×
مجموعه آموزش کتیا (CATIA)

مجموعه آموزش کتیا (CATIA)

مدت زمان آموز‌ش‌های این صفحه:
۱۰۵ ساعت
تعداد آموز‌ش‌های این صفحه:
۲۱ عنوان آموزشی
1

آموزش پروژه محور کتیا CATIA - طراحی و مونتاژ کوادکوپتر Quadcopter

در این فرادرس، یک کوادکوپتر که مدلی کاربردی و جذاب است به صورت گام به گام در نرم افزار CATIA V5 طراحی و مونتاژ می شود. از دلایل انتخاب نرم افزار کتیا در میان رقیبان سرسخت نرم افزارهای طراحی، کاربرد فراوان آن در ایران و همچنین کاربر پسند بودن آن است که اهمیت یادگیری این نرم افزار را بیش از پیش افزایش می دهد. در این آموزش، تمامی اجزای مهم یک کوادکوپتر از جمله: فریم اصلی، بازوها، موتور، پره‌ ها و… طراحی می گردد. ابتدا در محیط های Sketcher و Part Design طراحی دو بعدی و سه بعدی انجام شده، سپس مونتاژ قطعات با استفاده از محیط Assembly Design صورت می گیرد.

مدرس: کاوه چراغی مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۴۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
2

آموزش طراحی سطوح پیشرفته در کتیا CATIA

در این آموزش به کمک نرم افزار کتیا می توان انواع سطوح را در محیط Generative Shape Design مدل سازی کرد. در این محیط مدل سازی انواع سطوح اعم از سطوح ساده مانند یک پوسته استوانه ای تا سطوح پیچیده مانند بدنه خودرو یا هواپیما مقدور است. در این آموزش سعی شده دستورات کاربردی این محیط برای ایجاد مدل های سیمی (شامل نقاط، خطوط و منحنی ها) دستورات مختلف برای ایجاد سطوح و همچنین دستورات ایجاد قطعات سه بعدی بررسی شوند. در نهایت به عنوان یک مثال کاربردی نحوه مدل سازی بدنه ساده یک هواپیما به کمک دستورات تدریس شده بررسی می شود.

مدرس: مهسا شاه صنمی مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۳۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
3

​آموزش کتیا CATIA برای مدلینگ حجمی

امروزه بسیاری از شرکت ها در سطح دنیا و در درجه های مختلف از نرم افزار CATIA در زمینه های مهندسی، ساخت و تولید استفاده می کنند. کشور ما ایران نیز از این مقوله مستثنا نبوده و همگام با پیشرفت جهانی، نیازمند توسعه در تمامی زمینه ها به خصوص در زمینه کامپیوتر و نرم افزارهای وابسته به آن است. در این آموزش تلاش می شود تا کاربران، مهندسان و دانشجویان با مدلینگ کامپیوتری به کمک این نرم افزار آشنا شده و ضمن کسب توانایی در آن، فاصله بین آموخته های دانشگاهی و نیاز صنعتی کشور را کم و کمتر نمایند.

مدرس: حامد آهنگر دارابی مدت زمان آموزش: ۱۶ ساعت و ۴۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
4

آموزش ماشین کاری سی ان سی CNC با کتیا CATIA

استفاده از دستگاه های CNC در تولید قطعات دقیق، در صنعت رشد زیادی داشته است. امروزه به دلیل توصیه فراوان به یادگیری این روش، همه مهندسین مکانیک باید با این روش تولید آشنا باشند. با وجود این که نرم افزارهای متعددی در این زمینه موجود هستند و از آنجایی که نرم افزار CATIA یک نرم افزار کامل مهندسی و قابل اعتماد است، برای این منظور معرفی می شود.

مدرس: امیر منعمیان اصفهانی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۳۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
5

آموزش شبیه سازی مکانیزم حرکتی قطعات در کتیا CATIA

CATIA نرم افزار جامع که پاسخگوی طیف گسترده ای از نیازهای مهندسی اعم از مدل سازی قطعات و مجموعه ها، شبیه سازی ماشین کاری و استخراج کدهای CNC، شبیه سازی حرکت و تحلیل های مهندسی و بسیاری کاربردهای دیگر محسوب می شود. به شکلی که حل پیچیده‌ ترین پروژه‌ های آنالیزی جهان نیز در این نرم‌ افزار انجام می پذیرد. در این آموزش، شبیه سازی حرکت مکانیزم ها مورد بررسی قرار می گیرد. شبیه سازی حرکت به دو روش صورت می گیرد. هدف این فرادرس مشاهده حرکت یک مکانیزم قبل از ساخت آن است.

مدرس: مهسا شاه صنمی مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۳۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
6

آموزش محیط اسکچر Sketcher در کتیا CATIA

در این آموزش قسمت‌های مختلف محیط طراحی (Sketcher) نرم‌افزار کتیا (CATIA) پوشش داده شده است. تمامی نوار ابزارهای موجود در این محیط که در محیط‌های آموزشی و کارگاهی در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد را به همراه جزئیات آن آموزش می‌دهیم. روش‌های نقشه‌کشی و همچنین به استانداردهای مورد استفاده در این محیط به همراه استانداردهای نام گذاری نرم‌افزار و روش انتقال طرح‌ها نیز می‌پردازیم. همزمان با آموزش تئوری، نقشه‌ها و طرح‌هایی به صورت عملی تمرین و طراحی شده است. نمونه‌های برای کار خود دانشجویان ارائه شده است. فایل‌های تمامی مدل‌های کار شده به همراه فایل آموزشی ارائه شده است.

مدرس: علی تاجیک مدت زمان آموزش: ۶ ساعت و ۲۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
7

آموزش پروژه محور کتیا CATIA - طراحی و مدل سازی جک هیدرولیک

بی شک نرم افزار کتیا (CATIA) یکی از قدرتمندترین نرم افزارهای طراحی است که در حال حاضر بخش وسیعی از بازار طراحی ایران و جهان را به خود اختصاص داده و به علت یادگیری آسان و کاربرپسند بودن آن، در بین کاربران رواج زیادی پیدا کرده است. در این فرادرس در سه درس و در قالب یک مثال علمی و کاربردی، کار با کتیا را یاد گرفته و به کمک آن یک جک هیدرولیک را طراحی می کنیم و در انتها، نقشه های مهندسی مورد نظر را با فرمت های مختلف از نرم افزار دریافت می کنیم.

مدرس: امیرمحمد بسطامی مدت زمان آموزش: ۶ ساعت و ۴۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
8

آموزش پایپینگ در کتیا CATIA

Piping امروزه در صنایع مختلف به ویژه در صنعت نفت و گاز از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد، همین ویژگی باعث شده است که در نرم افزارهای مهندسی به طور حرفه ای به این مبحث پرداخته شود. نرم افزار CATIA نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در قسمت Equipment & System به طور مفصل و تخصصی به این شاخه از رشته مهندسی پرداخته است. مبحث Piping خود شامل ۴ قسمت به نام های Piping و Equipment, Structure, HVAC است و لذا از آنجا که منابع آموزشی بار این محیط در ایران اندک است، لذا تصمیم بر آن شد که برای اولین بار در ایران آموزش این محیط به طور رسمی انتشار یابد.

مدرس: مهدی مصلح آبادی فراهانی مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۲۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
9

آموزش آنالیز استاتیکی در کتیا CATIA

کتیا از نرم افزارهای طراحی برای ترسیم و تحلیل در اکثر گرایش های فنی (مکانیک، عمران، و ...) محسوب می شود که در صنایع مختلف خودروسازی، هوافضا، لوازم خانگی و مکانیک دریایی به کار گرفته می شود. در این آموزش تحلیل استاتیکی قطعات مختلف از جمله تیرها، پوسته ها و سایر قطعات سه بعدی که تحت بارگذاری و شرایط مختلف تکیه گاهی هستند، مورد بررسی قرار می گیرد. بعد از انجام تحلیل، امکان مشاهده نتایج و تغییر شکل قطعه بر اثر این بارگذاری میسر می شود. همچنین می توان خلاصه ای از حل مساله و نتایج را به صورت فایل HTML مشاهده یا ذخیره نمود.

مدرس: مهسا شاه صنمی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۴۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
10

آموزش طراحی پارامتریک و شبیه سازی حرکتی و ارگونومیک در کتیا CATIA

در میان نرم افزارهای طراحی برای مهندسی مکانیک، نرم افزار کتیا یکی از قدرتمندترین آن ها است که تمام نیازهای یک طراح را در هر سطحی برآورده می کند. به این دلیل که این نرم افزار هر سه ویژگی CAD, CAM, CAE را به یک باره در خود گنجانده است و ابزارهای گوناگون برای یک طراح را در خود دارد. طراحی به کمک فرمول نویسی، شبیه سازی حرکتی و ارگونومیک از محیط هایی هستند که یادگیری آن ها برای یک طراح از ضرورت بالایی برخوردار است.

مدرس: مهدی مصلح آبادی فراهانی مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۳۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
11

آموزش کتیا CATIA - محیط DMU Fitting

محیط دی ام یو فیتینگ کتیا (DMU Fitting) جزء مهم ترین محیط های این نرم افزار می باشد که برای ارائه طرح به مخاطبین می تواند بسیار حائز اهمیت باشد، زیرا که شما نحوه مونتاژ و دمونتاژ قطعات طرح خود را با استفاده از ویدئو نشان می دهید که مطمئناً جذابیت و کیفیت فوق العاده ای خواهد داشت. استفاده از این ویدئو می تواند جزء بهترین راه ها برای یادگیری این محیط باشد، زیرا دستورهای کاربردی با جزئیات توضیح داده شده و سه مثال مختلف و متنوع در طول این دوره کاملا توضیح داده شده است.

مدرس: شاهین اسدی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
12

آموزش پروژه محور CATIA کتیا - طراحی قالب های تزریق پلاستیک

در دنیای امروز، رایانه و نرم افزارهای رایانه ای به سرعت در حال رشد و گسترش بوده و در اکثر بخش های صنعتی نفوذ کرده اند. یکی از بخش هایی که رایانه ها به خوبی به کمک بشر آمده اند، صنعت قالب سازی است. از این رو، آشنایی با نرم افزارهای این حوزه اجتناب ناپذیر است. یکی از قدرتمندترین نرم افزارهای موجود، نرم افزار CATIA است که در ایران نیز طرفداران بسیاری دارد. در این فرادرس نحوه طراحی قالب های تزریق پلاستیک که وسیع ترین گستره را در میان انواع قالب ها دارند، در نرم افزار CATIA آموزش داده می شود.

مدرس: عقیل عاطفی منش مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۴۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
13

آموزش ورق کاری در کتیا CATIA - طراحی کولر آبی

ما در این آموزش به شما یاد می‌دهیم که یک قطعه تولید شده با ورق را طراحی کنید. نرم‌افزار CATIA یک نرم‌افزار قدرتمند در صنعت است که امروزه کارخانه‌های بزرگی از آن استفاده می‌کنند. محیط Generative Sheet Metal Design نیز یکی از قدرتمندترین محیط‌های این نرم‌افزار است که در صنعت کاربرد فراوانی دارد. ما در این آموزش محیط ورق‌کاری کتیا را اصولی و گام به گام آموزش می‌دهیم و به صورت پروژه‌محور کولر آبی را با تمام جزئیات طراحی می‌کنیم تا روش استفاده از ابزارها را آموزش ببینید و در نهایت به شما روش رندرگیری و ایجاد عکس با کیفیت از قطعه طراحی شده را آموزش می‌دهیم.

مدرس: مهدی شمشیری مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۵۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
14

آموزش کتیا CATIA - برخورد و گسترش سطوح و احجام

محاسبه و ایجاد سطح گسترش‌یافته ورق جهت تغییر شکل با روش‌های سنتی، اغلب سخت و دشوار بوده و از دقت بالایی نیز برخوردار نیست و علاوه بر این، سبب ایجاد خسارت‌های مالی سنگین نیز می‌گردد. همین عامل باعث شده است که در نرم‌افزارهای مهندسی به طور تخصصی به این موضوع پرداخته شود. نرم‌افزار CATIA با بهره‌گیری از الگوریتم‌های بسیار دقیق، با استفاده از ابزار Unfold، پارامترهای ضروری جهت گسترش، سطوح و احجام را از کاربر دریافت می‌کند و با تشخیص هندسه و سطح انتخاب‌ شده، عمل برخورد و گسترش سطوح و احجام را با دقت و سرعت بالا انجام می‌دهد. مطالب این آموزش به گونه‌ای بیان شده است که بتوان از آموخته‌ها در ترسیمات اساسی نقشه‌کشی صنعتی نیز استفاده کرد.

مدرس: نبی الله پلنگ سوار مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۴۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
15

آموزش طراحی اتصالات جوشی با کتیا Catia

در این آموزش به نحوه مدل‌سازی و طراحی انواع اتصالات جوشی در محیط جوشکاری کتیا می‌پردازیم. در این محیط، مدل‌سازی انواع اتصالات جوش اعم از: جوش لب‌به‌لب، جوش جناغی، جوش گلویی و... امکان‌پذیر است. از آن‌جایی که نقشه‌خوانی و تفسیر علائم و نشانه‌های جوش یکی از مهارت‌های اساسی مهندسین و تکنسین‌های فنی مرتبط با جوشکاری است، در این آموزش سعی شده است تا علاوه بر تشریح دستورهای کاربردی محیط Weld Design، علائم و اتصالات جوشکاری در نقشه‌کشی نیز آموزش داده شود و مرجعی برای طراحان در زمینه‌های عمران، مکانیک و جوش باشد.

مدرس: نبی الله پلنگ سوار مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۵۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
16

آموزش پروژه محور کتیا CATIA - مدل سازی پارامتریک بدنه خودرو

در این فرادرس با نحوه تهیه و آماده‌سازی بلوپرینت، وارد کردن نماهای مختلف تصویر بدنه خودرو و همچنین تنظیم و سایز کردن نماها با مقیاس واقعی خودرو به شکل مطلوب در نرم‌افزار کتیا نیز آشنا می‌شوید. در ادامه این آموزش پس از چیدمان نماها در محیط Sketch Tracer به ایجاد مدل سیمی بدنه خودرو (Wireframe Model) به کمک خطوط اصلی روی نماها از طریق ترسیم منحنی‌ها، پروفیل‌ها و Curve‌های سه‌بعدی و قابل تنظیم در محیط FreeStyle می‌پردازیم و پس از تکمیل مدل سیمی، پوسته‌سازی بدنه خودرو را در محیط Generative Shape Design آغاز می‌نماییم و همچنین در حین سطح‌سازی، آنالیز و تحلیل پوسته‌ها را انجام می‌دهیم. در انتهای این فرادرس با نحوه رندرینگ (Rendering) بدنه خودرو در نرم‌افزار KeyShot نیز آشنا می‌شوید.

مدرس: نبی الله پلنگ سوار مدت زمان آموزش: ۷ ساعت و ۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
17

آموزش پروژه محور کتیا CATIA - مدل سازی غیر پارامتریک و طراحی مفهومی

محیط Imagine‎ & Shape‎ یکی از محیط‌های پرکاربرد و جالب نرم‌افزار کتیا (CATIA) است که برای طراحان صنعتی و همچنین کاربرانی که قصد ایجاد ایده و طرح‌های مفهومی دارند و یا به عبارتی مدل‌ها را به لحاظ زیبایی‌شناختی طراحی و مدل‌سازی می‌کنند، ایجاد شده است. در این فرادرس سعی می‌کنیم شما را ابتدا با کلیه ابزارهای محیط Imagine‎ & Shape‎ نرم‌افزار کتیا آشنا کنیم. در انتها به‌ عنوان پروژه کاربردی با نحوه طراحی و مدل‌سازی صندلی راحتی توپی، صندلی اداری، عروسک و تنه دوچرخه به کمک دستورهای تدریس شده آشنا می‌شوید. همچنین جهت تسریع در یادگیری این محیط، کاربر بایستی با کتیای مقدماتی و همچنین محیط Generative Shape Design آشنایی و شناخت کافی با دستورات آن را داشته باشد.

مدرس: نبی الله پلنگ سوار مدت زمان آموزش: ۸ ساعت
یادگیری را شروع کنید
18

آموزش پروژه محور کتیا CATIA - مدل سازی اسکلت فلزی

شناخت انواع سازه‌های ساختمانی و مکانیکی، اولین گام در کلیه مراحل طراحی و اجرای صحیح سازه است و همچنین شناخت رفتارهای سازه‌ای از مهمترین عوامل موثر در انتخاب صحیح، محاسبه دقیق، طراحی درست، اجرای مطمئن و ایمن سازه است. امروزه در ساخت اسکلت ساختمان‌ها، از فلزات استفاده می‌شود. اسکلت ساختمان به عنوان سازه ساختمان، اعضای باربری هستند که بارهای ساختمان را تحمل و به پی و زمین منتقل می‌کنند. این اعضا شامل: تیرها، ستون‌ها و بادبندها است، که در ساخت آن‌ها از فولاد استفاده می‌شود، در این فرادرس ابتدا با اسکلت‌های فلزی ساختمانی، انواع پروفیل‌های استاندارد و اتصالات آن‌ها نیز آشنا می‌شوید.

مدرس: نبی الله پلنگ سوار مدت زمان آموزش: ۶ ساعت و ۲۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
19

آموزش پروژه محور کتیا CATIA - مدل سازی غیر پارامتریک بدنه هواپیما

طراحی و مدل‌سازی هواپیما، یکی از مهمترین و اساسی‌ترین مراحل اولیه از تولید یک هواپیما به حساب می‌آید. نرم‌افزار کتیا (CATIA) یکی از معروف‌ترین و کاربردی‌ترین نرم‌افزارها در صنعت هوافضا است، که از این نرم‌افزار جهت طراحی و مدل‌سازی انواع سازه هواپیما، طراحی و مدل‌سازی پوسته بدنه، بال، مجموعه دم، ارابه فرود و همچنین پیشرانه هواپیما به کار می‌رود. در این فرادرس با نحوه تهیه و آماده‌سازی بلوپرینت، وارد کردن نماهای مختلف تصویر بدنه هواپیما و همچنین تنظیم و سایز کردن نماها با مقیاس واقعی هواپیما به شکل مطلوب در نرم‌افزار کتیا نیز آشنا خواهید شد.

مدرس: نبی الله پلنگ سوار مدت زمان آموزش: ۶ ساعت و ۱۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
20

آموزش پروژه محور کتیا CATIA - طراحی کیس کامپیوتر

نرم‌افزار کتیا (CATIA) دارای محیط‌های مختلفی برای طراحی قطعات صنعتی است که با استفاده از آن می‌توانیم قطعات مختلفی طراحی کنیم. به عنوان مثال: با استفاده از محیط Part Design ما می‌توانیم قطعات صلب و سالید (Solid) را طراحی کنیم و با استفاده از محیط Generative Sheet Metal Design ورق‌های فلزی را طراحی کنیم که کاربرد بسیار زیادی در صنعت دارند. در این فرادرس قصد داریم تا در قالب یک پروژه کاربردی، آموزش محیط Generative Sheet Metal Design را خدمت مخاطبان عزیز ارائه کنیم تا با استفاده از این محیط، توانایی طراحی ورق‌های فلزی را داشته باشند.

مدرس: امیرمحمد بسطامی مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۳۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
21

آموزش پروژه محور کتیا CATIA - طراحی موبایل

طراحی صحیح قطعات و رندرگیری حرفه‌ای برای یک طراح صنعتی از اهمیت بالایی برخوردار است. با رندرگیری درست و صحیح می‌توانیم قطعات طراحی شده خود را به مشتری معرفی کنیم. در این فرادرس رندرگیری با کتیا را با محیط Photo Studio در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌آموزید و پس از یادگیری این آموزش، تمام دستگاه‌های الکترونیکی را به راحتی طراحی می‌کنید و از آن‌ها رندر می‌گیرید.

مدرس: مهدی شمشیری مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۳۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید