×
مجموعه آموزش مهندسی مواد

مجموعه آموزش مهندسی مواد

مدت زمان آموز‌ش‌های این صفحه
۲۱۱ ساعت
تعداد آموز‌ش‌های این صفحه
۳۳ عنوان آموزشی
1

آموزش خواص مکانیکی مواد ۱

این درس یکی از دروس اصلی مهندسی مواد است. علاوه بر آن می تواند برای دانشجویان رشته مهندسی مکانیک و صنایع نیز مفید و موثر و حتی در گرایش ساخت و تولید لازم باشد. دشوار بودن این درس و وجود نکات فراوان در آن، امکان بهره برداری کامل از کلاس را دشوار ساخته است. علاوه بر آن اساتید نیز به دلیل کمبود وقت امکان بیان همه مطالب را نخواهند داشت و بدین ترتیب وجود منابع جانبی برای این درس، امری لازم و ضروری است.

مدرس: صابر فرمانی مدت زمان آموزش: ۸ ساعت و ۱۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
2

آموزش آنالیز پراش اشعه ایکس (XRD) با نرم افزار XPert HighScore Plus

تکنیک پراش پرتو ایکس یک روش شناسایی غیر مخرب و بسیار پرکاربرد است که اطلاعات بسیار با ارزشی از ساختار کریستالی ماده به دست می دهد، اطلاعاتی که به جرات می توان گفت که از هیچ تست شناسایی دیگری نمی توان به دست آورد. از آن جایی که هر ماده در آنالیز XRD الگوی پراش منحصر به فرد خود را دارد، با تکیه بر این روش به سهولت می توان مواد و فازهای تشکیل دهنده آن ها را شناسایی کرد. در این فرادرس به بررسی مبانی تئوری این تکنیک پرکاربرد، همراه با اصول کاربردی و کار با نرم افزار XPert HighScore Plus که نرم افزار تخصصی شناسایی فازها و تحلیل طیف XRD است، می پردازیم.

مدرس: سمیرا شیروانی مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
3

آموزش علم و مهندسی مواد

درس علم مواد سعی می کند تا اصول اولیه و قوانین حاکم بر مواد گوناگون و خواص متفاوت را تعیین کرده و در اختیار مهندسین قرار دهد. در این آموزش، مقدمه ای بر شناخت علم و مهندسی مواد ارائه خواهد شد و در ادامه اصول اولیه ساختار داخلی و خارجی مواد مختلف شناخته شده و خواص مکانیکی و سایر ویژگی های مواد مختلف معرفی خواهد شد و روش های ساخت و فرآوری مواد و استانداردهای موجود در آزمون های خواص مواد و همچنین روش های بررسی عیوب موجود در قطعات تحت عنوان روش های غیرمخرب، بیان خواهد شد. در پایان، برخی از درس ها و همچنین در خلال اسلایدهای آموزش، مثال هایی برای درک بهتر مطالب مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

مدرس: مهدی صباغیان مدت زمان آموزش: ۱۳ ساعت و ۵۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
4

آموزش خواص مکانیکی مواد ۲

این درس یکی از دروس اصلی رشته مهندسی متالورژی و علم مواد است. علاوه بر آن می تواند برای دانشجویان رشته مهندسی مکانیک و صنایع نیز مفید و موثر و حتی در گرایش ساخت و تولید لازم باشد. خواص مکانیکی مواد ۲ شامل آزمون های مهم مهندسی از جمله سختی، کشش، فشار و … است که برای مراکز کنترل کیفیت بسیار حائز اهمیت است. علاوه بر بحث آزمون ها مطالب مرتبط با شکست، خستگی و خزش تحت فصول مجزا آورده شده است.

مدرس: صابر فرمانی مدت زمان آموزش: ۸ ساعت و ۴۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
5

آموزش خوردگی و اکسیداسیون

اهمیت و ضرورت این آموزش با توجه به خسارات گسترده ناشی از تخریب قطعات در اثر فرایند خوردگی آشکار است. در آموزش الکتروشیمی و خوردگی، تلاش شده است در ابتدا به جنبه های شیمیایی و الکتروشیمیایی این فرایند پرداخته شود. سپس چگونگی تعیین سرعت خوردگی، مدنظر قرار گیرد و انواع مختف فرایندهای خوردگی مطرح گردد. در انتها مثال هایی از این فرایند در صنایع، مورد بررسی قرار می گیرد. با شناخت علمی و دقیق مفهوم انواع خوردگی از منظر شیمیایی و الکتروشیمیایی و نیز تعیین سرعت خوردگی، قبل از وقوع آن می توان در کاهش و کنترل این فرایند اقدامات لازم را به عمل آورد.

مدرس: دکتر یاسمن صابری کاخکی مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۴۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
6

آموزش ریخته گری و انجماد مواد فلزی‎

ریخته گری، عبارت است از شکل دادن فلزات و آلیاژها از طریق ذوب، ریختن مذاب در محفظه ای به نام قالب و آنگاه سرد کردن و انجماد آن مطابق شکل محفظه قالب. این روش، قدیمی ترین فرایند شناخته شده برای به دست آوردن شکل مطلوب فلزات است. ریخته گری هم علم است و هم فن، هم هنر است و هم صنعت. به میزانی که ریخته گری از حیث علمی پیشرفت می کند ولی در عمل هنوز تجربه، سلیقه و هنر قالب ساز و ریخته گر است که تضمین کننده تهیه قطعه ای سالم و بدون عیب است. این فن از اساسی ترین روش های تولید است چون که حدود ۵۰ درصد وزنی کل قطعات ماشین آلات به این طریقه ساخته می شوند.

مدرس: صابر فرمانی مدت زمان آموزش: ۲۱ ساعت و ۵۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
7

آموزش آزمون های غیرمخرب (NDT) به روش رادیوگرافی (RT)

روش رادیوگرافی در بازرسی قطعات مختلفی نظیر: قطعات جوشکاری شده، ریخته گری شده، مونتاژ شده و… مورد استفاده قرار می گیرد و آگاهی از مکانیزم عملکرد و تفسیر تصاویر آن برای بازرسین و علاقه مندان به این روش، حائز اهمیت بسیار است. علاوه بر این، دانشجویان مقاطع مختلف رشته هایی نظیر: مهندسی مواد، مهندسی مکانیک، مهندسی صنایع، مهندسی شیمی و… به دلیل در ارتباط بودن با مراحل ساخت و نگهداری قطعات و تجهیزات صنعتی، متقاضی یادگیری این مبحث آموزشی هستند. در این فرادرس سعی شده که ضمن آموزش اصول و مکانیزم حاکم بر این روش، با ارائه مثال های متعدد، درک آن برای علاقه مندان ساده تر گردد.

مدرس: امین ربیعی زاده مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۳۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
8

آموزش شکل دادن فلزات

هدف اصلی فرایندهای شکل دادن فلزات، ایجاد یک تغییر شکل مطلوب از ماده صلب اولیه با یک هندسه مشخص است. مسلما محصول بایستی از لحاظ خواص مکانیکی، نوع سطح خارجی و دقت ابعادی کیفیت مطلوب را داشته باشد. رسیدن به این اهداف، وابستگی نزدیکی به تکنولوژی فرایند شکل دهی دارد. در این درس شما با انواع فرایندهای شکل دادن فلزات و تکنولوژی های مرتبط با آن آشنا می شوید و محاسبات ریاضی تمامی فرایندها را به طور کامل می آموزید.

مدرس: حمیدرضا اکرمی فرد مدت زمان آموزش: ۹ ساعت و ۱۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
9

آموزش مهندسی سطح پیشرفته

بیشتر تخریب های قطعات صنعتی از سطح آن ها رخ می دهد و اصلاح و بهبود خواص سطح که از آن به عنوان مهندسی سطح نام برده می شود، می تواند به طور قابل ملاحظه ای تخریب قطعات را به تاخیر بیندازد، و البته این فقط یکی از دلایلی است که مهندسی سطح از اهمیت بسزایی برخوردار است. با توجه به عملکرد مورد نیاز هر پوشش، روش یا روش های متفاوتی برای اعمال آن وجود دارد. روش پوشش دهی در خلا، یکی از متنوع ترین روش ها برای اعمال گستره وسیعی از پوشش ها است که در این فرادرس به طور دقیقی مورد بحث قرار می گیرد. سپس انواع روش های پاشش و عملیات سطحی با استفاده از لیزر بیان می شود. در نهایت روش های بررسی خواص و ارزیابی پوشش های اعمال شده مورد بررسی قرار می گیرد.

مدرس: دکتر علیرضا فرهادی زاده مدت زمان آموزش: ۷ ساعت و ۳۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
10

آموزش اصول مهندسی سطح - مقدماتی

مهندسی سطح شامل: کاربرد مجموعه فعالیت ها و روش هایی است که بر روی قطعات و تجهیزات (صنعتی و غیرصنعتی) به منظور دستیابی به یک ماده جدید با خواصی که به تنهایی در هیچ یک از مواد تشکیل دهنده اولیه و یا سطح قطعه، وجود نداشته است. در این آموزش، سعی شده است مطالب ارائه شده با سرفصل درس اصول مهندسی سطح در دوره کارشناسی مهندسی مواد مطابقت داشته باشد. مطالب ارائه شده علاوه بر مهندسین مواد برای مطالعه سایر مهندسان و متخصصان فنی و مهندسین علاقه مند به مهندسی سطوح و پوشش ها می تواند مفید باشد و همچنین سعی شده است اطلاعات کاربردی، مطابق با بازار و صنایع موجود در ایران در اختیار علاقه مندان و صنعت گران گذاشته شود.

مدرس: دکتر میلاد بهامیریان مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۱۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
11

آموزش کریستالوگرافی (بلورشناسی)

کریستالوگرافی یکی از مهم ترین دروس اصلی و تخصصی رشته مهندسی مواد است. در این درس شما وارد دنیای اتم ها می شوید و با ساختار اتمی مواد از جمله فلزات و برخی سرامیک ها آشنا می شوید. هدف اصلی این فرادرس آن است که بر اساس ساختار اتمی مواد، بتوان خواص فیزیکی، مکانیکی و شیمیایی آن ها را پیش بینی، ارزیابی و تصدیق کرد. دستیابی به این دانش و توانایی، نیازمند آشنایی کامل با انواع شبکه های کریستالی، محاسبات مرتبط با آن ها و خواص منحصر به فرد آن ها است.

مدرس: حمیدرضا اکرمی فرد مدت زمان آموزش: ۷ ساعت و ۲۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
12

آموزش مهندسی جوش - جوش صنعتی

مهندسی جوش به عنوان یک حوزه پیچیده مهندسی، نیاز به مهارت در طیف گسترده ای از رشته های مهندسی دارد. دانشجویانی که به دنبال تحصیل در رشته مهندسی جوش هستند، با تنوع بیشتری در برنامه های آموزشی نسبت به دیگر رشته های مهندسی روبرو می شوند. آن ها دوره های پیشرفته ای را در زمینه متالورژی جوش و علم مواد فرا می گیرند که موادی از انواع فولادهای ساختمانی و فولادهای زنگ نزن تا آلیاژهای غیر آهنی، مانند: نیکل، آلومینیوم و تیتانیوم و حتی پلیمرها را پوشش می دهد. در دوره های فرایند جوش، به نظریه، اصول و مفاهیم اساسی بسیاری از فرایندهای مهم جوش صنعتی تاکید می شود.

مدرس: پدرام پاک زادیان مدت زمان آموزش: ۸ ساعت و ۳۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
13

آموزش آنالیز پیشرفته مواد

با توجه به محدودیت های میکروسکوپ های نوری در مطالعه دقیق ساختار ماده، امروزه میکروسکوپ های الکترونی پیشرفته که براساس حرکت الکترون ها عمل می کنند، مورد توجه قرار گرفته است. انجام فعالیت های تحقیقاتی با استفاده از چنین دستگاه هایی، نیازمند شناخت مشخصات، نحوه عملکرد، عوامل موثر در تشکیل و کیفیت تصویر حاصل و برطرف سازی عیوب موجود در آنالیز است. در این آموزش، برخی از مهم ترین روش های پیشرفته آنالیز مواد مانند میکروسکوپ های الکترونی روبشی، روبشی محیطی و عبوری پراش پرتوی ایکس مورد بررسی قرار خواهد گرفت. از طرفی برای افزایش سطح دانش فراگیران، تعدادی از کاربردهای تحقیقاتی این تجهیزات بیان خواهد شد.

مدرس: مهدی صباغیان مدت زمان آموزش: ۸ ساعت و ۱۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
14

آموزش بیومواد (Biomaterial)

طی دهه های گذشته، بیومواد به عنوان بزرگ ترین هدف برای دانشگاه گرایان، تحقیق و توسعه حرفه ای ها و کاردان ها در نظر گرفته شده است. به این دلیل که بیومواد، زندگی انسان ها را به طور گسترده توسط کاربردهای متنوع پزشکی و آینده بسیار روشن و امیدوارکننده تحت تاثیر قرار داده است. صنعت بیومواد، بازار غالب برای کاربردهای پزشکی است و اهمیت این صنعت به علت تاثیر آن بر بهبود کیفیت زندگی انسانی است. هدف از این درس، ارائه ای جامع برای بررسی انواع بیومواد مهم از جمله: فلزات، پلیمرها، سرامیک ها، شیشه های زیست فعال و کامپوزیت ها است و همچنین مهندسی بافت و ایمپلنت های زیست سازگار و… نیز مورد مطالعه قرار خواهند گرفت.

مدرس: مژگان کشاورز مدت زمان آموزش: ۸ ساعت و ۱۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
15

آموزش اصول بازرسی چشمی جوش (VT) - سطوح ۱ و ۲

آنچه در این فرادرس مرور می کنیم قسمتی از بازرسی در صنایع مختلف به ویژه جوشکاری (معایب جوش، انواع تست های غیر مخرب و مخرب و ...) در صنایع در جهت ارتقای سطح علمی و فنی و افزایش آگاهی کارشناسان و تکنسین های واحدهای صنعتی است. در خاتمه باید یادآور شویم که مطالب، براساس سیلابس انجمن آزمایشات غیرمخرب آمریکا در جهت آموزش بازرسین برای سطوح ۱ و ۲ تدوین شده است.

مدرس: وحید امیرگونه زاده مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۱۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
16

آموزش فرایندهای کریستالیزاسیون Crystallization

کریستالیزاسیون (Crystallization) یک فرایند خالص سازی با تماس جامد - مایع است که در آن فاز جامد، فاز مطلوب ما بوده و به عنوان محصول نهایی از سیستم فرآوری گرفته می شود. بسیاری از فرایندهای شیمیایی از این تکنیک برای استحصال ماده ای با خلوص بالا بهره می برند. برای مثال می توان به انواع نمک های خوراکی و غیرخوراکی، مانند: سدیم کلرید، سدیم سولفات و بسیاری از مواد دارویی که به طریقه کریستالیزاسیون به دست می آیند اشاره نمود. در این آموزش بعد از ارائه مقدمه و چند مثال نسبتا ساده، ابتدا به مفاهیم نظری کریستالیزاسیون پرداخته و در انتها با انواع رایج فرایندهای کریستالیزاسیون صنعتی آشنا خواهید شد.

مدرس: میثم عطائی مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۱۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
17

آموزش استخراج فلزات ۱ (آهن و فولاد)

این درس با عنوان استخراج فلزات ۱ (آهن و فولاد) در دوره کارشناسی رشته مهندسی مواد گرایش های متالورژی و استخراجی دانشگاه تدریس می شود. مباحث این درس در قالب پنج فصل در این فرادرس ارائه می شود که شامل مقدمه ای بر اهمیت آهن و استخراج آن همراه با تاریخچه آن، روش های اکتشاف و استخراج معادن به همراه شرح مراحل آماده سازی مواد معدنی، شرح روش استخراج آهن به روش احیای غیر مستقیم و احیای مستقیم و در آخر بررسی روش های تولید فولاد از آهن خام می باشد.

مدرس: دکتر محمد روستایی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
18

آموزش کامپوزيت ها و کاربرد آن در صنایع

در اين آموزش با توجه به دامنه کاربرد روزافزون کامپوزيت ها در صنايع مختلف به جنبه های مختلف خواص، روش توليد و کاربردهای کامپوزيت های مختلف از ديدگاه فاز زمينه و فاز ثانويه پرداخته شده است. همچنين دلايل و اهميت استفاده از اين مواد از ديدگاه علمی و کاربردی مورد توجه قرار گرفته است. در انتها، مثال هايی از کامپوزيت های مدرن مهندسی مطرح شده است. استفاده از اين مواد در صنايع مختلف، پيوسته در حال افزايش است و در اين فرادرس تلاش شده است به اختصار، مواد مرکب با مثال هايی مشخص از منظرهای مختلف نیز بررسی شوند.

مدرس: دکتر یاسمن صابری کاخکی مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۱۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
19

آموزش اصول استخراج فلزات - پیرومتالورژی (Pyrometallurgy)

پیرومتالورژی، هیدرومتالورژی و الکترومتالورژی سه روش اصلی در متالورژی هستند که در آن سنگ معدن را تبدیل به فلز خام اولیه می کنند و هر روش بر اصولی اولیه بنا نهاده شده است. حدود 90% مس تولید شده در دنیا از کانه های سولفوری و از روش پیرومتالورژی حاصل می شوند و روش هیدرومتالورژی برای استخراج مس از کانه های اکسیدی به خصوص کربنات ها، سیلیکات ها و سولفات ها و همچنین دور ریز کارخانه ها به کار می رود و علاوه بر تفاوت نوع مواد اولیه در این روش ها، تکنولوژی آن ها نیز با یکدیگر متفاوت است.

مدرس: صابر فرمانی مدت زمان آموزش: ۱۱ ساعت و ۵۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
20

آموزش خردایش پیشرفته

در این فرادرس، قوانین و اصول حاکم بر فرایند خردایش و نرمایش مواد معدنی تشریح شده و فناوری های خردایش در دو بخش سنگ شکنی و آسیاکنی معرفی شده و فلوشیت های رایج صنعتی برای آن ها ارائه می گردند. علاوه بر این، در این آموزش با انواع آزمایش های استاندارد خردایش که برای طراحی و انتخاب تجهیزات صنعتی عملیات خردایش و نرمایش موردنیاز هستند، آشنا می شویم.

مدرس: دکتر محمدرضا فتاحی مدت زمان آموزش: ۱۵ ساعت و ۲۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
21

آموزش پوشش های سد حرارتی

این آموزش حاوی مطالبی در زمینه پوشش های سد حرارتی، معرفی و همچنین روش های پوشش دهی آن ها است. سعی شده است مطالب ارائه شده مناسب برای تدریس در دوره كارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی مواد باشد. مطالب ارائه شده علاوه بر مهندسین مواد، برای مطالعه متخصصان فنی و مهندسی علاقه مند به پوشش های سد حرارتی، مانند: صنایع دفاعی، صنایع نیروگاهی، هوافضا، صنایع پتروشیمی، صنایع راه‌ آهن، صنایع سنگین و خودروسازی می تواند مفید باشد. علاوه بر این، سعی شده است اطلاعات كاربردی مطابق با بازار و صنایع موجود در ایران در اختیار علاقه مندان و صنعتگران قرار داده شود.

مدرس: دکتر میلاد بهامیریان مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۲۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
22

آموزش خطاهای اندازه گیری در تحقیق مواد

با توجه به گستردگی تحقیقات در رشته مهندسی مواد و متالورژی، اهمیت آنالیز مناسب نتایج و داده ها به روشنی آشکار است. از این رو و در این فرادرس، به شناخت کلی مفهوم خطا در اندازه گیری و به منظور کسب نتایج ارزشمند با دقت بالا پرداخته شده است، همچنین در دروس مختلف، تحلیل و طبقه بندی داده ها و شناخت ابزارهای اندازه گیری متداول مورد توجه قرار گرفته است. با توجه به رشد زمینه های تحقیقاتی و آزمایشگاهی این رشته، هدف اصلی این آموزش، شناخت مفهوم خطا و آشنایی با چگونگی برنامه ریزی مناسب آزمایش ها در این زمینه می باشد.

مدرس: دکتر یاسمن صابری کاخکی مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۲۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
23

آموزش آشنایی با بازیافت مواد فلزی

در این آموزش سعی شده است تا اطلاعات مفیدی در مورد بازیافت مواد فلزی گوناگون از جمله: فلزات آهنی و غیر آهنی، فلزات گرانبها و فلزات نادر در کنار شرح روش‌های مختلف و انواع کوره‌های بازیابی در اختیار مخاطبین قرار داده شود. همچنین منابع مختلف قابل بازیافت و روش‌های مختلف دسته‌بندی آن‌ها مورد بررسی قرار گرفته است. در این فرادرس می‌توانید در زمانی کم، اطلاعات لازم جهت بررسی فرایندهای بازیافت مواد فلزی را کسب نمایید.

مدرس: دکتر محمد روستایی مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۲۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
24

آموزش استخراج فلزات غیر آهنی - مس و آلومینیوم

این فرادرس بیشتر یک درس مفهومی است و شما در انتهای این درس باید بتوانید برای یک فلز خاص غیر آهنی با توجه به منابع آن و شرایط موجود، یک روش استخراج یا بازیابی پیشنهاد دهید که علاوه بر اقتصاد، از لحاظ محیط زیستی نیز به صرفه باشد. در این آموزش، منابع مختلف فلزات و روش‌های استخراج فلزات غیر آهنی معروف توضیح داده شده است. در انتهای این آموزش سعی شده است به دانشجو مهارت انتخاب یک روش بهینه برای استخراج یک فلز با توجه به معادن موجود و انجام‌پذیری از نظر اقتصادی با کمترین آلودگی زیست‌محیطی آموزش داده شود.

مدرس: مهدی ندیمی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
25

آموزش آشنایی با طراحی و تحلیل راکتورهای بستر سیال

در این آموزش ابتدا مقدمه و مفاهیم پایه سیال‌سازی، مانند: خصوصیات ذرات ‌ریز و طبقه‌بندی آن‌ها بیان شده سپس جزئیات دقیقی در مورد مهندسی سیال‌سازی و سیستم‌های مختلف بستر سیال، مانند: تجهیزات یک بستر سیال، انواع رژیم جریان، انتقال جرم و حرارت و... بررسی شده است. در ادامه طراحی راکتورهای بستر سیال مورد مطالعه قرار گرفته و پارامترهای مختلفی که در طراحی حائز اهمیت است مانند: مدل‌های راکتور و نوع واکنش‌ها بررسی و در نهایت کاربردهای راکتورهای بستر سیال در فرایندهای نفت و پتروشیمی مرور شده است.

مدرس: آرش عباسی مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۳۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
26

آموزش تحلیل تصاویر میکروسکوپی SEM با نرم‌ افزار ایمج جی ImageJ

یکی از روش‌های بررسی عکس‌های SEM، استفاده از نرم‌افزار پرکاربرد imageJ است. این نرم‌افزار که قادر به نشان دادن، آنالیز، ویرایش و... تصاویر ۱۶ و ۳۲ بیتی است، از بسیاری از فرمت‌ها مانند JPEG پشتیبانی می‌کند و برای برخی از تحلیل‌های تصاویر SEM بسیار مناسب است. به عنوان مثال با استفاده از این نرم‌افزار می‌توان چگونگی توزیع نانوذرات روی سطح را از تصویر SEM به صورت نمودار استخراج کرد. در این فرادرس سعی شده است تا برخی کاربردهای imageJ در تحلیل تصاویر SEM، مانند بررسی اندازه ساختارهای ایجاد شده بررسی شود. بدین ترتیب پس از پایان این فرادرس قادر خواهید بود، درک دقیق‌تر و درست‌تری از تصاویر SEM و در نتیجه ساختارهای ریز روی سطح داشته باشید.

مدرس: سحر سهرابی مدت زمان آموزش: ۵۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
27

آموزش مهندسی پودر یا متالورژی پودر

اصلی‌ترین هدف در مهندسی، ساخت قطعه است. مهندسین مواد سعی دارند با بهره‌گیری از دانش روز، خواص قطعه‌های تولید شده را بهبود بخشند. برای تولید قطعات نهایی روش‌های کلی مختلفی وجود دارد. اولین روش تولید قطعه‌های متالورژی، ذوب است که در آن فلز یا آلیاژ مورد نظر ذوب شده و سپس در قالب مخصوص ریخته می‌شود ولی در متالورژی پودر (Powder Metallurgy) به جای فلز مذاب، ذره‌های ریز پودری استفاده می‌شود.

مدرس: دکتر محمد روستایی مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۴۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
28

آموزش نرم افزار Chemissian برای آنالیز ساختار الکترونیکی مولکول ها

یادگیری نرم‌افزار Chemissian به درک بهتر طیف‌های UV-Vis و ماهیت انتقالات الکترونی کمک می‌کند. در هر‌ انتقال الکترونی از تراز انرژی پایین‌تر به تراز انرژی بالاتر، تعداد مشخصی از اوربیتال‌های مولکولی با درصد مشارکت خاصی دخیل هستند. ضرایب مربوط به سهم اوربیتال‌های مولکولی، انرژی هر انتقال، ضریب جذب مولی، شدت جذب، محدوده جذب و شکل اوربیتال‌های دخیل در انتقال (الکترون - حفره) برای تعیین خواص الکترونی مولکول‌ها مورد نیاز است. تمام پارامترهای به دست آمده از این نرم‌افزار می‌توانند به واحدهای مختلف تبدیل شوند. همچنین بررسی نقشه‌های دوبعدی و سه‌بعدی اوربیتالی و پتانسیل الکترونی، اطلاعات بیشتری در مورد ویژگی‌های ساختاری و الکترونی مواد به دست می‌دهد.

مدرس: دکتر مژگان ایوبی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
29

آموزش حفاظت کاتدی و آندی

درس حفاظت کاتدی به عنوان واحد اجباری در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی مواد، گرایش خوردگی در دانشگاه‌ها تدریس می‌گردد. علاوه بر این، سایر دانشجویان رشته‌های مهندسی، مانند: رشته‌های برق، مکانیک، نفت و گاز که وارد بازار کار و پروژه‌های صنعتی می‌شوند، عموما به این دانش نیاز پیدا می‌‌کنند. هدف از ارائه این آموزش علاوه بر کمک به دانشجویان رشته مهندسی خوردگی، تفهیم مطالب آن به دانشجویان و فارغ‌التحصیلان سایر رشته‌های مهندسی است که به نوعی با سیستم‌های حفاظت کاتدی درگیر هستند. با توجه به قدمت صنعت کشور ایران و عمر بالای تجهیزات و سازه‌های صنعتی، اجرای صحیح سیستم‌های کنترل خوردگی برای حفظ دارایی‌های فیزیکی و سرمایه‌های ملی بسیار حائز اهمیت است.

مدرس: رضا لباف مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۱۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
30

آموزش هیدرودینامیک

در این درس برای به دست آوردن تغییرهای ویژگی‌های سیال در یک قلمرو، رابطه‌های مختلف به فرم دیفرانسیلی (Differential) توسعه داده می‌شوند و از طرفی باید رابطه‌های دیفرانسیلی حاصل شده برای نقطه به نقطه قلمروی سیال صادق باشند. با توجه به گستردگی و اهمیت درس هیدرودینامیک، مهندسان علوم مختلف مرتبط با مهندسی آب شامل: عمران گرایش‌های مهندسی آب و سازه‌های هیدرولیکی، مهندسی سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی و برخی رشته‌های دیگر مانند: مهندسی مکانیک، مهندسی کشاورزی، مهندسی شیمی، مهندسی مواد، مهندسی نفت می‌توانند از آموزش‌های این فرادرس استفاده کنند.

مدرس: دکتر مجید احسانی مدت زمان آموزش: ۹ ساعت و ۴۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
31

آموزش فرایندهای شکل دهی پلیمرها

مهم‌ترین مرحله در شکل‌دهی پلیمرها تولید مذاب در اکستروژن است که پس از آن، این مواد مذاب در فرایندهایی مثل: قالب‌گیری دمشی و قالب‌گیری تزریقی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسته به کاربردی که از سازه مورد نظر توقع داریم، نوع پلیمر و روش ساخت آن متفاوت است که در این فرادرس به بررسی انواع روش‌های شکل‌دهی و ساخت قطعات پلیمری می‌پردازیم.

مدرس: آزاده کردزاده مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۵۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
32

آموزش رزین های صنعتی

در این فرادرس سعی شده است که تمامی رزین‌های تولیدی برپایه‌های مختلف توضیح داده شود. با استفاده از این فرادرس شما قادر خواهید بود که با مفاهیم اولیه رزین، انواع رزین‌ها، روش‌های تولید و کاربرد هریک در صنایع مختلف، در کوتاه‌ترین زمان و با بالاترین کیفیت آشنا شوید. این آموزش بهترین فرصت را برای دانشجویان سایر رشته‌ها فراهم می‌کند تا با درک عمیقی از مفهوم رزین در زمانی بسیار مناسب در رشته خود پیشرفت کنند.

مدرس: پریسا بیات مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۲۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
33

آموزش مقاومت مصالح ۱ و ۲ - مرور و حل مساله

همان‌گونه که مبحث استاتیک اصلی‌ترین پیش‌نیاز برای مطالعه مبحث مقاومت مصالح است، مبحث مقاومت مصالح نیز پیش‌نیاز مطالعه مباحث کاربردی‌تر، مانند: طراحی اجزای ماشین و مکانیک مواد مرکب و حتی مباحث پیشرفته‌تر همچون: مکانیک محیط‌های پیوسته، تئوری الاستیسیسته، تئوری پلاستیسیته، تئوری صفحه و پوسته، مکانیک شکست، تحلیل تجربی تنش، مکانیک ضربه، روش‌های انرژی و… محسوب می‌شود. به طور عمومی مقاومت مصالح در سطح کارشناسی در دو قسمت مقاومت مصالح مقدماتی (مقاومت مصالح ۱ و ۲) و مقاومت مصالح پیشرفته (مقاومت مصالح ۳) تدریس می‌شود. آنچه که در این آموزش به آن پرداخته می‌شود، آموزش حل تمرین مباحث مقاومت مصالح ۱ و ۲ است. روند کار به این صورت است که ابتدا برای هر درس یک یادآوری مختصر از روابط و فرمول‌های مهم به جهت کاربرد در حل مسائل گنجانده شده است. در گام‌های بعدی، مسائل آموزشی، تکمیلی و نمونه تستی متعددی جهت تثبیت آموزش و تسلط هرچه بیشتر ارائه می‌گردد.

مدرس: رحیم شوقی مدت زمان آموزش: ۱۴ ساعت و ۳۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید