×
مجموعه آموزش‌‌ مهندسی پزشکی

مجموعه آموزش‌‌ مهندسی پزشکی

مدت زمان آموز‌ش‌های این صفحه:
۲۵۴ ساعت
تعداد آموز‌ش‌های این صفحه:
۴۱ عنوان آموزشی
1

آموزش تئوری تزریقات

رگ گیری، تزریقات و سرم تراپی اصول اولیه ای هستند که در بخش اورژانس به آن ها نیاز داریم و در نتیجه یادگیری آن ها برای هر فرد لازم است، همچنین در این آموزش به صورت کلی روش انجام فصد خون و تفاوت آن با حجامت گفته می شود. در ابتدای این آموزش با آنژیوکت و ساختار آن آشنا می شویم، سپس اتصال سرم به آنژیوکت، فصد خون و انواع تزریقات را یاد می گیریم. در صورتی که علاقه دارید رگ گیری و جایگذاری آنژیوکت در داخل رگ را یاد بگیرید و یا بدانید که اگر به صورت اشتباه، دارویی را داخل شریان تزریق کنید چه باید بکنید، این آموزش برای شما مناسب است. روش تدریس ما کاملا ساده، قابل فهم و برای عموم افراد جامعه است و تا حد امکان سعی در ساده سازی مطالب کرده ایم تا مخاطب با هر سطح از اطلاعات بتواند مطلب را درک کند.

مدرس: فاطمه ظاهری مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
2

آموزش آناتومی عمومی بدن انسان

در این آموزش به صورت گام به گام تمام مفاهیم ضروری درس آناتومی بدن انسان، توضیح داده شده است، این آموزش پیش نیازی کاملا ضروری در جهت درک مفاهیم درس آناتومی که مورد نیاز دانشجویان پزشکی، دندان پزشکی، مهندسی پزشکی، کارشناسی ارشد علوم تشریحی و همچنین دانشجویان دوره دکترای بیولوژی تولید مثل می باشد. به علاوه تمامی نیاز دانشجویانی که ملزم به گذراندن واحد کلیات آناتومی می باشند، اعم از پرستاری، مامایی، علوم آزمایشگاهی، رادیوتراپی و … را مرتفع می سازد.

مدرس: رضوانه قاسم نژاد مدت زمان آموزش: ۷ ساعت و ۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
3

آموزش نگارش و تدوین مقالات پزشکی و سلامت

این فرادرس در تلاش است با روشی کاملا ساده و نظام مند مهارت تدوین مقالا‌ت علمی حوزه سلامت را آموزش دهد. در ابتدا کل مقالات سلامت در چهار گروه تقسیم می شوند شامل: مقالات بر‌گرفته از مطالعات مشاهده‌ ای توصیفی، مشاهده ‌ای تحلیلی، مداخله‌ ای و تشخیصی. لازم است هر چهار نوع گروه به ترتیب مطالعه شوند و تمرکز روی یک گروه کافی نیست. در هر کدام از چهار گروه، یک مثال فرضی در نظر گرفته می شود. مثلا در گروه مطالعات مشاهده ‌ای توصیفی مثال شیوع بیماری کووید ۱۹ در نوجوانان ایرانی به عنوان محور آموزش است. در ادامه، بایدها و نبایدهای تدوین قسمت های مختلف مقاله شامل، بیان مساله، متد، نتایج و بحث، گفته می شود. نحوه تدوین هر قسمت مقاله، نگارش جملات و حتی کلمه بندی با مثال های زیاد تشریح می شود.

مدرس: دکتر کامبیز عباچی زاده مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۱۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
4

آموزش یادگیری عمیق در پزشکی

با یک جستجوی ساده با عبارت کلیدی Deep Learning in Medicine با صدها مقاله، کتاب و متون علمی مواجه خواهیم شد که اهمیت بیش از پیش این زمینه تحقیقاتی را بیان می کند. تکنیک های سنتی پردازش تصویر، قادر به انجام عملیات محاسباتی بر روی تصاویر با رزولوشن فوق العاده بالای گرافیکی نبوده و لذا یادگیری عمیق به عنوان تکنیکی موفق در پزشکی جای خود را میان محققان بازکرده است. این فرادرس بر آموزش یادگیری عمیق با رویکرد پزشکی نیز تمرکز دارد.

مدرس: امین زاده شیرازی مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
5

آموزش ایمونولوژی Immunology

یکی از مشکلات اساسی در سیستم آموزشی دانشگاه ها و مراکز آموزشی، عدم درک دانشجویان از این علم شیرین و پر جاذبه است که تا حدودی در رفع مشکلات آموزشی و بیان سنگین کتب و رفرانس های موجود در این زمینه بی تاثیر نخواهد بود. هدف از این فرادرس این است که جهت فهم آسان و کامل علم ایمونولوژی (Immunology) به کمک تصاویر گویا و انیمیشن های برگرفته از مراجع معتبر دنیا، مفاهیم ابتدایی و پایه ایمونولوژی در اختیار دانشجویان عزیز در مقاطع تحصیلی مختلف قرار گیرد، لذا این آموزش با هدف تفهیم ساده ایمنی بدن، سلول ها و ارگان های موثر در ایمنی بدن، مکانیسم های دخیل در شکل گیری پاسخ ایمنی، بیماری ها و نقص های مرتبط با سیستم ایمنی و آشنایی با علائم بالینی و آزمایشگاهی مرتبط با این بیماری ها گردآوری شده است.

مدرس: سمیه صادقی مدت زمان آموزش: ۱۱ ساعت و ۳۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
6

آموزش مقدماتی فیزیولوژی Physiology

امروزه در دانشگاه ها دروس پایه رشته های پزشکی و پیراپزشکی بسیار مهم می باشند. ولی متأسفانه اساتید وقت کافی برای ارائه موضوعات به طور کامل ندارند و دانشجویان با ابهامات زیادی دروس را به پایان می رسانند. بنابراین چنین آموزشی می تواند کمک شایانی به دانشجویان رشته های پیراپزشکی و حتی پزشکی بکند. هدف از این فرادرس آشنایی با علم فیزیولوژی و بررسی فیزیولوژی سلول و فیزیولوژی حرکتی و فیزیولوژی قلب می باشد. این سه موضوع مهم ترین و به نوعی پایه و اساس فیزیولوژی می باشند که با تسلط بر آنها بسیاری از امورات بالینی و تئوری قابل اجرا خواهند بود.

مدرس: جواد راحتی مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۳۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
7

آموزش مقدمه ای بر مهندسی پزشکی

با افزایش میانگین سنی جمعیت و پیر شدن افراد جامعه، نیاز به دستگاه های پزشکی اعم از دستگاه های تصویرگری مانند: سونوگرافی و ام آر آی، دستگاه های درمانی مانند: دیالیز و سنگ شکن و همچنین دستگاه های مراقبتی مثل: نوار قلب و نوار مغز نیز افزایش می یابد. هم زمانی این رخداد با پیشرفت های چشمگیر علم و تکنولوژی باعث شده تا نیاز وسیعی به علم مهندسی پزشکی حس گردد. در نتیجه این نیاز، صنعت مهندسی پزشکی یکی از درآمدزاترین صنعت های دنیای امروز به حساب می آید. لازمه استفاده و درآمدزایی از این صنعت، آشنایی حداقلی با اصول و قواعد پایه این علم است.

مدرس: نرجس حیدری مورچه خورتی مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۴۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
8

آموزش بافت شناسی عمومی

رشته بافت شناسی یکی از زیر شاخه های علوم تشریح (علوم آناتومی) است که به بررسی میکروسکوپی ساختارهای تشکیل دهنده بدن انسان و سایر حیوانات می پردازد. بدون تردید، اطلاع از ساختمان طبیعی و نرمال بافت های تشکیل دهنده اندام ها در بدن برای مقایسه ساختار آن ها با حالت های غیرطبیعی بیمار، ضروری و بنیادین است. به عبارت دیگر برای درک هر چه بهتر تغییراتی که به دنبال بیماری های مختلف، در بافت های بدن رخ می دهد، لازم است که در ابتدا با ساختارهای طبیعی و سالم این بافت ها آشنا بود.

مدرس: دکتر نادر گودرزی مدت زمان آموزش: ۸ ساعت و ۳۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
9

آموزش پروژه محور طراحی بیومکانیکی با سالیدورکس SOLIDWORKS

رشته و حوزه کاری و تحقیقاتی مهندسی پزشکی و به طور خاص بیومکانیک از زمینه های نوظهور و به سرعت در حال رشد در کشور ایران است. اقبال به سمت این رشته مهندسی روز به روز در حال افزایش است و از طرف دیگر در محیط های آکادمیک در سایر رشته ها نیز سالانه علاقه بیشتری به سمت تعریف و انجام پروژه های مرتبط با حوزه های زیستی ایجاد می شود، چرا که این حوزه مستقیما با سلامت انسان و بهبود زندگی ارتباط دارد. از سوی دیگر در صنعت نیز نیاز به علم بیومکانیک روز افزون است چه اینکه صنعت تجهیزات پزشکی کشور روز به روز در حال توسعه است و از سمت واردات به سمت تولید حرکت می کند. بنابراین تطبیق مهارت های مهندسی مکانیک با حوزه بیومکانیک می تواند ابزاری کارآمد جهت ایفای نقش در این توسعه ملی باشد.

مدرس: سید امیر سیدصالحی مدت زمان آموزش: ۷ ساعت و ۲۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
10

آموزش جنین شناسی Embryology

بطور کلی جنین شناسی (Embryology) یکی از اصلی ترین دروس علوم پایه در رشته های مرتبط با علوم پزشکی و پیراپزشکی محسوب می گردد که به بررسی نحوه تکامل و تشکیل رویان در دوران بارداری و همچنین ایجاد ناهنجاری های مادرزادی می پردازد. بنابراین یادگیری دقیق و اصولی این علم تاثیر بسیار فراوانی در درک بهتر آناتومی ساختارهای مختلف بدن و همچنین چگونگی ایجاد ناهنجاری های مادرزادی و ناقص الخلقه زایی ها خواهد داشت. در این فرادرس بطور کامل چگونگی تکامل یک فرد جدید از زمان لقاح و تشکیل سلول تخم تا زمان تولد بصورت روز به روز و هفته به هفته همراه با تصاویر واقعی و شماتیک شرح داده شده است.

مدرس: دکتر نادر گودرزی مدت زمان آموزش: ۱۰ ساعت و ۳۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
11

آموزش مبانی بیومکانیک ۱ - بخش یکم

بیومکانیک (Biomechanics) در بسیاری از زمینه های مربوط به زندگی انسان مورد استفاده قرار می گیرد، لذا دانستن مفاهیم اولیه بیومکانیک برای تمامی مدرسان فیزیک، متخصصان فیزیوتراپی، پزشکان، مربیان و سایر افرادی که به نوعی با این مسائل در ارتباط هستند، ضروری به نظر می رسد. آشنایی با مفاهیم بیومکانیک باعث درک بهتر ما از قوانین علم فیزیک و چگونگی استفاده از آن در بیان مسائل مربوط به حرکت انسان می گردد.

مدرس: فرشته علیزاده فرد مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۴۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
12

آموزش مقدماتی Mimics میمیکس برای مدل سازی تصاویر سه بعدی پزشکی

در سال های اخیر محققان و مهندسان در زمینه مهندسی پزشکی تمایل زیادی به استفاده از مدل های طراحی شده بر پایه تصاویر پزشکی برای انجام محاسبات و آنالیزهای بیومکانیکی پیدا کرده اند. از این رو Subject-Specific Image Based Modeling تبدیل به یکی از زیر شاخه های مهم علم بیومکانیک شده است. هدف از این فرادرس ایجاد توانایی های مورد نیاز اولیه برای مهندسان، محققان و دانشجویان رشته های بیومکانیک و ارتوپدی برای بازسازی کردن مدل های سه بعدی توسط نرم افزار میمیکس به منظور انجام محاسبات المان محدود و یا مدل سازی جراحی های پزشکی می باشد.

مدرس: احسان سودمند مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۱۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
13

آموزش پلیمرها و کاربرد آن ها در مهندسی پزشکی

در این فرادرس ابتدا به معرفی ساختار مواد پلیمری و انواع پلیمرها پرداخته می شود. سپس زیست سازگاری و تخریب پذیری پلیمرها که مباحث مهمی در علم مهندسی پزشکی محسوب می شود، مورد بررسی قرار می گیرد. کاربرد پلیمرهای مصرفی در حوزه مهندسی پزشکی و روش ساخت آن ها بیان می شود. سامانه های کنترل رهایش دارو و داربست های مهندسی بافت نیز به عنوان دو حوزه پر کابرد معرفی شده و در نهایت برهم کنش پلیمرها با نسوج و به خصوص خون، مورد بررسی قرار می گیرد. با تهیه این فرادرس دانشجو می‌ تواند با پلیمرها و کاربرد آن ها در مهندسی پزشکی و نکات مهم در طراحی بیومتریال‌ های پلیمری آشنا شود.

مدرس: فرزاد مرادی خواه مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۳۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
14

آموزش هیستولوژی و پاتولوژی پایه (آناتومی بدن)

اهمیت این فرادرس برای دانشجویان از آن جهت است که فهم بیولوژی بدن انسان را از طریق واحدهای سازنده آن درک کرده و می توانند به کمک آن به تحلیل وقایع بدن، تحلیل پروژه های پایانی خود، تحلیل داده های خروجی میکروسکوپ های مختلف بپردازند و همچنین ارتباط آسیب های بدن با منشا آن را درک نمایند.

مدرس: فتاح حایری مدت زمان آموزش: ۸ ساعت و ۱۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
15

آموزش بیومواد Biomaterial

طی دهه های گذشته، بیومواد به عنوان بزرگ ترین هدف برای دانشگاه گرایان، تحقیق و توسعه حرفه ای ها و کاردان ها در نظر گرفته شده است. به این دلیل که بیومواد، زندگی انسان ها را به طور گسترده توسط کاربردهای متنوع پزشکی و آینده بسیار روشن و امیدوارکننده تحت تاثیر قرار داده است. صنعت بیومواد، بازار غالب برای کاربردهای پزشکی است و اهمیت این صنعت به علت تاثیر آن بر بهبود کیفیت زندگی انسانی است. هدف از این درس، ارائه ای جامع برای بررسی انواع بیومواد مهم از جمله: فلزات، پلیمرها، سرامیک ها، شیشه های زیست فعال و کامپوزیت ها است و همچنین مهندسی بافت و ایمپلنت های زیست سازگار و… نیز مورد مطالعه قرار خواهند گرفت.

مدرس: مژگان کشاورز مدت زمان آموزش: ۸ ساعت و ۱۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
16

آموزش پرستاری بیماری های سیستم تنفسی

سیستم تنفسی یکی از حیاتی ترین سیستم های بدن است که بدون عملکرد مناسب، زندگی فرد در معرض تهدید قرار می گیرد. این سیستم به همراه سیستم قلبی و عروقی با انتقال اکسیژن به بافت ها و دفع دی اکسیدکربن از بدن نقش بسیار مهمی در بقای سلول ها و عملکرد طبیعی آن ها به عهده دارد. در حال حاضر، پرستاران برای دستیابی به مراقبت با کیفیت بالا و معتبر در زمینه های مراقبت بهداشتی در حال توسعه، در عرصه فرصت ها و چالش ها قدم می گذارند. تغییرات سریع مراقبت بهداشتی مستلزم این است که پرستاران آمادگی تهیه و برنامه ریزی برای مراقبت در مکان های مختلف اعم از بیمارستان، درمانگاه، آسایشگاه و منزل را در کلیه مراحل بیماری داشته باشند.

مدرس: دکتر اسماعیل شریعت مدت زمان آموزش: ۸ ساعت و ۴۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
17

آموزش آشنایی با داروهای بیوسیمیلار Biosimilar

بیوسیمیلارها، فرآورده های بیولوژیکی هستند که از لحاظ ساختار و عملکرد، بسیار شبیه به فرآورده بیولوژیک مرجع هستند. فرآورده های بیولوژیک شاخه ای مجزا از داروهای بسیار موثر و قوی است که انقلابی را در مسیر درمان بیماری های جدی و مزمن همچون: سرطان، دیابت، بیماری های خود ایمنی و... برای پزشکان فراهم نموده اند. نتایج حاصل از استفاده از فرآورده های بیولوژیک برای بیماران، حیرت انگیز است. به عنوان مثال، در انکولوژی، درمان بیماران مبتلا به لنفوم غیرهوچکین با یک فرآورده بیولوژیک، میزان مرگ را به نصف کاهش داده است.

مدرس: دکتر نگار متقی دستجردی مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۲۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
18

آموزش مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی

این درس با هدف آشنایی دانشجویان با علم مدیریت در نظام بهداشت و درمان شکل گرفته است و از جنبه های مختلف به تشریح وظایف مدیر و مدیریت به طور عام و سپس تشریح وظایف مدیران در نظام بهداشت و درمان، خصوصیات نظام بهداشت و نحوه عرضه خدمات بهداشتی و درمانی در ایران و همچنین در سازمان های بین المللی و مدیریت مالی این بخش می پردازد. بخشی از این آموزش در خصوص مدیریت در سازمان بیمارستان، نحوه شکل گیری و احداث بیمارستان و قرارگیری فضاهای مختلف بیمارستانی است.

مدرس: دکتر آزیتا سالاریان مدت زمان آموزش: ۱۱ ساعت و ۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
19

آموزش مقدماتی سیستم های میکروالکترومکانیک زیستی

سیستم های میکرو الکترومکانیکی زیستی (Bio-MEMS)، ریزسیستم هایی هستند که از مولفه های اندازه میکرو، مانند: سنسورها، مبدل ها، عملگرهای مکانیکی و تجهیزات الکترونیکی استفاده می کنند. Bio-MEMS، به هر نوع MEMS استفاده شده در کاربردهای بیولوژیکی گفته می شود. به عنوان یک نمونه می توان کیت های تشخیص قند خون را مثال زد که یک سیستم الکترومکانیکی است که برای تشخیص پزشکی استفاده می شود. این آموزش مطالب لازم را از پایه شروع می کند و رفته رفته به سراغ مطالب پیشرفته تر می رود. با توجه به ارتباط تنگاتنگ Bio-MEMS با بحث میکروسیالات و با توجه به اینکه قبلا آموزش میکروسیالات در فرادرس ارائه شده است، دنبال کنندگان این آموزش نیاز است تا با میکروسیالات نیز آشنا باشند چرا که در این آموزش از میکروسیالات استفاده می شود. کاربردهای ذکر شده، موید اهمیت این زمینه علمی است.

مدرس: پژمان اقبالی شمس آبادی مدت زمان آموزش: ۲۰ ساعت و ۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
20

آموزش آکوستیک پزشکی Medical Acoustics

آکوستیک پزشکی از زمینه های بسیار پر اهمیت در دنیا می باشد. با توجه به ارزان بودن صدا و کم خطر بودن آن، این زمینه به یک زمینه محبوب برای تشخیص و درمان تبدیل شده است. اصول ریاضی و فیزیکی پشت این زمینه علمی دارای اهمیت بالایی می باشد. در این آموزش ما با اصول کلی و روش های تشخیص و درمان در آکوستیک پزشکی آشنا می شویم.

مدرس: پژمان اقبالی شمس آبادی مدت زمان آموزش: ۷ ساعت و ۲۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
21

آموزش آنتی بیوتیک ها و عوامل ضدمیکروبی

یکی از راه های پیشگیری از مقاومت های دارویی و درمان صحیح عفونت ها، آشنایی با کلاس های مختلف آنتی بیوتیکی، مکانیسم عمل آن ها و استفاده از آنتی بیوتیک های مناسب برای درمان است. این آموزش به صورت خلاصه به ذکر نکات کلیدی در باب گروه های مختلف آنتی بیوتیکی (باکتریایی، قارچی و انگلی)، مکانیسم عمل آن ها، نحوه بروز مقاومت های دارویی و نحوه پیشگیری از آن ها پرداخته است. مطالعه مباحث مطرح شده می تواند برای گروه های پزشکی، علوم پایه پزشکی و گروه های زیست شناسی، بسیار مفید باشد.

مدرس: احدعلی هراتی اصل مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۵۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
22

آموزش نرم افزار شبیه سازی مونت کارلوی GATE در مهندسی پزشکی

GATE از کتابخانه Geant4 استفاده می کند و کاربرد اختصاصی در پزشکی هسته ای دارد. این ابزار همچنین قابلیت توصیف پدیده های وابسته به زمان مانند: حرکت چشمه، آشکارساز و کینتیک واپاشی چشمه را دارد. این برجسته ترین ویژگی و نوآوری ابزار شبیه سازی GATE است. علاوه بر ویژگی های زمانی، یک ساز و کار اختصاصی اسکریپت برای ترجمه به Geant4 در نظر گرفته شده است که به کاربر اجازه می دهد کنترل شبیه سازی مونت کارلو را به طور بصری در اختیار داشته باشد، بدون این که به برنامه نویسی خاصی (زبان برنامه نویسی ++C) نیاز داشته باشد.

مدرس: رضا جهانگیر مدت زمان آموزش: ۱۲ ساعت و ۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
23

آموزش مقدمات اپتومتری Optometry

مقدمات اپتومتری (Optometry) نقش مهمی در دروس رشته اپتومتری ایفا می کند به طوری که بدون یادگیری و شناخت مباحث آن نمی توان سایر مباحث مربوطه مانند: اپتومتری، انومالی، لنز تماسی و غیره را فرا گرفت. هدف از این فرادرس شناخت چشم به عنوان یک دستگاه گیرنده نور است. در واقع با توجه به حساسیت چشم انسان به نور و تشکیل تصویر بر روی آن، می توان چشم را به عنوان دستگاه گیرنده نور در نظر گرفت. این دیدگاه به ما کمک می کند تا بدانیم زمانی که نور وارد چشم می شود، چه اتفاقاتی در چشم صورت می گیرد تا در نهایت تصویر واضحی بر روی شبکیه چشم تشکیل شود. به این ترتیب آشنایی با نحوه صحیح تشکیل تصویر بر روی شبکیه باعث می شود که اگر عواملی مانند: عیوب انکساری و بیماری های چشمی بر سر راه نور وجود داشته باشد، راحت تر شناسایی شوند.

مدرس: حوا شفیعی مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۳۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
24

آموزش تیروئیدولوژی Thyroidology - آناتومی، علائم و درمان بیماری های غده تیروئید

تیروئید، این عضو کوچک ۱۰ یا ۲۰ گرمی در جلوی گردن، هورمون هایی تولید می کند که تقریبا بر تمامی سلول های بدن تاثیرات قابل توجهی دارند. به دلیل این تاثیر وسیع، اختلالات این غده، با علامت های متنوعی خود را نشان می دهد. چه اختلالات آناتومیک غده تیروئید و چه اختلالات عملکردی آن (کم کاری و پرکاری تیروئید) جزو بیماری های شایع ایران و سایر نقاط جهان هستند. به جرات می توان گفت که مباحث مرتبط با غده تیروئید و بیماری دیابت، مهم ترین بیماری های شاخه اندوکرینولوژی (Endocrinology) هستند.

مدرس: امیرمحمد قربانی مدت زمان آموزش: ۱۲ ساعت و ۵۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
25

آموزش اپیدمیولوژی و عفونت های بیمارستانی

در این فرادرس بنا داریم تا از طرفی به تعریف اپیدمیولوژی، لغات و اصطلاحات آن بپردازیم و در خصوص عوامل موثر بر بیماری در جامعه و فاکتورهای زمان، مکان و همچنین منابع اطلاعات و انواع مطالعات در اپیدمیولوژی، مطالبی را بیان کنیم و سپس به سراغ کاربردهای آن و روش های بررسی اپیدمی ها بپردازیم. از آنجا که اپیدمیولوژی در ایمن سازی بیمارستان می تواند موثر باشد و در مبارزه علیه عفونت های بیمارستانی نقش مهمی دارد، لذا در ادامه مباحث آموزشی به انواع عفونت ها، آلاینده های عفونی، راه های انتقال عفونت و راه های مبارزه با آن در بیمارستان پرداخته می شود.

مدرس: دکتر آزیتا سالاریان مدت زمان آموزش: ۷ ساعت و ۵۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
26

آموزش ایمونوهماتولوژی Immunohematology و طب انتقال خون

طب انتقال خون، زیرشاخه علم ایمونولوهماتولوژی است که به بررسی فاکتورهای اثرگذار بر کارایی خون و فرآورده های آن می پردازد و برای به حداقل رساندن بیماری ها و عوارض ناشی از انتقال خون و فرآورده های آن، شرایط اهداکنندگان، آزمایشات لازم برای اهدای خون و نحوه غربالگری اهداکنندگان را تعیین می کند. در این آموزش، اساس و پایه علم ایمونوهماتوژی و طب انتقال خون و اهمیت آن در بالین و پزشکی معرفی شده است. همچنین چگونگی جذب اهدا کنندگان مناسب و تامین فرآورده های خونی مختلف با کیفیت مناسب جهت تزریق به بیماران نیازمند با حداقل عوارض، آموزش داده شده است.

مدرس: ساناز آقاجانی مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۲۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
27

آموزش استانداردهای بسته بندی تجهیزات پزشکی ایزو ISO 11607

تنوع بسته بندی به دلیل جذب مشتری می تواند بسیار گسترده باشد و در اغلب کشورهای جهان تبدیل به یک صنعت شده است و صنعت بسته بندی در این کشورها در زمره صنعت های پیشرو هستند. با این حال صنعت بسته بندی در مورد محصولات تجهیزات پزشکی به ویژه محصولاتی که استریل می شوند، باید تحت الزامات خاصی ارائه شوند. هدف از این فرادرس، ارائه انواع استانداردهای مورد نیاز برای بسته بندی محصولات تجهیزات پزشکی استریل است. استاندارد کلی برای این محصولات ISO 11607 است. این استاندارد، یک استاندارد بین المللی است و کلیه محصولات تجهیزات پزشکی استریل باید از آن تبعیت کنند.

مدرس: دکتر فرزانه نایب حبیب مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۱۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
28

آموزش سیستم مدیریت کیفیت تجهیزات پزشکی ایزو ISO 13485

این فرادرس، در قالب سه درس اصلی ارائه شده که در درس اول برخی از مباحث اولیه شامل: مفاهیم، تعاریف، کاربردها، مزایای پیاده سازی و برخی از موضوعات مهم این استاندارد معرفی خواهد شد. در درس دوم، قوانین استاندارد همچون: اصطلاحات، الزامات عمومی، الزامات مربوط به مستندات، طرح ریزی و خط مشی کیفیت بیان شده و در پایان، در درس سوم، برخی از نکات پدیدآوری محصول، تحلیل و بهبود از قبیل: فرایندهای مرتبط با مشتری، کنترل وسایل، پایش، اندازه گیری و تحلیل داده ها ارائه می گردد.

مدرس: فریده رحیم نژاد مدت زمان آموزش: ۵۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
29

آموزش بافت شناسی دستگاه های گوارش و تنفس

درس بافت شناسی، از دروس اصلی و مهم در دانشگاه برای رشته های دامپزشکی، بافت شناسی، علوم تشریحی، علوم زیستی، جنین شناسی و آناتومی است. همچنین این درس یکی از منابع و رفرنس های مهم آزمون های کنکور برای رشته های مذکور بوده و یادگیری آن، یکی از دغدغه های مهم دانشجویان رشته های دامپزشکی، علوم تشریحی، جنین شناسی و بافت شناسی است. همچنین، بافت شناسی تخصصی یک پیش نیاز مهم برای یادگیری درس پاتولوژی اندام ها به شمار می رود و دانشجویی که درس بافت شناسی تخصصی را یاد نگرفته باشد به هیچ عنوان نمی تواند درس پاتولوژی اندام ها را فرا بگیرد و به شدت دچار مشکل خواهد شد. لازم به ذکر است که حجم مطالب در این درس بسیار بالا بوده و خواندن و درک همه مفاهیم آن برای دانشجویان رشته های مذکور بسیار مشکل است. در این آموزش سعی می کنیم تا با آموزشی متفاوت، بخشی از مشکلات یادگیری مخاطبین این درس را مرتفع کنیم.

مدرس: دکتر زهرا سلیمانی مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۲۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
30

آموزش زیست شناسی سامانه ای - اصول طراحی مدارهای بیولوژیکی

در فیزیک یا رشته‌های مهندسی معمولا با موضوعاتی رو به رو می‌شویم که از قوانین دقیق ریاضیاتی تبعیت می‌کنند. اما در زیست‌شناسی، سلول‌ها گویی در حال رقص هستند، ساختارهای مختلف خود به خود به یکدیگر متصل می‌شوند، عملیات دقیق بیوشیمیایی را انجام می‌دهند و وقتی کار انجام شد، بدون دردسر از بین می‌روند. ما به دنبال قوانین طبیعی و اصول ساده‌کننده می‌گردیم، اما زیست‌شناسی به طور حیرت‌انگیزی پیچیده است. در این آموزش، ما بر روی برخی از اصول طراحی سیستم‌های بیولوژیکی تمرکز داریم و به دنبال ارائه یک چهارچوب ریاضیاتی هستیم که در آن، این اصول می‌توانند برای فهم شبکه‌های بیولوژیکی استفاده شوند. این فرادرس، یک مسیر به سیستم بیولوژی را نشان می‌دهد که بر اساس اصول ریاضیاتی است و تمرکز کمی بر تکنولوژی‌های آزمایشگاهی دارد.

مدرس: پژمان اقبالی شمس آبادی مدت زمان آموزش: ۷ ساعت و ۲۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
31

آموزش آنالیز و ارزیابی کمی اجزای تصویر با ایمج جی ImageJ

نرم‌افزارهای متعددی به ‌منظور ارزیابی کمی اجزای یک تصویر، توسعه داده شده است که در میان آن‌ها، نرم‌افزار آنالیز تصویر ImageJ به دلیل دارا بودن محیط بسیار ساده با کاربری راحت، قابلیت دسترسی آسان و مهم‌تر از همه سازگاری با سیستم‌عامل‌های مختلف، بیش از سایر نرم‌افزارهای آنالیز تصویر مورد توجه جوامع علمی، تحقیقاتی و صنعتی سراسر دنیا قرار گرفته است. به همین منظور در آموزش حاضر تلاش شده است تا مجموعه‌ای مفید از مباحث کاربردی این نرم‌افزار برای مخاطبین گرامی ارائه گردد. پس از مشاهده این فرادرس، قادر هستیم اجزای مختلف یک تصویر را با دقت بالا، ارزیابی کمی نموده و تحلیل درستی از مشخصات کمی تصویر مربوطه داشته باشیم.

مدرس: سروش بخشی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۴۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
32

آموزش ابزار مونت‌ کارلوی Geant4 — تکمیلی

اگر به دنبال شبیه‌سازی آزمایش‌های تجربی در زمینه‌های علوم مرتبط با پرتو هستید، قطعا به یک ابزار شبیه‌ساز قوی نیازمندید. از آنجا که طبیعت و ماهیت پرتوزایی بر پایه مباحث آماری توصیف می‌شود، اهمیت استفاده از روش مونت ‌کارلو (Monte Carlo) در این زمینه خودش را بیشتر نشان می‌دهد. همان‌طور که در فرادرس آموزش مقدماتی Geant4 (+) بیان کردیم، Geant4 یک ابزار رایگان است که ترابرد ذرات مختلف را در محیط‌های گوناگون به روش مونت ‌کارلو شبیه‌سازی می‌کند. در این فرادرس که در واقع بخش تکمیلی آموزش مقدماتی Geant4 است با مطالب کاربردی بیشتری در زمینه علوم مرتبط با پرتو آشنا می‌شوید.

مدرس: پیمان رفیعی پور مدت زمان آموزش: ۸ ساعت و ۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
33

آموزش ناحیه بندی تصاویر پزشکی و صنعتی با ایمج جی Fiji - ImageJ

روش‌های متداول ناحیه‌بندی تصاویر هنگامی که در پروژه‌های عملی مورد استفاده قرار می‌گیرند، کیفیت و دقت لازم را از خود نشان نمی‌دهند. بهترین ابزارهای ناحیه‌بندی تصویر با استفاده از هوش مصنوعی توسعه داده می‌شوند و در غالب موارد نیاز به دانش تخصصی و کدنویسی برای انجام آن وجود دارد. ابزار Fiji معرفی‌شده در این آموزش، پلی است میان افرادی که می‌خواهند در کمترین زمان و بدون داشتن دانش برنامه‌نویسی و با استفاده از هوش مصنوعی، ناحیه‌بندی تصاویر را با بالاترین کیفیت انجام دهند. در این فرادرس، نحوه استفاده از این نرم‌‌افزار را در کوتاه‌ترین زمان به دانشجویان آموزش می‌دهیم.

مدرس: مسعود مردانشاهی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
34

آموزش آنزیم شناسی

آنزیم‌شناسی علم مطالعه آنزیم‌ها است که دارای قدمتی برابر با دانش بیوشیمی است. هدف از این آموزش این است که با ارائه توضیحاتی پیرامون خواص کلی آنزیم‌ها، بررسی مکانیسم افزایش سرعت واکنش‌ها، انواع کلاس‌های آنزیمی، سینتیک واکنش‌های آنزیمی، روش‌های سنجش فعالیت آنزیم‌ها، مکانیسم‌های مهار آنزیمی مخاطبان را با مفاهیم پایه آنزیم‌شناسی آشنا سازیم. بنابراین با توجه به کاربرد گسترده آنزیم‌ها در صنعت و بالین، هدف نهایی این است که پس از آموزش مفاهیم و اصول پایه مربوط به آنزیم‌شناسی مخاطبان بتوانند این اصول را در صنایع مربوطه و همچنین در کاربردهای بالینی مورد استفاده قرار دهند.

مدرس: مهسا سالیانی مدت زمان آموزش: ۵ ساعت
یادگیری را شروع کنید
35

آموزش ابزار مونت کارلوی Geant4 — مقدماتی

هدف از این فرادرس، آموزش مقدماتی Geant4 است که در قالب ۱۱ درس ارائه می شود. در این آموزش سعی شده است که مباحث اولیه و لازم برای شبیه سازی یک آزمایش نوعی، به صورت گام به گام ارائه شود. در حال حاضر پروژه های سنگین مرکز تحقیقاتی CERN در اروپا و بسیاری از پروژه های دیگر، شامل: فیزیک ذرات بنیادی، دزیمتری (Dosimetry) و طراحی درمان، میکرودزیمتری در فضای زیرسلولی، حفاظ سازی سفینه های فضایی، طراحی و بهینه سازی دستگاه های پرتودرمانی، توموگرافی میون و... با استفاده از این ابزار انجام می گیرد. در این فرادرس با فرض این که مخاطب حداقل آگاهی از برنامه نویسی ++C را دارد، شروع کار با Geant4 آموزش داده شده است و کاربر پس از مشاهده این آموزش به راحتی می تواند پروژه های خود را شبیه سازی و اجرا کند.

مدرس: پیمان رفیعی پور مدت زمان آموزش: ۱۰ ساعت و ۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
36

آموزش فرایندهای شکل دهی پلیمرها

مهم‌ترین مرحله در شکل‌دهی پلیمرها تولید مذاب در اکستروژن است که پس از آن، این مواد مذاب در فرایندهایی مثل: قالب‌گیری دمشی و قالب‌گیری تزریقی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسته به کاربردی که از سازه مورد نظر توقع داریم، نوع پلیمر و روش ساخت آن متفاوت است که در این فرادرس به بررسی انواع روش‌های شکل‌دهی و ساخت قطعات پلیمری می‌پردازیم.

مدرس: آزاده کردزاده مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۵۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
37

آموزش مش میکسر Meshmixer برای مش بندی و ساخت مدل سه بعدی

امروزه حداقل بیشتر از تعداد انگشتان دست نرم‌افزارهای پرقدرت و متنوع در عرصه مدلینگ وجود دارند، ولی با ورود به محیط همه آن‌ها متوجه موضوعی پررنگ و گاهی آزار‌دهنده می‌شوید و این مساله چیزی غیر از شلوغی محیط گرافیکی نرم‌افزار GUI (Graphical User Interface) و پر تعداد بودن ابزارهای آن نیست. این شلوغی بیش از حد و پرمحتوا بودن نرم‌افزار، فرد را سردرگم و گاهی نیز از رسیدن به هدف اصلی خود کاملا دور می‌کند. اینجا است که پای نرم‌افزارهای خاصی که برای رفع بی‌شماری از این نیازها است، وسط کشیده می‌شود. یکی از این نرم‌افزارها که در مدت ۱۰ سال گذشته تاکنون تغییرات چشمگیر و حیرت‌آوری داشته، Meshmixer است که محصول رایگان شرکت بزرگ Autodesk است.

مدرس: امیرعلی میلانی مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۱۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
38

آموزش تحلیل داده های دستگاه فورس پلیت Force Plate در متلب MATLAB

فورس پلیت (Force Plate) از جمله دستگاه‌های بیومکانیکی بسیار پرکاربرد برای تحلیل تکنیک‌ها و مهارت‌های ورزشی مثل: انواع پرش، فرود و مهارت‌های پایه‌ای انسان مثل: راه رفتن و دویدن است. در همین راستا بسیاری از پژوهش‌های دانشگاهی رشته تربیت‌بدنی و علوم ورزشی و همچنین رشته‌های مهندسی پزشکی، بیومکانیک و توانبخشی از این دستگاه بهره می‌برند. داده‌های خروجی که این دستگاه در اختیار ما قرار می‌دهد، داده‌های خام هستند که باید بر روی آن‌ها پردازش انجام گیرد تا تبدیل به داده‌های قابل تفسیر برای ارزیابی تکنیک ورزشکاران شود.

مدرس: محمدامین محمدیان مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
39

آموزش آشنایی با تولباکس k-Wave در متلب MATLAB

اخیرا یک روش تصویر‌برداری جدید به نام فوتوآکوستیک (Photoacoustic) معرفی شده است که رفتاری تقریبا شبیه به اولتراسوند دارد و با گرم کردن بافت، سیگنال صوتی به بدن ارسال می‌کند. تولباکس k-Wave که یکی از تولباکس‌های رایگان در حوزه تصویربرداری فوتوآکوستیک است، می‌تواند شبیه‌سازی‌های لازم به منظور تست کیفیت تصویر با تغییر محیط، تعداد المان‌ها و… را انجام دهد. در این فرادرس قصد داریم تا با این تولباکس آشنا شده و دستورهای موجود برای شبیه‌سازی فوتوآکوستیک را یاد بگیریم. در اکثر دانشگاه‌های کشور دروسی تحت عنوان تصویربرداری پزشکی یا نام‌هایی به همین محتوا ارائه می‌شود. متاسفانه به دلیل کمبود وقت در دانشگاه‌ها و همچنین پر‌محتوا بودن این درس، اکثر اساتید نمی‌توانند شبیه‌سازی این تصویرگری‌ها را پوشش دهند.

مدرس: کیان اسماعیلیان مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۴۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
40

آموزش تجهیزات عمومی بیمارستان ها و کلینیک های پزشکی - بخش یکم

هدف از این درس، آشنایی افراد با تجهیزات عمومی پرکاربرد در بیمارستان ها و مراکز درمانی است. همچنین در این آموزش در برخی از موارد با ارائه جدول مقایسه فنی تجهیز پزشکی، به کارشناسی خرید و موارد قابل توجه برای انتخاب یک دستگاه پزشکی پرداخته می شود. مسیر ارائه این درس بدین شکل است که ابتدا به معرفی دستگاه و بخش های مختلف آن پرداخته می شود. سپس کاربردهای تجهیز پزشکی در بخش های مختلف بیمارستان توضیح داده شده و ضرورت استفاده از آن در بیمارستان مطرح می شود. در ادامه، عملکرد هر بخش دستگاه به طور مجزا توضیح داده می شود. سپس نحوه عملکرد کل دستگاه و حالت های مختلف عملکردی آن بررسی می شود. در انتها نیز به ارائه استانداردهای بین المللی در مورد دستگاه پرداخته شده و موارد قابل توجه برای انتخاب یک دستگاه پزشکی مناسب مورد بحث قرار می گیرد.

مدرس: دکتر مجید قشونی مدت زمان آموزش: ۶ ساعت و ۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
41

آموزش روش های آنالیز در مهندسی پزشکی

با پیشرفت روزافزون علم، شاخه‌های جدیدی از علوم بر مبنای علوم پایه شکل گرفته‌اند. از آنجا که سرعت و وسعت علوم جدید به پهنای اقیانوس گسترش یافته است، برای دست یافتن به عمق آن باید دوباره به علوم پایه برگردیم. گرایش بیومتریال در رشته مهندسی پزشکی، یکی از جذاب‌ترین رشته‌های دانشگاهی است که پروژه‌هایی که مرز تکنولوژی هستند، در بستر آن تعریف می شوند. جهت ارتقای کیفیت این پروژه‌ها، در این فرادرس به صورت علمی و عملی، نحوه انجام روش‌های آنالیز و تفسیر آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

مدرس: دکتر فرزانه نایب حبیب مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۴۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید