافته بنابر دلایل مختلف، از اهمیت و جذابیت ویژه‌ای برخوردار است که در این آموزش به آن‌ها می‌پردازیم. همچنین درباره استراتژی‌های اقتصادی و ارتباط بین تکنولوژی، توزیع درآمد، برنامه‌ریزی و توسعه اقتصادی توضیحاتی ارائه می‌شود.

مدرس: وحیده حاجی حسنی مدت زمان آموزش: ۱۱ ساعت و ۲۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
40

آموزش اقتصادسنجی با متلب MATLAB

مطالعه علم اقتصادسنجی و یادگیری استفاده درست از این ابزار، کمک شایانی برای مطالعه رفتارهای اقتصادی می‌کند، از سوی دیگر، باید ابزار یاد گرفته شده را با پیاده‌سازی در یک بستر نرم‌افزاری نیز ارزیابی کرد. در این میان، نرم‌افزار MATLAB با توجه به کاربرد گسترده آن و همچنین قدرت محاسباتی بالا و در اختیار گذاشتن فضای مناسب برای پیاده‌سازی ایده‌های مختلف، برای تحلیل علوم اقتصادسنجی بسیار مناسب است، بنابراین در این فرادرس به تشریح مبانی اقتصادسنجی و نحوه پیاده‌سازی آن با نرم‌افزار MATLAB پرداخته می‌شود.

مدرس: ناصر خلیلی مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۲۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
41

آموزش استراتژی معاملاتی NTD در بازارهای مالی

برای کاهش ریسک معاملات در بازارهای مالی، باید از استراتژی‌های معاملاتی و قوانین آن‌ها پیروی کنیم. استراتژی معاملاتی NTD (Neglected Tropical Diseases) یکی از قدرتمند‌ترین سیستم‌های معاملاتی موجود در جهان است. با ابداع استراتژی NTD که از ترکیب چندین ابزار مختلف به دست آمده و باعث شده است تا ما با این استراتژی، بهترین معاملات را در تمامی بازارهای مالی داشته باشیم. در این آموزش علاوه بر سیستم NTD‎ به ارتقا آن نیز می‌پردازیم. این فرادرس برای کسانی که استراتژی معاملاتی خاصی ندارند و در تحلیل‌های تکنیکال خود دچار سردرگمی می‌شوند، مناسب است. شما می‌توانید به کمک سیستم معاملاتی NTD‎ به تحلیل‌های خود جهت دهید.

مدرس: علی لزگی پور مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۵۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
42

آموزش آشنایی با مناقصه

همواره مناقصه یکی از راه های تعیین پیمانکار برای انجام یک پروژه محسوب می شود. این پروژه می تواند انجام یک کار فرهنگی یا ساخت یک پالایشگاه نفت باشد. شرکت کردن در مناقصه، همیشه یکی از دغدغه های مدیران، صاحبان پروژه ها، مهندسین طراح و حسابداران بوده است، چرا که همیشه دنبال راهی هستند تا پروژه ای را به دست گیرند و در فضای رقابتی با دیگر شرکت ها، به حقوق مادی و معنوی دست یابند و یا برای انجام یک پروژه، بهترین تیم را برگزینند.

مدرس: شهرزاد مدنی اصفهانی مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۴۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
43

آموزش اقتصاد خرد - بخش یکم

اقتصاد خرد، اصلی‌ترین و پایه‌ای‌ترین درس برای رشته‌های اقتصاد و مديريت و بالاخص، رشته اقتصاد است. این اهمیت از دو جنبه قابل توجه است. علاوه بر آنکه تقریبا پيش‌نياز تمامی دروس اقتصاد در مقطع کارشناسی تا دکتری است، در کنکور مقاطع تحصیلات تکمیلی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. در ضمن به دلیل پایه‌ای بودن این درس و استفاده آن در درس‌های دیگر مقطع کارشناسی، اهمیت آن را دو‌چندان کرده و یادگیری عمیق و پایه‌ای آن می‌تواند آینده و چشم‌انداز دانشجو را برای ادامه تحصیل راحت‌تر و شفاف‌تر سازد.

مدرس: جلیل جوزائی مدت زمان آموزش: ۹ ساعت و ۳۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
44

آموزش آشنایی با بازار و سرمایه‌ گذاری طلا در ایران

بسیاری از افراد نمی‌دانند که در هنگام خرید طلا چه فاکتورهایی در مورد تبدیل قیمت، تبدیل عیارهای لازم، نکات فاکتور، نکات نگین و سنگ‌های تزیینی و حتی نوع طلا و عیار طلایی که باید با توجه به دیدگاه سرمایه‌گذاری آن‌ها خریداری کنند را مورد بررسی قرار دهند. در این آموزش سعی شده تا نکاتی که برای سرمایه‌گذاری شما در بازار طلای ایران لازم است جمع‌آوری شود به طوریکه برای بسیاری از افرادی که اطلاعاتی در مورد این بازار و فلز ندارند، سودمند است.

مدرس: مهدی اسدی کلهری مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۴۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
45

آموزش اقتصاد منطقه ای

اقتصاد منطقه‌ای با تاکید بر ترکیب بعد فضا با علم اقتصاد، پدیده‌های مغفول در این حوزه را پوشش داده و با بررسی آن‌ها اثرات متغیرهای این حوزه را روی رفتار اقتصادی افراد و جامعه مشخص می‌نماید. متخصصان اقتصاد، جغرافیا، بوم‌شناسی، برنامه‌ریزان شهر و منطقه در این شاخه از علم اقتصاد با مشارکت با یکدیگر اقدام به ارائه چهارچوب تحلیلی برای وارد کردن این مسائل و بررسی تاثیرات آن‌ها در رفتار اقتصادی افراد و جامعه کرده‌اند. موضوعات نوینی از جمله: مکان‌یابی فعالیت‌های اقتصادی، تجارت میان مناطق، مهاجرت و تحرک سرمایه، درآمد و اشتغال در مناطق، حمل‌ و‌ نقل و... از مسائلی است که در شاخه اقتصاد منطقه‌ای به آن پرداخته می‌شود.

مدرس: طه شیشه گری مدت زمان آموزش: ۷ ساعت و ۱۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید