×
مجموعه آموزش حقوق

مجموعه آموزش حقوق

مدت زمان آموز‌ش‌های این صفحه
۲۰۳ ساعت
تعداد آموز‌ش‌های این صفحه
۳۶ عنوان آموزشی
1

آموزش قوانین چک - از صدور چک تا دعاوی حقوقی و کیفری

چک یکی از اوراق تجاری و رایج ترین وسیله پرداخت است که در حقیقت جایگزین پول می شود. اهمیت و نقش چک به عنوان ساده ترین وسیله پرداخت، در تنظیم روابط و اعمال حقوقی و داد و ستد در بین مردم بسیار واضح است، چون همه ما روزانه شاهد و ناظر به گردش درآمدن تعداد بی شماری از این برگ ها هستیم و امروزه بیشتر فعالیت ها و اشخاص حقیقی و حقوقی در جامعه با استفاده از چک تنظیم می گردد و جریان پیدا می کند.

مدرس: خدیجه کارگر اسفندابادی مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۳۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
2

آموزش حقوق مدنی ۶ - عقود معین - قسمت الف

یکی از مهم ترین و کاربردی ترین مباحث درس حقوق در تمام آزمون های حقوقی، درس حقوق مدنی ۶ است که در رابطه با رایج ترین عقودی است که افراد جامعه روزانه با آن سر و کار دارند. یادگیری و درک این درس سه واحدی که مهم ترین قرارداد حقوقی یعنی بیع و اجاره نیز در این مهم گنجانده شده است، برای موفقیت در تمام آزمون های حقوقی و برای هر حقوقدانی لازم است. درس حقوق مدنی ۶ یا عقود معین 1، شش عقد مهم بیع، اجاره، قرض، جعاله، صلح و معاوضه به همراه خیارات را در خود جای داده است. ذکر مواد به همراه مثال و پرهیز از اضافه گویی، درس فوق را به یک منبع کاربردی برای آزمون های مختلف تبدیل کرده است که سعی بر آن شده تا تسلط کامل بر مباحث مهم این درس، برای مخاطبان این آموزش به ارمغان آورده شود.

مدرس: لیلا غیاث آبادی فراهانی مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
3

آموزش حقوق مدنی ۳ - کلیات قراردادها

حقوق مدنی 3، یکی از مهم ترین دروس دانشگاهی و از منابع استخراج سوالات کلیدی و پرتکرار جهت آزمون های سراسری، اعم از: وکالت، قضاوت، سردفتری، مشاوران حقوقی و… است. اهمیت درس حقوق مدنی ۳ از آن جهت است که در آن اقسام عقود معرفی و شرایط صحت معاملات به طور کلی تشریح می گردد. اثر معاملات، مسئولیت قراردادی، شرط تحدید و عدم مسئولیت و اثر عقود نسبت به اشخاص ثالث، از دیگر عناوین مهمی است که در مباحث این درس وجود دارد. یکی از ضرورت های یادگیری این فرادرس، مهم بودن این درس در آزمون های مختلف حقوق و استخدامی مانند: وکلا، قضاوت، سردفتری و همچنین اقبال زیاد طراحان سوال از این درس است.

مدرس: نجمه میرزایی مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۴۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
4

آموزش حقوق تجارت (شرکت های تجاری)

مهم ترین مجموعه مدون قوانین مربوط به امور بازرگانی در ایران، حقوق تجارت است. دانستن قانون تجارت برای انجام امور تجاری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، زیرا برای شروع هر فعالیت اقتصادی نیازمند دانستن اصول و قوانین مربوط به آن هستیم تا ضرر و زیان در معاملات خود را نداشته باشیم. در این فرادرس، مطالب به نحوی ساماندهی شده است که نظم منطقی مطالب به آشفتگی و سردرگمی دانشجویان و افرادی که به دنبال فعالیت تجاری و اعمال تجاری هستند، منجر نشود و در مواجهه با موارد اختلاف نظر، نظرات منطبق بر نص قانون که در آزمون های حقوقی ملاک قرار می گیرد، بیان شود.

مدرس: دکتر مریم مهاجری مدت زمان آموزش: ۷ ساعت و ۴۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
5

آموزش آشنایی با فقه اقتصادی

آشنایی با فقه اقتصادی، یکی از دروس مقطع کارشناسی رشته اقتصاد است که به مباحث مهمی که در حوزه اقتصاد در متون فقهی و منابع دینی به تفصیل وجود دارد، به شکل مختصر و گزیده می پردازد. در این آموزش تلاش بر این است که بدون پرداختن به مبانی نظری گسترده این علم، به طور عملی و تجمیع شده در ۸ درس به بخش های مهم اقتصاد در فقه، یعنی تولید و مصرف و آداب و احکام آن ها و نیز قواعدی که لازم است در روابط اقتصادی بین انسان ها رعایت شود، پرداخته شود. در این آموزش تلاش بر این است که با کمک گرفتن از کتاب ها و مقالات بسیاری که در این حوزه وجود دارد بتوانیم محتوای کامل و جامعی که تمامی مباحث و عناوین را در بر می گیرد را، ارائه دهیم.

مدرس: مهسا رحمانیان کوشککی مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
6

آموزش حقوق جزای عمومی ۲

حقوق جزای عمومی ۲ به عنوان یکی از شاخه های حقوق جزای عمومی، به تعریف و مفهوم جرم، مجرم، انواع فاعل مستقل جرم، اعم از: مباشرت، معاونت و مشارکت و همچنین عوامل رافع مسئولیت کیفری می پردازد. از آنجایی که کاربرد اصلی حقوق جزای عمومی تبیین و تشریح روابط بین جرایم و مجازات است، به همین جهت به عنوان دانشی پایه و بنیادین در فراگیری حقوق جزای اختصاصی و سایر حقوق کیفری، از اهمیت ویژه و بسزایی برخوردار است، به طوری که قیاس آن با دیگر شاخه ها به مثابه قیاس پزشک عمومی و پزشک تخصصی است، از آن جهت که پایه و مقدمه پزشک تخصصی، دارا بودن دانش پزشک عمومی است.

مدرس: بهزاد ستاری مدت زمان آموزش: ۷ ساعت و ۴۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
7

آموزش حقوق تجارت ۳ - اسناد تجاری (چک، سفته، برات)

از آن جایی که اکثر محصلین رشته حقوق از سنگینی و ثقیلی مباحث تجارت گلایه دارند و اغلب دچار سرخوردگی و یاس به دلیل عدم انسجام و نظم در مباحث می شوند، از این رو در پی ارتباط منظم و منطقی میان مباحث برآمده ایم تا داوطلبان با لذت بیشتری به بررسی و تحلیل مباحث اسناد تجاری و جزییات آن بپردازند. به خاطر این که این درس از دروس مهم حقوقی است که داوطلبان برای گذر از آزمون ها نیازمند یادگیری آن هستند، سعی شده است تا مباحث مفصل و جامع در قالب چارچوب بندی منسجم در سه درس مکمل به همراه مثال ها و اشکال ارائه گردد.

مدرس: خدیجه کارگر اسفندابادی مدت زمان آموزش: ۶ ساعت و ۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
8

آموزش حقوق تجارت ۴ - ورشکستگی

در اصطلاح، حقوق تجارت ورشکستگی، حالت تاجری است که با ناتوانی در پرداخت بدهی های خویش ممکن است حکم توقف او و سپس ورشکستگی او صادر گردد. می توان گفت این وضعیت با حالت اعسار برای افراد عادی قابل مقایسه خواهد بود. هدف از این درس، علاوه بر تبیین یکی از مهم ترین درس های حقوق تجارت و آموزش آن به دانشجویان رشته حقوق، مدیریت و حسابداری، راه گشایی مناسب برای فعالان اقتصادی است. در این فرادرس سعی شده است مهم ترین و کاربردی ترین مسائل مربوط به ورشکستگی و قواعد مربوط به آن در عین حالی که مطابق با دروس آموزشی هم باشد، ارائه شود.

مدرس: نجمه میرزایی مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۱۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
9

آموزش حقوق مدنی ۷ - عقود معین - قسمت ب

هدف از آموزش مدنی 7، در ابتدا آشنایی و در ادامه درک و یادگیری کامل مخاطب با دسته ای از عقود مهم است. امید است مخاطبین پس از فراگیری درس فوق، علاوه بر تسلط کامل بر مباحث مورد بحث در تمامی آزمون های حقوقی از جمله وکالت و مشاوران حقوقی و همچنین در تحصیلات تکمیلی موفق و پیروز باشند. یادگیری درس فوق به دلیل جای دادن عقود مهم و سوال برانگیز برای طراحان سوال آزمون های حقوقی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و ضرورت یادگیری آن برای موفقیت در آزمون های مذکور بدیهی و غیرقابل انکار است. در این آموزش با استفاده از مثال های فراوان و کتب بزرگان حقوق سعی بر آن شده تا به اهداف مذکور، جامه عمل پوشانده شود.

مدرس: لیلا غیاث آبادی فراهانی مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۴۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
10

آموزش حقوق اساسی

حقوق اساسی به عنوان یکی از دروس رشته حقوق شناخته می شود و برای آشنایی با علم حقوق، ضروری است ابتدا قانون اساسی به عنوان قانون مادر، یادآوری شود. در قوانین اساسی ساختار دولت، تفکیک بخش های آن، روابط میان بخش ها، حقوق و تکالیف مردم و روابط میان آن ها و دولت مورد بررسی قرار می گیرد. در این فرادرس می خواهیم با بهره‌گیری از بهترین تکنیک های موثر یادگیری به آموزش مباحث حقوق اساسی بپردازیم و این آموزش به گونه ای است که ترتیب درس نامه ها براساس پایه ای ترین مفاهیم و مبانی هر درس به صورت موضوعی طبقه بندی شده است.

مدرس: فاطمه خندان مدت زمان آموزش: ۶ ساعت و ۱۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
11

آموزش اصول و فنون مذاکرات تجاری بین الملل (دیپلماسی تجاری) - مقدماتی

گام نخست در ورود به یک روند مذاکره ای موفق، شناخت و تحلیل دقیق از شخصیت طرف مقابل فارغ از موقعیت اجتماعی هر شخص است. این فرادرس تلاش کرده است تا ابتدا با بررسی دیدگاه دانشمند مشهور این حوزه، به پلکان پیشرفت در مذاکرات بپردازد و بعد از آن به چند عامل مهم ضربه زننده به یک روند مذاکراتی نگاهی می کند و در آخر به شخصیت شناسی به عنوان یکی از محورهای مهم یک مذاکره ساختارمند موفق می پردازد.

مدرس: محمدرضا محمدی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۳۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
12

آموزش آیین دادرسی کیفری ۲

در این آموزش به منظور آشنایی دانشجویان، دانش آموختگان و جامعه حقوق با جنبه های شکلی، ماهوی و کاربردی حقوق کیفری به مباحث دادگاه های کیفری، صلاحیت مربوط به دادگاه های کیفری، کیفیت رسیدگی، نحوه صدور رای، تشکیلات و طرق اعتراض به آرا که به تفصیل در خصوص رسیدگی به معنای اخص در دادگاه های کیفری، رسیدگی ماهوی جهت صدور رای، آثار رسیدگی و نهایتا اجرای آرای کیفری در دادگاه های کیفری است، می پردازیم. نظر به نقش صلاحیت دادگاه های کیفری در اجرای حقوق جزا از طریق رسیدگی شکلی و ماهوی نسبت به پرونده های مطرح در حوزه کیفری، آشنایی دانشجویان و دانش آموختگان با سازمان، صلاحیت و فرایند رسیدگی و کیفیت رسیدگی در دادگاه های کیفری، اعم از: محاکم عمومی، انقلاب، نظامی، اطفال، روحانیون و اشخاص حقوقی، لازم و ضروری است.

مدرس: صادق تبریزی مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۴۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
13

آموزش آیین دادرسی کیفری ۱

آیین دادرسی کیفری یکی از مهمترین اجزای بدنه نظام های دادرسی در تمام دنیا است و راه و روش دادرسی کیفری، از شروع به تعقیب تا انتهای صدور و اجرای رای را ترسیم می کند و مسئولین و مقامات ذی ربط و دخیل در حوزه دادرسی کیفری را ملزم و مکلف به اجرای آن می کند. هدف از این فرادرس، آشنایی مخاطبین با جنبه های شکلی، ماهوی و کاربردی حقوق کیفری از ابتدای تعقیب، تحقیق، رسیدگی و نهایتا صدور و اجرای آرای کیفری است.

مدرس: صادق تبریزی مدت زمان آموزش: ۷ ساعت و ۲۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
14

آموزش حقوق اساسی ۲ - ساختار حكومت و نهادهای اساسی

حقوق اساسی یکی از مهم ترین شاخه های علم حقوق است که در زمره حقوق عمومی جای می گیرد. این شاخه از علم حقوق نه تنها در رشته حقوق، بلکه به دلیل داشتن ماهیت سیاسی در رشته علوم سیاسی نیز از جایگاه ویژه ای برخوردار است. از آنجا که کشور ایران بر پایه دستورات اسلام شکل گرفته است، بررسی نظام حقوقی اسلام در این آموزش از جایگاه ویژه ای برخوردار است. در این آموزش نحوه سازماندهی قوای حاکم و انواع کارکردهای آن مطابق روش های مرسوم در جهان مورد واکاوی قرار گرفته و سپس شیوه مورد استفاده در نظام حقوقی ایران با توجه به قانون اساسی بررسی و تبیین می شود. در این آموزش تلاش شده تا دانشجو به طور کامل با انواع نهادها، قوای حاکم و شیوه فعالیت آن ها در جهان و کشور ایران آشنا شود.

مدرس: فائزه واحد مدت زمان آموزش: ۶ ساعت و ۳۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
15

آموزش حقوق جزای اختصاصی ۳ - جرایم علیه تمامیت جسمانی اشخاص

از آنجایی که مطالب مورد مطالعه در حقوق جزای اختصاصی، رابطه قوی تری با اصل قانونی بودن جرایم و مجازات ها دارد، از نظر تاریخی، مقدم بر حقوق جزای عمومی است که آیینه تمام نمای تمدن و فرهنگ هر کشور در زمینه های سیاسی، اقتصادی و… بوده و پشتیبان سایر رشته های حقوقی است که مصلحتی را مورد حمایت قرار داده اند و لذا مطالب مورد بحث در حقوق جزای اختصاصی، باید به دقت مورد بررسی و مداقه قرار گیرند. در این آموزش به بررسی جرایم علیه تمامیت جسمانی اشخاص می پردازیم. مباحث مربوط به تقسیم بندی انواع جنایات (عمدی، شبه عمدی و خطای محض) با بیان معیار، مورد بررسی قرارمی گیرد. هم چنین به بررسی تفصیلی انواع مجازات علیه تمامیت جسمانی (مجازات های اصلی، تبعی و تکمیلی) می پردازیم. در ادامه به بررسی موردی عوامل سالب مسئولیت کیفری در جنایات پرداخته و درنهایت پس از بحث و بررسی درباره مباحث شرکت، معاونت، تداخل و ادله اثبات جنایات به بررسی چند جنایت تعزیری می پردازیم.

مدرس: مهدی خاکپور مدت زمان آموزش: ۸ ساعت و ۲۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
16

آموزش حقوق تطبیقی

در حقوق تطبیقی (Comparative Law) به دنبال بررسی مقایسه ای میان موضوعات مرتبط با یکی از رشته های حقوقی هستیم و باید با رشته های حقوق اساسی نیز آشنایی داشته باشیم. اینجا باید متذکر شویم که حقوق تطبیقی علمی است که در سیر مطالعات خود به ناچار باید از یکی از رشته های حقوق عمومی یا حقوق خصوصی استفاده کند. از آنجایی که اکثر دانشجویان رشته حقوق از سنگینی مباحث حقوق تطبیقی گلایه دارند و اغلب در مطالعه آن دچار یاس و نا امیدی می شوند، در پی ارتباطی منسجم و منطقی میان مباحث برآمده ایم تا داوطلبان با رغبت بیشتری به دنبال فهم مفاهیم حقوقی باشند.

مدرس: خدیجه کارگر اسفندابادی مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۱۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
17

آموزش مروری بر نحو ۱

درس نحو در رشته زبان و ادبیات عرب، به عنوان یکی از دروس پایه، از اهمیت زیادی برخوردار است و آموزنده مبتدی بدون گذراندن این واحد درسی قادر به قرائت متون مختلف اعم از: قرآن کریم، شعر و نثر که به زبان عربی نگاشته می‌شود، نخواهد بود. هدف از این درس، یافتن روشی برای تشخیص نقش کلمات در جملات و تشخیص جملات مختلف در متن و ارتباط جملات با یکدیگر است. همچنین از دیگر اهداف این درس، تقویت قدرت درک مخاطب در تشخیص حرکات کلمات و جملات که در زبان عربی به آن (تشکیل) گفته می‌شود، است و یادگیری اصول و قواعد نحو به مخاطبین آن کمک می‌کند تا از لغزش‌های احتمالی در گفتار و نوشتار مصون بمانند.

مدرس: پرستو سنجی مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۱۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
18

آموزش جرم شناسی

جرم‌شناسی شاخه‌ای از علوم جنايی و مجموعه‌ای از علوم مختلف شامل: روانشناسی، زيست‌شناسی، جامعه‌شناسی و روانپزشكی است كه به دنبال عدم كارايی سيستم‌های كيفری و با نگاه بشردوستانه از قرن نوزدهم به وجود آمد و امروزه اهميت فراوانی يافته است. این علم به بررسی علل و عوامل بزهکاری و بزه‌دیدگی و ارائه راهکارهای پیشگیری از جرم می‌پردازد. علاوه بر اینکه در تدوین لوایح قانونی مرتبط از تخصص جرم‌شناسان بهره گرفته می‌شود، این درس یکی از منابع آزمون دکتری حقوق کیفری و جرم‌شناسی نیز است.

مدرس: سیده مرضیه میر معصوم نژاد مدت زمان آموزش: ۷ ساعت و ۱۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
19

آموزش آشنایی با لایحه نویسی و داوری حقوقی

داور، شخصی مورد توافق طرفین است که رای نهایی در اختلاف پیش آمده را صادر می‌کند. در این فرادرس به یادگیری مواد داوری، لایحه‌نویسی و نگارش تجاری حقوقی می‌پردازیم چرا که هر داور برای داوری نیازمند ابزارهای مختلفی اعم از: لایحه‌نویسی، تحلیل و تسلط بر مواد آیین دادرسی مدنی و تحلیل آن‌ها است.

مدرس: محمد بهرامی حقیقی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
20

آموزش کلیات حقوق جزا

از آنجایی که حقوق جزا یا حقوق کیفری زیرمجموعه‌ای از حقوق عمومی است و به دو دسته حقوق جزای عمومی و حقوق جزای اختصاصی تقسیم می‌شود و همچنین رشته حقوق دارای زیرمجموعه‌های مختلفی است که به تفاوت موضوع و روش به صورت ذیل تقسیم‌بندی می‌شود: حقوق جزای اقتصادی، حقوق جزای بین‌الملل، فلسفه حقوق کیفری و...، این شاخه از حقوق به دنبال آن است که عدالت و آزادی به همراه امنیت در جوامع حکمفرما شود و مجرمان و جنایتکاران باید آگاه باشند که در برابر هر نوع تخطی و جرمی، قانونی قرار دارد که دست آن‌ها را از کژی‌ها قطع می‌کند. ضمن اینکه باید عنوان کرد که حقوق جزا به خودی خود قادر به استخراج مفاهیم نیست و این رشته از حقوق به شدت وابسته به علوم دینی و فقهی، فلسفی و جامعه‌شناسی است.

مدرس: خدیجه کارگر اسفندابادی مدت زمان آموزش: ۹ ساعت و ۲۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
21

آموزش حقوق جزای اختصاصی ۴ - جرائم علیه شخصیت معنوی اشخاص

جزای اختصاصی چهار یکی از مهمترین مباحث در زمینه جرایم علیه شخصیت معنوی اشخاص بوده که قانونگذار در ارتباط با آن‌ها جرم‌انگاری نموده است. باید توجه شود که یادگیری این موارد بسیار اهمیت دارد و اثبات آن‌ها نیز در این مقوله کارآمد است. بنابراین دانشجویان حقوق باید در این زمینه نیز همانند دیگر زمینه‌ها متبحر و متخصص شوند تا بتوانند وکیل مدافع و یا قاضی متخصصی شوند.

مدرس: محمد محمدی مدت زمان آموزش: ۱۰ ساعت و ۵۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
22

آموزش حقوق ورزشی

اهمیت روزافزون حقوق ورزشی باعث شده نه تنها بودجه‌های زیادی صرف آن شود بلکه در رشته‌ای مجزا این درس را ارائه کنند. در حوزه حقوقی، مسائل مدنی و کیفری مطرح می‌شود. بر خلاف مسئولیت کیفری که هدف آن، مجازات مجرم و نیز اصلاح وی است، لیکن هدف از مسئولیت مدنی جبران خسارت شخص زیان دیده است. هدف از این فرادرس، بررسی آسیب‌ها و خسارات وارد شده به ورزشکاران و یا تجهیزات و تاسیسات ورزشی است.

مدرس: حدیثه بهرامی مدت زمان آموزش: ۶ ساعت و ۵۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
23

آموزش قوانین و مقررات جهانگردی

یکی از موضوع‌هایی که امروزه اهمیت بسیار دارد، موضوع جهانگردی یا توریسم است. در قوانین موضوع مورد اشاره در کشور به طور مثال ماده یک قانون ایرانگردی و جهانگردی مصوب سال هفتاد، جهانگردی و جهانگرد تعریف شده است. گردشگری یک نیاز و حق است که نیازمند بررسی بیشتر بعد حقوقی است. در جوامعی که سنت‌ها سخت‌جان هستند و تمایز چارت‌های سازمانی و تفکیک بخش‌ها به راحتی انجام نمی‌شود، در این خصوص با مشکل رو به رو هستیم. در همین راستا نتایج نشان می‌دهد که نگرشی به قوانین و مقررات و بررسی موانع و مشکلات در صنعت گردشگری امری ضروری است.

مدرس: نجمه میرزایی مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
24

آموزش آشنایی با قوانین مجازات قاچاق کالا

مساله قاچاق از عوامل فروپاشی اقتصاد بوده و تمام دولت‌ها و کشورها با قاطعیت با این مساله برخورد و مبارزه کرده و قوانین سخت‌گیرانه‌ای وضع نموده‌اند به طوری که گاهی این قوانین چهره بین‌المللی داشته و در رابطه با قاچاق مواد مخدر و قاچاق انسان قوانین جامع جهانی وضع شده است. ضرورت دارد تا مردم یک جامعه با قوانین و قواعد اولیه قاچاق کالا که بیشترین فراوانی قاچاق را در جامعه به خود اختصاص داده است، آشنایی داشته باشند تا در روابط اجتماعی و تجاری خود مشمول قاچاق کالا نگردند. مردم در خریدها، فروش‌ها، معامله‌ها و کسب‌ و‌ کار خود باید بدانند چه چیزی جزو کالاهای قاچاق بوده و چه مجازاتی در انتظار آن‌ها است. آموزش آشنایی با قاچاق کالا تا حدود بسیار زیادی این مساله را پوشش داده و نیازمندی‌های عمومی را پاسخ می‌دهد.

مدرس: فرهود فهیم مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۱۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
25

آموزش آشنایی با قوانین موجر و مستاجر

متاسفانه شاهد آن هستیم که عدم اطلاع یا عدم توجه به قوانین موجر و مستاجر باعث شده تا پرونده‌های بسیاری در محاکم قضایی و شبه قضایی تشکیل شده و مردم اعم از موجر و مستاجر با مشکل‌های جدی و صرف هزینه‌های جانبی زیادی مواجه گردند و شاید مهمتر از همه این‌ها، اعتماد عمومی در قرادادهای اجاره خدشه‌دار شود. این آموزش می‌کوشد تا اطلاعات کاربردی و مورد نیاز قوانین موجر و مستاجر را به مخاطب انتقال داده تا شاید با افزایش آگاهی‌های عمومی، سطح آسیب‌پذیری کاهش یابد.

مدرس: فرهود فهیم مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۱۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
26

آموزش جرم شناسی کودکان و نوجوانان

درس جرم‌شناسی کودکان و نوجوانان یکی از دروس خاص در مقطع کارشناسی رشته حقوق محسوب می‌شود که به طور طبیعی می‌توان نگاهی ویژه به آن داشت. در مقطع کارشناسی تقریبا دروس به صورت کلی ارائه می‌شوند و کمتر مواردی را می‌توان شاهد بود که به یک مورد خاص به صورت تخصصی پرداخته باشد اما این درس به جرم‌شناسی کودکان و نوجوانان به عنوان دیدگاهی افتراقی در زمینه دادرسی نگاهی تخصصی داشته است. باید توجه داشت که حقوق کودکان و نوجوانان در زمینه دادرسی نیازمند نگاهی ویژه از سمت دستگاه عدالت کیفری است و این روند می‌تواند نتیجه‌ای مثبت را به همراه داشته باشد.

مدرس: محمد محمدی مدت زمان آموزش: ۱۲ ساعت و ۲۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
27

آموزش اصول فقه ۱

یکی از مهمترین دلایل بر ضرورت پرداختن به علم اصول فقه که می‌تواند اهمیت این موضوع را برای ما روشن کند این است که هر انسان آگاه به مسائل شرعی می‎‌داند هر فعلی که از او صادر می‌شود حکمی دارد و همه این احکام برای افراد مشخص نیست و اثبات این احکام نیاز به دلیل دارد. پس فایده علم اصول آن است که به کمک این علم می‌توان بر احکام شرعی به واسطه ادله آن‌ها استدلال نمود و همچنین نقش پرداختن به این علم را در کاربرد عملی قواعد اصول فقه در قلمرو حقوق نباید نادیده گرفت.

مدرس: الهه مایلی مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۲۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
28

آموزش حقوق مدنی ۵ - حقوق خانواده

متاسفانه بسیاری از اختلافات و دعاوی خانوادگی به جهت آن است که افراد بدون آن که از آثار حقوقی حاکم بر عقد نکاح آگاهی داشته باشند، بدون اطلاعات حقوقی ازدواج و آثار حاکم بر آن با هم ازدواج نموده و همین عدم آگاهی، باعث مشکلات عدیده‌ای در روابط آن‌ها می‌شود. در این فرادرس، حقوق خانواده (مدنی ۵) در دو بخش اصلی نکاح و انحلال نکاح ارائه می‌گردد. در عنوان نخست به موضوعاتی همچون: خواستگاری، انعقاد نکاح، حقوق و تکالیف مالی و غیر مالی زوجین و... پرداخته می‌شود. در انحلال نکاح نیز به موضوعاتی همچون: اسباب انحلال نکاح، طلاق، عده و… پرداخته می‌شود که البته برخی موضوعات مطرح در قوانین خانواده همچون: حضانت، نفقه فرزند، نفقه اقارب و… بنا بر تناسب موضوعات، ذیل دو عنوان یاد شده مورد بحث قرار می‌گیرند.

مدرس: دکتر مریم مهاجری مدت زمان آموزش: ۱۲ ساعت و ۳۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
29

آموزش آشنایی با جرائم مالی و اقتصادی

محاسبه‌های مالی بخش مهم و اصلی زندگی بشر است که تمام اعضای جامعه با درصدهای مختلف درگیر چنین محاسبه‌هایی هستند. داد و ستد مالی، چک، سفته، ضمانت و دیگر عناوین اقتصادی از موضوعاتی هستند که آگاهی نسبت به آن‌ها لازم است. یکی از دلایلی که موجب تشکیل پرونده‌های متعدد در محاکم قضایی شده است، عدم آگاهی درست و کافی مردم نسبت به این امور است. یادگیری این مسائل موجب کاهش هزینه‌های فردی مانند: هزینه‌های دادگاه و وکیل و هزینه‌های اجتماعی، مانند: ترافیک و آلودگی هوا می‌شود. لازم است که مردم یادگیری امور پیرامون موضوع‌های اقتصادی را در اولویت‌های خود قرار دهند تا با این کار علاوه بر کاهش هزینه‌ها، از بروز خطا، معطلی دادگاه‌ها و دفاتر قضایی پیشگیری کنند.

مدرس: فرهود فهیم مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
30

آموزش قواعد فقه مدنی

یادگیری قواعد فقه برای رشته های حقوق، فقه و مبانی حقوق اسلامی، الهیات با گرایش فقه و مبانی و همچنین بقیه گرایش های حقوقی الزامی است. یک وکیل، قاضی و یا حقوقدان موفق باید به این امر تسلط کافی داشته باشند که در غیر این صورت، بسیاری از پرونده های خود را از دست می دهند. باید توجه داشت که علم حقوق در ایران برگرفته از فقه اسلامی و شیعی است و بنابراین، لازمه تخصص در مباحث حقوقی و یافتن علت و معلول های مرتبط با تدوین قواعد خاص حقوقی، آموختن این درس را از جمله ضروریات علم حقوق قرار می دهد.

مدرس: محمد محمدی مدت زمان آموزش: ۷ ساعت و ۱۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
31

آموزش اخلاق زیستی

اخلاق زیستی را می‌توان به طور خلاصه چگونگی مواجه انسانیت با فناوری‌های زیستی و چالش‌های اخلاقی حوزه درمان و زیست‌شناسی تعریف نمود. در همین راستا گستردگی حوزه اخلاق زیستی طیف وسیعی از سوالات پیرامون درمان‌های نوین، وظایف متقابل درمان‌گران و بیماران، پژوهش بر انسان، عناصر انسانی و حتی حیوانات آزمایشگاهی را در بر می‌گیرد. اخلاق زیستی با طرح و تلاش برای پاسخ به پرسش‌هایی بنیادین، چهارچوب‌هایی را برای کنش و واکنش درست به مسائل زیستی و درمانی فراهم می‌آورد.

مدرس: عارف رحمت پناهی مدت زمان آموزش: ۴ ساعت
یادگیری را شروع کنید
32

آموزش حقوق جزای عمومی ۳

در ارتباط با حقوق جزای عمومی، ما به بررسی جرم، مجرم و مجازات می‌پردازیم. حقوق جزای عمومی ۱ در ارتباط با جرم، حقوق جزای عمومی ۲ در ارتباط با مجرم و حقوق جزای عمومی ۳ به مباحثی در ارتباط با مجازات می‌پردازد. با توجه به اینکه بحث ما در ارتباط با مجازات است، به اهمیت و ضرورت مجازات، در هنگام وقوع جرم می‌پردازیم. در حقوق جزای عمومی ‌(3) در ارتباط با واکنش جامعه در قبال پدیده مجرمانه که به صورت مجازات و اقدامات تامینی و تربیتی است، می‌پردازیم و همچنین انواع مجازات‌ اصلی، تکمیلی، تبعی و عوامل تخفیف و تشدید مجازات، تعلیق اجرای مجازات، تعویق صدور حکم و آزادی مشروط، مجازات‌های جایگزین حبس و عوامل سقوط مجازات‌ را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم.

مدرس: فاطمه کشوری مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۵۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
33

آموزش آشنایی با حقوق خانواده

نظر به اهمیت نقش نهاد خانواده و با توجه به اینکه آموزش حقوق خانواده می‌تواند افراد جامعه را نسبت‌ به حقوق و تکالیف خود به‌ عنوان عضوی از این نهاد مهم آشنا نماید و به رفع بسیاری از اختلافات و مسائل خانوادگی کمک نماید، بر آن شدیم تا به آموزش مقررات و احکام قانونی این نهاد بپردازیم. در این آموزش سعی شده‌ است دغدغه‌ها، ابهامات و مسائل پرکاربرد مردم در زمینه حقوق خانواده شناسایی‌ شده و در ضمن آموزش به آن‌ها پاسخ داده شود.

مدرس: سیده فاطمه رضوی مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۲۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
34

آموزش قواعد فقه ۲ - بخش جزایی

فراگیری و تامل در مباحث فقهی در زمینه کیفری می‌تواند مبین راه یک حقوقدان باشد. آموختن قواعد فقهی همانند چراغی در دستان حقوقدان است که در ابهام و تاریکی‌های ماده‌های قانونی برای رسیدن به روشنایی می‌تواند از آن‌ها استفاده کند. قواعد فقه در زمینه کیفری دارای تقسیم‌بندی‌های متعددی است که قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ از قواعد کیفری تبعیت نموده و برخی از ماده‌های قانونی را بر اساس قواعد مصلحت مدون نموده است. افرادی که در رشته‌های حقوق، فقه و مبانی حقوق اسلامی، الهیات گرایش فقه و مبانی حقوق تحصیل می‌نمایند، طبعا باید در این مباحث تبحر داشته باشند و لذا آموختن آن‌ها برای یک حقوقدان از ضروریات محسوب می‌شود. در ضمن آموختن این موارد کمک شایانی به درک مبنای بسیاری از قانون‌های تصویب شده می‌نماید.

مدرس: محمد محمدی مدت زمان آموزش: ۱۱ ساعت و ۱۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
35

آموزش حقوق بین الملل عمومی ۱

هدف از ارائه مباحث حقوق بین ‌الملل عمومی ۱ در این آموزش، آشنایی پژوهشگران و دانشجویان علاقه‌ مند به رشته کارشناسی حقوق و کارشناسی ارشد گرایش حقوق بین‌ الملل است که با گذراندن این آموزش، دانشجویان می ‌توانند با دیدی عمیق مباحث مذکور را فرا بگیرند. در واقع این فرادرس می ‌تواند برای دانشجویان کارشناسی حقوق و متقاضیان ورود به رشته کارشناسی ارشد حقوق بین ‌الملل، به نوعی فتح باب باشد تا این افراد بتوانند با استفاده از مطالب این آموزش تا حد زیادی با فضای حقوق بین ‌الملل آشنا شوند و به موازات آن که مطالب درس حقوق بین ‌الملل عمومی ۱ را به خوبی می‌ آموزند، بتوانند تا حد زیادی محتوای گرایش حقوق بین ‌الملل عمومی در دوره کارشناسی ارشد را نیز فرا بگیرند. همچنین به برخی نکات فراتر از دروس دانشگاهی نیز در برخی از درس ها اشاره شده است تا بر موضوعات و مفاهیم نو در حقوق بین ‌الملل نیز تاکید گردد.

مدرس: هومن گل محمد مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۵۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
36

آموزش حقوق جزای بین الملل

در دنیای امروز روابط بین‌الملل بر پایه اصول و قواعدی شکل می‌گیرند که بسیار مهم هستند و جرایمی که در این زمینه به وقوع می‌پیوندد، نیازمند همکاری‌های بین‌المللی برای دستگیری مجرمان آن‌ها هستند. اطلاع از صلاحیت‌ها و قواعد خاص بین‌المللی و دادگاه‌‌های بین‌المللی در این زمینه بسیار شایان توجه است. بنابراین با توجه به این دیدگاه، سازمان‌های بین‌المللی نظیر دیوان کیفری بین‌المللی ICC (International Criminal Court) تاسیس شدند تا این مجرمان را در هر کجای دنیا دستگیر و عدالت را بر آن‌ها فرود آورند. یادگیری و توجه به این درس به دانشجویان عزیز و گرامی کمک می‌کند که شرایط پیگیری حقوقی و کیفری یک جرم بین‌المللی در دیوان کیفری بین‌المللی ICC را فرا بگیرند و به آن تسلط داشته باشند.

مدرس: محمد محمدی مدت زمان آموزش: ۹ ساعت و ۵۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید