مجموعه آموزش علوم پزشکی
۵,۹۷۱ دانشجو ثبت نام کننده
۳٫۲ میلیون دقیقه یادگیری و مطالعه توسط دانشجویان
۹,۰۷۳ دقیقه مدت زمان آموز‌ش‌های این صفحه
۲۲ عنوان آموزشی تعداد آموز‌ش‌های این صفحه
۱
آموزش آناتومی عمومی بدن انسان

آموزش آناتومی عمومی بدن انسان

مدرس: رضوانه قاسم نژاد

در این آموزش به صورت گام به گام تمام مفاهیم ضروری درس آناتومی بدن انسان، توضیح داده شده است، این آموزش پیش نیازی کاملا ضروری در جهت درک مفاهیم درس آناتومی که مورد نیاز دانشجویان پزشکی، دندان پزشکی، مهندسی پزشکی، کارشناسی ارشد علوم تشریحی و همچنین دانشجویان دوره دکترای بیولوژی تولید مثل می باشد. به علاوه تمامی نیاز دانشجویانی که ملزم به گذراندن واحد کلیات آناتومی می باشند، اعم از پرستاری، مامایی، علوم آزمایشگاهی، رادیوتراپی و … را مرتفع می سازد.

یادگیری را شروع کنید ...

۲
آموزش حرکات اصلاحی در تربیت بدنی

آموزش حرکات اصلاحی در تربیت بدنی

مدرس: حدیثه بهرامی

هدف از ارائه این فرادرس، آشنایی با ساختار صحیح بدن و همچنین استاندارد هایی است که باید در تمام وسایل و استفاده از آن ها به کار گرفته شود. در صورتی که تا به حال فکر می کردید بدن با قامتی صحیح دارید، مطالعه این درس به شما کمک می کند تا بازبینی صحیحی انجام دهید. همچنین در امر اصلاح می توانید به خوبی با تمرینات متفاوت و ساده که در خانه هم از عهده آن بر می آیید، ناهنجاری های غیر ساختاری را رفع کنید. اهمیت دانستن این مطالب در این نکته خلاصه می شود که پیشگیری، بهتر و بسیار کم هزینه تر از درمان است و همچنین تشخیص زود هنگام با دادن فرصت بیشتر، به درمان ساده تر و سریع تر منجر می شود، چه بسا ناهنجاری هایی که با تشخیص سریع، قابلیت بهبود با حرکات بدنی را دارند، اما با سهل انگاری، به صورت ساختاری شده و فقط با جراحی ممکن است اصلاح پذیر باشند.

یادگیری را شروع کنید ...

۳
آموزش پایگاه‌ داده‌ های بیوانفورماتیکی پروتئین برای آنالیز ویژگی پروتئین‌ ها

آموزش پایگاه‌ داده های بیوانفورماتیکی پروتئین برای آنالیز ویژگی پروتئین ها

مدرس: مهسا سالیانی

پروتئین ها محصولات ژنی هستند. بنابراین با توجه به اینکه ژن ها تاثیرات خود را در سلول با کد کردن پروتئین ها اعمال می نمایند، دریافت اطلاعات پیرامون ویژگی های مختلف پروتئین ها می تواند بسیار ارزشمند باشد. در این فرادرس با معرفی مهم ترین پایگاه داده های بیوانفورماتیکی پروتئین ها، چگونگی دریافت توالی آمینواسیدی پروتئین ها، بررسی یک ساختار دوم و سوم پروتئین ها، بررسی خانواده های پروتئینی، مشاهده دومین های مهم موجود در ساختمان پروتئین ها، بررسی میان کنش های پروتئین- پروتئین، بلاست و هم ترازی توالی های پروتئینی جهت مشاهده توالی های مشابه با پروتئین هدف، بررسی مشارکت پروتئین در مسیرهای سیگنالینگ سلولی و ارزیابی نقش پروتئین در بروز بیماری های مرتبط با آن ارائه شده است.

یادگیری را شروع کنید ...

۴
آموزش جنین شناسی (Embryology)

آموزش جنین شناسی (Embryology)

مدرس: دکتر نادر گودرزی

بطور کلی جنین شناسی (Embryology) یکی از اصلی ترین دروس علوم پایه در رشته های مرتبط با علوم پزشکی و پیراپزشکی محسوب می گردد که به بررسی نحوه تکامل و تشکیل رویان در دوران بارداری و همچنین ایجاد ناهنجاری های مادرزادی می پردازد. بنابراین یادگیری دقیق و اصولی این علم تاثیر بسیار فراوانی در درک بهتر آناتومی ساختارهای مختلف بدن و همچنین چگونگی ایجاد ناهنجاری های مادرزادی و ناقص الخلقه زایی ها خواهد داشت. در این فرادرس بطور کامل چگونگی تکامل یک فرد جدید از زمان لقاح و تشکیل سلول تخم تا زمان تولد بصورت روز به روز و هفته به هفته همراه با تصاویر واقعی و شماتیک شرح داده شده است.

یادگیری را شروع کنید ...

۵
آموزش ایمونولوژی (Immunology)

آموزش ایمونولوژی (Immunology)

مدرس: سمیه صادقی

یکی از مشکلات اساسی در سیستم آموزشی دانشگاه ها و مراکز آموزشی، عدم درک دانشجویان از این علم شیرین و پر جاذبه است که تا حدودی در رفع مشکلات آموزشی و بیان سنگین کتب و رفرانس های موجود در این زمینه بی تاثیر نخواهد بود. هدف از این فرادرس این است که جهت فهم آسان و کامل علم ایمونولوژی (Immunology) به کمک تصاویر گویا و انیمیشن های برگرفته از مراجع معتبر دنیا، مفاهیم ابتدایی و پایه ایمونولوژی در اختیار دانشجویان عزیز در مقاطع تحصیلی مختلف قرار گیرد، لذا این آموزش با هدف تفهیم ساده ایمنی بدن، سلول ها و ارگان های موثر در ایمنی بدن، مکانیسم های دخیل در شکل گیری پاسخ ایمنی، بیماری ها و نقص های مرتبط با سیستم ایمنی و آشنایی با علائم بالینی و آزمایشگاهی مرتبط با این بیماری ها گردآوری شده است.

یادگیری را شروع کنید ...

۶
آموزش ویروس شناسی (Medical Virology)

آموزش ویروس شناسی (Medical Virology)

مدرس: هومن حنیفه پور

تحولات سریع در علوم و فنون نوین، پیشرفت های وسیعی در علوم پزشکی به وجود آورده است. اهمیت شناخت ویروس ها از لحاظ ساختار، نحوه عملکرد و پاتوژنیسیته آن ها در ایجاد عفونت در انسان می تواند منجر به استراتژی های مفید در امر درمان، از جمله ساخت و طراحی واکسن و داروهای موثر، گردد. در سراسر دنیا، عفونت های ویروسی بسیار زیاد هستند و از جمله مهم ترین آن ها، ویروس HIV و دیگر موارد عفونت های ویروسی هستند که می توانند جان بسیاری از انسان ها و حتی حیوانات را به خطر بیندازند و تا ریشه کنی همه آن ها راه زیادی باقی مانده که یکی از دلایل عمده آن، قدرت تطابق و جهش پذیری ویروس ها با بسیاری از شرایط محیطی است. در این فرادرس سعی شده که مطالب به صورت کامل و جامع و به ساده ترین شکل ممکن با استفاده از تصاویر و اشکال مختلف آموزشی جهت ارتقا آموزش و به صورت گام به گام ارائه شوند.

یادگیری را شروع کنید ...

۷
آموزش آزمون های نیکویی برازش با نرم افزار EasyFit

آموزش آزمون های نیکویی برازش با نرم افزار EasyFit

مدرس: مهندس محسن غفاری فر

در این آموزش سعی شده است ابتدا الفبای آزمون های نیکویی برازش توضیح داده شود و سپس نرم افزار EasyFit که یک نرم افزار قدرتمند در این زمینه محسوب می شود را معرفی کرده و به صورت کامل کار با آن شرح داده شود. در این فرادرس با به کارگیری مثال های متعدد سعی شده است که علاوه بر کاربری نرم افزار EasyFit، نحوه استنباط از خروجی های آن را توضیح دهیم. لازم به ذکر است که رفتارشناسی داده ها این کمک را به پژوهشگر می کند که اطلاعات مهم و دقیقی از جمله: احتمال رخداد یا عدم رخداد رویدادهای مختلف، احتمال فراگذشت از یک رویداد مهم، برآورد ریسک و خطرپذیری یک رویداد را به دست آورد.

یادگیری را شروع کنید ...

۸
آموزش مقدماتی فیزیولوژی (Physiology)

آموزش مقدماتی فیزیولوژی (Physiology)

مدرس: جواد راحتی

امروزه در دانشگاه ها دروس پایه رشته های پزشکی و پیراپزشکی بسیار مهم می باشند. ولی متأسفانه اساتید وقت کافی برای ارائه موضوعات به طور کامل ندارند و دانشجویان با ابهامات زیادی دروس را به پایان می رسانند. بنابراین چنین آموزشی می تواند کمک شایانی به دانشجویان رشته های پیراپزشکی و حتی پزشکی بکند. هدف از این فرادرس آشنایی با علم فیزیولوژی و بررسی فیزیولوژی سلول و فیزیولوژی حرکتی و فیزیولوژی قلب می باشد. این سه موضوع مهم ترین و به نوعی پایه و اساس فیزیولوژی می باشند که با تسلط بر آنها بسیاری از امورات بالینی و تئوری قابل اجرا خواهند بود.

یادگیری را شروع کنید ...

۹
آموزش بافت شناسی عمومی

آموزش بافت شناسی عمومی

مدرس: دکتر نادر گودرزی

رشته بافت شناسی یکی از زیر شاخه های علوم تشریح (علوم آناتومی) است که به بررسی میکروسکوپی ساختارهای تشکیل دهنده بدن انسان و سایر حیوانات می پردازد. بدون تردید، اطلاع از ساختمان طبیعی و نرمال بافت های تشکیل دهنده اندام ها در بدن برای مقایسه ساختار آن ها با حالت های غیرطبیعی بیمار، ضروری و بنیادین است. به عبارت دیگر برای درک هر چه بهتر تغییراتی که به دنبال بیماری های مختلف، در بافت های بدن رخ می دهد، لازم است که در ابتدا با ساختارهای طبیعی و سالم این بافت ها آشنا بود.

یادگیری را شروع کنید ...

۱۰
آموزش سنجش و اندازه گیری در علوم ورزشی

آموزش سنجش و اندازه گیری در علوم ورزشی

مدرس: نرجس یاوری

در این آموزش سعی بر این است تا مطالب پایه آمار و سنجش در تربیت بدنی به شکلی ساده و روان بیان شود. انواع موارد آمار توصیفی، آمار استنباطی، آمادگی جسمانی، آمادگی حرکتی، انواع روایی، پایایی و عینیت آزمون، ابزارهای متداول اندازه گیری در علوم ورزشی و آمادگی جسمانی و حرکتی و در یک سری رشته های مختلف ورزشی و آزمون های روانی و پرسشنامه های علوم ورزشی، ترسیم جدول های فراوانی و نمودارهای مختلف، نحوه محاسبه انواع نمرات استاندارد، شاخص های گرایش به مرکز و پراکندگی و نیز تفسیر نمرات از دو دیدگاه مرجع، بیان شده است.

یادگیری را شروع کنید ...

۱۱
آموزش فیزیولوژی ورزشی

آموزش فیزیولوژی ورزشی

مدرس: کیمیا معینی افشار

هدف از این فرادرس، توضیح سیستم های انرژی در حالت استراحتی و فعالیت ورزشی، توضیح مکانیسم عمل هر یک از ارگان های بدن و تاثیر انواع فعالیت های ورزشی بر عملکرد آن ها و همچنین سازگاری سیستم های بدن با فعالیت ورزشی است، بنابراین توصیه می شود دانشجویان گروه علوم ورزشی، شناختی دقیق و کافی از عملکرد سیستم های فیزیولوژیکی و زیستی بدن و تاثیر فعالیت بدنی بر هر یک از آن ها را کسب نمایند.

یادگیری را شروع کنید ...

۱۲
آموزش میکروبیولوژی پزشکی (میکروب شناسی)

آموزش میکروبیولوژی پزشکی (میکروب شناسی)

مدرس: دکتر مجتبی هدایتی چکوسری

میکروب شناسی پزشکی یکی از اصلی ترین دروس آموزشی رشته هایی چون پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، علوم آزمایشگاهی، پرستاری، مامایی، فوریت های پزشکی، تکنسین های دهان و دندان، بهداشت عمومی و حرفه ای، و پیش نیاز بسیاری از رشته های زیر مجموعه پزشکی مقاطع تحصیلات تکمیلی می باشد. اشراف بر این درس که در اکثر آزمون های علوم پایه و کنکورها از ضریب بالایی برخوردار است موجب تسلط دانشجو بر بسیاری از جنبه های مهم بیولوژی نیز خواهد شد.

یادگیری را شروع کنید ...

۱۳
آموزش حرکت شناسی ورزشی

آموزش حرکت شناسی ورزشی

مدرس: حسن اریه

در این آموزش، به بررسی سطوح و محورهای حرکتی بدن پرداخته شده است و همچنین ساختار مفاصل و انواع مفاصل بدن توضیح داده شده است. در بخش های دیگر آموزش به تحلیل حرکات، عضلات درگیر و نقطه اتصال هر عضله در ساختار اسکلت بدنی اشاره شده است. سپس به بررسی مختصری از بیومکانیک حرکت و اهرم های حرکتی درگیر در انقباضات عضلات اشاره شده است. در نهایت باید عنوان نمود که با بررسی تحلیل حرکات و عضلات درگیر در هر حرکت بدن می توان به تقویت عضلات درگیر در هر حرکت، تشخیص عضلات درگیر در اجرای هر مهارت ورزشی و نقص های حرکتی پرداخت. با درک اتصالات عضلانی به ساختار اسکلت استخوانی می توان به شناسایی آسیب ها و ارائه برنامه توان بخشی مناسب برای تقویت و بهبود اجرای هر عضله پرداخت.

یادگیری را شروع کنید ...

۱۴
آموزش ایمونوهماتولوژی (Immunohematology) و طب انتقال خون

آموزش ایمونوهماتولوژی (Immunohematology) و طب انتقال خون

مدرس: ساناز آقاجانی

طب انتقال خون، زیرشاخه علم ایمونولوهماتولوژی است که به بررسی فاکتورهای اثرگذار بر کارایی خون و فرآورده های آن می پردازد و برای به حداقل رساندن بیماری ها و عوارض ناشی از انتقال خون و فرآورده های آن، شرایط اهداکنندگان، آزمایشات لازم برای اهدای خون و نحوه غربالگری اهداکنندگان را تعیین می کند. در این آموزش، اساس و پایه علم ایمونوهماتوژی و طب انتقال خون و اهمیت آن در بالین و پزشکی معرفی شده است. همچنین چگونگی جذب اهدا کنندگان مناسب و تامین فرآورده های خونی مختلف با کیفیت مناسب جهت تزریق به بیماران نیازمند با حداقل عوارض، آموزش داده شده است.

یادگیری را شروع کنید ...

۱۵
آموزش آنتی بیوتیک ها و عوامل ضدمیکروبی

آموزش آنتی بیوتیک ها و عوامل ضدمیکروبی

مدرس: احدعلی هراتی اصل

یکی از راه های پیشگیری از مقاومت های دارویی و درمان صحیح عفونت ها، آشنایی با کلاس های مختلف آنتی بیوتیکی، مکانیسم عمل آن ها و استفاده از آنتی بیوتیک های مناسب برای درمان است. این آموزش به صورت خلاصه به ذکر نکات کلیدی در باب گروه های مختلف آنتی بیوتیکی (باکتریایی، قارچی و انگلی)، مکانیسم عمل آن ها، نحوه بروز مقاومت های دارویی و نحوه پیشگیری از آن ها پرداخته است. مطالعه مباحث مطرح شده می تواند برای گروه های پزشکی، علوم پایه پزشکی و گروه های زیست شناسی، بسیار مفید باشد.

یادگیری را شروع کنید ...

۱۶
آموزش هیستولوژی و پاتولوژی پایه (آناتومی بدن)

آموزش هیستولوژی و پاتولوژی پایه (آناتومی بدن)

مدرس: مهندس فتاح حایری

 اهمیت این فرادرس برای دانشجویان از آن جهت است که فهم بیولوژی بدن انسان را از طریق واحدهای سازنده آن درک کرده و می توانند به کمک آن به تحلیل وقایع بدن، تحلیل پروژه های پایانی خود، تحلیل داده های خروجی میکروسکوپ های مختلف بپردازند و همچنین ارتباط آسیب های بدن با منشا آن را درک نمایند.

یادگیری را شروع کنید ...

۱۷
آموزش میکروبیولوژی 1 - بخش اول

آموزش میکروبیولوژی ۱ - بخش اول

مدرس: محمدحسین عباسپور مطلق مقدم

میکروبیولوژی به عنوان یکی از پر اهمیت ترین شاخه های علوم زیستی، نقش بسیار گسترده ای در حیات دارد. آشناترین حوزه میکروبیولوژی شاید همان میکروب شناسی پزشکی باشد و جالب است بدانید که بزرگ ترین اثر میکروب ها تنها بیماری زایی نیست و حتی در بسیاری از موارد آن ها به انسان ها و سایر موجودات زنده کمک می کنند تا طول عمر بیشتری داشته باشند. در میکروب شناسی محیط زیست، به نقش میکروارگانیسم ها در طبیعت و عملکرد آن ها در تبدیل زمین به جایی برای زندگی پرداخته می شود. در این فرادرس، تاریخ میکروبیولوژی، میکروسکوپ، ساختار، ژنتیک، متابولیسم و رشد میکروارگانیسم ها مورد بحث قرار می گیرد و پس از تماشای آن مخاطبان با ساختار میکروارگانیسم ها و فعالیت های بی نظیر آن ها آشنا خواهند شد.

یادگیری را شروع کنید ...

۱۸
آموزش بیوانرژتیک فعالیت ورزشی

آموزش بیوانرژتیک فعالیت ورزشی

مدرس: کیمیا معینی افشار

درک و شناخت رویدادهای متابولیکی و انرژتیک در هنگام فعالیت ورزشی، سازگاری های ایجاد شده در ساختارهای بدن به دنبال فعالیت ورزشی و عوامل تاثیرگذار بر متابولیسم انرژی، امری مهم و ضروری است. از طرفی دیگر، آشنایی با روش های سنجش بیوانرژتیک ورزشی و نحوه کاربرد هر یک در فعالیت ورزشی برای دانشجویان رشته فیزیولوژی ورزشی ضروری تلقی می شود. هدف از ارائه مطالب این درس، آشنایی با تغییرات متابولیسم مواد مغذی، انرژی و سازگاری های ایجاد شده ناشی از ورزش و شناخت عوامل تاثیرگذار بر آن است.

یادگیری را شروع کنید ...

۱۹
آموزش اپیدمیولوژی و عفونت های بیمارستانی

آموزش اپیدمیولوژی و عفونت های بیمارستانی

مدرس: دکتر آزیتا سالاریان

در این فرادرس بنا داریم تا از طرفی به تعریف اپیدمیولوژی، لغات و اصطلاحات آن بپردازیم و در خصوص عوامل موثر بر بیماری در جامعه و فاکتورهای زمان، مکان و همچنین منابع اطلاعات و انواع مطالعات در اپیدمیولوژی، مطالبی را بیان کنیم و سپس به سراغ کاربردهای آن و روش های بررسی اپیدمی ها بپردازیم. از آنجا که اپیدمیولوژی در ایمن سازی بیمارستان می تواند موثر باشد و در مبارزه علیه عفونت های بیمارستانی نقش مهمی دارد، لذا در ادامه مباحث آموزشی به انواع عفونت ها، آلاینده های عفونی، راه های انتقال عفونت و راه های مبارزه با آن در بیمارستان پرداخته می شود.

یادگیری را شروع کنید ...

۲۰
آموزش یادگیری و عملکرد حرکتی – رویکرد یادگیری مساله‌ مدار

آموزش یادگیری و عملکرد حرکتی - رویکرد یادگیری مساله‌ مدار

مدرس: دکتر مونا رضایی

این فرادرس به مفاهیم کلی مهارت، یادگیری و عملکرد حرکتی می پردازد یعنی مواردی که مربیان و کاردرمانگران در حین هدایت ورزشکاران و بیماران خود برای بهبود عملکرد و یادگیری حرکتی، با آن ها رو به رو خواهند شد. همچنین در این آموزش به مدل مفهومی عملکرد حرکتی انسان، مدل حلقه باز و حلقه بسته اشاره خواهیم کرد و موارد اثرگذار بر اجرا و یادگیری حرکتی را مرور خواهیم کرد. در نهایت، به بررسی کمیت و کیفیت جلسات تمرینی پرداخته می شود که به چه شیوه ای باشد تا با توجه به ویژگی های فردی و نوع تکلیف، به بهترین شکل ممکن طرح ریزی شده و بالاترین کارایی را داشته باشند.

یادگیری را شروع کنید ...

۲۱
آموزش میکروبیولوژی 1 (نکته و تست)

آموزش میکروبیولوژی ۱ (مرور و حل تست کنکور ارشد)

مدرس: الهه ابراهیمی

درس های مطرح شده در آموزش میکروبیولوژی عمومی به دلیل بیان مسائل بنیادین و کاربردی میکروب شناسی، به گونه ای ارائه می گردد که براساس نیاز دانشجویان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد قابل استفاده باشد. بر این اساس، در این فرادرس مفاهیم کلی میکروبیولوژی عمومی براساس نیاز دانشجویان مقطع کارشناسی مجموعه زیست شناسی ارائه شده است. همچنین به دلیل بررسی تست های آزمون های سراسری و آزاد در این آموزش، منبع مفیدی برای کسب آمادگی حضور در آزمون کارشناسی ارشد برای داوطلبان کنکور به شمار می رود.

یادگیری را شروع کنید ...

۲۲
آموزش تیروئیدولوژی (Thyroidology) - آناتومی و علائم و درمان بیماری های غده تیروئید

آموزش تیروئیدولوژی (Thyroidology) - آناتومی و علائم و درمان بیماری های غده تیروئید

مدرس: امیرمحمد قربانی

تیروئید، این عضو کوچک ۱۰ یا ۲۰ گرمی در جلوی گردن، هورمون هایی تولید می کند که تقریبا بر تمامی سلول های بدن تاثیرات قابل توجهی دارند. به دلیل این تاثیر وسیع، اختلالات این غده، با علامت های متنوعی خود را نشان می دهد. چه اختلالات آناتومیک غده تیروئید و چه اختلالات عملکردی آن (کم کاری و پرکاری تیروئید) جزو بیماری های شایع ایران و سایر نقاط جهان هستند. به جرات می توان گفت که مباحث مرتبط با غده تیروئید و بیماری دیابت، مهم ترین بیماری های شاخه اندوکرینولوژی (Endocrinology) هستند.

یادگیری را شروع کنید ...

موضوعات آموزشی مرتبطبه همراه دهها آموزش دیگر مرتبط با مجموعه آموزش علوم پزشکی

برای مشاهده آموزش های مرتبط دیگر، در میان بیش از ده هزار ساعت آموزش منتشر شده در فرادرس، جستجو کنید ...


فرادرس در رسانه ها و جشنواره ها

روزنامه ایرانیان مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال روز آفرین نت استارت کنفرانس مهندسی برق ایران جشنواره وب ایران