×
مجموعه آموزش علوم انسانی (Humanities)

مجموعه آموزش علوم انسانی (Humanities)

مدت زمان آموز‌ش‌های این صفحه
۱۷۵ ساعت
تعداد آموز‌ش‌های این صفحه
۳۵ عنوان آموزشی
1

آموزش مقدماتی روش تحقیق کیفی

هدف از آموزش روش تحقیق کیفی آشنایی فراگیران با اهمیت و لزوم توجه به پژوهش های کیفی است. در این راستا، در این فرادرس به تعریف روش تحقیق کیفی و تفاوت آن با روش تحقیق کمی، مراحل انجام یک پژوهش کیفی و معرفی ۹ روش تحقیق کیفی پر کاربرد به همراه ذکر مثال برای هر روش پرداخته شده است. این فرادرس برای دانشجویان و پژوهشگران حوزه های: علوم ارتباطی، جامعه شناسی، روانشناسی اجتماعی، رفتار سازمانی و مدیریت و علوم تربیتی قابل استفاده و مفید است.

مدرس: دکتر مهدیه السادات میرترابی مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۱۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
2

آموزش آمار و کاربرد آن در مدیریت ۱

یادگیری مباحث آماری برای هر رشته علمی، امری ضروری و غیر قابل اجتناب است، چرا که آمار، ابزار شناخت محیط اطراف، دسته بندی و خلاصه نمودن اطلاعات و داده های محیطی و نهایتا دستیابی به فهم و درک بیشتر نسبت به این امور است. مدیران به عنوان برنامه ریزان و هدایت کنندگان سازمان ها و افراد، بدون آشنایی با این ابزار نخواهند توانست جایگاه مناسبی را برای خود و افراد جامعه شان ایجاد نمایند. از این رو، آمار و آشنایی با تکنیک های آن، علمی پایه ای و مهم برای این دسته از افراد محسوب می شود. در این فرادرس که با عنوان آمار و کاربرد آن در مدیریت ۱ تدریس شده است، ضمن بیان ساده مطالب آمار توصیفی، مثال هایی کاربردی نیز مورد بررسی قرار می گیرند.

مدرس: دکتر خلیل صفری مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۲۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
3

آموزش روش ها و فنون تدریس

در این فرادرس محور اصلی آموزش، تمرکز بر الزامات تدریس و آنچه یک مدرس، قبل از ورود به کلاس باید بداند، است. از این رو، پس از ذکر فنون تدریس مقدماتی، به ارائه مبانی و جزئیات نظریات یادگیری رفتاری و شناختی می پردازیم و در ادامه، مکتب گشتالت، ارتباطات کلاسی و نظریه های تدریس را با هم خواهیم خواند. همچنین در انتها نیز به سراغ مباحث طراحی آموزشی، آزمون سازی، ارزشیابی و روش های تدریس سنتی و متداول خواهیم رفت.

مدرس: دکتر داوود علی پور مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۵۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
4

آموزش حقوق جزای عمومی ۲

حقوق جزای عمومی ۲ به عنوان یکی از شاخه های حقوق جزای عمومی، به تعریف و مفهوم جرم، مجرم، انواع فاعل مستقل جرم، اعم از: مباشرت، معاونت و مشارکت و همچنین عوامل رافع مسئولیت کیفری می پردازد. از آنجایی که کاربرد اصلی حقوق جزای عمومی تبیین و تشریح روابط بین جرایم و مجازات است، به همین جهت به عنوان دانشی پایه و بنیادین در فراگیری حقوق جزای اختصاصی و سایر حقوق کیفری، از اهمیت ویژه و بسزایی برخوردار است، به طوری که قیاس آن با دیگر شاخه ها به مثابه قیاس پزشک عمومی و پزشک تخصصی است، از آن جهت که پایه و مقدمه پزشک تخصصی، دارا بودن دانش پزشک عمومی است.

مدرس: بهزاد ستاری مدت زمان آموزش: ۷ ساعت و ۴۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
5

آموزش روش ها و فنون تدریس (مرور و حل تست کنکور ارشد)

هدف از این فرادرس در مرحله اول آشنایی با نظریه های یادگیری و انواع الگوهای تدریس و در مرحله دوم آشنایی فراگیران با سه مرحله اصلی تدریس یعنی طراحی، اجرا و ارزشیابی است که به وسیله آن ها بتوانند در موقعیت های مختلف و با توجه به شرایط، امکانات، تجهیزات و نوع محتوای آموزشی از مناسب ترین شیوه های تدریس استفاده کنند. زیرا بهترین محتواهای آموزشی اگر با روش های تدریس مناسب به مخاطب ارائه نشود، نمی تواند اثربخشی لازم را داشته باشد. نتایج پژوهش ها نشان می دهد معلمانی که در طول آموزش از متدهای تدریس متنوع و متناسب با شرایط کلاسی (محتوا، مخاطبین، امکانات سمعی و بصری) بهره می گیرند، نسبت به معلمانی که شیوه های نوین تدریس را به کار نمی برند با وجود سطح دانش تخصصی بالا، اثربخشی بیشتری دارند.

مدرس: دکتر مهدی حسین زاده مدت زمان آموزش: ۹ ساعت و ۳۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
6

آموزش اصول طراحی چند رسانه ای آموزشی

دنیای امروز ما پر از رسانه های مختلف است. آموزش هایی که بر بستر فناوری اطلاعات و ارتباطات طرح زیری شده اند، رسانه های متشکل از صدا، تصویر و متن را به آموزش وارد کرده اند که شکل جدیدی از تجربه کاربر بر اساس حس های مختلف را ممکن می سازد. این آموزش در سه بخش کلی طراحی شده است: 1-اصول روانشناختی مرتبط با چند رسانه ای 2-اصول طراحی چند رسانه ای 3-ارزشیابی از چند رسانه ای ها و سناریونویسی برای طراحی محتوای چند رسانه ای. پس از بررسی اصول روانشناختی طراحی چند رسانه ای ها و ارتباط آن با نظریات یادگیری طی پنج بخش اصول طراحی چند رسانه ای ها بیان شده است و در انتها ضمن ارائه مطالبی در خصوص ارزیابی چند رسانه ای ها، سناریوی تولید و همچنین تیم تولید معرفی می شود.

مدرس: دکتر نسرین محمدحسنی مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۵۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
7

آموزش نگارش قراردادهای تجاری بین المللی - مقدماتی

در این فرادرس تلاش داریم به سازوکارهای موجود در نگارش قراردادهای بین المللی از جمله: عناصر و ارکان یک قرارداد، تفسیر قراردادها، شروط قراردادها، نحوه داوری دعاوی قراردادی اختلافی و موارد مهم دیگری چون نحوه ایفای تعهدات، اینکوترنرها و نحوه پرداخت در قراردادهای بین المللی به گونه ای جامع و همراه با مثال هایی از قراردادهای به ثبت رسیده و حقیقی بین المللی، پرداخته شود. موارد ذکر شده از اصلی ترین ارکان نگارش و فهم قراردادهای بین المللی است که امید است با توجه به تمرین محور بودن این فرادرس، دانش پژوه ارجمند، پس از اتمام آن، به خوبی بر قواعد نگارش قراردادهای بین المللی مسلط شود.

مدرس: محمدرضا محمدی مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۵۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
8

آموزش حقوق تجارت ۳ - اسناد تجاری چک، سفته، برات

از آن جایی که اکثر محصلین رشته حقوق از سنگینی و ثقیلی مباحث تجارت گلایه دارند و اغلب دچار سرخوردگی و یاس به دلیل عدم انسجام و نظم در مباحث می شوند، از این رو در پی ارتباط منظم و منطقی میان مباحث برآمده ایم تا داوطلبان با لذت بیشتری به بررسی و تحلیل مباحث اسناد تجاری و جزییات آن بپردازند. به خاطر این که این درس از دروس مهم حقوقی است که داوطلبان برای گذر از آزمون ها نیازمند یادگیری آن هستند، سعی شده است تا مباحث مفصل و جامع در قالب چارچوب بندی منسجم در سه درس مکمل به همراه مثال ها و اشکال ارائه گردد.

مدرس: خدیجه کارگر اسفندابادی مدت زمان آموزش: ۶ ساعت و ۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
9

آموزش آشنایی با مکاتب فلسفی

فلسفه باید با عبور از سطح و تلاش برای شناخت لایه به لایه هر پدیده و مفهوم، قدرت ژرف نگری و اندیشه ورزی را تقویت کرده و ضمن باز کردن افق های تازه تر، سوال های جدید و عمیق تری را مطرح کند. در جهت گام برداشتن در این مسیر باید با تاریخ فلسفه آشنا شد. نظرات و آرای تربیتی بزرگان فلسفه را مطالعه کرد و با مکاتب فلسفی و نحله های فکری رایج در دوره های مختلف و نتایج اندیشه ای آن ها نیز آشنا شد. در این فرادرس تلاش می شود با مفهوم فلسفه و تعاریف موجود درباره آن آشنا شویم، سپس با مکاتب فلسفی مانند: ایده آلیسم، رئالیسم، رئالیسم خداباورانه و اگزیستانسیالیسم (Existentialism) آشنا میشویم. آشنایی با اندیشه های بزرگانی مانند: افلاطون، ارسطو، روسو، هگل و کانت از اهداف این فرادرس است. امید است با بیان این مطالب و طرح سوالات اساسی افق تازه تری برای علاقه مندان به فلسفه گشوده شود.

مدرس: محسن سمیعی مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۳۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
10

آموزش تاریخ ادیان یا فلسفه دین

در این آموزش مخاطبان با تعریف دین، اهمیت و ضرورت دین، دسته بندی ادیان، چگونگی پیدایش دین، عناصر مشترک ادیان ابتدایی، بررسی ادیان در کشورهای هندوستان، چین، ژاپن و ایران، ادیان ابراهیمی، یهودیت، مسیحیت و اسلام نیز آشنا می شوند. با توجه به این که در دوره کارشناسی رشته های فلسفه و حکمت اسلامی، فلسفه و کلام اسلامی، معارف اسلامی، تاریخ ادیان و مذاهب، درس تاریخ ادیان ارائه می گردد، این آموزش می تواند برای دانشجویان این رشته ها و همچنین برای مقطع کارشناسی ارشد رشته فلسفه دین نیز مفید باشد.

مدرس: دکتر سینا ترکاشوند مدت زمان آموزش: ۳ ساعت
یادگیری را شروع کنید
11

آموزش روش فراترکیب برای یکپارچه سازی مطالعات پژوهشی - با مثال های کاربردی‎

یکی از شیوه های دقیق برای جمع بندی نتایج پژوهش ها، روش فراترکیب است که به عنوان یکی از روش های پژوهشی کارآمد در عصر انفجار دانش شناخته شده است و این امکان را برای پژوهش گر فراهم می سازد تا به شیوه ساختارمندی از یافته های استخراج شده از مطالعات کیفی مرتبط با موضوع تحقیق استفاده نماید. فراترکیب مشابه فراتحلیل، برای یکپارچه سازی چندین مطالعه، برای ایجاد یافته های جامع و تفسیری صورت می گیرد.

مدرس: دکتر حسن کاویانی مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۳۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
12

آموزش رسم نقشه ذهنی Mind Map با ایکس مایند XMind

در دنیای امروز، یکی از راه های پیشرفت، یادگیری مداوم است. از این رو، به موضوع یادگیری توجه ویژه ای می شود. این که بدانیم چگونه می توانیم بهتر بیاموزیم، مساله ای است که روش های مختلفی برای آن ارائه شده است و یکی از بهترین آن ها، رسم نقشه ذهنی (Mind Map) است. از نقشه ذهنی به عنوان یک مهارت در یادگیری ذکر می شود که می تواند قدرت یادگیری را تا ۵ برابر افزایش دهد. با استفاده از نقشه ذهنی می توان هر آنچه که در ذهن وجود دارد را ترسیم نموده و با ساختار منظم تری پیاده سازی کرد.

مدرس: سعید ناصری مدت زمان آموزش: ۵۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
13

آموزش روش تحقیق ترکیبی (آمیخته)

هدف از این فرادرس، ساده‌تر کردن فهم و استفاده از روش‌های پژوهش ترکیبی است. این متدها به دلیل تازگی و ناآشنا بودن برای دانشجویان و حتی متخصصان هم یک ضرورت است. در این آموزش سعی شده است درس‌هایی گنجانده شود تا ضمن پوشش دادن بعد مقایسه‌ای روش‌های ترکیبی با روش‌های کمی و کیفی، فهم روش‌های ترکیبی را ساده و استفاده از آن‌ها را میسر کند.

مدرس: دکتر داوود علی پور مدت زمان آموزش: ۷ ساعت و ۳۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
14

آموزش نگارش قراردادهای تجاری بین المللی - تکمیلی

هدف از این فرادرس این است که با گذر از کلیات حقوقی و ساختاری نگارش یک قرارداد تجاری بین المللی، به جزییات مهم و حیاتی در آیین کار نگارش قراردادهای بین المللی بپردازیم. در آموزش نگارش قراردادهای تجاری بین المللی - مقدماتی لینک (+) به موضوعاتی همچون: عناصر و ارکان یک قرارداد، تفسیر قراردادها، شروط قراردادها، نحوه داوری دعاوی قراردادی اختلافی و موارد مهم دیگری چون: نحوه ایفای تعهدات، اینکوترنرها (Aynkvtrnr) و نحوه پرداخت در قراردادهای بین المللی همراه با مثال هایی از قراردادهای به ثبت رسیده و حقیقی بین المللی، پرداخته شد.

مدرس: محمدرضا محمدی مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۳۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
15

آموزش طراحی آموزشی

طراحی آموزشی، کلید یک آموزش موفق است چرا که این امکان را برای ما فراهم می کند که پیش از آغاز آموزش، طرحی دقیق داشته باشیم و براساس این طرح، آموزش را پیاده سازی کنیم تا بتوانیم از هزینه و زمانی که در اختیار داریم استفاده بهینه کنیم و از بهترین روش های آموزش و بهترین روش های ارزشیابی استفاده کنیم، بنابراین لازم است متخصصان تعلیم و تربیت و افرادی که در حوزه آموزش فعالیت می کنند، از این مهارت برخوردار باشند. با توجه به این که درس طراحی آموزشی یکی از دروس اصلی مقطع کارشناسی رشته علوم تربیتی و مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای رشته تکنولوژی آموزشی است، بنابراین آشنایی با این موضوع برای دانشجویان این رشته نیز ضرورت دارد.

مدرس: سمانه عبدلی مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۴۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
16

آموزش آیین دادرسی کیفری ۱

آیین دادرسی کیفری یکی از مهمترین اجزای بدنه نظام های دادرسی در تمام دنیا است و راه و روش دادرسی کیفری، از شروع به تعقیب تا انتهای صدور و اجرای رای را ترسیم می کند و مسئولین و مقامات ذی ربط و دخیل در حوزه دادرسی کیفری را ملزم و مکلف به اجرای آن می کند. هدف از این فرادرس، آشنایی مخاطبین با جنبه های شکلی، ماهوی و کاربردی حقوق کیفری از ابتدای تعقیب، تحقیق، رسیدگی و نهایتا صدور و اجرای آرای کیفری است.

مدرس: صادق تبریزی مدت زمان آموزش: ۷ ساعت و ۲۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
17

آموزش آیین دادرسی کیفری ۲

در این آموزش به منظور آشنایی دانشجویان، دانش آموختگان و جامعه حقوق با جنبه های شکلی، ماهوی و کاربردی حقوق کیفری به مباحث دادگاه های کیفری، صلاحیت مربوط به دادگاه های کیفری، کیفیت رسیدگی، نحوه صدور رای، تشکیلات و طرق اعتراض به آرا که به تفصیل در خصوص رسیدگی به معنای اخص در دادگاه های کیفری، رسیدگی ماهوی جهت صدور رای، آثار رسیدگی و نهایتا اجرای آرای کیفری در دادگاه های کیفری است، می پردازیم. نظر به نقش صلاحیت دادگاه های کیفری در اجرای حقوق جزا از طریق رسیدگی شکلی و ماهوی نسبت به پرونده های مطرح در حوزه کیفری، آشنایی دانشجویان و دانش آموختگان با سازمان، صلاحیت و فرایند رسیدگی و کیفیت رسیدگی در دادگاه های کیفری، اعم از: محاکم عمومی، انقلاب، نظامی، اطفال، روحانیون و اشخاص حقوقی، لازم و ضروری است.

مدرس: صادق تبریزی مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۴۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
18

آموزش اصول نظرسنجی

شناخت اصول و مبانی نظرسنجی و شیوه های عملیاتی اجرای آن، از ملزومات دانش علوم اجتماعی امروز به ویژه در حوزه علوم ارتباطات و روابط عمومی است. می توان امیدوار بود با این شناخت علمی، چالش های اجرایی انجام نظرسنجی ها را به حداقل می رساند، چرا که کارشناسانی به انجام آن مبادرت می ورزند که به سطح مطلوبی از دانش نظری و عملی در زمینه نظرسنجی رسیده اند. هدف اصلی این درس، معرفی مجمل و در عین حال گویا از اصول و شیوه های نظرسنجی، به عنوان یکی از شیوه های پژوهش و پیمایش میدانی در حوزه علوم ارتباطات است و کوشش مدرس بر آن است تا با ارائه شناخت درست از مبانی نظری و تکنیک های اجرایی نظرسنجی، دانشجویان را به توانایی بالقوه قابل قبولی در جهت انجام یک پروژه موفق نظرسنجی، هدایت نماید.

