هزینه آموزش
۲۰,۰۰۰ تومان

آموزش طراحی و تنظیم ضرایب کنترل کننده PID با منطق فازی

آموزش طراحی و تنظیم ضرایب کنترل کننده PID با منطق فازی

تعداد دانشجو
۲,۴۰۴ نفر
مدت زمان
۱ ساعت و ۵۴ دقیقه
هزینه آموزش
۲۰,۰۰۰ تومان
محتوای این آموزش
۴۰ بازخورد (مشاهده نظرات)
آموزش طراحی و تنظیم ضرایب کنترل کننده PID با منطق فازی

در فرادرس آموزش طراحی و تنظیم ضرایب کنترل کننده PID با منطق فازی، رویکردی مشابه با کنترل کننده های تطبیقی و با تکیه بر توان استنتاج سیستم های فازی ایجاد شده است که در هر لحظه از زمان، برای مقادیر ضرایب کنترل کننده PID پیشنهادی به خصوص را دارد. این رویکرد، نوعی زمان بندی بهره یا Gain Scheduling است که وظیفه تعیین مقادیر بهره ها، بر عهده یک سیستم فازی است. این سیستم فازی، با دریافت خطا و مشتق خطا در هر لحظه از زمان، مقادیر ضرایب کنترل کننده PID را به صورت مناسبی محاسبه و در ساختار کنترل کننده جایگذاری می نماید.

آموزش طراحی و تنظیم ضرایب کنترل کننده PID با منطق فازی

تعداد دانشجو
۲,۴۰۴ نفر
مدت زمان
۱ ساعت و ۵۴ دقیقه
هزینه آموزش
۲۰,۰۰۰ تومان
محتوای این آموزش
۴۰ بازخورد (مشاهده نظرات)
مدرس
دکتر سید مصطفی کلامی هریس

دکتری تخصصی مهندسی برق - کنترل

دکتر سید مصطفی کلامی هریس یکی از بنیانگذاران و مدیران کنونی فرادرس و از اعضای هیات علمی آن است. ایشان دارای مدرک دکترای تخصصی در رشته مهندسی برق - کنترل، از دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی (قطب علمی کنترل صنعتی) هستند و زمینه های پژوهشی و کاری تخصصی ایشان، در حوزه های مختلف مهندسی کنترل و سیستم های هوشمند بوده است.

توضیحات تکمیلی

یکی از مهم ترین و پرکاربردترین‬ انواع کنترل کننده های مورد استفاده در صنعت، کنترل کننده های PID (تناسبی-انتگرال گیر-مشتق گیر و یا Proportional-Integral-Derivative) هستند. چرا که این خانواده از کنترل کننده ها، در کنار سادگی ساختاری و امکان پیاده سازی نسبتا آسان، دارای عملکرد مناسبی برای حوزه وسیعی از سیستم های تحت کنترل هستند، و از کیفیت و مقاومت بالایی برخوردارند.

طراحی و به کار گیری کنترل کننده PID، نیازمند تنظیم و تصمیم گیری در خصوص مقادیر سه پارامتر است، که اصطلاحا به عنوان ضرایب یا بهره های کنترل کننده PID شناخته می شوند. اما تنظیم این ضرایب کار آسانی نیست و قواعد و رویکردهای فراوانی برای این موضوع، پیشنهاد شده است. استراتژی های موجود در زمینه طراحی و تنظیم ضرایب کنترل کننده PID، به دو گروه کلی قابل تقسیم هستند.

یک دسته از روش ها، ضرایب را برای یک بار تنظیم می کنند و این مقادیر در کل دوران استفاده، ثابت است و به همان صورت استفاده می شود. به عنوان یک مثال معروف از روش های این دسته، می توان به روش زیگلر-نیکولز (Ziegler-Nichols) اشاره نمود، که رویکردی ثابت در طول زمان است و یک بار و برای همیشه، پیشنهادی را برای مقادیر ضرایب کنترل کننده PID پیشنهاد می دهد. این رویکردها، غالبا ساده هستند و بعضا بر اساس کارهای تجربی و بعضا در نتیجه محاسبات پیشنهاد شده اند. اما غالبا مشکلی که این روش ها دارند، عدم تطبیق پذیری ضرایب است، که منجر به افت کیفیت پاسخ، برای برخی حالات می شود. از این رو، اغلب یک بازنگری کلی در کارکرد این نوع از کنترل کننده ها، اجتناب ناپذیر است.

دسته دیگر روش های طراحی کنترل کننده PID، رویکردهای آنلاین هستند که در هر لحظه از زمان، مقادیر پارامترهای کنترل کننده PID را، با توجه به شرایط تعیین می کنند و از این رو، به این دسته از کنترل کننده ها، کنترل کننده های PID تطبیقی نیز گفته می شود.

در فرادرس آموزش طراحی و تنظیم ضرایب کنترل کننده PID با منطق فازی، رویکردی مشابه با کنترل کننده های تطبیقی و با تکیه بر توان استنتاج سیستم های فازی ایجاد شده است که در هر لحظه از زمان، برای مقادیر ضرایب کنترل کننده PID پیشنهادی به خصوص را دارد. این رویکرد، نوعی زمان بندی بهره یا Gain Scheduling است که وظیفه تعیین مقادیر بهره ها، بر عهده یک سیستم فازی است. این سیستم فازی، با دریافت خطا و مشتق خطا در هر لحظه از زمان، مقادیر ضرایب کنترل کننده PID را به صورت مناسبی محاسبه و در ساختار کنترل کننده جایگذاری می نماید.

مدرس این مجموعه آموزش، دکتر سید مصطفی کلامی هریس (دکترای مهندسی کنترل از دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی) است. مانند سایر آموزش های فرادرس، در این مجموعه آموزشی، ابتدا مباحث تئوری مربوط به کنترل کننده PID فازی و شیوه عملکرد آن، به صورت کامل تشریح شده است. در ادامه، کنترل کننده PID فازی به صورت گام به گام و کاملا عملی، با استفاده از امکانات تولباکس فازی متلب و نرم افزار سیمیولینک شبیه سازی شده است.

علاوه بر این، نحوه تنظیم ضرایب کنترل کننده PID با استفاده از رویکرد زیگلر-نیکولز، در این فیلم آموزشی مورد بحث واقع شده است و نتایج به دست آمده از این روش، با نتایج مربوط به زمان بندی بهره فازی برای کنترل کننده PID، مقایسه شده اند.

این آموزش و رویکردهای مطرح شده در آن، می تواند برای طراحی کنترل کننده PID فازی برای انواع سیستم های دینامیکی مورد استفاده قرار گیرد. به طور ویژه، دانشجویان و پژوهشگران رشته های مهندسی کنترل، مهندسی برق (گرایش های مختلف)، مهندسی مکانیک، مهندسی مکاترونیک، مهندسی روباتیک، مهندسی شیمی، مهندسی هوافضا و هر حوزه دیگری که به نوعی نیازمند استفاده از سیستم های کنترل است، می توانند از این آموزش استفاده نمایند.

رئوس مطالب و سرفصل های مطرح شده در این آموزش، در ادامه آمده است:
 • بررسی ساختار کنترل کننده PID
 • روش زیگلر-نیکولز برای تنظیم ضرایب کنترل کننده PID
 • بررسی کامل ساختار پیشنهادی برای کنترل کننده PID فازی
 • پیاده سازی بخش فازی با استفاده از تولباکس فازی
 • پیاده سازی بخش دینامیکی و کنترلی با استفاده از نرم افزار سیمیولینک
 • الحاق مدل استنتاج فازی به مدل سیمیولینک
 • پیاده سازی روش زیگلر-نیکولز در محیط سیمیولینک
 • شبیه سازی کنترل کننده PID فازی
 • مقایسه نتیجه به دست آمده روش زیلگر-نیکولز و فازی
 • پیاده سازی کنترل کننده فازی برای سه سیستم (درجه دو تاخیری، درجه سه و درجه چهار با قطب های تکراری)
مشاهده بیشتر مشاهده کمتر

آنچه در این آموزش خواهید دید:

آموزش ویدئویی مورد تائید فرادرس
مراجع و فایل های جانبی مرتبط با آموزش
فایل برنامه ها و پروژه های اجرا شده
فایل PDF یادداشت‌ های ارائه مدرسپیش نمایش‌ها

۱. آموزش طراحی و تنظیم ضرایب کنترل کننده PID با منطق فازی

توجه: اگر به خاطر سرعت اینترنت، کیفیت نمایش پایین‌تر از کیفیت HD ویدئو اصلی باشد؛ می‌توانید ویدئو را دانلود و مشاهده کنید (دانلود پیش‌نمایش - حجم: ۷۱ مگابایت -- (کلیک کنید +))

راهنمای سفارش آموزش‌ها

آیا می دانید که تهیه یک آموزش از فرادرس و شروع یادگیری چقدر ساده است؟

(راهنمایی بیشتر +)

در مورد این آموزش یا نحوه تهیه آن سوالی دارید؟
 • با شماره تلفن واحد مخاطبین ۵۷۹۱۶۰۰۰ (پیش شماره ۰۲۱) تماس بگیرید. - تمام ساعات اداری
 • با ما مکاتبه ایمیلی داشته باشید (این لینک). - میانگین زمان پاسخ دهی: ۳۰ دقیقه


اطلاعات تکمیلی

نام آموزش آموزش طراحی و تنظیم ضرایب کنترل کننده PID با منطق فازی
ناشر فرادرس
شناسه اثر ۸–۱۲۴۵۲–۰۴۸۸۸۷ (ثبت شده در مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد)
کد آموزش FVRP108
مدت زمان ۱ ساعت و ۵۴ دقیقه
زبان فارسی
نوع آموزش آموزش ویدئویی (لینک دانلود)
حجم دانلود ۲۸۲ مگابایت (کیفیت ویدئو HD‌ با فشرده سازی انحصاری فرادرس)


نظرات

تا کنون ۲,۴۰۴ نفر از این آموزش استفاده کرده اند و ۴۰ نظر ثبت شده است.
پوریا
پوریا

مهندس کلامی بسیار زیبا و دقیق تدریس میکنند
با تشکر فراوان از ایشان

یوسف
یوسف

واقعا دکتر کلامی بی نظیر هستند. من اگه بخوام امتیاز بدم، بالاترین امتیاز رو میدم به ایشون.
یه سری مقالات رو هم ارائه کرده بودند که واقعا خیلی بهم کمک کرد.

امیر
امیر

برای پایان نامه ارشدم از این آموزش استفاده کردم خیلی کاربردی بود و تدریس خیلی خوبی دارن مدرس.

امیر
امیر

آموزش رو مشاهده کردم فوق العاده بود.

محمد
محمد

خیلی خیلی آموزش خوبی بود و من پروژه های زیادی رو با دیدن این آموزش تونستم انجام بدم .
ممنون ??????

وحید
وحید

سلام خسته نباششید این آموزش بسیار برای من مفید بود

اکبر
اکبر

من عینا فایل های شما رو در متلب 2017 اجرا کردم ولی با ارور زیر مواجه شدم.چیکار باید بکنم؟
Initialization commands cannot be evaluated.
Caused by:
Expected parameter(s) of MF 1 of input 1 to be finite.

محمدرضا
محمدرضا

منم این مشکل رو دارم

احسان
احسان

با سلام.

آموزش بسیار عالی و جالبی بود ولی فکر می کنم این سیستم جزو یک سیستم تطبیقی قرار نمیگیرد. چون وقتی عدم قطعیت به سیستم وارد می شود سیستم ناپایدار می شود.

با تشکر.

روابط عمومی
روابط عمومی

با سلام

در واقع این رویکرد، یک روش خود تنظیم برای طراحی کنترل کننده PID است و به راحتی با کمی تغییر، می تواند برای خانواده ای از سیستم ها مورد استفاده قرار گیرد، که پاسخ فرکانسی مشابه دارند. البته به دلیل این که در واقع این روش، مبتنی بر «زمان بندی بهره» یا Gain Scheduling است، این احتمال وجود دارد که در مواقعی، تحمل لازم از طرف سیستم کنترلی در مقابل تغییرات و عدم قطعیت وجود نداشته باشد، که البته منافاتی با لفظ تطبیقی ندارد؛ چرا که هر کنترل کننده تطبیقی دیگری، حاشیه ای از تحمل و مقاومت را در مقابل عدم قطعیت ها دارد.

موفق باشید.

میثم
میثم

سلام
ببخشید ضرایب زیگلر نیکولز برای سیستم های غیر خطی چطور تعیین میشود Tu , Ku

روابط عمومی
روابط عمومی

با سلام.

شما در صفحه همین آموزش هستید. لطفا سرفصل های تدریس شده را مطالعه کنید تا در صورت نیاز اقدام به تهیه این آموزش نمایید.

هومن محمدی
هومن محمدی

بهترین آموزشی بود که من از لحاظ کیفیت صدا و تصویر تهیه کردم. تسلط کامل استاد بروی موضوع و شیوه بیان و انتقال آن به کاربر، از جمله مسائلی بود که در این بسته آموزش رعایت شده بود.
در کل برای افرادی که دچار شک و ترید هستند بهترین گزینه هست.
با تشکر از فرادرس. از آقای استاد تشکر ویژه دارم که خیلی زحمت کشیدن برای تهیه این فیلم آموزشی.

دوستان حتما استفاده کنید. من تضمین می کنم بهترین سایتی هست که تا حالا باهاش آشنا شدم. اگر در باره کنترل فازی اطلاعات می خواید اینجا پیدا میشه در من ازتون درخواست دارم که کنترل فازی نوع 2 رو هم آموزش بدید که خیلی ها نیاز دارن بهش.

ممنون.
موفق باشید.

سروش
سروش

با سلام
یک سوال داشتم.
اگر بخواهیم بجای PID از کنترلر PI استفاده کنیم آیا این روش کارایی دارد؟

روابط عمومی
روابط عمومی

در پاسخ به سروش:
با سلام؛

کنترل کننده PI حالت خاصی از کنترل کننده PID است که فاقد مولفه مشتق گیر می باشد. کنترل کننده PID فازی، به صورت خودکار ضرایب را تنظیم می کند و بهترین حالت ممکن را بر می گزیند. این احتمال وجود دارد که برای یک مرحله از فرایند کنترل، کنترل کننده PD و برای مرحله دیگری، کنترل کننده PI مناسب باشد. الگوریتم مورد بحث در این آموزش، به صورت خودکار میان این موارد حرکت می کند.

اما در حالت کلی، می توان یک کنترل کننده PI فازی هم داشت، که البته توصیه نمی شود. ولی با توجه به مقاله مرجعی که در این آموزش استفاده شده است، طراحی این نوع کنترل کننده نیز، موضوع پیچیده ای نیست.

موفق و پیروز باشید.

محمود
محمود

با سلام. این مجموعه آموزشی فرادرس مانند سایر مجموعه های آموزشی بسیار مفید و کامل بود. یکی از نقاط مثبت و قوت روش های تدریس جناب آقای دکتر کلامی استفاده از یادداشت نویسی برای آموزش است. این روش همانند روش یادداشت نویسی در کلاس کمک بسیاری در فهم بیشتر مطالب می کند. به نظر من تدریس از روی اسلاید کیفیت مناسب را ندارد. متاسفانه در اکثر کلاس ها این روش باب شده است. من درس فازی و کنترل را با اینکه گذرانده بودم ولی بعد از دیدن این مجموعه آموزشی دید بهتری نسبت به مفاهیم فازی پیدا کردم و همچنین توانستم در پروژه های خودم از سیستم های فازی بهره ببرم.
ازجناب آقای دکتر کلامی و کلیه همکارانشان متشکرم.

رامین شاکر
رامین شاکر

با سلام و عرض خسته نباشید این مجموعه بسیار مفید بود ویکی از نیاز های مهندسین برق در مقطع ارشد محسوب می شد.

سینا رضازاده
سینا رضازاده

سلام. من با موضوع از قبل آشنا بودم ولی این آموزش نیز برایم خوب بود و راضی بودم.

علی ولیمحمدی
علی ولیمحمدی

سلام. فن بیان اقای دکتر کلامی عالی هستش برای کسانی که میخوان موضوع رو خوب یاد بگیرن اموزش فوق العاده ای هستش. موفق باشید.

احسان لقمان
احسان لقمان

با سلام. نحوه طراحی و ترکیب PID و فازی بسیار مفید بود.

اعظم عبادی
اعظم عبادی

این فیلم آموزشی در یادگیری این مبحث کمک بسیاری به من کرد. ممنونم.

حسن آزادی
حسن آزادی

با سلام. بخش مربوط به کنترل فازی عالی است. لطفا برای رشته نقشه برداری هم آموزش ارائه کنید.

سید محمد علی قالیبافان
سید محمد علی قالیبافان

اقای دکتر کلامی خیلی خوب جزئیات رو واضح و روشن بیان کردند و نکات برنامه نویسی رو کامل و جامع توضیح دادند. از ایشان و کلیه همکارانشان متشکرم.

محسن خاشعی
محسن خاشعی

سلام. اگر موضوعات را پایه ای تر ارائه کنید بهتر است. من به شخصه استفاده از برنامه نویسی را به تولباکس ترجیح می دهم. به نظرم من در این فیلم بیشتر از تولباکس استفاده شده است.

مازیار جمشیدی
مازیار جمشیدی

احتیاج من را در پروژه دانشگاهی کاملا براورده کرد و بسیار عالی بود.

احسان
احسان

تئوری عالی بود و اگر در بخش عملی بیشتر کار شود خیلی بهتر است. تشکر فراوان از مجموعه و آقای کلامی.

جواد صالح پور
جواد صالح پور

شبیه سازی گام به گام از نقاط قوت این آموزش است و مدرس بسیار خوب تدریس میکنند. لطفا کلاس های حضوری هم برگزار نمایید.

زهرا
زهرا

به پیشنهاد استادم این آموزش را تهیه کردم. پس از مشاهده استفاده از این آموزش را به کلیه دوستانم پیشنهاد دادم.

همایون
همایون

این فیلم آموزشی مشکل من را در پیاده سازی کاملا برطرف کرد و خیلی خوب بود

محمدرضا ابراهیمی
محمدرضا ابراهیمی

سلام. بسیار مفید و کامل بود.

عبدالله مولایی
عبدالله مولایی

بسیار خوب و جوابگوی نیاز بود. متشکرم.

امین حسنی
امین حسنی

بسیار خوب و مفید بود. لطفا پیاده سازی مقالات علمی را هم در سایت قرار دهید.

محمد حاجی عرب
محمد حاجی عرب

این فیلم آموزشی در پروژه یکی از درس هایم کمک زیادی به من کرد. خیلی ممنونم.

مهیار مهدی زاده
مهیار مهدی زاده

با تشکر از تدریس زیبای استاد ارجمند. لطفا دز آموزش های بعد بخش تئوری را تقویت کنید و مباحث سنگین تری ارائه دهید.

مسعود ریاحی
مسعود ریاحی

لطفا در مورد سایر کنترل کننده ها نیز آموزش های جدید ارائه نمایید. با وجود اینکه این آموزش برایم مفید بود ولی به نظرم می توانست کمی بروز تر باشد. برخی از مطالب کمی قدیمی بود.

ایمان منصوری
ایمان منصوری

کاربردی بود. خیلی نکات را آموختم.

امیرعباس اسدی
امیرعباس اسدی

فیلم آموزشی کاربردی و مفیدی است به خصوص بخش پیاده سازی بخش دینامیکی و کنترلی با استفاده از نرم افزار سیمیولینک عالی بود. بخاطر ارائه آموزش کنترل غیر خطی متشکرم.

حمید حیدری تمنانی
حمید حیدری تمنانی

بسیار عالی بود ولی ای کاش قسمت قدرتی بیشتر از کنترلی بود.

رضا
رضا

با سلام و عرض خسته نباشید و تشکر از سایت و دکتر.
اگه امکان دارد آموزش کاملی تر کنترل غیرخطی و تطبیقی و بهینه را قرار بدهید.

روابط عمومی فرادرس
روابط عمومی فرادرس

در پاسخ رضا:

با سلام و تشکر از مکاتبه شما،

در زمینه طراحی کنترل کننده PID آموزش زیر نیز تهیه شده است:

فیلم آموزش طراحی کنترل کننده PID با استفاده از الگوریتم‌های هوشمند

در صورتی که تمایل دارید پیشنهاد خود را برای تهیه فرادرس جدید به ثبت برسانید به این لینک مراجعه فرمایید.
امیدواریم به زودی زمینه پرداختن به مباحث پیشنهادی فراهم شود.


برچسب‌ها:
Control Systems | Fuzzy Control | Fuzzy Gain Scheduling | Fuzzy PID | Fuzzy PID Controller | Gain Scheduling | Linear Control Systems | PID | PID Controller | PID Design | PID Tuning | PID فازی | Proportional Control | Proportional-Integral-Derivative | Ziegler-Nichols | Ziegler-Nichols PID Tuning | Ziegler-Nichols Rule | آموزش طراحی کنترل کننده pid | آموزش طراحی کنترل کننده پی آی دی | آموزش طراحی کنترلر pid با فازی | بدست آوردن ضرایب pid | تنظیم پارامترهای کنترل کننده pid | تنظیم ضرایب PID | روش تنظیم ضرایب pid | روش های تعیین ضرایب زیگلر نیکولز | زمان بندی بهره | زمان بندی بهره فازی | زیگلر-نیکولز | سیستم های کنترل | سیستم های کنترل خطی | سیستم های کنترل فازی | ضرایب کنترل کننده | طراحی PID | طراحی کنترل کننده pid در متلب | قاعده زیگلر نیکولز | کنترل کننده PID | کنترل کننده PID فازی | کنترل کننده پی آی دی | کنترل کننده تناسبی | کنترلر PID | کنترلر پی آی دی | محاسبه ضرایب pid | منطق فازی
مشاهده بیشتر مشاهده کمتر
فهرست جلسات ۱ جلسه ویدئویی ×