آموزش شبیه سازی بازوهای رباتیک در محیط متلب و سیمولینک – پیش ثبت نام

دسترسی به اطلاعات این آموزش: اطلاعات کلی محتوا و سرفصل ها پیش نمایش و دانلود اطلاعات تکمیلی دیدگاه ها

درباره ناشر

فرادرس
فرادرس

فرادرس بزرگ‌ترین ناشر دیجیتال آموزش‌های تخصصی، دانشگاهی و مهندسی است.

درباره مدرس

گروه مدرسین فرادرس
گروه مدرسین فرادرس

فرادرس از جهت فرصت آموختن، یک محیط کاملا باز (بدون هیچ مرز و شرط برای ورود) برای همه است. اما از جهت فرصت آموزش دادن، یک محیط به شدت بسته است و مدرسین آن با عبور از سخت ترین ضوابط علمی و فیلترهای مهارت آموزشی برگزیده و دستچین می شوند. در چندین سال گذشته کمتر از 5 درصد متقاضیان تدریس در فرادرس توانسته اند به مرحله نهایی ارائه آموزش در آن برسند. ارائه یک آموزش توسط «گروه مدرسین فرادرس» تضمینی برای کیفیت آن می باشد. (+)بازوی مكانیكی شامل چندین واصل است كه با مفصل ها به هم وصل می شوند. این واصل ها در جهات مختلف در فضای كاری قادر به حركت می باشند. عامل تحریك مفصل می تواند مستقیماً یا از طریق بعضی انتقالات مكانیكی بر واصل بعدی متصل شود. به واصل نهایی بازوی مكانیكی وسیله كاری ربات وصل شده است كه به آن مجری نهایی می گویند. هر یك از مفصل های ربات یك محور مفصل دارند كه واصل حول آن می چرخد. هر محور مفصل یك درجه آزادی (D.O.F) تعریف می کند. دو نوع مفصل اصلی به صورت گسترده در صنعت ربات ها به كار گرفته می شود. مفصل دورانی كه نمایش دهنده حركت چرخشی حول یك محور است و مفصل انتقالی یا لغزشی كه نمایش دهنده حركت خطی در طول یك محور می باشد.

👤 مدرس: گروه مدرسین فرادرس
روش دریافت: لینک دانلود و/یا ارسال فیزیکی

وضعیت انتشار در حال برنامه ریزی
زمان تقریبی انتشار بر حسب تعداد درخواست های دانشجویان و اولویت زمانی و آموزشی اعضای هیات علمی فرادرس، انتشار این آموزش در واحد نشر فرادرس اولویت سنجی می شود. انتشار یک آموزش پس از شروع به ضبط ۴ تا ۱۲ هفته زمان می برد.

درخواست اطلاع رسانی انتشار این آموزش

این آموزش در حال برنامه ریزی برای ارائه در فرادرس است و انتشار سریع تر آن، بستگی به تعداد متقاضیان این آموزش دارد. چنانچه شما نیز تمایل به انتشار سریع این آموزش دارید در کادر زیر ایمیل خود را درج نمایید.

مزایای درخواست اطلاع رسانی انتشار:

 • مطلع شدن از انتشار آموزش در اولین زمان پس از انتشار
 • دادن بیشترین اولویت انتشار به آموزش های مورد نظر خود (آموزش های با بیشترین پیش ثبت نام، با اولویت بیشتری منتشر می شوند)
 • دریافت تخفیف ویژه به هنگام انتشار، مختص افرادی که درخواست اطلاع رسانی در یک آموزش داشته اند.
  توضیحات

  اتوماسیون در بخش‌های مختلف صنعت و کارهای تولیدی در چند دهه اخیر ظهور پیدا کرده است و روز به روز نیز در حال توسعه می باشد. بیش از چند دهه از ظهور کارخانجات کاملا مکانیزه که در آن ها تمامی پروسه ها اتوماتیک بوده و نیروی انسانی در آن نقش اجرائی ندارد، نمی گذرد. اما در چند ساله اخیر شاهد به وجود آمدن کارخانجات مکانیزه ای بوده ایم که طراحی، ساخت و نحوه کار آن ها واقعا حیرت انگیز است. ایده و دانش کنترل اتوماتیک و استفاده از سیستم های مکانیزه در کارخانجات به جنگ جهانی دوم می رسد. اما تحولات عظیم و چشم گیر آن در سال های اخیر به وقوع پیوسته است. ربات ها جدی ترین مرحله تلاش انسان جهت صنایع اتوماتیک به شمار می روند. این ماشین های ساخت دست بشر که لزوما حرکت هایی شبیه انسان ندارند، توان تصمیم گیری و ایجاد و کنترل فعالیت های از پیش تعیین شده را دارند.

  مکانیزم ها و ربات های صنعتی از اجزای اصلی اکثر سیستم های اتوماسیون مدرن می باشند که از آن‌ها برای انتقال نیرو، گشتاور و انجام دقیق حرکت و کار استفاده می شود. داشتن اطلاعات دقیق از سینماتیک و دینامیک بازوهای صنعتی در طراحی و کنترل آن ها نقش بسیار مهمی دارد. درک پیچیدگی ربات ها و کاربردشان نیازمند دانش فنی در زمینه مهندسی کنترل، مهندسی مکانیک، مهندسی الکترونیک، مهندسی صنایع و سیستم‌ها، مهندسی کامپیوتر، اقتصاد و ریاضیات می باشد. شاخه های جدید مهندسی نظیر مهندسی ساخت، مهندسی کاربردها (که وظیفه تهیه دانش فنی مورد نیاز تولیدکنندگان را دارد) و مهندسی اطلاعات (که وظیفه جمع آوری اطلاعات مورد نیاز سیستم های کامپیوتری جهت حل مسائل پیچیده صنعتی که نیازمند تخصص قابل توجه باشد را دارد) پا به عرصه وجود گذاشته اند تا به نوعی با پیچیدگی شاخه رباتیک و اتوماسیون صنعتی سروکار داشته باشند.

  بازوی مکانیکی شامل چندین واصل است که با مفصل ها به هم وصل می شوند. این واصل ها در جهات مختلف در فضای کاری قادر به حرکت می باشند. عامل تحریک مفصل می تواند مستقیماً یا از طریق بعضی انتقالات مکانیکی بر واصل بعدی متصل شود. به واصل نهایی بازوی مکانیکی وسیله کاری ربات وصل شده است که به آن مجری نهایی می گویند. هر یک از مفصل های ربات یک محور مفصل دارند که واصل حول آن می چرخد. هر محور مفصل یک درجه آزادی (D.O.F) تعریف می کند. دو نوع مفصل اصلی به صورت گسترده در صنعت ربات ها به کار گرفته می شود. مفصل دورانی که نمایش دهنده حرکت چرخشی حول یک محور است و مفصل انتقالی یا لغزشی که نمایش دهنده حرکت خطی در طول یک محور می باشد.

  این مجموعه آموزشی دربرگیرنده اصول علم رباتیک مربوط به بازوهای صنعتی، شامل سینماتیک، دینامیک و طرح ریزی حرکت می باشد. هدف ما ارائه مقدمه ای برای مهم ترین مفاهیم مرتبط با ربات های صنعتی و دیگر سیستم های مکانیکی می باشد. در بخش اول این مجموعه آموزشی نقاط نظری مربوط به تئوری ربات ها مطرح خواهد گردید. تئوری و اصول اولیه به کاررفته در این مجموعه آموزشی برگرفته از ۷ فصل اول کتاب معروف و شناخته‌شده شبیه سازی و کنترل ربات نوشته مارک دبلیو اسپانگ و ویدساساگار و هاچینسون می باشد. سپس در بخش کاربرد، مفاهیم یاد شده را در محیط متلب پیاده سازی خواهیم کرد. اگر بخواهیم تحلیل های مکانیکی را در متلب انجام دهیم، به دو صورت می‌ توان عمل کرد، یک اینکه با همان دستورات اولیه و پایه و اصلی متلب آن ها را نوشت و مسائل را حل نمود و دیگری اینکه از دستورات آماده ای که دیگران در این زمینه نوشته اند استفاده نمود. معمولاً برای کارهای عادی و تحلیل های نچندان سنگین و پیچیده، می توان از دستورات و توابع آماده استفاده نمود. به مجموعه ای از دستورات و توابع، جعبه ابزار می گویند. در متلب جعبه ابزارهایی در زمینه های مختلف، به طور پیش‌فرض وجود دارد. همچنین این قابلیت نیز وجود دارد که بتوان جعبه ابراز دلخواه را نیز به متلب اضافه نمود.

  آقای پیتر کورک (Peter I.Corke) یکی از محققین عرصه‌ رباتیک و هوش مصنوعی است. ایشان در اقدامی تحسین برانگیز اقدام به نوشتن جعبه ابزاری تخصصی در مورد رباتیک کرده اند. از این جعبه ابزار هم می توان به عنوان وسیله ای برای محاسبات در تحقیقات و پژوهش ها استفاده نمود و هم به عنوان یک نرم‌افزار کمک آموزشی در آموزش مطالب پیشرفته‌ رباتیک، استفاده کرد. در سپتامبر ۲۰۱۱ نهمین نسخه از این تولباکس نیز ارائه گردیده است که حاصل یک تکامل ۱۵ ساله می باشد.

   

  مفید برای رشته های
  • مهندسی برق – کنترل
  • مهندسی مکانیک – مکاترونیک
  • مهندسی پزشکی

   

  پیش نیازهای علمی
  • آشنایی مقدماتی با برنامه نویسی در محیط متلب و سیمولینک
  • آشنایی مقدماتی با اصول اولیه مربوط به بازوهای رباتیک بر اساس کتب مرجع (مانند کتاب آقای اسپانگ)

   

  فهرست سرفصل ها و رئوس مطالب مطرح شده در این مجموعه آموزشی، در ادامه آمده است:
  • درس اول: تئوری مربوط به بازوهای رباتیک
   • آشنایی با اصول دوران در سه بعد
   • سینماتیک مستقیم و وارون بازوهای رباتیک
   • معرفی قرارداد دناویت ها رتینبرگ
   • معرفی ماتریس ژاکوبین و نقش آن در سینماتیک سرعت-ژاکوبین
   • نقاط تکین در بازوهای رباتیک و تعبیر فیزیکی آن ها
  • درس دوم: مدل سازی دینامیکی بازوهای رباتیک
   • مدل سازی دینامیکی بازوهای رباتیک به روش اویلر لاگرانژ
   • شناسایی پارامترهای ربات
  • درس سوم: استفاده از متلب و سیمولینک در مدل سازی بازوها
   • استفاده از متلب برای یافتن موقعیت مکانیزم های صفحه ای با روش کارتزین مطلق
   • آنالیز مکان و سرعت و شتاب مکانیزم ها و ربات‌ها در متلب
   • ساختن انیمیشن از حرکت مکانیزم ها و ربات ها
   • معرفی تولباکس پیتر کورک در متلب
   • پیاده سازی روشی برای عدم برخورد با موانع برای یک ربات سه لینکی در محیط متلب


  اطلاعات تکمیلی

  نام آموزش آموزش شبیه سازی بازوهای رباتیک در محیط متلب و سیمولینک – پیش ثبت نام
  ناشر فرادرس
  کد آموزش FVSIM9407
  زبان فارسی
  نوع آموزش آموزش ویدئویی     (کیفیت HD - مورد تایید فنی فرادرس)
  تعداد DVD یک عدد (در صورت دریافت غیر آنلاین)  مطالب مرتبط


  دیدگاه ها

  ( امتیاز ۵٫۰ از ۵ )
  5.0 از 5


  ۳ نظرثبت شده است.
  1. 5 از 5

   :

   لطفا هر چه زودتر انتشار دهید بسیار مفید و لازم است

  2. 0 از 5

   :

   لطفا هر چه زودتر منتشر کنید.

  3. 0 از 5

   :

   سلام خواهشا سریعا منتشر کنید

  4. 0 از 5

   :

   آموزش ضروری و لازمی است.

  5. 0 از 5

   :

   شدیدا مورد نیاز هست، لطفا سریعا منتشر کنید.

  6. 0 از 5

   :

   صمیمانه خواهش می کنم سریعاً منتشر کنید.

  7. 0 از 5

   :

   به نظر آموزش مناسبی میاد.

  8. 0 از 5

   :

   منتظریم برای تهیه این آموزش.

  9. 0 از 5

   :

   منتظر هستیم

  10. 5 از 5

   :

   کاش این آموزشو زودتر میذاشتید.

  11. 0 از 5

   :

   لطفا زودتر منتشر کنید

  12. 0 از 5

   :

   لطفا سریعتر منتشر کنید متشکرم

  13. 5 از 5

   :

   خواهش می‌کنم زودتر این آموزش را منتشر کنید.

  14. 0 از 5

   :

   لطفا هرچه سریع تر منتشر کنید.

  15. 0 از 5

   :

   لطفا هر چه زودتر این آموزش را برای علاقه مندان به رباتیک انتشار دهید با تشکر


  نظر شما در مورد این فرادرس چیست؟

  درج دیدگاه

  امتیاز شما به این آموزش:

  *
درخواست اطلاع رسانی انتشار این آموزش

این آموزش در حال برنامه ریزی برای ارائه در فرادرس است و انتشار سریع تر آن، بستگی به تعداد متقاضیان این آموزش دارد. چنانچه شما نیز تمایل به انتشار سریع این آموزش دارید در کادر زیر ایمیل خود را درج نمایید.

مزایای درخواست اطلاع رسانی انتشار:

 • مطلع شدن از انتشار آموزش در اولین زمان پس از انتشار
 • دادن بیشترین اولویت انتشار به آموزش های مورد نظر خود (آموزش های با بیشترین پیش ثبت نام، با اولویت بیشتری منتشر می شوند)
 • دریافت تخفیف ویژه به هنگام انتشار، مختص افرادی که درخواست اطلاع رسانی در یک آموزش داشته اند.برچسب‌ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
فرادرس در رسانه ها و جشنواره ها

روزنامه ایرانیان مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال روز آفرین نت استارت کنفرانس مهندسی برق ایران جشنواره وب ایران

عضویت در خبرنامه فرادرس

برای دریافت اخبار مربوط به آخرین فرادرس های منتشر شده، ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید.


تمامی محصولات و خدمات این وبسایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
فرادرس مجوز نشر دیجیتال از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی logo-samandehi پرداخت آنلاین - بانک ملت پرداخت آنلاین - بانک پارسیان پرداخت آنلاین - بانک اقتصاد نوین پرداخت آنلاین - بانک سامان