مدرس: دکتر انسیه زواره مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۴۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
19

آموزش نظریه های مطالعات منطقه ای Regional Studies

حدود سه دهه است که در دانشگاه های معتبر دنیا مطالعات منطقه ای (Regional Studies) به صورت مدون در حال ارائه است و اندیشمندان و مکاتب متفاوتی در این باره وجود دارند. این رشته حدود یک دهه قبل به طور جدی وارد ایران شد و در حال حاضر به دنبال تحکیم جای پای خود می باشد. مطالعات منطقه ای در چندین دانشگاه مختلف در مقطع کارشناسی ارشد در حال تدریس است و دانشگاه های معتبر دولتی در حال پذیرش دانشجویان در مقطع دکتری هستند و دانشگاه آزاد نیز در حال گسترش این رشته می باشد و دپارتمان های تخصصی گوناگون منطقه ای با ژورنال های علمی - پژوهشی در این زمینه فعالیت می کنند، لذا آشنایی هر چه بیشتر علاقه مندان با این رشته و نظریه های آن امری لازم و ضروری است.

مدرس: میر جواد میرگلوی بیات مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
20

آموزش مبانی برنامه ریزی آموزشی همراه با حل تست

آموزش نیروی انسانی از قدیم مورد توجه بوده است و روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می‌ کند، در این میان یکی از مباحثی که بسیار در آموزش نیروی انسانی مطرح است، مبحث برنامه ریزی آموزشی است. این مبحث تا آن جا اهمیت دارد که درسی به نام مبانی برنامه ریزی آموزشی برای رشته‌ هایی که رسالت تربیت نیروی انسانی را بر عهده دارند از جمله رشته علوم تربیتی در نظر گرفته شده است و در سال‌ های اخیر کتاب‌ های زیادی در این زمینه به چاپ رسیده است.

مدرس: دکتر حسن کاویانی مدت زمان آموزش: ۹ ساعت و ۴۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
21

آموزش قواعد زبان عربی - نحو ۳

هدف از این درس، یافتن روشی برای تشخیص نقش کلمات در جملات، تشخیص جملات مختلف در متن و ارتباط جملات با یکدیگر است و همچنین از دیگر اهداف این درس، تقویت قدرت درک مخاطب در تمییز حرکات کلمات و جملات که در زبان عربی به آن تشکیل گفته می شود، است به طوری که دانشجو در پایان آموزش بتواند قرائت درستی از متون داشته باشد. شایان ذکر است که بخش قابل توجهی از دروس این رشته، از جمله: نگارش و مکالمه، تاریخ ادبیات، تحلیل متون نظم و نثر و متون تفسیری در زمینه تفسیر قرآن، نهج البلاغه، صحیفه سجادیه و به ویژه ترجمه، بدون گذراندن درس نحو، قابل فهم و استنباط دانشجو نیست.

مدرس: پرستو سنجی مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۲۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
22

آموزش صرف ۳

ما در این فرادرس می‌خواهیم با بهره‌گیری از بهترین تکنیک‌های موثر یادگیری و حذف روش‌های طولانی سنتی، به آموزش مباحث صرف ۳ به صورت تلخیص و ساده‌نویسی و استفاده از نمودار و جدول جهت تسهیل در یادگیری بپردازیم. در این درس با مباحث: اسم منسوب و اسم تصغیر، اعراب و بنا (اسم معرب و مبنی)، ضمایر و انواع آن، اسامی اشاره، اسامی موصول، اسما فعل، اعداد، اسم منصرف و غیر منصرف ، اسما صوت و اسامی شرط و… به صورت کاربردی همراه با مثال‌های فراوان آشنا می‌شوید.

مدرس: دکتر لیلا حسینی مدت زمان آموزش: ۷ ساعت و ۴۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
23

آموزش فلسفه اسلامی ۲

فلسفه اسلامی یا حکمت الهی، علمی است که از احوال و خصوصیات وجود بحث می‌کند و از آنجایی که گستره موجود مربوط است به خدا و یا افعال خدا، شناخت فلسفه الهی اهمیت پیدا می‌کند. هدف از فلسفه به طور کلی، شناخت موجودات و امتیاز آن‌ها از خرافه و چیزهایی است که وجود حقیقی ندارند، بنابراین ضروری است که احوال مخصوص اصل وجود با صرف نظر از نوع وجود موجودات، شناسایی شود تا با این فراگیری، بتوان موجود واقعی را از غیر موجود شناخت. هدف از این فرادرس شناخت تحلیلی فلسفه اسلامی با تاکید بر حکمت متعالیه در جهت رسیدن به هدف مذکور است.

مدرس: مسعود داودی پور مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۱۴ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
24

آموزش عربی، زبان قرآن ۱ - رشته ادبیات و علوم انسانی

در این آموزش، قواعد متوسطه اول مرور می‌شود. با عدد، انواع آن و عملیات ریاضی آشنا می‌شویم. ثلاثی مجرد و مزید، صرف باب‌ها، معانی و کاربرد آن‌ها معرفی شده، جمله اسمیه و فعلیه، ارکان آن‌ها و اعراب‌ آن‌ها نیز، مورد بررسی قرار می‌گیرد. با این آموزش، معرب و مبنی، انواع اعراب و نیز اعراب جمله صفت و مضاف‌الیه را می‌شناسیم. در تشخیص فعل مجهول، معنی و شرایط آن، مهارت پیدا می‌کنیم و در آخر با حروف جر در زبان عربی، معنا و کاربرد آن‌ها، نون وقایه و کاربرد و تشخیص آن‌ها نیز آشنا می‌شویم.

مدرس: دکتر الهه مسیح خواه مدت زمان آموزش: ۸ ساعت و ۱۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
25

آموزش مروری بهداشت روانی

هنر خوب زندگی کردن فراتر از رفتار کردن در مجموعه‌ای از موقعیت‌ها و شرایط است که افراد در موقعیت‌های مختلف واکنش‌های گوناگونی از خود نشان می‌دهند. به طور مثال گروهی از افراد به خاطر فشار زندگی یا عادت به هر سو کشیده می‌شوند و گروهی از افراد هستند که با تمرکز بر خود و موقعیت پیش آمده، سررشته زندگی خویش را به دست می‌گیرند و بهداشت روانی خویش را حفظ می‌کنند. هدف از این آموزش آشنایی با سطوح مختلف بهداشت روانی، ارتقا و موانع آن در سنین مختلف، تعاریف و رویکردهای بهداشت روانی، نظریه‌های مرتبط و نیاز انسان به بهداشت روانی در مراحل مختلف رشد، اختلال‌های روانی، بهداشت روانی و مسائل اجتماعی شامل: بهداشت روانی در خانه، مدرسه، محیط کار، کودکان استثنایی، شیوه‌های درمانی بهداشت روانی و در نهایت یادگیری و بهداشت روانی است.

مدرس: زهرا دادگرفرد مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۳۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
26

آموزش آشنایی با بازی وار سازی (Gamification)

هدف Gamification برانگیختن تعامل بیشتر، تامین نیازها و منفعت افراد، مفرح کردن فضا، ایجاد وفاداری، درگیر کردن ذهنی و تاثیرگذاری بر رفتارها و تغییر آن و ایجاد رفتار مورد نظر است. بازی وار سازی زیر مجموعه ای از علوم فناوری اطلاعات و تکنولوژی، علوم رفتاری و روانشناسی است. گیمیفیکشن در زندگی واقعی در حوزه های بسیاری مانند: کسب و کار، یادگیری و آموزش، سلامت و بهداشت و تغییر رفتارهای عمومی و فرهنگی و همچنین نیروی انسانی، بازاریابی، تبلیغات، شهر هوشمند و زندگی شخصی و خانوادگی و... کاربرد دارد. در این آموزش مفهوم گیمیفیکیشن، ساختارها، ابعاد و کاربردهای آن تدریس شده و به پیش نیاز خاصی نیاز ندارد.

مدرس: منظر عزتی ابرغانی مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۱۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
27

آموزش فلسفه کانت

در این آموزش می خواهیم با زبانی ساده و قابل فهم به فلسفه کانت بپردازیم. ایمانوئل کانت از بزرگ ترین فیلسوفان در طول تاریخ است و بسیاری او را هم پایه افلاطون، فیلسوف یونانی، می دانند. او فیلسوفی آلمانی بود که در عصر روشنگری یا عصر عقل می زیست. نام کانت با نام سه اثر فلسفی او گره خورده است که معمولا آن ها را به سه نقد کانت می شناسیم: نقد عقل محض (یا نقد اول)، نقد عقل عملی (یا نقد دوم) و نقد نیروی حکم (یا نقد سوم). کانت معمولا به دشوار نوشتن و استفاده از جملات بسیار طولانی و در نتیجه، غیرقابل فهم مشهور است و همین امر باعث می شود که ما معمولا به خواندن تفسیرهایی که مفسران مختلف درباره فلسفه کانت نوشته اند، اکتفا کنیم و متن های فلسفی خود کانت را مطالعه نکنیم.

مدرس: زهرا زارع مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۵۰ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
28

آموزش مبانی جامعه شناسی - مفاهیم اساسی ۱

این آموزش کمک می‌کند دانشجویان و علاقه‌مندان این رشته با موضوع و مفاهیم اصلی جامعه‌شناسی آشنا شوند و شناخت دقیقی از مفاهیم تخصصی علوم اجتماعی و فضای مفهومی آن‌ها به دست آورند و همین امر مانع از تداخل معنایی در کاربرد اصطلاح‌های تخصصی می‌شود. یادگیری درست این مفاهیم به کاربران کمک می‌کند تا با ابزارهای مناسب به فهم جامعه و فرایندهای درونی آن بپردازند. درس مبانی جامعه‌شناسی از دروس پایه رشته علوم اجتماعی و پیش‌نیاز بسیاری از دروس دیگر در این رشته است. این درس در رشته‌های دیگری مثل: روانشناسی، فلسفه، روزنامه‌نگاری، علوم ارتباطی، حقوق، جغرافیا، آمار و… جزو دروس پایه و یا اختیاری است. همچنین در آزمون‌های استخدامی نیز از جمله دروسی است که در برخی رشته‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد.

مدرس: دکتر فاطمه جلالی مدت زمان آموزش: ۷ ساعت و ۴۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
29

آموزش صرف ۱

در این فرادرس که به آموزش صرف ۱ پرداخته شده است، مواردی همچون: آشنایی با علم صرف، اقسام اسم و انواع فعل مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. در درس آشنایی با علم صرف، پیرامون: فایده، تعریف و موضوع علم صرف، انواع کلمه، حروف اصلی و حروف زائد، ابنیه کلمه و قواعد وزن، بحث می گردد. در مبحث اقسام اسم، انواع اسم از جهت: جامد و مشتق، اسم علم و اسم جنس، اسم مفرد، مثنی و جمع، معرفه و نکره و انواع مصدر و سرانجام در بخش انواع فعل، فعل ها از منظر: زمان، ثلاثی مجرد و مزید، صرف تام و ناقص، معلوم و مجهول، لازم و متعدی، صحیح و معتل و همچنین پیوست های فعل، مورد بحث و بررسی قرار می گیرند.

مدرس: مریم طاوسی مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۳۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
30

آموزش روش تحقیق کمی

هدف از این آموزش این است که دانشجویان در کمترین زمان ممکن بتوانند تمام اصول اساسی مربوط به این درس را فرا بگیرند و بر اساس توانایی خود آن را بارها و بارها نگاه کرده تا به سطح درک کامل و تجزیه و تحلیل هر درس دست یابند و در نهایت بتوانند به صورت مرحله به مرحله به آموزش لازم برسند. هدف نهایی غیر از کسب نمره بالا در درس دانشگاهی، فهم مطالب و توانایی انجام انواع تحقیق‌ها و پژوهش‌ها است. زمانی که دانشجو به این توانایی دست یابد، به سرعت اساتید در مقاطع بالاتر از توانمندی او برای کارهای پژوهشی استقبال می‌کنند.

مدرس: زهرا طلاییان زیرک مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۲۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
31

آموزش نظریه های جامعه شناسی ۱

درس نظریه‌های جامعه‌شناسی یکی از مهم‌ترین دروس دوره‌های مختلف رشته‌های علوم اجتماعی است. نظریه‌های جامعه‌شناسی اساسا دریچه ورود دانشجویان رشته‌های مختلف به دنیای جامعه‌شناسی، دنیایی آسان و در عین حال پیچیده است. در این درس ابتدا با پیشینه‌ تاریخی نظریات اجتماعی آشنا شده و سپس به بررسی برخی از مهم‌ترین آرای پدران و متفکران کلاسیک حوزه‌ جامعه‌شناسی می‌پردازیم و سپس با منابع اصلی، تکمیلی و همچنین رئوس مطالب هر یک از آن‌ها آشنا می‌شویم.

مدرس: دکتر نیما شجاعی مدت زمان آموزش: ۵ ساعت و ۱۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
32

آموزش آشنایی با حقوق خانواده

نظر به اهمیت نقش نهاد خانواده و با توجه به اینکه آموزش حقوق خانواده می‌تواند افراد جامعه را نسبت‌ به حقوق و تکالیف خود به‌ عنوان عضوی از این نهاد مهم آشنا نماید و به رفع بسیاری از اختلافات و مسائل خانوادگی کمک نماید، بر آن شدیم تا به آموزش مقررات و احکام قانونی این نهاد بپردازیم. در این آموزش سعی شده‌ است دغدغه‌ها، ابهامات و مسائل پرکاربرد مردم در زمینه حقوق خانواده شناسایی‌ شده و در ضمن آموزش به آن‌ها پاسخ داده شود.

مدرس: سیده فاطمه رضوی مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۲۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
33

آموزش درس طراحی و توسعه آموزش تعاملی مبتنی بر وب (رایگان)

یکی از روش های آموزشی که در طی چند سال اخیر، همزمان با توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در آموزش های رسمی و غیررسمی عنوان گردیده و سعی در جایگزینی و تکمیل آموزش حضوری دارد، آموزش الکترونیکی است. در این فرادرس سعی خواهد شد بر مبنای مفاهیم پیش نیاز و نظریه های حامی آموزش تعاملی مبتنی بر وب، راهکارهایی به طراحان جهت طراحی سیستم مدیریت یادگیری، منابع اطلاعاتی، فناوری انتقال دوره با توجه به امکانات رسانه های ارتباطی، حضور اجتماعی، شناختی و تدریس، محیط یادگیری (بافت یادگیری)، ساز و کارهای حمایتی و مراحل تولید محیط یادگیری عملکرد محور بر مبنای وب، اینترنت و اینترانت ارائه شود.

مدرس: مرضیه سعیدپور مدت زمان آموزش: ۴ ساعت و ۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
34

آموزش اصول و فنون مذاکرات تجاری بین الملل (دیپلماسی اقتصادی)

امروزه اهمیت آشنایی با اصول مذاکره موفق بر کسی پوشیده نیست. مذاکره، گفتگو درباره یک موضوع با هدف رسیدن به توافق، تعریف می شود. این توافق می تواند در مورد خرید یک اتومبیل از فروشنده، مشارکت در اجرای یک پروژه عظیم نفتی و یا توافق با شخصی برای ازدواج باشد. بنابراین مقوله مذاکره، علم ارتباط موفق است و موضوعی صرفا کاری یا تخصصی نیست و تسلط بر اصول آن، قطعا ما را در همه ابعاد زندگی یاری می رساند. واقعیت این است که هر چه آمادگی شخص مذاکره کننده بالاتر باشد، شانس موفقیت در مذاکره و انعقاد قرارداد بیشتر خواهد بود. هدف این آموزش این است که با ورود به فضای تخصصی، اصول مذاکرات در قراردادهای مختلف تجاری از جمله: قراردادهای فروش، تامین مالی، قراردادهای نفتی و انتقال فناوری آموزش داده شود.

مدرس: محمدرضا محمدی مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۵۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
35

آموزش نظام جامع یادگیری الکترونیکی

یادگیری الکترونیکی و آموزش از راه دور در طول سالیان، تغییرات زیادی را به خود دیده است و دانشگاه‌ها و دوره‌های آموزش عالی که بیشتر از همه پذیرای تغییرات هستند در هر گام، خود را با تغییرات وفق داده‌اند. در حقیقت دانشگاه‌ها با ایجاد فرصت یادگیری الکترونیکی به نیازهای روزافزون دانشجویان غیر سنتی، افراد حرفه‌ای شاغل و فراگیرندگان مادام‌العمر پاسخ می‌دهند. هدف از این آموزش، توسعه و تعمیق دانش دانشجویان در زمینه نظریه‌ها و کاربرد عملی آن در آموزش‌های مجازی و یادگیری الکترونیکی است.

مدرس: دکتر زینب گلزاری مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۵۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید