سه نوع طرح مالی مختلف برای درآمد مدرسین وجود دارد:

۱) طرح پرداخت کامل و یک‌جا: در این طرح، به ازای هر ساعت آموزش منتشر شده، مدرس، حق‌التألیف یکجا و یکباره آموزش را دریافت می‌کند. در این طرح دریافتی مدرس، وابسته به فروش آموزش و استقبال دانشجویان نیست و مدرس از ابتدا کل مبلغ مرتبط با تدریس و انتشار آموزش را می‌داند و دقیقا همان را دریافت خواهد کرد.

۲) طرح مشارکتی (دریافت درصد مشارکت در فروش): در این طرح، مدرس در بازه‌های زمانی مشخص، سهم (درصد) مشخصی از فروش را تا زمانی که آموزش به فروش می‌رسد، دریافت می‌کند.

۳) طرح هیبرید (ترکیبی): در این طرح، محاسبات مالی به صورت ترکیبی از دو طرح فوق (طرح مشارکتی و طرح کامل و یک‌جا) است. یعنی نیمی از حق‌التألیف محاسبه شده در طرح کامل و یک‌جا، به اضافه نیمی از درصد تعیین شده در طرح مشارکتی، به مولف پرداخت می‌شود.

 

تعیین امتیاز آموزشی

همه پرداخت‌های مالی مدرسین، با توجه به امتیاز آموزشی محاسبه می‌شود. برای مشاهده جزئیات، روی آکاردیون زیر، کلیک کنید.

تعیین امتیاز آموزشی - کلیک کنید

تعیین امتیاز آموزش، بر اساس پارامترهای زیر مشخص می‌شود. امتیاز نهایی، با محاسبه مجموع امتیازهای بخش‌های مختلف به دست می‌آید.

معیار حداکثر امتیاز وضعیت/معیار امتیاز
دسته‌بندی موضوعی و اولویت و تقاضای موضوع آموزش ۱۸ موضوع کاربردی و عملی در ارتباط «مستقیم» با بازار کار فنی و حرفه‌ای، تاسیسات، تعمیرات، صنعت ساختمان، مکانیک خودرو، برق روشنایی و صنعت عمومی ۱۸
موضوع هنرهای ترسیمی، نمایشی، تجسمی، موسیقی و صنایع دستی ۱۸
موضوع دبیرستان و پیش از دانشگاه (دروس رسمی) ۱۸
موضوع زبان‌های خارجی ۱۸
موضوع کسب و کار و بازاریابی ۱۸
موضوع شبکه و امنیت ۱۵
موضوع برنامه‌نویسی و علوم کامپیوتر ۱۵
موضوع کاربردی و صنعتی کنترل و ابزاردقیق، هوش مصنوعی، پایپینگ، فرایند و پتروشیمی ۱۴
موضوع اقتصاد، بورس، مالی، سرمایه گذاری، بلاک چین و رمز ارزها ۱۰
موضوع حوزه پزشکی ۱۰
موضوع دروس دانشگاهی حوزه مهندسی ۵
موضوع نرم‌افزارهای کاربردی ۵
موضوع دروس دانشگاهی غیر مهندسی ۳
سایر حوزه‌ها ۲
امتیاز افزوده عناوین آموزشی خاص (علاوه بر امتیاز دسته‌بندی موضوعی و اولویت و تقاضای موضوع آموزش - ردیف بالا) ۷ عناوین آموزشی خاص در این لینک (+) ۳ تا ۷
آخرین مدرک / وضعیت تحصیلی ۱۳ دانشجوی کارشناسی / فارغ‌التحصیل کاردانی ۳
فارغ‌التحصیل کارشناسی ۵
دانشجوی کارشناسی ارشد ۷
فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد ۹
دانشجوی دکترا ۱۱
فارغ‌التحصیل دکترا ۱۳
سابقه انتشار آموزش ویدئویی یا تالیف کتاب (به جز فرادرس) ۷ به ازای تالیف هر کتاب یا هر آموزش ویدئویی منتشر شده با موضوع مستقل با مدت زمان «بیشتر از نیم ساعت» ۱/۷۵
همکاری پیشین با فرادرس ۱۲ به ازای هر آموزش منتشر شده با مدت زمان «بیشتر از ۱ ساعت» ۲
عضویت هیات علمی دانشگاه ۱۵ عضو رسمی هیات علمی دانشگاه (استادیار) ۸
عضو رسمی هیات علمی دانشگاه (دانشیار/استاد) ۱۵
رتبه‌های برتر آزمون ورودی سراسری (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا) و المپیادهای علمی (دانش‌آموزی و دانشجویی) ۶ رتبه‌های تک رقمی در هر آزمون ۶
رتبه‌های دو رقمی در هر آزمون ۴
رتبه‌های سه رقمی در آزمون کارشناسی «رتبه کمتر از ۵۰۰» ۲

توجه: به‌روزرسانی جدول در ۱ آبان ۱۴۰۱ صورت گرفته است.

توجه: حداکثر امتیاز دریافتی از هر بند برابر با حداکثر امتیاز قید شده در ستون دوم (حداکثر امتیاز) خواهد بود.

توجه: حداکثر امتیاز قابل دریافت، برابر با امتیاز ۴۵ است.

توجه: امتیاز مرتبط با «اولویت و تقاضای موضوع آموزش»، صرفا در راستای درخواست و تقاضای «حال حاضر» از حوزه‌های مختلف آموزشی توسط مخاطبین فرادرس است. این امتیاز و دسته‌بندی‌ها، در فصول آموزشی مختلف و با تغییر الگوی تقاضاها و درخواست دانشجویان، تغییر می‌کند. اعداد این امتیاز چه بالا باشد و چه پایین، به هیچ وجه، انعکاسی از اهمیت آموزشی بالا یا پایین یک حوزه و موضوع آموزشی نیست. نگاه فرادرس، اهمیت یکسان به حوزه‌های آموزشی مختلف است.

توجه: دسته‌بندی موضوعی زبان‌های خارجی به آموزش‌های زبان عمومی و آزمون‌های بین‌المللی مرتبط با آن‌ها اشاره دارد. عنوان‌های مرتبط با زبان‌ تخصصی رشته‌های دانشگاهی در عنوان تخصصی آن رشته طبقه بندی می‌شود و در دسته‌های موضوعی زبان‌های خارجی قرار نمی‌گیرد.

توجه: در دسته‌بندی موضوعی «کسب و کار و بازاریابی» و «بورس، مالی، سرمایه گذاری، بلاک چین و رمز ارزها»، دروس و عنوان‌های آموزشی رسمی دانشگاهی و مطابق با سرفصل‌های وزارت علوم، دارای اولویت و تقاضای موضوع آموزش برابر با ۴ امتیاز می‌باشند.

توجه: دسته‌بندی موضوعی «فنی و حرفه‌ای، تاسیسات، تعمیرات، صنعت ساختمان، برق روشنایی و صنعت عمومی»، مرتبط با آموزش‌هایی است که در رشته فنی و حرفه‌ای، یک درس معادل با آن تدریس شود؛ یا آموزش مرتبط با یک صنعت عمومی عملی با اشتغال عمومی (اشتغال بدون لزوم به مدرک کارشناسی) در حوزه مکانیک، برق، عمران، تاسیسات و ... باشد. به عنوان مثال، آموزش تخصصی تعمیر لوازم خانگی پرکاربرد و رسیدن به مرحله اشتغال در این حوزه، در این دسته‌بندی قرار می‌گیرد.

توجه: آموزش‌های کلاسیک مرتبط با رشته معماری، در دسته‌بندی موضوعی هنرهای ترسیمی، نمایشی، تجسمی، موسیقی و صنایع دستی، قرار نمی‌گیرند.

توجه: در دسته‌بندی «مدرک تحصیلی»، امتیاز معادل برای تحصیل رشته‌های پزشکی به این صورت معادل‌سازی می‌شود که دانشجوی سال اول تا چهارم معادل با دانشجوی کارشناسی، سال پنجم معادل با فارغ‌التحصیل کارشناسی، سال ششم و هفتم، دانشجوی کارشناسی ارشد و فارغ‌التحصیل دکترای حرفه‌ای، معادل با فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد در نظر گرفته خواهد شد.

توجه: در موارد مرتبط با انتشار کتاب، انتشار باید به صورت نهایی باشد و لینک مرتبط با انتشار نهایی کتاب در دسترس باشد.

توجه: در موارد مرتبط با سابقه انتشار آموزش ویدئویی، انتشار باید به صورت نهایی (در یک وبسایت آموزشی یا شبکه انتشار ویدئویی مثل یوتیوب، آپارات و …) باشد و لینک مرتبط با انتشار نهایی در دسترس و قابل مشاهده باشد. این امتیاز مرتبط با «سابقه انتشار آموزش ویدئویی» بوده و به تجارب و آموزش‌های پیش از شروع همکاری با فرادرس اشاره دارد. این تجارب باید حداقل ۳۰ روز و حداکثر ۲ سال پیش از شروع همکاری با فرادرس باشند.

توجه: مجموع امتیاز «همکاری پیشین با فرادرس» و «سابقه انتشار آموزش ویدئویی یا تالیف کتاب»، نمی‌تواند از ۱۳ امتیاز بیشتر شود.

نکته: در صورتی که آموزش‌های مدرس کوتاه‌تر از یک ساعت باشند؛ جمع هر تعداد آموزش کوتاه که مجموعشان از یک ساعت بیشتر باشد؛ می‌تواند یک آموزش بالای یک ساعت لحاظ شود.

توجه: در صورتی که مدرس بیش از یک مورد رتبه برتر در آزمون‌های ورودی سراسری یا المپیادهای علمی داشته باشد، بالاترین امتیاز مبنای محاسبه خواهد بود.

 

۱) طرح پرداخت کامل و یک‌جا

در این طرح مدرس مبلغ مشخصی (برحسب امتیاز و نیز مدت زمان آموزش) را به صورت کامل و یک‌جا دریافت می‌کند. برای مشاهده جزئیات، روی آکاردیون زیر، کلیک کنید.

طرح پرداخت کامل و یک‌جا - کلیک کنید

در جدول زیر، میزان پرداختی کل و میزان پرداختی به ازای هر ساعت از تألیف، بر حسب امتیاز و نیز مدت زمان آموزش آمده است.

توجه: با توجه به اینکه حق‌التألیف نهایی پرداختی، در کنار مدت زمان آموزش به امتیاز آموزش مرتبط است، امتیاز خود را با توجه به جدول امتیاز آموزشی در آکاردیون بالا، محاسبه کنید.

توجه: مقادیر ذکر شده در جدول زیر برحسب تومان هستند.

امتیاز-> امتیاز۱۰ و پایین‌تر امتیاز ۱۵ امتیاز ۲۰ امتیاز ۳۰ امتیاز ۴۵
زمان آموزش پرداختی کل (تومان) پرداختی به ازای هر ساعت (تومان) پرداختی کل (تومان) پرداختی به ازای هر ساعت (تومان) پرداختی کل (تومان) پرداختی به ازای هر ساعت (تومان) پرداختی کل (تومان) پرداختی به ازای هر ساعت (تومان) پرداختی کل (تومان) پرداختی به ازای هر ساعت (تومان)
۱ ساعت ۲,۰۵۰,۰۰۰ ۲,۰۵۰,۰۰۰ ۲,۹۱۲,۰۰۰ ۲,۹۱۲,۰۰۰ ۳,۸۸۰,۰۰۰ ۳,۸۸۰,۰۰۰ ۴,۲۶۵,۰۰۰ ۴,۲۶۵,۰۰۰ ۵,۴۲۰,۰۰۰ ۵,۴۲۰,۰۰۰
۲ ساعت ۲,۷۰۴,۰۰۰ ۱,۳۵۲,۰۰۰ ۳,۷۴۴,۰۰۰ ۱,۸۷۲,۰۰۰ ۵,۳۲۴,۰۰۰ ۲,۶۶۲,۰۰۰ ۵,۷۶۰,۰۰۰ ۲,۸۸۰,۰۰۰ ۷,۳۱۰,۰۰۰ ۳,۶۵۵,۰۰۰
۳ ساعت ۳,۳۶۹,۰۰۰ ۱,۱۲۳,۰۰۰ ۴,۸۶۶,۰۰۰ ۱,۶۲۲,۰۰۰ ۶,۷۳۸,۰۰۰ ۲,۲۴۶,۰۰۰ ۷,۹۲۳,۰۰۰ ۲,۶۴۱,۰۰۰ ۹,۷۸۰,۰۰۰ ۳,۲۶۰,۰۰۰
۴ ساعت ۳,۹۸۰,۰۰۰ ۹۹۵,۰۰۰ ۶,۰۳۲,۰۰۰ ۱,۵۰۸,۰۰۰ ۸,۲۷۶,۰۰۰ ۲,۰۶۹,۰۰۰ ۹,۵۶۸,۰۰۰ ۲,۳۹۲,۰۰۰ ۱۱,۵۲۰,۰۰۰ ۲,۸۸۰,۰۰۰
۵ ساعت ۴,۴۲۰,۰۰۰ ۸۸۴,۰۰۰ ۶,۹۱۵,۰۰۰ ۱,۳۸۳,۰۰۰ ۹,۶۷۰,۰۰۰ ۱,۹۳۴,۰۰۰ ۱۰,۹۷۵,۰۰۰ ۲,۱۹۵,۰۰۰ ۱۳,۵۷۵,۰۰۰ ۲,۷۱۵,۰۰۰
۶ ساعت ۵,۱۱۲,۰۰۰ ۸۵۲,۰۰۰ ۷,۸۶۰,۰۰۰ ۱,۳۱۰,۰۰۰ ۱۰,۹۲۰,۰۰۰ ۱,۸۲۰,۰۰۰ ۱۲,۴۱۴,۰۰۰ ۲,۰۶۹,۰۰۰ ۱۵,۳۴۸,۰۰۰ ۲,۵۵۸,۰۰۰
۸ ساعت ۶,۳۲۰,۰۰۰ ۷۹۰,۰۰۰ ۹,۸۹۶,۰۰۰ ۱,۲۳۷,۰۰۰ ۱۳,۴۷۲,۰۰۰ ۱,۶۸۴,۰۰۰ ۱۵,۵۵۲,۰۰۰ ۱,۹۴۴,۰۰۰ ۱۹,۱۳۶,۰۰۰ ۲,۳۹۲,۰۰۰
۱۰ ساعت ۷,۶۹۰,۰۰۰ ۷۶۹,۰۰۰ ۱۱,۲۳۰,۰۰۰ ۱,۱۲۳,۰۰۰ ۱۶,۲۲۰,۰۰۰ ۱,۶۲۲,۰۰۰ ۱۸,۲۰۰,۰۰۰ ۱,۸۲۰,۰۰۰ ۲۲,۶۷۲,۰۰۰ ۲,۲۶۷,۲۰۰
۱۲ ساعت ۸,۸۵۶,۰۰۰ ۷۳۸,۰۰۰ ۱۳,۲۲۴,۰۰۰ ۱,۱۰۲,۰۰۰ ۱۸,۲۱۶,۰۰۰ ۱,۵۱۸,۰۰۰ ۲۰,۹۶۴,۰۰۰ ۱,۷۴۷,۰۰۰ ۲۵,۸۲۴,۰۰۰ ۲,۱۵۲,۰۰۰
بیشتر از ۱۲ ساعت هماهنگی انجام می‌شود. هماهنگی انجام می‌شود. هماهنگی انجام می‌شود. هماهنگی انجام می‌شود. هماهنگی انجام می‌شود.

توجه: بروزرسانی جدول در ۱ آبان ۱۴۰۱ صورت گرفته است.

محاسبه امتیازهای میانی: برای امتیاز و زمان‌های میان امتیاز و زمان‌های مشخص شده در جدول بالا، محاسبات به صورت «ترکیب خطی» انجام می‌شود. مثلا پرداختی برای امتیاز ۱۲ برابر ۴۰ درصد پرداختی برای امتیازهای ۱۰ و ۶۰ درصد پرداختی امتیاز ۱۵ خواهد بود.

توجه: آموزش کمتر از ۱ ساعت، با پایه معادل با آموزش یک ساعته در نظر گرفته می‌شود و حق‌التألیف به نسبت مدت زمان آموزش محاسبه می‌شود. به عنوان مثال، حق‌التألیف دو آموزش ۳۰ دقیقه‌ای و ۲۰ دقیقه‌ای، به ترتیب برابر با نصف و یک سوم حق‌التألیف یک آموزش یک ساعته در این جدول خواهد بود.

توجه: آموزش‌های فرادرس، به صورت میانگین در ۵ ساعت ارائه می‌شوند و میانگین زمانی ۱۰ درصد از آموزش‌های با طولانی‌ترین زمان، برابر با ۸ ساعت است، در موارد استثنایی و نادری، ممکن است آموزشی، بیشتر از ۱۰ ساعت شود، در این حالت لازم است بررسی و هماهنگی بیشتری انجام شود.

توجه: در برخی از حوزه‌ها و موضوعات آموزشی، برای انتخاب طرح پرداخت کامل و یک‌جا نیاز است که مدرس، آموزشی را پیشتر در فرادرس یا پلتفرم‌های آموزشی دیگر منتشر کرده باشد.

زمان پرداخت

در جدول زیر نحوه پرداخت‌های حق‌التألیف مدرسین آمده است. نوع پرداخت (واریز حق‌التألیف)، بر اساس انتخاب یکی از موارد زیر توسط مدرس، انجام می‌شود.

عنوان طرح پرداخت پرداخت اول پرداخت دوم
میزان زمان پرداخت میزان زمان پرداخت
طرح یک: p۱۵(۳۰)-p۴۵(۷۰) ۳۰% از مبلغ کل قرارداد ۱۵ روز (پس از انتشار آموزش) ۷۰% از مبلغ کل قرارداد ۱/۵ ماه (پس از پرداخت اول)
طرح دو: p۱۵(۵۰)-p۷۵(۵۰) ۵۰% از مبلغ کل قرارداد ۱۵ روز (پس از انتشار آموزش) ۵۰% از مبلغ کل قرارداد ۲/۵ ماه (پس از پرداخت اول)
طرح سه: p۴۵(۱۰۰) ۱۰۰% از مبلغ کل قرارداد ۴۵ روز (پس از انتشار آموزش) -- --

 

۲) طرح پرداخت مشارکتی

همان گونه که از اسم این نوع پرداخت مشخص است؛ درصدی از فروش آموزش مطابق جدول زیر به مدرس پرداخت می‌شود. برای مشاهده جزئیات، روی آکاردیون زیر، کلیک کنید.

طرح پرداخت مشارکتی - کلیک کنید

درصد مشارکت از فروش آموزش که با توجه به امتیاز آموزشی محاسبه می‌شود، در ادامه آمده است:

پلن مشارکتی امتیاز ۱۰ و پایین تر امتیاز ۱۵ امتیاز ۲۰ امتیاز ۳۰ امتیاز ۴۵
۲۰% ۲۲% ۲۴% ۲۷% ۳۰%

توجه: در کنار فروش عادی آموزش‌ها، ممکن است آموزش‌ها در قالب طرح‌های مختلف همراه با تخفیف به مخاطبین ارائه شود. درآمد یک آموزش، مبلغ پرداختی نهایی دانشجو برای یک آموزش است. بدیهی است که مبنای محاسبات درآمد یک آموزش، مبلغ پرداخت نهایی دانشجوی فرادرس برای تهیه آن آموزش است.

به عنوان مثال: اگر یک آموزش با هزینه ۱۰۰ هزار تومان در نظر بگیریم و همین آموزش، در بازه غیر تخفیف تهیه شود؛ مبلغ ۱۰۰ هزار تومان مبنای محاسبات خواهد بود. در صورتی که این آموزش در جشنواره با تخفیف مثلاً ۳۰ درصد، توسط دانشجو تهیه شود، در این صورت مبلغ پرداختی دانشجو (درآمد آموزش) ۷۰ هزار تومان است که مبنای محاسبه در حق‌التدریس مدرس خواهد بود.

انتخاب پلن مالی آموزش: هر یک از پلن‌های مالی فرادرس «مشارکتی یا کامل و یک‌جا»، به انتخاب مدرس می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند. در صورتی که آموزش پیشنهادی مدرس، هم‌پوشانی در سرفصل‌ها و مسیر محتوایی با یکی از آموزش‌های منتشر شده توسط مدرسین دیگر در فرادرس را داشته باشد؛ می‌بایست در خصوص پلن مالی برای این آموزش، هماهنگی مجزا با فرادرس صورت گیرد.

نحوه پرداخت: پرداخت‌های مربوط به طرح مشارکتی، هر ماه و به صورت منظم انجام می‌شود. پرداخت هر ماه در نیمه اول دو ماه پس از آن انجام می‌شود.

مثال ۱: پرداخت ماه فروردین، در نیمه اول خرداد انجام می‌شود.

مثال ۲: پرداخت ماه آبان، در نیمه اول دی انجام می‌شود.

 

۳) طرح پرداخت ترکیبی (هیبرید)

در این طرح نیمی از حق‌التألیف دریافتی مولف که در طرح کامل و یک‌جا محاسبه شده است، به اضافه نیمی از درصد تعیین شده در طرح مشارکتی، به مولف پرداخت می‌شود.

طرح پرداخت ترکیبی - کلیک کنید

نحوه محاسبات مالی در طرح پرداخت ترکیبی، در قالب یک مثال در ادامه آمده است:

به عنوان مثال، اگر مدرس به صورت مستقل در طرح کامل و یک‌جا، به ازای هر ساعت آموزش منتشر شده مبلغ ساعتی یک میلیون تومان دریافت کند و همچنین در طرح مشارکتی نیز ۳۰ درصد سهم مدرس به ازای فروش هر نسخه از آموزش باشد، آنگاه در طرح ترکیبی، به ازای هر ساعت آموزش منتشر شده مبلغ ۵۰۰،۰۰۰ هزار تومان (نصف مبلغ یک میلیون تومان به ازای هر ساعت طرح کامل) را فقط برای یک‌بار، ۴۵ روز پس از انتشار آموزش، به همراه ۱۵ درصد از فروش و درآمد هر نسخه از آموزش (نصف ۳۰ درصد طرح مشارکتی) را مطابق با نحوه پرداخت در طرح مشارکتی دریافت خواهد کرد.

 

در صورتی که تمایل دارید به هیأت علمی فرادرس بپیوندید و شروع به تدریس کنید، لطفا عناوین آموزشی مورد نظر خود را از طریق لینک زیر ارسال کنید.

تکمیل فرم تدریس و شروع انتشار آموزش - کلیک کنید