×
مجموعه آموزش شطرنج (Chess)

مجموعه آموزش شطرنج (Chess)

مدت زمان آموز‌ش‌های این صفحه
۹ ساعت
تعداد آموز‌ش‌های این صفحه
۴ عنوان آموزشی
1

آموزش شطرنج

شطرنج بازی خردمندان، ورزش ذهن ها و موثر برای تقویت حافظه، پرورش هوش و یادگیری فن برنامه ریزی است. از اواسط قرن نوزدهم میلادی، شطرنج به تدریج به صورت یک علم در آمد و در ایران نیز با گسترش روزافزون شطرنج در میان خانواده ها و به ویژه کودکان و جوانان رو به رو هستیم. جادوی مربع های سیاه و سفید شطرنج بسیاری از فیلسوفان، هنرمندان، دانشمندان و سیاستمداران را در طول تاریخ مسحور خود کرده است.

مدرس: سپیده سلجوقی مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۳۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
2

آموزش شطرنج - تکنیک های شروع بازی

شطرنج در طول زندگی مسئولیت پذیری و تصمیم گیری را به کودکان آموزش می دهد. وقتی کودکان بازی شطرنج را یاد بگیرند، شروع به توسعه مهارت های ریاضی، از جمله: تفکر حل مساله، تفکر منطقی، تصمیم گیری و حل مشکل می نمایند. این مهارت ها به آن ها اجازه خواهد داد که در مسیر زندگی با اتفاقات غیرمنتظره برخورد نمایند و خود را در تمام موقعیت ها کنترل کنند و ارائه راه حل نمایند. شطرنج از جمله بهترین و موثرترین ابزار در آماده کردن کودکان برای مواجهه با دنیای کنونی است که روز به روز با دنیایی از اطلاعات مواجه می شود و همراه با آن موقعیت های دشوارتری در تصمیم گیری به ارمغان می آورد. شطرنج نحوه تفکر منطقی و کارآمد را آموزش می دهد و انتخاب بهترین گزینه از میان گزینه های موجود را نشان می دهد و اهمیت برنامه انعطاف پذیر، تمرکز و نتیجه انتخاب و تصمیم گیری را به نمایش می گذارد.

مدرس: سعید مرتاضیان مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۴۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
3

آموزش شطرنج - تکنیک های وسط بازی

بازی جذاب شطرنج، ورزش ذهن و تقویت کننده حافظه است. خلاقیت در مانور سوارها در وسط بازی شطرنج نمود می یابد. هنر استفاده از نقطه ضعف حریف و پوشاندن نقطه ضعف خود و تعویض به موقع مهره ها، از جمله مهارت هایی است که در مرحله وسط بازی شطرنج باید کسب شود. آشنایی با نحوه دفاع، استفاده درست از فضای بازی، دقت در تعویض مهره، توجه به زمان، گسترش صحیح هریک از سوارهای سبک و سنگین، کسب مهارت در تکنیک ها از جمله آچمزی، تفکر انتقادی و کشف راه های خارق العاده، همه جزو مهارت هایی هستند که در این فرادرس به آن ها می پردازیم.

مدرس: یگانه آقامحمدی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۳۹ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
4

آموزش بازی شطرنج - مرحله آخر

در بازی شطرنج تسلط بر آخر بازی از هر مرحله دیگری مهم تر است، زیرا با اندکی ابتکار و دقت می توان بازی برنده را از دست حریف آماتور به دست آورد. در وضعیت های دشواری که هر دو حریف از دانش یکسانی برای بازی برخوردار هستند، تسلط بر چینش مناسب مهره ها و اطلاع از امتیاز هر مهره می تواند بازی را به سمت برد، پیش ببرد. ارزش پیاده نیز در آخر بازی به حد اعلا می رسد چرا که با کمی دقت و هوشمندی، می توان آن را به وزیر یا هر مهره دیگری تبدیل کرد. در این فرادرس با بسیاری از تکنیک های کسب برتری در آخر بازی، آشنا می شویم.

مدرس: یگانه آقامحمدی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۲۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
موضوعات آموزشی مرتبط