×
مجموعه آموزش مهندسی شیمی

مجموعه آموزش مهندسی شیمی

مدت زمان آموز‌ش‌های این صفحه:
۳۹۲ ساعت
تعداد آموز‌ش‌های این صفحه:
۸۰ عنوان آموزشی
1

آموزش شیمی آلی ۱

با توجه به اینکه انسان ها دائما در حال بررسی محیط اطراف خود هستند، می توان گفت که کربن جزو جدایی ناپذیر طبیعت بوده و برای شناسایی و بررسی طبیعت باید در ابتدا به بررسی جزیی ترین عنصر طبیعت که کربن است بپردازیم. شیمی آلی یکی از دروس اختصاصی در زمینه بررسی کربوهیدرات ها به شمار می رود. شیمی آلی 1، از جمله دروس اختصاصی است که در ابتدا هیدروکربن ها و ترکیبات زنجیری و حلقوی مرتبط آن ها را بررسی کرده و با پردازش واکنش های شیمیایی این مولکول ها راهی را برای تحقیقات گسترده تر در زمینه این ترکیبات با ارزش باز می کند.

مدرس: سمانه آشناگر مدت زمان آموزش: ۶ ساعت و ۳۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
2

آموزش شیمی آلی ۲

شیمی آلی، شیمی ترکیبات کربن دار است و به بررسی خواص شیمیایی کربن می پردازد. با توجه به اینکه بخش عظیمی از زندگی بشریت را حیات و موجودات زنده تشکیل می دهند، بررسی علوم مرتبط با این درس بسیار حائز اهمیت بوده و جای بررسی دارد. از آنجا که یکی از اساسی ترین عناصر سازنده حیات کربن است و کربن، بر خلاف تمام عناصر دیگر می تواند ترکیبات بسیار متفاوتی از مولکول را پدید آورد. بررسی واکنش ها و مفاهیم کلیدی واکنش پذیری ترکیبات کربنی، اساسی ترین هدف دروس شیمی آلی است.

مدرس: سمانه آشناگر مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۵۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
3

آموزش شیمی عمومی

با توجه به اینکه شیمی عمومی یکی از دروس پایه ای و اساسی برای آغاز دروس تخصصی تر به شمار می رود، فهم مطالب این درس، از جمله حائز اهمیت ترین اهداف ارائه آن است. از آنجا که تدریس دانشگاهی به شکلی پراکنده و بدون جمع بندی است، ارائه دروس و مطالب اصلی و مهم شیمی به شکلی منسجم و خلاصه تر، بهترین راه برای آشنایی و درک مطالب دروس پایه پیش از حضور در دانشگاه است.

مدرس: سمانه آشناگر مدت زمان آموزش: ۸ ساعت و ۲۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
4

آموزش شیمی تجزیه ۱

شیمی تجزیه، دانش بررسی کمی و کیفی مواد است و از گرایش های اصلی رشته شیمی است که کاربردهای زیادی در صنایع مختلف دارد. فراگیری مهارت های این دانش، برای دانشجویان رشته های مختلف به ویژه رشته شیمی مهم و اساسی است، چرا که پیش نیازی برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و همچنین کسب مهارت در مشاغل مرتبط است.

مدرس: دکتر مژگان ایوبی مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۲۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
5

آموزش شیمی آلی ۳

شیمی آلی یکی از پرکاربردترین دروس در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است. این مجموعه شامل سه بخش می شود که بسیار تنگاتنگ و مرتبط با یکدیگر هستند و هر فردی جهت تسلط به شیمی آلی نیازمند آموزش سه بخش این درس است. از طرفی شیمی آلی ۳ به شیوه ای جداگانه، درسی مفید و کاربردی برای استفاده در رشته های زیست شناسی، میکروبیولوژی، ژنتیک و یا داروسازی است زیرا بسیاری از مولکول های زنده موجود در بدن را مورد بررسی قرار می دهد.

مدرس: سمانه آشناگر مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
6

آموزش شیمی تجزیه ۲

شیمی تجزیه، دانش بررسی کمی و کیفی مواد است و از گرایش های اصلی رشته شیمی است که کاربردهای زیادی در صنایع مختلف دارد. فراگیری مهارت های این دانش، برای دانشجویان رشته های مختلف، به ویژه رشته شیمی مهم و اساسی است، چرا که برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و کسب مهارت در مشاغل مرتبط، پیش نیاز است. شیمی تجزیه ۲ در ادامه شیمی تجزیه ۱ (+)، ارائه می شود و بیشتر روی روش های الکتروشیمیایی آنالیز، تمرکز دارد، روش هایی چون پتانسیومتری، الکترو وزن سنجی و کولن سنجی، ولتامتری، پلاروگرافی، آمپرومتری و سایر روش ها و اصطلاحات مرتبط.

مدرس: دکتر مژگان ایوبی مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۴۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
7

آموزش شیمی فیزیک

شیمی فیزیک یکی از دروس پایه و تخصصی رشته مهندسی مواد است. مطابق با نام این درس، محتوای آموزشی آن تلفیقی از دو درس شیمی و فیزیک است. در این درس شما با رفتار گازها، قوانین ترمودینامیک (اول، دوم و سوم) و بررسی تعادل در واکنش های شیمیایی آشنا می شوید. هدف اصلی این درس آن است که شما در مرحله اول بتوانید گرمای مبادله شده واکنش ها را در شرایط حجم و فشار ثابت محاسبه کنید. در مرحله دوم، رخداد یا عدم رخداد یک واکنش شیمیایی را بر مبنای محاسبات ریاضی پیش بینی کنید. رسیدن به این مهم، نیازمند آشنایی کامل با مباحث ترموشیمی و ترمودینامیک است که در این آموزش ویدئویی در قالب ۷ درس تدریس خواهد شد.

مدرس: حمیدرضا اکرمی فرد مدت زمان آموزش: ۹ ساعت و ۵۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
8

آموزش هایسیس HYSYS برای شبیه سازی فرایندهای شیمیایی

هدف از این فرادرس، آشنایی با نرم افزار HYSYS، طراحی و شبیه سازی فرایندها است. ترمودینامیک، پایه و اساس این نرم افزار است. درس یکم و دوم این آموزش برای آشنایی اولیه با نرم افزار و انجام محاسبات مربوط به ترمودینامیک است. در درس های بعدی به شبیه سازی تجهیزات، واحدهای شیمیایی و جداسازی پرداخته شده است. در این فرادرس، متناسب با هر آموزش مثال های کاربردی و متنوعی حل گردیده است که نظایر آن در سایر آموزش ها به ندرت مشاهده می گردد.

مدرس: زهرا منتظری مدت زمان آموزش: ۱۰ ساعت و ۳۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
9

آموزش اسپن پلاس Aspen Plus برای شبیه سازی فرایندهای شیمیایی

این آموزش ویدئویی، به صورت کاملا بنیادی و با زبان ساده می باشد. به طوری که محتوای آموزشی به گونه ای تدوین شده است که کاربر با داشتن اطلاعات پایه ای در زمینه مهندسی فرایندهای شیمیایی، بتواند یک واحد شیمیایی را شبیه سازی و اطلاعات کافی از فرایند را استخراج نماید. با یادگیری کامل این دوره آموزشی، شخص می تواند دانش خود را به شبیه سازی فرایندهای پیچیده تر (مانند فرایندهای شیمیایی واقعی در صنایع نفت و پتروشیمی) تعمیم دهد.

مدرس: حسین خاکپور مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۳۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
10

آموزش طراحی آزمایش و بهینه سازی

طراحی آزمایش ها یکی از مهم ترین مباحثی است که امروزه در صنایع مختلف به ویژه فعالیت های آزمایشگاهی مطرح می گردد. در واقع، طراحی آماری جهت آزمایش های تجربی یک اصل اساسی در انجام تحقیقات آزمایشگاهی و صنعتی محسوب می شود. این طراحی ها باعث دستیابی به نتایج مطمئن تر، صرفه جویی در زمان، کاهش قابل ملاحظه در تعداد آزمایش ها شده و در نهایت منجر به بهینه سازی فرایند می گردد.

مدرس: شیما قنواتی نسب مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۲۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
11

آموزش شبیه سازی دینامیک مولکولی با نرم افزار گرومکس GROMACS

نرم‌افزار گرومکس (GROMACS) به دلیل رایگان بودن سورس نرم‌افزار، داشتن ابزارهای تجزیه و تحلیل نتایج و الگوریتم محاسبه‌ای موازی و سریع آن از استقبال خوبی بین کاربران و محققان، برخوردار شده است. در این فرادرس به آموزش شبیه‌سازی دینامیک مولکولی با نرم‌افزار گرومکس، ساخت ورودی برای شبیه‌سازی و انجام آن، آشنایی با ابزار تجزیه و تحلیل نتایج، می‌پردازیم. با توجه به توسعه رشته‌های چند‌نظمی و قابلیت به کارگیری گرومکس در زمینه‌های مختلف اعم از: مسائل زیستی و غیر زیستی، مخاطبان این آموزش می‌توانند دانشجویان رشته‌های مختلف از جمله: شیمی، زیست، بیوشیمی، پزشکی، داروسازی و مهندسی باشند.

مدرس: آزاده کردزاده مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۲۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
12

آموزش کاربرد طیف سنجی در شیمی آلی

طیف سنجی در شیمی آلی، یکی از اساسی ترین دروس جهت شناسایی و تشخیص ترکیبات آلی و معدنی می باشد و در کلیه گرایش های شیمی و حتی رشته های مهندسی شیمی و زیست شناسی کاربرد بسیاری دارد. از آنجا که این درس یکی از مهم ترین و در عین حال مشکل ترین درس های گرایش شیمی آلی می باشد و گاهی بدون آموزش قبلی در شیمی آلی ۱ و ۲ (ولهارد و موریسون بوید) مورد سؤال و بررسی قرار می گیرد، آموزش اولیه آن ضروری است. بنابراین با تهیه این آموزش می توان با تسلط بیشتری مباحث و مسائل شیمی آلی ۱ و ۲ را مورد بررسی قرار داد.

مدرس: سمانه آشناگر مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۳۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
13

آموزش نرم افزار گوسین Gaussian در شیمی محاسباتی

گوسین (Gaussian)، از قدرتمندترین نرم افزارهای محاسباتی حال حاضر است که با ورژن های مختلفی در دسترس قرار دارد. این نرم افزار با دارا بودن توابع پایه و کلیدواژه های متنوع، قابلیت انجام پیچیده ترین محاسبات کوانتومی را دارا می باشد و به محققان امکان بررسی بسیاری از خواص سیستم ها، پارامترهای ساختاری و شیمیایی و همچنین پیش بینی مسیر واکنش های مختلف را می دهد.

مدرس: دکتر مژگان ایوبی مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۳۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
14

آموزش مقدماتی شبیه سازی دینامیک مولکولی با متریال استودیو Materials Studio

در این فرادرس شبیه سازی دینامیک مولکولی با استفاده از نرم افزار Materials Studio دنبال می‌ شود. در ابتدا مباحث تئوری مورد نیاز بررسی می‌ شود و برای بخش عملی و کار با نرم افزار، چندین مثال متنوع با استفاده از ماژول Forcite نرم افزار ارائه می شود. مثال‌ های ارائه شده به نحوی انتخاب شده‌ اند تا بتوانند اکثر امکانات این ماژول را برای شبیه سازی دینامیک مولکولی پوشش دهند. حل مساله به صورت ترتیب آسان به سخت و با در نظر گرفتن تمام نکات جزئی ارائه می‌ شود. انتظار می‌ رود دوستان با بهره گیری دقیق از محتوای این آموزش، تعریف صحیح مساله و تعیین الزامات مورد نیاز پروژه‌های پژوهشی خود را نیز با استفاده از مطالعات دینامیک مولکولی بررسی نمایند.

مدرس: حسین خاکپور مدت زمان آموزش: ۷ ساعت و ۱۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
15

آموزش مهندسی واکنش های شیمیایی - سینتیک و طراحی راکتور

مهندسی واکنش های شیمیایی (CRE) از شاخه های مهم مهندسی شیمی محسوب می شود که به طور کلی از دو بخش سینتیک شیمیایی و طراحی راکتور تشکیل شده است. مهندسی واکنش های شیمیایی، بخشی از فعالیت های مهندسی که شامل اجرای واکنش های شیمیایی در مقیاس صنعتی است، را در بر می گیرد.

مدرس: احسان اکبری مدت زمان آموزش: ۸ ساعت و ۲۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
16

آموزش شیمی دارویی ۱

شیمی دارویی، شاخه ای از علم شیمی است که گرایشی بین رشته ای به شمار می رود. کیمیاگران از دیرباز به واسطه علم شیمی و بیولوژی، خدمات ارزنده ای را به هم نوعان خود ارائه داده اند، ضمن اینکه کسب اطلاعات در رابطه با ساختار بیولوژیکی بدن، گیرنده ها، بیماری ها و در کل رفتار بدن با داروها و بالعکس کمک شایانی به طراحی و کشف داروهای جدید می کند، چنانچه این امر مستلزم کسب اطلاعات بسیاری در زمینه شیمی و ساختارهای شیمیایی و چگونگی رفتار این ساختارها در محیط های آزمایشگاهی و بدن است. یک شیمیست دارویی می تواند اطلاعات وسیع و کاربردی در زمینه سنتز و آنالیز داروها، رفتارهای بیولوژیکی و گیاهان دارویی کسب نماید که براساس علاقه خود، گرایش ویژه ای را برگزیند. یک تیم موفق در بخش های تحقیق و توسعه شرکت های داروسازی، از افراد کارآمد در زمینه های تخصصی شیمی دارویی تشکیل می شود.

مدرس: دکتر ماهرخ باقرشیرودی مدت زمان آموزش: ۹ ساعت و ۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
17

آموزش آشنایی با تصفیه آب به روش اسمز معکوس RO با نرم افزار روزا ROSA

نرم افزار (ROSA (Reverse Osmosis System Analysis، ارائه شده توسط کمپانی DOW، نرم افزاری قدرتمند در طراحی سیستم های اسمز است و از ویژگی های این نرم افزار می توان به توانایی داشتن اطلاعات جزئی از آب خوراک و قدرت محاسبات یونی طراحی هایی با استانداردهای دنیا و تخمین هزینه اشاره کرد. بنابراین با استفاده از این نرم افزار می توان طراحی هایی مطابق با استانداردها داشت و همچنین گزارشی کلی از ساختمان سیستم اسمز معکوس و هزینه های مورد نیاز را ارائه داد.

مدرس: سینا شکرسخن مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۲۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
18

آموزش اسپن هایسیس Aspen HYSYS - مقدماتی

آموزش مقدماتی نرم افزار اسپن هایسیس (Aspen HYSYS) در ۵ درس برای دانشجویان رشته های مهندسی شیمی و مهندسی نفت به منظور شبیه سازی فرایندهای شیمیایی تهیه شده است. برای درک بهتر مطالب، بعد از هر مبحث به بررسی مثال هایی پرداخته شده است. این مجموعه مهم ترین مباحث طراحی و شبیه سازی فرایند های شیمیایی را تحت پوشش قرار داده است و سعی شده است در کمترین زمان ممکن مهم ترین مباحث مربوط به آموزش نرم افزار اسپن هایسیس مورد ارزیابی قرار گیرد.

مدرس: حامد حیدریان مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
19

آموزش رسم چند بعدی ساختار شیمیایی‎ با ChemOffice کم آفیس

ترسیم ساختارهای شیمیایی یکی از مهم ترین چالش های پیش رو برای محققین و دانشجویان شیمی و رشته های مرتبط می باشد. در راستای ترسیم ساختارهای شیمیایی به صورت دو و سه بعدی، نرم افزارهای مختلفی پیشنهاد شده اند، اما نرم افزارهای گروه ChemOffice علاوه بر کاربری آسان، دارای هوشمندی کافی در رسم ساختارهای شیمیایی می باشند که ترسیم ساختارهای ساده تا بسیار پیچیده شیمیایی را امکان پذیر نموده است.

مدرس: حسین خاکپور مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۱۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
20

آموزش کنترل فرایندهای مهندسی شیمی

فرایندهای شیمیایی برخلاف آنچه که از بیرون کارخانه، یک سیستم پایا به نظر می آید، از پویایی خاصی برخوردار می باشد. آنچه در بحث کنترل فرایند مدنظر می باشد و با آن سروکار داریم، تمرکز بر روی بخش پویا و دینامیکی فرایندها است. این پویایی را می توان در مباحث گوناگونی دنبال نمود. به عنوان مثال، پایداری، ترکینگ و … از این نمونه ها هستند. هدف از این مجموعه آموزشی، آشنایی مقدماتی و متوسط با مفاهیم کنترل موجود در درس کنترل فرایندها، می باشد. مباحثی از قبیل مقدمات ریاضی کنترل، طراحی کنترلر و مباحث پایداری در این مجموعه مورد بحث قرار خواهند گرفت.

مدرس: میثم عطائی مدت زمان آموزش: ۱۵ ساعت و ۴۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
21

آموزش HyperChem هایپرکم برای مدل سازی ساختار مولکولی

هایپرکم (HyperChem) یک نرم افزار قدرتمند برای مدل سازی مولکول های ساده و پیچیده در دو و سه بعد است و از نرم افزارهای پایه ای و مهم در شیمی محاسباتی است. با استفاده از این نرم افزار می توان به آسانی، مولکول های پیچیده را به زیبایی رسم کرد، اندازه، چرخش، فرمت نمایش و سایر ویژگی های مولکول را تغییر داد و روش های محاسباتی متنوعی را برای سیستم های مختلف انجام داد و در نهایت به یک ساختار بهینه رسید، محاسباتی چون: انرژی کمینه، ساختار اپتیمایز شده، زوایای دای والانت و دای هدرال، طول پیوند، بار مولیکن، فرکانس مینیمم، انرژی اوربیتال ها و…

مدرس: دکتر مژگان ایوبی مدت زمان آموزش: ۴۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
22

آموزش آشنایی با کاتالیست ها Catalysis

کاتالیست ها انواع مختلفی دارند و در شکل های گوناگون به صورت مایع یا جامد ساخته می شوند و کار اصلی آن ها افزایش سرعت انجام واکنش ها است. استفاده از کاتالیست، باعث تحولی در فرایندهای شیمیایی و قابل اجرا شدن بسیاری از این فرایندها به شکل صنعتی و در مقیاس بزرگ شده است. در این فرادرس، به بررسی انواع کاتالیست ها، ساختار آن ها، نحوه انتخاب کاتالیست مناسب و چگونگی ساخت آن ها خواهیم پرداخت.

مدرس: آرش عباسی مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۳۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
23

آموزش طراحی راکتورهای شیمیایی با متلب MATLAB

راکتورها و طراحی آنها قلب هر فرایند شیمیائی را تشکیل می دهند و عموماً مسائل در طراحی این تجهیز بسیار مهم، به معادلات بسیار پیچیده ختم می شود که پس از آن که یک مهندس معادلات را طراحی و تنظیم کرد، در گام بعدی بایستی با استفاده از نرم افزارهای محاسباتی مانند متلب، این معادلات را حل نماید. در همین راستا؛ حل مسائل مهندسی شیمی طراحی راکتورها (در کنار مفاهیم ترمودینامیکی) با استفاده از نرم افزار متلب، هدف این دوره آموزشی می باشد.

مدرس: حسین خاکپور مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۵۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
24

آموزش الکتروشیمی کاربردی

الکتروشیمی شاخه ای از علم شیمی است که به مطالعه واکنش های شیمیایی توام با عبور جریان الکتریسیته می پردازد. در طی سالیان متوالی قوانین حاکم بر دانش الکتروشیمی و کاربرد آن ها در علوم مختلف، بسیار مورد علاقه محققان قرار گرفته است. بسیاری از مفاهیمی که امروزه به عنوان اصول شیمی در جهان پذیرفته شده اند، از الکتروشیمی نشات گرفته اند و توسعه ای که در آینده برای بسیاری از زمینه های علمی و کاربردی متصور هستیم، همگی تا حد بسیار زیادی به کاربرد اصول حاکم در الکتروشیمی وابسته هستند.

مدرس: دکتر پریسا زرداری مدت زمان آموزش: ۱۲ ساعت و ۱۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
25

آموزش شبیه سازی واکنش های سطحی با انسیس فلوئنت ANSYS FLUENT

امروزه با گسترش علوم در زمینه مهندسی مکانیک و مهندسی شیمی، همپوشانی هر چه بیشتر در زمینه های تخصصی تبدیل انرژی در این دو حوزه بیشتر نمایان شده است. به طوری که با بررسی منتشرکنندگان مقالات در ژورنال های معتبر علمی، بسیاری از نتایج مهندسان مکانیک در ژورنال های تخصصی شیمی چاپ شده اند. شایان ذکر است که نه تنها این روند به صورت معکوس نیز جلب توجه می نماید، بلکه امروزه همکاری مشترک متخصصات در هر دو زمینه برای انتشار یک محصول پژوهشی را شاهد هستیم. از این روی نرم افزارهای تخصصی همچون ANSYS FLUENT زمینه این همکاری را فراهم نموده اند.

مدرس: دکتر محمد مهدی نمازی مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۲۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
26

آموزش کامسول COMSOL برای پدیده های انتقال

نرم افزار COMSOL که بخش عظیمی از آن به مهندسی شیمی مربوط است، کار مدل سازی و سپس شبیه سازی با دقت فوق العاده بالا امکان پذیر می سازد. زمان طولانی برای انجام یک آزمایش، عدم تکرار آزمایش با شرایط مختلف و مهم تر این که ممکن است آزمایش با هزینه فراوان همراه باشد که می توان با کمک نرم افزار این هزینه را بسیار کاهش داد. هدف این فرادرس آشنایی کاربران با نرم افزار COMSOL Multiphysics و انجام یک سری تمرین های متوسط و پیشرفته به منظور درک صحیح پدیده های انتقال در مهندسی شیمی و شبیه سازی یک مدل است.

مدرس: میثم عطائی مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۲۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
27

آموزش طیف سنجی رزونانس مغناطیسی هسته NMR پیشرفته

طیف سنجی رزونانس مغناطیسی هسته (NMR) پیشرفته، از جمله تکنیک های عملی بسیار مهم در شناسایی کلیه مواد شیمیایی و بیولوژیکی است. آشنایی با این دانش، یکی از نیازهای مهم تمام پژوهشگران رشته های علوم شیمی، زیست، فیزیک و سایر رشته های مرتبط به شمار می رود. مطالب آورده شده در این درس، از سطوح مقدماتی طیف سنجی تا سطوح پیشرفته آن را با تاکید بر یادگیری مبانی نظری در بر می گیرد. درس های ارائه شده برای تمام علاقه مندان NMR، به ویژه دانشجویان کارشناسی که خود را برای سطوح بالاتر آماده می سازند و دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری، توصیه می شود.

مدرس: دکتر مژگان ایوبی مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۴۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
28

آموزش پیل های سوختی – مفاهیم و ساختار

سل های سوختی، یکی از این سوخت های جایگزین برای سوخت های فسیلی هستند. این نوع از سوخت ها به خودی خود می توانند هیچ گونه آلایندگی را به دنبال نداشته باشند. به علاوه بازدهی آن ها نسبت به موتورهای احتراق داخلی می تواند به شکل چشم گیری بالاتر باشد. در این فرادرس، به مباحث ترمودینامیکی و سینتیکی عمومی پیل های سوختی PEM ,DM ,MC و Alkaline به صورت اجمالی خواهیم پرداخت و پس از آن به صورت تخصصی بر روی هر کدام از پیل های نام برده، متمرکز خواهیم شد.

مدرس: میثم عطائی مدت زمان آموزش: ۱۳ ساعت و ۲۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
29

آموزش مقدماتی مدل سازی حوادث فرایندی با نرم افزار PHAST

هدف از این آموزش، آشنایی با مدل سازی پیامدهای حوادث فرایندی به کمک نرم افزار PHAST است. پیش بینی و مدل سازی حوادث فرایندی که شامل: آتش سوزی، انتشار مواد سمی، انفجار و … است، همواره یکی از مهم ترین ارکان یک فرایند شیمیایی است که توسط مهندسین ایمنی فرایند انجام می شود. برای این منظور تکنیک ها و روش های متعددی وجود دارد که ابتدا با مفاهیم پایه مربوط به این بحث از قبیل: حوادث فرایندی، مفهوم پیامد و مدل سازی آن و … آشنا می شویم.

مدرس: دکتر محمدحسین اقبال احمدی مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۴۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
30

آموزش کاربرد متلب MATLAB در شیمی

در این فرادرس، دانشجویان عزیز، با مباحث مختلف مرتبط با متلب برای شیمی آشنا می شوند. درس هایی که در این آموزش به آن پرداخته می شود، در ادامه آمده است. نقطه قوت این آموزش این است که به طور کامل به توضیح مباحث مربوطه پرداخته شده است، لذا این آموزش یکی از کاربردی ترین و کامل ترین آموزش ها در حیطه متلب برای شیمی است.

مدرس: دکتر سمیرا بیرامی سلطان مدت زمان آموزش: ۱۰ ساعت و ۲۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
31

آموزش پروژه محور کامسول COMSOL - شبیه ‌سازی پیل سوختی اکسید جامد

پیل سوختی اکسید جامد یکی از انواع پیل های سوختی است که از بیشترین دمای عملیاتی (بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد) برخوردار است. همین موضوع امکان انجام آزمایش های پی در پی و مکرر جهت بررسی عوامل موثر بر فرایند پیل سوختی را با دشواری مواجه می سازد. امروزه آشنایی با نرم افزارهای شبیه سازی جهت کاهش چشمگیر هزینه ها و اعتباردهی به مدل های به دست آمده توسط دانشمندان و همچنین کاهش زمان انجام آزمایش ها، بسیار اهمیت یافته است. در این فرادرس نحوه شبیه سازی یک پیل سوختی اکسید جامد بر روی نرم افزار کامسول (COMSOL Multiphysics) بیان خواهد شد و آموزش نحوه به کار گیری ماژول های به کار برده شده و اعمال شرایط مرزی حاکم بر سیستم نیز ارائه خواهد شد.

مدرس: میثم عطائی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۲۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
32

آموزش باتری های لیتیومی

باتری های نسل جدید به عنوان منابع انرژی پاک برای سوخت های فسیلی به شمار رفته و با توجه به کاربردهای خاص آن ها در سیستم های الکتریکی و عدم امکان دسترسی به سایر منابع الکتریسیته به عنوان بهترین گزینه در دسترس تلقی می شوند. یکی از این منابعی که امروزه در انواع گوشی های هوشمند، خودروها و سایر لوازم قابل حمل، مورد استفاده قرار می گیرد، باتری های قابل شارژ از نوع لیتیوم است.

مدرس: میثم عطائی مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۴۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
33

آموزش نظریه اتم ها در مولکول ها با نرم افزار محاسباتی AIM2000

نرم افزار AIM مخفف Atoms in molecules است و مانند نرم افزار Gaussian و سایر نرم افزارهای محاسباتی مشابه، از روش تابع چگالی الکترون (DFT) در انجام محاسبات استفاده می کند. فایل ورودی این نرم افزار پسوند wfn دارد و می توان با استفاده از آن، نقاط بحرانی (Critical point) اتم ها، مولکول ها و سایر ویژگی ها را محاسبه کرد. از نتایج این نرم افزار می توان در کنار نتایج نرم افزارهای محاسباتی دیگر به منظور تحلیل کامل تر داده ها استفاده کرد.

مدرس: دکتر مژگان ایوبی مدت زمان آموزش: ۵۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
34

آموزش مبانی باتری های سربی اسیدی - ساختار، عملکرد و ایمنی‎

در این مجموعه به صورت خاص باتری های سرب - اسیدی را مورد بررسی قرار خواهیم داد، و به بررسی ویژگی های این گونه از باتری ها خواهیم پرداخت. با توجه به گستردگی استفاده و کاربرد و همچنین تاریخچه باتری های سربی به خصوص در ایران، امید است این آموزش بتواند به منظور آشنایی دانشجویان و صنعتگران حوضه انرژی مفید واقع گردد.

مدرس: میثم عطائی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
35

آموزش آشنایی با مهندسی واکنش های فوتوکاتالیستی

نزدیک به دو دهه است که واكنش های فوتوكاتالیستی (Photocatalysis) در امور تصفیه آب و فاضلاب، هوا، رنگ ها، سطوح خود تمیزكن و… به کار می روند. این فرایندها به عنوان یک تکنولوژی نویدبخش در راه حذف آلاینده ها از آب و هوا ظاهر شده اند و برای اینکه موفقیت این فرایند بیش از پیش نمایان شود و کاربردهای آن گسترش یابد، پیشرفت های مهمی در این عرصه لازم است. اکنون که سخت گیری های زیست محیطی و نگرانی های اجتماعی در حال تغییر دادن نگرش و تکنولوژی هستند، بسیاری از اصول مهندسی واکنش ها تحت بازنگری مجدد قرار دارند. در این دوران تغییرات، کاربرد تکنولوژی فرایندهای فوتوکاتالیستی نوید روزهای روشنی را می دهد و با توجه به اهمیت این تکنولوژی و همچنین محدود بودن منابع مطالعاتی و آموزشی آن، امید است به کمک این فرادرس بتوان گام مثبتی در جهت توسعه استفاده از این تکنولوژی برداشت.

مدرس: سهراب نیک آذر مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۳۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
36

آموزش بهینه سازی پارامترهای کنترل کننده فرایندی کاربردهای شیمیایی

پارامترهای کنترل کننده فرایندی مانند دما، فشار، غلظت، دبی، سطح و … همواره در تمام پروسس های مرتبط در صنایع شیمیایی مطرح هستند. در این راستا عموماً تنظیم صحیح پارامترها منجر به افزایش بازده بهره وری برای سامانه های تحقیقی و صنعتی می شود. لذا مطالعه هدفمند این پارامترها با استفاده از مدل سازی ریاضی و رگرسیون داده های تجربی همواره مورد توجه است. در این بین روش پاسخ سطح از روش های بسیار قوی برای توصیف سیستم های شیمیایی می باشد. در این زمینه روش های مختلفی مانند طراحی ترکیب مرکزی یا طراحی باکس - بنکن (Box–Behnken design) به صورت ویژه برای متغیرهای فرایندی، توسعه یافته اند.

مدرس: حسین خاکپور مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۴۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
37

آموزش پیل سوختی اکسید جامد SOFC - طراحی و عملکرد

یکی از پیل های سوختی کارآمد، پیل های سوختی اکسید جامد می باشد، این نوع از پیل های سوختی، حائز شرایط خاص طراحی و کاربرد می باشند. در این آموزش پیل های سوختی اکسید جامد توصیف می شود. امکان استفاده از این پیل های سوختی در کنار منابع توان، بهره گیری از انرژی (دمای) بالای این پیل ها در واحدهای رفرمینگ (Reforming) جایی که هیدروژن به صورت مستقیم در دسترس نیست و یا در صورت در دسترس بودن، دارای صرفه اقتصادی و ایمنی نیست، آن ها را از سایر پیل های سوختی متمایز می سازد.

مدرس: میثم عطائی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۳۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
38

آموزش طیف سنجی مولکولی

طیف سنجی مولکولی یکی از ضروری ترین دروس در گرایش شیمی است. در درس اول این فرادرس، برخی مفاهیم و اصطلاحات اولیه که دانستن آن در مطالعه طیف سنجی مولکولی ضروری است آورده شده است و در درس های بعدی، طیف سنجی چرخشی، ارتعاشی و الکترونی مورد بحث قرار می گیرد. مطالعه و یادگیری مطالب این آموزش، برای دانشجویان گرایش های مختلف شیمی در مقطع کارشناسی سودمند و مفید است. درک مفاهیم طیف سنجی بدون دانش مکانیک کوانتوم عملا میسر نیست و کسب دانش مکانیک کوانتوم، خود مستلزم دانستن پایه های ریاضی و فیزیک است.

مدرس: دکتر مرضیه نوری مدت زمان آموزش: ۹ ساعت و ۱۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
39

آموزش روش استفاده از متون علمی شیمی

در این فرادرس، مروری بر منابع چاپی و آنلاین انجام داده، نحوه جستجو در این منابع و یافتن مقالات مختلف، دانلود مقالات، استفاده از سایت های کاربردی در زمینه شیمی و حتی جستجو و خرید مواد آزمایشگاهی را مطرح می کنیم. از جذابیت های این آموزش و مزیت های آن نسبت به آموزش های مشابه می توان به: جامع بودن و جمع آوری تمامی اطلاعات در این زمینه به صورت یک جا، تدریس در زمان کم و استفاده از تجربه های عملی مدرس در ارائه مطالب، اشاره کرد.

مدرس: زینب پیرامن مدت زمان آموزش: ۳ ساعت
یادگیری را شروع کنید
40

آموزش نرم افزار اسپارتان Spartan برای بررسی ساختار مولکولی

نرم افزار اسپارتان یکی از کاربردی ترین نرم افزارها جهت بررسی ساختار مولکول های متفاوت (کوچک تا پیچیده) می باشد. با فراگیری استفاده از این نرم افزار، شما قادر خواهید بود که ویژگی فیزیکی یک مولکول که می تواند به صورت پایدار در طبیعت باشد را محاسبه نمایید. از جمله این ویژگی ها طول پیوند، زوایای پیوندی، انرژی پایداری بهینه شده، گروه نقطه ای، طیف های IR ،UV و NMR و … می باشد. این نرم افزار از جمله نرم افزارهای مهم در رشته شیمی، مهندسی شیمی، نفت، بیوشیمی و زیست شناسی می باشد.

مدرس: سمانه آشناگر مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
41

آموزش کامسول COMSOL برای شبیه سازی میکرو راکتور کاتالیزوری

از آنجایی که بسیاری از فرآیندهای شیمیایی و پتروشیمیایی در بستر کاتالیستی متخلخل اتفاق می افتند، نحوه به کار گیری بخش های مفید نرم افزار شبیه ساز کامسول به منظور اولاً مشاهده پدیده های مدل شده با معادلات ریاضی و سپس انجام بهینه سازی تا رسیدن به یک طرح مفید از هندسه و تخلخل مناسب، می تواند برای درک و طراحی مناسب راکتور بسیار مفید باشد.

مدرس: میثم عطائی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۱۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
42

آموزش شیمی هتروسیکل

شیمی هتروسیکل (Heterocyclic)، پایه و اساس شیمی دارویی و سنتز ترکیبات متنوع سنتزی و پرکاربرد است. از ضروریات قبل از انجام پروژه های پژوهشی در آزمایشگاه های تحقیقاتی دانستن شیمی ترکیباتی است که با آن ها کار می کنیم تا از اتلاف ماده و انجام واکنش های جانبی پیشگیری کنیم و محصولی پر بازده و کارآمد بسازیم. همچنین با خواص ترکیبات دارویی که به صورت عمده از ترکیبات هتروسیکل محسوب می شوند، آشنا شویم. علاوه براین، شیمی هتروسیکل از جمله مواد درسی آزمون های مختلف و مهم مقاطع تکمیلی در رشته های شیمی آلی و شیمی دارویی است. این فرادرس یک روش متفاوت برای دانستن بیشتر در مورد چنین ترکیباتی است، زیرا توضیحات مدرس به همراه واکنش های شیمیایی در قالب تصویر می تواند به شکل موثری در کمترین زمان ممکن بخش زیادی از این درس پرحجم و سنگین را ساده تر و سریع تر عرضه کند.

مدرس: دکتر آزاده شهریاری مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
43

آموزش فرمولاسیون مواد مرکب با روش سیستماتیک سیمپلکس

در این فرادرس روش های اصلی سیستماتیک (مانند روش های لاتیس ساده و مرکزی) و روش های بر مبنای الگوریتم های کامپیوتری برای طراحی سامانه های بسیار پیچیده (مانند روش طراحی دی − اپتیمال) برای طراحی، تحلیل و بهینه سازی فرمولاسیون هر نوع ماده ترکیبی آموزش داده می شود و محققین و کارشناسان گرامی در انتها با به کار گیری این ابزار قدرتمند توانایی فرموله کردن هر نوع ماده با خواص دلخواه و هزینه مطلوب را به دست خواهند آورد.

مدرس: حسین خاکپور مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۲۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
44

آموزش فرایندهای اکسیداسیون پیشرفته AOP در جداسازی آلاینده های آب و هوا

در این آموزش به مزایای استفاده از یک نوع از فرایندهای اکسیداسیون پیشرفته نوری با استفاده از پراکسید هیدروژن به عنوان ماده اکسنده در جداسازی همزمان آلاینده های SO2 و NOx نیز اشاره شده است و واکنش ها و مکانیسم فرایند نیز مورد بحث قرار گرفته است. این فرادرس با پرداختن به جنبه های مختلف فرایندهای اکسیداسیون پیشرفته (از اصول اولیه تا مفاهیم مربوط به طراحی راکتور و سینتیک) راه گشای پژوهشگرانی است که علاقه مند به مطالعه و تحقیق در این موضوع هستند.

مدرس: دکتر معصومه محب مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۲۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
45

آموزش محاسبات عددی در مهندسی شیمی با نرم افزار Polymath

در این فرادرس، حل مسائل عددی در مهندسی شیمی با نرم افزار Polymath آموزش داده می شود. Polymath یک نرم افزار محاسباتی ساده و در عین حال بسیار کاربردی در زمینه حل مسائل عددی خطی و غیرخطی، رگرسیون داده های تجربی و حل معادلات دیفرانسیل معمولی است و برای حل مسائل ریاضی نیازی به کد نویسی ندارد، همچنین براساس مراحل چندگانه، مسائل مهندسی را حل می کند. این آموزش، هر کدام از چهار ابزار ریاضی نرم افزار برای مسائل عددی در حوزه مهندسی شیمی را مورد بررسی قرار می دهد.

مدرس: حسین خاکپور مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۱۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
46

آموزش شناسایی و تعیین ساختار نانومواد ۱

در این فرادرس سعی شده است تا مهم‌ترین و کاربردی‌ترین روش‌های شناسایی ساختارهای نانو توضیح داده شود. در این آموزش انواع روش‌های مطالعه سطح مواد نانو و همچنین ساختار داخلی این مواد توضیح داده شده است که با مشاهده آن می‌توانید روش‌های مناسب برای سنتز انواع مواد نانو را پیشنهاد داده، عمیقا آن‌ها را درک کرده و به تجزیه و تحلیل آن‌ها بپردازید.

مدرس: مریم روستایی مدت زمان آموزش: ۹ ساعت و ۱۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
47

آموزش مروری بر نظریه گروه در شیمی معدنی

در این آموزش ما با استفاده از کاربرد تقارن و نظریه گروه به بررسی ساختار و خواص مولکولی انواع ارتعاشات مولکولی، نظریه اوربیتال مولکولی، نظریه هیبرید شدن، طیف‌بینی زیرگروه‌های غیر بدیهی گروه‌های نقطه‌ای و ساده‌سازی معادلات کوانتومی می‌پردازیم. ابتدا به بررسی مفهوم تقارن، انواع محورها و صفحات آینه‌ای در مولکول‌ها می‌پردازیم و در ادامه آسان‌ترین روش برای پیدا کردن گروه نقطه‌ای مولکول را می‌آموزیم. در انتهای این آموزش شما قادر خواهید بود تمام خواص نظری یک مولکول مثل: گروه نقطه‌ای، فرکانس‌های ارتعاشی و طیف‌های انتقال بار را بررسی کنید.

مدرس: دکتر مژده شعبانی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۳۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
48

آموزش فناوری پینچ برای بهینه سازی مصرف انرژی

تکنولوژی پینچ (Pinch Technology)، ابزاری برای محاسبات انرژی و هدف‌گذاری برای بهبود مصرف و هزینه انرژی است. این تکنولوژی با بالا بردن میزان انتقال حرارت و افزایش راندمان مبدل‌های حرارتی موجود، باعث صرفه‌جویی قابل توجهی در سوخت می‌گردد و می‌تواند از نظر اقتصادی برای کارخانجات و نیروگاه‌های حرارتی مفید واقع گردد. استفاده از این تکنولوژی و در نظر داشتن مسائل اقتصادی به همراه کاربرد بهینه مواد مصرفی در کنار یکدیگر می‌تواند بهترین ترکیب و آرایه را برای مبدل‌های حرارتی سیستم مشخص نماید. در این آموزش پس از بیان مقدمات مبدل‌های حرارتی و بازیافت حرارت، با تکنولوژی پینچ و انتگراسیون (Integration) فرایند آشنا می‌شوید و در ادامه انواع هدف‌گذاری در تکنولوژی پینچ و شبکه‌های مبدل حرارتی معرفی شده و در نهایت مباحث پیشرفته تکنولوژی پینچ مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مدرس: ستار زواری مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۳۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
49

آموزش آشنایی با انرژی پایدار

همه ما به انرژی نیاز داریم. انرژی خود زندگی و منبع پیشرفت و ترقی بشر است. وظیفه ما است که امروزه دست به دست هم داده و استفاده از انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر را گسترش داده تا به توسعه پایدار زمین کمک کنیم. اهمیت و جذابیت انرژی پایدار در این است که هیچ آسیبی به محیط‌ زیست وارد نکرده و به طور گسترده و بدون هزینه در دسترس است. در این آموزش منابع انرژی و سیستم‌های تبدیل انرژی مورد بررسی قرار می‌گیرند. به کمک مفهوم زنجیره تبدیل انرژی که ابزاری ساده اما قدرتمند برای تجزیه و تحلیل هر فرایند مصرف انرژی است پیامدهای هر فناوری انرژی را بررسی کرده و مشخص می‌سازیم چرا برخی از راه‌حل‌های پیشنهادی نسبت به راه‌حل‌های دیگر پایدارتر هستند. همچنین چگونگی قطع پیوند بین مصرف انرژی و انتشار گازهای گلخانه‌ای را نیز مورد مطالعه قرار می‌دهیم.

مدرس: سهراب نیک آذر مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۴۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
50

آموزش شیمی پروتئین‌ ها

این آموزش به چند بخش تقسیم می‌شود: در مرحله اول سعی بر آن است که مخاطب با مفاهیم اسیدهای آمینه و خصوصیات فیزیکو - شیمیایی اسیدهای آمینه آشنا گردد، در مرحله دوم، معرفی و تشکیل ساختار انواع پروتئین‌ها از طریق برهم‌کنش‌های مختلف ارائه می‌شود و در مرحله سوم به بررسی انواع خصوصیات پروتئین پرداخته می‌شود. در مرحله چهارم اثر فرایندها و اصلاحات شامل: اصلاحات فیزیکی، اصلاحات آنزیمی و اصلاحات شیمیایی بر پروتئین‌ها بررسی می‌شود و در مرحله آخر با یک نگاه اجمالی تغییرات ساختار پروتئین را ردیابی و شناسایی می‌کنیم.

مدرس: دکتر الهه عابدی مدت زمان آموزش: ۶ ساعت و ۳۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
51

آموزش آشنایی با بیوشیمی معدنی

بیوشیمی معدنی یک مبحث بین‌رشته‌ای در حوزه شیمی معدنی و بیوشیمی است که طیف وسیعی از فعالان حوزه زیستی و شیمی از مخاطبین آن هستند، چرا که این حوزه، اتصال مباحث زیستی و عملکرد فرایندهای بیولوژیکی را با نقش عناصر غیر کربنی به خصوص یون‌های فلزی، بیان می‌نماید. شایان ذکر است که ضروری‌ترین و اساسی‌ترین فرایندهای زیستی و بیولوژیکی نظیر: انتقال و ذخیره‌سازی اکسیژن توسط هموگلوبین (Hemoglobin) و سایر ترکیب‌ها در بدن موجودات زنده، فعالیت آنزیم‌ها که بدون فعالیت آن‌ها عملکرد بدن مختل می‌شود، انواع واکنش‌های اکسایش - کاهشی و عملکرد سیتوکروم‌ها (Cytochrome) در بدن، انتقال یون‌ها و عملکرد پمپ‌های سدیم - پتاسیمی، فرایندهای فتوسنتزی، ایجاد انرژی در سلول، تقسیم سلولی و سایر فرایندهای بیولوژیکی حیاتی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم وابسته به یون‌های فلزی و ترکیبات غیر کربنی است.

مدرس: فاطمه شهراب مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۴۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
52

آموزش پدیده های سطحی بین مولکولی

پدیده‌های سطحی و کشش سطحی بر پایه نیروهای کوتاه‌برد بین مولکولی توضیح داده می‌شوند. پدیده‌های سطحی و شیمی سطح در بخش‌های مختلف صنعتی و غیر صنعتی از اهمیت فراوانی برخوردار است. به عنوان مثال، واکنش‌های کاتالیستی روی سطح، روان‌کننده‌ها، خوردگی، چسب‌ها، شوینده‌ها و واکنش‌های داخل سلول‌ها، همگی متاثر از پدیده‌های سطحی هستند. کشش سطحی یکی از پدیده‌های سطحی مهم در حوزه مواد و به خصوص ابعاد نانو محسوب می‌شود که در این آموزش مفهوم کشش سطحی و روش اندازه‌گیری آن در آزمایشگاه و محاسبه کشش سطحی با روابط تئوری ارائه می‌شود. ایزوترم‌های جذب لانگمویر (Langmuir Adsorption Isotherm)، فروندلیچ (Freundlich) و (Brunauer - Emmett - Teller) BET همراه با مثال‌هایی از جذب گازها و مایعات بررسی شده‌اند. این آموزش به کاربردهای صنعتی پدیده‌های سطحی مانند فلوتاسیون (Flotation) و پلیمرها نیز پرداخته است.

مدرس: آزاده کردزاده مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۲۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
53

آموزش آشنایی با طراحی و تحلیل راکتورهای بستر سیال

در این آموزش ابتدا مقدمه و مفاهیم پایه سیال‌سازی، مانند: خصوصیات ذرات ‌ریز و طبقه‌بندی آن‌ها بیان شده سپس جزئیات دقیقی در مورد مهندسی سیال‌سازی و سیستم‌های مختلف بستر سیال، مانند: تجهیزات یک بستر سیال، انواع رژیم جریان، انتقال جرم و حرارت و... بررسی شده است. در ادامه طراحی راکتورهای بستر سیال مورد مطالعه قرار گرفته و پارامترهای مختلفی که در طراحی حائز اهمیت است مانند: مدل‌های راکتور و نوع واکنش‌ها بررسی و در نهایت کاربردهای راکتورهای بستر سیال در فرایندهای نفت و پتروشیمی مرور شده است.

مدرس: آرش عباسی مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۳۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
54

آموزش آیرودینامیک ۱

در این فرادرس ابتدا مفاهیمی چون: تاریخچه، تعاریف، اهمیت و کاربرد آیرودینامیک معرفی می‌شود و سپس نیروها و گشتاور آیرودینامیکی شناسانده شده و طرز محاسبه‌های ریاضی آن‌ها مطرح می‌شود. همچنین برخی از مفاهیم سیالات ۱ مرور شده و به وسیله آن‌ها مفاهیم جدیدی در حوزه زیر‌شاخه سیالات یعنی آیرودینامیک توضیح داده می‌شود. در ادامه مفاهیم بنیادی ریاضی که در آیرودینامیک کاربرد دارند یادآوری شده و انواع جریان‌های پایه شناسایی می‌شوند. بعد از آن، جریان‌های حول بیضی، سیلندر غیر برآزا و برآزا به کمک اصل برهم‌نهی شبیه‌سازی و ویژگی‌های آن‌ها بررسی می‌شود.

مدرس: عباس دری مدت زمان آموزش: ۱۰ ساعت و ۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
55

آموزش انتقال جرم پیشرفته

مباحث انتقال جرم پیشرفته، شامل: نظریه‌های نفوذ و مکانیسم‌های انتقال جرم، انتقال جرم در جریان آرام و بررسی توزیع غلظت، بررسی معادلات تغییر برای سیستم‌های چند‌جزئی، مشابهت‌ها و هم‌زمانی‌های پدیده‌های انتقال در حضور و عدم حضور واکنش، انتقال جرم و محاسبه توزیع غلظت با بیش از یک متغیر و در نظر گرفتن شرایط ناپایا، انتقال جرم و محاسبه توزیع غلظت در جریان متلاطم، انتقال میان‌فازی، تک‌فاز و دوفاز، در مخلوط‌های غیر هم‌دما و در نهایت موازنه‌های ماکروسکوپی برای سیستم‌های چندجزئی است که در این آموزش این موارد پوشش داده شده است.

مدرس: دکتر محمدحسین اقبال احمدی مدت زمان آموزش: ۷ ساعت و ۱۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
56

آموزش محاسبه حجم بخار و مایع اشباع در سیال خالص با چند زبان برنامه نویسی

به دست آوردن حجم بخار و مایع اشباع در سیال خالص یکی از مسائل درس ترمودینامیک است که قطعا برای حل آن و رسیدن به جواب مطلوب باید از یک زبان برنامه نویسی کمک بگیرید. در این فرادرس، به بیان این مساله پرداخته می شود و حجم بخار و مایع اشباع برای چند سیال خالص را با استفاده از معادله های VDW, RK, SRK و PR آموزش می دهیم و همچنین مفاهیم مورد نیاز زبان برنامه نویسی Java، C++ ،Python و MATLAB که شما در این پروژه نیاز دارید به صورت ابتدایی آموزش داده می شود و نیازی به دانش قبلی ندارید.

مدرس: رضا محمودی مهران مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۱۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
57

آموزش آشنایی با بازیافت مواد فلزی

در این آموزش سعی شده است تا اطلاعات مفیدی در مورد بازیافت مواد فلزی گوناگون از جمله: فلزات آهنی و غیر آهنی، فلزات گرانبها و فلزات نادر در کنار شرح روش‌های مختلف و انواع کوره‌های بازیابی در اختیار مخاطبین قرار داده شود. همچنین منابع مختلف قابل بازیافت و روش‌های مختلف دسته‌بندی آن‌ها مورد بررسی قرار گرفته است. در این فرادرس می‌توانید در زمانی کم، اطلاعات لازم جهت بررسی فرایندهای بازیافت مواد فلزی را کسب نمایید.

مدرس: دکتر محمد روستایی مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۲۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
58

آموزش آنالیز تابع موج Wave Function با نرم افزار Multiwfn

با استفاده از این نرم افزار می توان آنالیز چگالی الکترونی، مرتبه پیوند، آروماتیسیته (HOMA)، آنالیز جمعیت و بسیاری از محاسبات دیگر را انجام داد. فایل های ورودی این برنامه، دارای پسوندهای: pdb, wfn, cub, xyz و… است. Multiwfn توانایی رسم طیف هایی چون: IR, Raman, Uv-Vis و VCD را نیز دارد. هدف از این فرادرس، آموزش خود نرم افزار نیست و بخش هایی از نرم افزار که برای تحلیل و... نیازمند است، مورد بررسی قرار گرفته است.

مدرس: دکتر مژگان ایوبی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
59

آموزش ترمودینامیک آماری ۱

ترمودینامیک آماری شاخه‌ای از ترمودینامیک کلاسیک است که به بیان خواص ترمودینامیکی سیستم از دیدگاه میکروسکوپی می‌پردازد. در واقع هدفی که در ترمودینامیک آماری دنبال می‌شود همان است که در ترمودینامیک کلاسیک مطرح است با این تفاوت که خواص ماکروسکوپی همچون: کار، حرارت و آنتروپی در سطح و مقیاس مولکولی، محاسبه می‌شود. در این فرادرس قصد داریم آموزش ترمودینامیک آماری را بر اساس دروسی که در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان ارشد شیمی - شیمی فیزیک در دانشگاه‌های ایران مرسوم است با بیان گام به گام و همراه با حل مثال‌ها و مسائل نمونه ارائه دهیم.

مدرس: دکتر مرضیه سرافرازی مدت زمان آموزش: ۷ ساعت و ۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
60

آموزش طراحی و بهینه سازی فرایندها در مهندسی شیمی – بخش اول

از کاربردی‌ترین موضوعات مهندسی شیمی، طراحی فرایندها و یکپارچه‌سازی آن‌ها است. این موضوع توسط دروس مختلفی در گرایش طراحی فرایندها و برخی گرایش‌های دیگر در دانشگاه ارائه می‌شود. مباحث این آموزش شامل: مقدمات طراحی فرایندها، آشنایی با محاسبات اقتصادی فرایندها، بهینه‌سازی، یکپارچه‌سازی فرایندها، انتخاب صحیح تجهیزات، کنترل فرایندها، طراحی ایمن، طراحی سازگار با محیط زیست و… است.

مدرس: دکتر محمدحسین اقبال احمدی مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۱۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
61

آموزش تجهیزات فرایندی ۱۰ - خشک کن های صنعتی

فرایند خشک ‌کردن یکی از مهم‌ترین فرایندهای مهندسی شیمی است که به منظور گرفتن آب از ماده تر انجام می‌شود. در بیشتر فرایندهای تولیدی صنایع، حداقل یک مرحله خشک ‌کردن وجود دارد. خشک ‌کردن در صنایع شیمیایی، کشاورزی، دارویی، سرامیک، کاغذسازی و… کاربرد فراوانی دارد که این فرایند با مصرف انرژی زیادی همراه است و بنابراین، لزوم اجرای آن با طراحی مناسب و راندمان بالا بسیار حائز اهمیت است. فرایند خشک‌ کردن تاثیر قابل توجهی در کیفیت محصول نهایی دارد و استحکام و ماندگاری آن را تضمین می‌کند.

مدرس: آرش عباسی مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۲۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
62

آموزش طراحی اسمز معکوس با نرم افزارهای مختلف

یکی از روش‌های مرسوم و کاربردی برای تصفیه آب، سیستم‌های اسمز معکوس (Reverse Osmosis System) است که با استفاده از فشار هیدرولیکی آب و غشاهای نیمه‌تراوا (Semipermeable Membrane) بر فشار اسمزی آب غلبه کرده و باعث شیرین‌سازی آب یا به اصطلاح نمک‌زدایی (Desalination) می‌شود. در این صنعت عظیم، شرکت‌های مطرحی در دنیا فعالیت می‌کنند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به شرکت‌های تولید غشاهای اسمز معکوس نظیر: Hydranautics, DOW Chemical و LG Chemical اشاره کرد که هر کدام نسبت به دیگری معایب و مزایایی دارند و در این فرادرس، نرم‌افزارهای طراحی سیستم‌های اسمز معکوس این ۳ شرکت بزرگ به همراه نکاتی مهم درباره بهره‌برداری از این سیستم‌ها، آموزش داده می‌شود.

مدرس: امیر لشکری مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۱۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
63

آموزش آشنایی با فرایند جذب سطحی و کاربردهای آن

فرایند جذب سطحی به عنوان یکی از انواع فرایندهای جداسازی، توجه زیادی را در چند‌دهه گذشته به خود جلب کرده است. این فرایند از دیدگاه صنعتی، از لحاظ تکنولوژی ساده بوده و از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه است. نظر به اهمیت فرایند جذب سطحی در حذف آلاینده‌ها از محلول‌های آبی و یا گازها، در این فرادرس به بیان اصول و مفاهیم مربوط به این فرایند پرداخته شده است. در این آموزش به مواردی همچون: شیمی فرایند جذب سطحی، مفاهیم سینتیکی و ترمودینامیکی پرداخته شده است. متاسفانه در منابع درسی ارائه شده برای دانشجویان شیمی و مهندسی شیمی، به طور کامل این مبحث بررسی نشده است، لذا در این درس سعی شده است تا موارد مربوط به فرایند جذب سطحی تا جای ممکن پوشش داده شود.

مدرس: دکتر معصومه محب مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۳۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
64

آموزش شیمی معدنی ۱ - مرور و حل تمرین

شیمی معدنی یکی از دروس اجباری مقطع کارشناسی رشته شیمی کاربردی و شیمی محض است. بی‌شک کسانی که علاقه به ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد مرتبط با هر گرایش و مقطع دکتری رشته شیمی معدنی را دارند فراگیری این درس برای آن‌ها نیز اهمیت دارد. این فرادرس به مرور مطالب و سپس حل تمرین و تست می‌پردازد که برای یادگیری افراد مناسب است. در این آموزش سعی می‌کنیم سوالات را بررسی کرده و به آن‌ها به طور تشریحی پاسخ دهیم.

مدرس: لیانا قاسمی مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۱۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
65

آموزش تئوری تخمین - تخمینگرهای کلاسیک

امروزه با پیچیده‌تر شدن سیستم‌های دیجیتال و مدرن، اهمیت تئوری تخمین (Estimation Theory) بیش از پیش آشکار شده است. همواره لازم است از روی چند اندازه‌گیری محدود، پارامترهای مختلفی تخمین زده شوند. به عنوان مثال، به منظور کنترل سرعت یک موتور جریان مستقیم لازم است مقاومت روتور و همچنین اندوکتانس آن تخمین زده شوند تا به کمک آن‌ها پارامترهای کنترل‌کننده نیز به درستی تنظیم شوند. با استفاده از تئوری تخمین و از طریق اندازه‌گیری برخی از ویژگی‌های موتور مانند سرعت موتور و یا موقعیت آن، می‌توان پارامترهای مجهول را تخمین زد.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۹ ساعت و ۴۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
66

آموزش تئوری تخمین - فیلترهای کالمن (تخمین‌ گر بیزین)

بحث تخمین پارامتر و یا تخمین سیگنال در حالت کلی به دو دسته تخمین‌گرهای کلاسیک و تخمین‌گرهای بیزین (فیلترهای کالمن) تقسیم‌بندی می‌شود. در دسته اول فرض می‌شود که پارامتر مجهول، قطعی و ثابت باشد ولی مقدار آن نامعلوم است و باید از روی اندازه‌گیری‌های تجربی مقدار آن را تخمین زد اما در تخمین‌گر‌های بیزین فرض می‌شود که پارامتر مجهول به جای اینکه قطعی و ثابت باشد، دارای یک توزیع چگالی احتمال است و در نتیجه ما بر اساس داده‌های اندازه‌گیری‌شده یک تحقق از پارامتر را تخمین می‌زنیم. هر دو دسته تخمین‌گرهای کلاسیک و بیزین در عمل کاربردهای خاص خود را دارند و با توجه به اطلاعاتی که در اختیار داریم یکی را استفاده می‌کنیم. در این آموزش فقط به تخمین‌گرهای بیزین (فیلترهای کالمن) خواهیم پرداخت.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۹ ساعت و ۲۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
67

آموزش یادگیری تقویتی ویژه مهندسی کنترل

در کنترل تطبیقی هدف این است که پارامترهای کنترل‌کننده با تغییر دینامیک سیستم طوری تغییر داده شوند که رفتار سیستم حلقه‌ بسته همچنان بهینه و مطلوب باشد. در تئوری یادگیری ماشینی به کنترل‌کننده در اصطلاح عامل یا Agent گفته می‌شود که وظیفه آن تنظیم سیگنال‌های کنترلی است به شکلی که خروجی‌های سیستم همانند سیگنال مطلوب تغییر کند. سیگنال‌های کنترلی طبیعتا به پلنت (Plant) اعمال خواهند شد که در اصطلاح یادگیری تقویتی به آن محیط (Environment) می‌گوییم.

مدرس: امید زندی مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۵۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
68

آموزش شیمی فیزیک ۳

هدف از این فرادرس، پرداختن به پایه شیمی فیزیک کوانتوم و حل مسائل با دانش کوانتومی است. با ارائه تفاوت‌های بین شیمی فیزیک کلاسیک و کوانتومی و مقدمه آن آغاز می‌‌کنیم و پذیره‌‌های اساسی و قوانین آن را یاد گرفته و از آن‌ها برای آموختن ساختارهای الکترونی استفاده می‌کنیم. این درس به طور مستقیم پیش‌نیاز درس طیف‌سنجی است و برای آموختن ترمودینامیک آماری نیاز اساسی است و به طور غیر مستقیم به شما کمک می‌‌کند تا مسائل شیمی معدنی و شیمی آلی را بهتر متوجه شوید.

مدرس: پردیس نادراصلی مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و 11دقیقه
یادگیری را شروع کنید
69

آموزش آشنایی با سنسورهای الکتروشیمیایی

در راستای آموزش ساخت سنسورهای الکتروشیمیایی، روند آزمایش‌های عملی، بدون داشتن مسیر مشخص که همان مقاله‌های تحقیقاتی هستند به دشواری پیموده می‌شود و به طور عملی تا ماه‌ها ممکن است مسیر پژوهش را اشتباه یا به بیراهه برویم. این آموزش در زمینه انجام عملی پروژه‌های پایان‌نامه و نیز در زمینه رسیدن به داده‌های معتبر برای تنظیم مقاله‌های دانشجویان مفید است. این فرادرس تلاش دارد در خصوص ساخت سنسورهای الکتروشیمیایی به پژوهشگران و دانشجویان راه‌هایی را آموزش دهد، در زمینه یادگیری این مسائل راهگشا باشد و این مباحث را با زبان ساده‌تری مطرح نماید. در این راستا ابتدا انواع سنسورها و اساس عملکرد آن‌ها مطرح و در ادامه با انواع نانو‌ذرات و لایه‌های اصلاحی جهت استفاده در لایه اصلاح‌گر و همچنین در خصوص آماده‌سازی الکترود در جهت ساخت سنسور، روش‌هایی ارائه شده است. در ادامه نیز، سنسور طراحی شده و توانایی‌های الکترود با تکنیک‌های الکتروشیمیایی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مدرس: زهرا گودینی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
70

آموزش انتقال حرارت پیشرفته

بسیاری از عملیات صنعت نیاز به محاسباتی دارد که در انتقال حرارت مطرح می‌شود. محاسبات مربوط به مبادله‌کننده‌های حرارتی، انتقال حرارت از فازهای در مجاورت هم (که در برج‌های تماسی دیده می‌شود)، چگالش و… از جمله مهم‌ترین نمونه‌های مربوط به آن هستند که در این فرادرس سعی شده است ضمن ارائه تئوری‌ها و مفاهیم پیشرفته، مثال‌های صنعتی از این نوع حل شده و کاربرد روابط در آن‌ها دیده شود. امید است که دانشجویان و متخصصان عزیز با فراگیری این فرادرس، با مباحث تکمیلی‌تر و پیشرفته‌تر انتقال حرارت آشنا شده و بتوانند از آن‌ها در مسائل و پروژه‌های کاربردی بهره ببرند.

مدرس: دکتر محمدحسین اقبال احمدی مدت زمان آموزش: ۸ ساعت و ۲۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
71

آموزش آووگادرو Avogadro برای ویرایش مولکول و انجام محاسبات شیمی

این نرم‌افزار یکی از بهترین گزینه‌ها برای رسم ساختارهای شیمیایی و بررسی و آنالیز آن‌ها است که به ما امکان ساخت فایل ورودی برای انجام محاسباتی مانند: محاسبات Single Point, Molecular Orbital, IR و Electron Density را می‌دهد. از این نرم‌افزار همچنین می‌توان برای درک بهتر شیمی و اهداف آموزشی در مقاطع مختلف تحصیلی استفاده کرد. در این فرادرس سعی بر ارائه آموزش نرم‌افزار Avogadro در کمترین زمان است تا هر یک از مخاطبین در نهایت بتوانند به راحتی و برای اهداف متنوع از این برنامه استفاده نمایند.

مدرس: هانیه مرادی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۴۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
72

آموزش رزین های صنعتی

در این فرادرس سعی شده است که تمامی رزین‌های تولیدی برپایه‌های مختلف توضیح داده شود. با استفاده از این فرادرس شما قادر خواهید بود که با مفاهیم اولیه رزین، انواع رزین‌ها، روش‌های تولید و کاربرد هریک در صنایع مختلف، در کوتاه‌ترین زمان و با بالاترین کیفیت آشنا شوید. این آموزش بهترین فرصت را برای دانشجویان سایر رشته‌ها فراهم می‌کند تا با درک عمیقی از مفهوم رزین در زمانی بسیار مناسب در رشته خود پیشرفت کنند.

مدرس: پریسا بیات مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۲۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
73

آموزش کاربرد ریاضیات در مهندسی شیمی (مرور و حل تست کنکور ارشد)

درس کاربرد ریاضیات در مهندسی شیمی مباحث: مشتق‌گیری و انتگرال‌گیری عددی، معادلات دیفرانسیل مرتبه اول و دوم، ماتریس‌ها و حل دستگاه‌ها، حل معادلات دیفرانسیل ODE و PDE، تبدیلات لاپلاس، مدل‌سازی مسائل انتقال جرم، حرارت، مومنتوم و... را شامل می‌شود. در این آموزش بر آن شدیم تا ابتدا به مرور کلی درس کاربرد ریاضیات در مهندسی شیمی، سپس حل تمرین و حل نمونه سوالات آزمون کارشناسی ارشد سال‌های اخیر در هر بخش بپردازیم. استفاده از این آموزش برای دانشجویان رشته مهندسی شیمی در مقطع کارشناسی و دانشجویان متقاضی شرکت در آزمون کارشناسی ارشد توصیه می‌گردد. همچنین این فرادرس برای مدل‌سازی پدیده‌های انتقال جرم و انتقال حرارت مناسب است.

مدرس: رضوان کاوسی مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۵۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
74

آموزش الاستیسیته ۱ - حل تمرین

در الاستیسیته به بررسی مواد الاستیک و خطی در مقابل اعمال بارها، گشتاورهای مختلف و عوامل محیطی پرداخته می‌شود. با حل و ارائه تمرین‌های مختلف برای مفاهیم اصلی و پایه‌ای الاستیسیته مانند: تنش، تانسور تنش، معادلات تعادل، معادلات سازگاری، کرنش و تانسور کرنش، تابع تنش و...، تسلط لازم و کافی برای دانشجو مهیا می‌شود. در این فرادرس با تکیه و مرور مفاهیم اصلی الاستیسیته، تمرین‌های مختلف ارائه می‌شود تا دانش‌پژوه با تسلط کافی هر نوع مسائل در این حوزه را حل نماید.

مدرس: دکتر برهان روستا ناوی مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۵۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
75

آموزش فرایندهای شکل دهی پلیمرها

مهم‌ترین مرحله در شکل‌دهی پلیمرها تولید مذاب در اکستروژن است که پس از آن، این مواد مذاب در فرایندهایی مثل: قالب‌گیری دمشی و قالب‌گیری تزریقی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسته به کاربردی که از سازه مورد نظر توقع داریم، نوع پلیمر و روش ساخت آن متفاوت است که در این فرادرس به بررسی انواع روش‌های شکل‌دهی و ساخت قطعات پلیمری می‌پردازیم.

مدرس: آزاده کردزاده مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۵۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
76

آموزش کاربرد مهندسی کنترل در صنعت

جمله «کنترل، علمی است که در مورد تحت اختیار درآوردن و هدایت رفتار پروسه‌های مختلف بحث می‌کند»، یکی از اولین اصولی است که یک مهندس کنترل با آن رو به رو می‌شود. همین جمله باعث می‌شود که یک مهندس کنترل برای بررسی رفتار پروسه‌های مختلف، با علوم مختلفی مانند: برق، مکانیک و شیمی فرایند در ارتباط مستقیم باشد. از این روی مهندسی کنترل یک علم میان رشته‌ای در نظر گرفته می‌شود. در این فرادرس سعی کرده‌ایم که ارتباط بین صنعت و علم را برای شما دانشجویان ملموس‌تر نماییم.

مدرس: دکتر حامد ابراهیمی ملاباشی مدت زمان آموزش: ۱۰ ساعت و ۵۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
77

آموزش کنترل کیفیت پایپینگ - بخش یکم

هدف این فرادرس آشنایی کاربران با مباحث مرتبط اصول کنترل کیفیت سیستم پایپینگ (Piping) است که مهمترین سیستم لوله‌کشی در صنایعی همچون: صنایع پالایشگاهی، پتروشیمی، نیروگاهی و... بوده و از طریق نکات تئوری و عملی و با استفاده از انواع استانداردهای صنعتی به طور همزمان صورت می‌گیرد. جوانب مختلفی از بحث پایپینگ مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرند که قطعا نکات آموزشی و صنعتی فراوانی برای همه کاربران دارد.

مدرس: محمد آشتیانی سرشت مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۵۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
78

آموزش هیدرودینامیک

در این درس برای به دست آوردن تغییرهای ویژگی‌های سیال در یک قلمرو، رابطه‌های مختلف به فرم دیفرانسیلی (Differential) توسعه داده می‌شوند و از طرفی باید رابطه‌های دیفرانسیلی حاصل شده برای نقطه به نقطه قلمروی سیال صادق باشند. با توجه به گستردگی و اهمیت درس هیدرودینامیک، مهندسان علوم مختلف مرتبط با مهندسی آب شامل: عمران گرایش‌های مهندسی آب و سازه‌های هیدرولیکی، مهندسی سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی و برخی رشته‌های دیگر مانند: مهندسی مکانیک، مهندسی کشاورزی، مهندسی شیمی، مهندسی مواد، مهندسی نفت می‌توانند از آموزش‌های این فرادرس استفاده کنند.

مدرس: دکتر مجید احسانی مدت زمان آموزش: ۹ ساعت و ۴۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
79

آموزش تئوری مدل سازی ریاضی در مهندسی شیمی

مدل‌سازی ریاضی، از مباحث بسیار مهم در علوم مهندسی از جمله مهندسی شیمی است. مباحث ارائه شده در این آموزش مناسب دانش‌آموختگان مهندسی شیمی، مکانیک و نفت است. هدف از این آموزش آشنایی با اصول بنیادی مدل‌سازی و نحوه فرمولاسیون انواع سیستم‌های کاربردی در مهندسی شیمی، سیستم‌های انتقال جرم، حرارت و مومنتوم (Momentum)، با استفاده از علم ریاضی و فیزیک است. در واقع با شناخت صحیح از فیزیک مساله، استفاده از نماد، روابط ریاضی و به کار بردن فرضیات متناسب با فیزیک مساله، می‌توان به یک مدل ساده برای یک سیستم پیچیده دست پیدا کرد.

مدرس: سیده معصومه سادات میرنظامی مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۴۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
80

آموزش محاسبه گازهای تعادلی به روش ضرایب نامعین لاگرانژ

هدف از این فرادرس، ارائه روشی برای محاسبه کامپیوتری تعادل ترمودینامیکی اجزای موجود در یک مخلوط شیمیایی می باشد، در آغاز، به توضیح الگوریتم محاسبات تئوری و سپس به کمک برنامه متلب به بیان یک مثال کامپیوتری پرداخته شده است. روشی که در این آموزش برای محاسبات تعادلی به کارگرفته شده است، روش ضرایب نامعین لاگرانژ است که روشی نسبتا جدید برای بهینه سازی تابع هدف دارای قید می باشد.

مدرس: میثم عطائی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید