×
مجموعه آموزش نگارش مقاله، پایان نامه و نشریه علمی

مجموعه آموزش نگارش مقاله، پایان نامه و نشریه علمی

مدت زمان آموز‌ش‌های این صفحه
۷۰ ساعت
تعداد آموز‌ش‌های این صفحه
۱۹ عنوان آموزشی
1

آموزش نگارش مقاله علمی - مبانی و اصول اولیه

نگارش دستاورد یک کار تحقیقاتی در قالب مقاله علمی، یکی از مهم ترین بخش های یک کار تحقیقاتی است. انجام یک کار تحقیقاتی بدون نگارش دستاوردهای آن، به منزله هدر رفت زمان، انرژی و هزینه خواهد بود. به عبارت دیگر بدون نگارش دستاوردهای یک تحقیق، هیچ گونه امتیازی بابت انجام آن، به محقق تعلق نمی گیرد. فرادرس حاضر پس از بیان ضرورت های نگارش یک مقاله علمی، نحوه انتخاب یک موضوع مناسب را برای تحقیق آموزش خواهد داد. پس از آموزش امکانات موجود، جهت اثبات نو بودن موضوع تحقیق، به نحوه نگارش یک مقاله علمی و اصول حاکم بر آن خواهد پرداخت. سپس نحوه انتخاب یک ژورنال مناسب و شیوه ارسال یک مقاله به آن ژورنال را به صورت مفصل ارائه خواهد داد و در نهایت نحوه اصلاح مقاله داوری شده را آموزش می دهد.

مدرس: دکتر حسین میر سعید قاضی مدت زمان آموزش: ۶ ساعت و ۴۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
2

آموزش پروپوزال نویسی برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری - ویژه رشته های علوم انسانی

پروپوزال نویسی، هم یک دانش و هم یک مهارت و البته یک هنر است. دانش پروپوزال نویسی مستلزم دریافت آموزش و کسب مهارت و هنرمندی در نگارش آن نیز، مستلزم کسب تجربه و ورود عملی به آن است. با توجه به این که اخذ مدرک تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری و در برخی از رشته ها در مقطع کارشناسی مستلزم نگارش پایان نامه است و قبل از نگارش پایان نامه نیز نگارش پروپوزال نیاز است، در این فرادرس، به آموزش پروپوزال نویسی پرداخته شده است.

مدرس: دکتر محمد فروهر مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۴۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
3

آموزش نگارش متون علمی در لتکس (LaTeX)

مجموعه فرادرس های نگارش متون علمی در LaTeX عنوان مجموعه ای از فرادرس ها است، که در مجموع شامل ۹ ساعت برنامه آموزشی تخصصی در زمینه LaTeX و کاربردهای آن ها است. در این فرادرس، دانشجویان عزیز، با مباحث مختلف نگارش متون علمی در LaTeX آشنا می شوند. درس هایی که در این آموزش به آن پرداخته می شود، ایجاد اولین پروژه، محیط ها و قالب بندی، درج جدول، شکل و... است. نقطه قوت این آموزش این است که به طور کامل به توضیح مباحث مربوطه پرداخته شده است و آموزش توسط یکی از بهترین مدرسین متخصص در این زمینه، انجام شده است.

مدرس: دکتر سید مصطفی کلامی هریس مدت زمان آموزش: ۹ ساعت و ۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
4

آموزش راهکارهای عملی تدوین پایان نامه و نگارش مقالات آکادمیک

در این آموزش در ابتدا مقدمه ای کوتاه و نحوه جمع آوری اطلاعات بر مبنای یک موضوع انتخابی توضیح داده شده است و نکاتی در خصوص پر کردن فرم پروپوزال مطرح شده است، همچنین نکاتی در مورد کمک گرفتن از استاد راهنما و چند سایت مفید برای نگارش بی نقص پایان نامه و مقاله مطرح شده است. سپس به نحوه خواندن مقالات به صورت روند سه مرحله ای که به مشخص کردن ایده ها منجر می شود، پرداخته شده است. در پایان نیز به نکات خوبی در خصوص نوشتن و داوری مقالات و نحوه مدیریت جلسه دفاع نیز اشاره شده است. این دو آموزش در مواردی از جهت محتوا و مفهوم همپوشانی نیز با هم دارند. اما هر کدام به صورت مستقل نکات و اهداف خاصی را پیگیری می کنند. در این آموزش از مثال هایی در حوزه پردازش تصویر و بینایی ماشین برای انتقال موضوع و مفاهیم استفاده شده است.

مدرس: دکتر زینب قصابی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۴۲ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
5

آموزش انتشار مقاله علمی - از انتخاب مجله تا فرایند داوری

امروزه اهمیت و ضرورت مقاله نویسی بر همگان روشن است و جوامع پیشرفته به این موضوع اهمیت بسیاری می دهند، همچنین برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری یکی از عوامل مهم موفقیت تلقی می شود. نحوه تایید شدن مقالات، دارای نکات بسیار زیادی است و اشتباه کردن در هر مرحله می تواند باعث از دست رفتن زمان و حتی چاپ نشدن مقاله شود، در این راستا تعیین اعتبار مجله و مرتبط بودن موضوع مجله با موضوع پژوهشی مقاله، بسیار حائز اهمیت است. فرایند داوری مقالات نیز دارای مراحل بسیار متعددی است و آشنایی با این مراحل در چاپ مقاله می تواند به پژوهشگر کمک کند.

مدرس: امیرحسین مهرفر مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۳۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
6

آموزش نگارش و تدوین مقالات پزشکی و سلامت

این فرادرس در تلاش است با روشی کاملا ساده و نظام مند مهارت تدوین مقالا‌ت علمی حوزه سلامت را آموزش دهد. در ابتدا کل مقالات سلامت در چهار گروه تقسیم می شوند شامل: مقالات بر‌گرفته از مطالعات مشاهده‌ ای توصیفی، مشاهده ‌ای تحلیلی، مداخله‌ ای و تشخیصی. لازم است هر چهار نوع گروه به ترتیب مطالعه شوند و تمرکز روی یک گروه کافی نیست. در هر کدام از چهار گروه، یک مثال فرضی در نظر گرفته می شود. مثلا در گروه مطالعات مشاهده ‌ای توصیفی مثال شیوع بیماری کووید ۱۹ در نوجوانان ایرانی به عنوان محور آموزش است. در ادامه، بایدها و نبایدهای تدوین قسمت های مختلف مقاله شامل، بیان مساله، متد، نتایج و بحث، گفته می شود. نحوه تدوین هر قسمت مقاله، نگارش جملات و حتی کلمه بندی با مثال های زیاد تشریح می شود.

مدرس: دکتر کامبیز عباچی زاده مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۱۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
7

آموزش نگارش مقاله مروری با رویکرد مرور سیستماتیک

نگارش مقالات مروری، به ویژه از نوع نظام مند و سامان یافته، یکی از شیوه های رایج و مطلوب ارائه دستاوردهای پژوهشی برای پژوهشگران و دانشجویان است. نگارش این نوع از مقالات برخلاف ویژگی های ظاهری و محتوایی آن ها، فرایندی دشوار و نیازمند دانش و تجربه است. مرور سیستماتیک، مروری بسیار دقیق از آثار علمی موجود در رابطه با یک موضوع علمی خاص است. برای مرور آثار گذشته باید تحقیقات پیشین و مرتبط را جستجو، شناسایی، انتخاب و ترکیب کرد. این کار باید توسط یک روش مشخص و با قابلیت اجرای مجدد انجام شود که منجر به کمترین خطا شود. مرورهای سیستماتیک به عنوان بهترین منبع تحقیقاتی شناخته می شوند. مرورهای سیستماتیک در شاخه های پزشکی، مبتنی بر شواهد قطعا حیاتی هستند، اگرچه در شاخه های دیگر نیز ارزش فراوانی دارند.

مدرس: دکتر حمید کشاورز مدت زمان آموزش: ۵ ساعت
یادگیری را شروع کنید
8

آموزش انتخاب نشریه برای انتشار مقالات علمی

این آموزش معیارها و راهکارهایی را برای انتخاب نشریه مناسب و برای انتشار مقاله، ارائه می دهد و ابزارها و وب سایت هایی را معرفی می نماید تا با کمک آن ها بتوانید با وارد کردن عنوان یا چکیده مقاله خود، نشریه مناسب را پیدا کنید، اعتبار علمی نشریات را بسنجید و با هم مقایسه کنید و از تقلبی و جعلی نبودن نشریه اطمینان حاصل کنید، به آی اس آی (ISI) بودن یا نبودن نشریه پی ببرید، زمان تقریبی انتشار مقاله خود را بسنجید و نشریات دسترسی آزاد یا اوپن اکسس (Open access) را بشناسید.

مدرس: دکتر مریم صراف زاده مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
9

آموزش آشنایی با نشریات ISI و نظام JCR و اسکوپوس Scopus

در این فرادرس روش های شناخت مجلات معتبر آی اس آی و نیز مجلات اسکوپوس و به طور کلی معیارهای شناخت نشریات معتبر از نامعتبر در سطح بین المللی آموزش داده می شود. به دلیل این که منبع موثقی در این زمینه وجود ندارد، نشر این آموزش از سوی فرادرس می تواند بسیاری از پژوهشگران را به هنگام نشر آثار خود راهنمایی نماید تا در دام مجلات تقلبی نیافتند. این آموزش به خصوص برای اساتید دانشگاه و دانشجویان تحصیلات تکمیلی و نیز بخش های معاونت پژوهشی در دانشگاه به منظور رتبه بندی مقالات افراد کمک خواهد کرد.

مدرس: دکتر سپیده فهیمی فر مدت زمان آموزش: ۳۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
10

آموزش آمادگی مصاحبه آزمون دکتری

اکثر داوطلبان با نحوه مصاحبه دکتری، سوالات اساتید مصاحبه کننده، نحوه امتیازدهی به سوابق آموزشی، سوابق پژوهشی و جمع بندی نهایی توسط سازمان سنجش آموزش کشور آشنایی کافی ندارند، در نتیجه به موفقیت لازمه دست نمی یابند. هدف از این فرادرس آشنایی نکات لازم جهت موفقیت بیشتر در مصاحبه آزمون دکتری است.

مدرس: دکتر یوسف مسعودی سبحان زاده مدت زمان آموزش: ۲ ساعت و ۱۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
11

آموزش نگارش سمینار، پایان نامه و ارائه - ویژه پردازش تصویر و بینایی کامپیوتر

تاکنون، آموزش هایی برای نحوه انتخاب موضوع و جمع آوری اطلاعات و خواندن و نوشتن مقاله ها تهیه شده است. اکثر دانشجویان عادت دارند که مقاله های خوانده شده را بدون در نظر گرفتن ساختار خاص، در داکیومنت (Document) سمینار، خلاصه کنند. این کار نه تنها به آن ها کمک نمی کند که مطالب خوانده شده را به درستی بیان کنند، بلکه آن ها را بیشتر سردرگم می کند. تهیه داکیومنت سمینار و قرار دادن مطالب، در جای درست، منجر به نوشتن سه فصل اول پایان نامه می شود و آگاهی به این موضوع، سرعت عمل دانشجویان را برای نوشتن پروپوزال و دیگر فصل های پایان نامه، افزایش می دهد. ارائه داستان وار کارهای انجام شده و روش پیشنهادی، منجر به جذب داوران و کسب نمره خوب در دفاع می شود.

مدرس: دکتر زینب قصابی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۳۱ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
12

آموزش اصول موفقیت در آزمون های تحصیلات تکمیلی

موفقیت در آزمون های تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) علاوه بر تلاش و پشتکار داوطلبان، نیازمند توجه به اصول و کسب مهارت هایی است که از آن به عنوان اصول آماده سازی یاد می شود که داوطلبان باید به آن ها توجه داشته باشند، اما این در حالی است که بسیاری از داوطلبان با نحوه آماده سازی خود جهت موفقیت در این آزمون ها که به صورت تستی برگزار می شود آشنایی چندانی ندارند، چرا که در زمینه آماده سازی جهت شرکت در این آزمون ها معمولا آموزش خاصی وجود ندارد و بیشتر بر اساس دیدگاه ها و نظرات شخصی افراد صورت می گیرد.

مدرس: دکتر حسن کاویانی مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۳۸ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
13

آموزش لاتک LaTeX

همکاری برای انجام یک پروژه به صورت کار گروهی، یکی از پایه های موفقیت در امور دانشگاهی و آکادمیک است. نگارش مقاله و متن علمی نیز از این اصل مهم مستثنا نیست. در این آموزش ما این هدف را دنبال می کنیم که به وسیله بستر نرم افزاری قوی موجود در اینترنت، پروژه های گروهی مقاله نویسی و… را به راحتی و با کیفیت بالا انجام دهیم.

مدرس: محسن زارع مدت زمان آموزش: ۳۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
14

آموزش نگارش مقاله علمی به زبان انگلیسی

مهارت نگارش مقاله علمی به زبان انگلیسی، مهارت ضروری برای هر محقق و فرد دانشگاهی در زمان حاضر محسوب می‌شود. با حرکت به سمت آینده، این ضرورت نیز در حال افزایش است. این فرادرس بر تقویت مهارت به جای دانش تئوری صرف، تاکید دارد. ترتیب درس‌ها بر پایه ترتیب موضوعات تدوینی در یک مقاله است که شامل: تدوین زمینه، روش، یافته‌ها، بحث و نتیجه‌گیری است. شبیه‌سازی هر چه بیشتر با محیط واقعی نگارش مقاله، از اصولی است که پایبندی به آن تا جای ممکن مد نظر قرار گرفته است. در کنار آن، استفاده از قالب‌های متعدد نگارش به زبان انگلیسی و مثال‌های متنوع به عنوان راهبرد اصلی آموزشی در تمام طول آموزش رعایت شده است.

مدرس: دکتر کامبیز عباچی زاده مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۲۵ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
15

آموزش روش تحقیق - نحوه نگارش پایان نامه

در این آموزش مرور کلی بر مطالب ۵ فصل پایان نامه خواهیم داشت . از جمله نحوه انتخاب موضوع و تعیین اهداف تحقیق، چگونگی بیان مساله، رویکردهای مختلف روش تحقیق علمی، انواع متغیرها و مقیاس‌های اندازه‌گیری، فرضیه‌سازی بر اساس چارچوب مفهومی، روش‌های گردآوری داده‌ها و سنجش پایایی ابزارهای مختلف، انتخاب جامعه آماری و نحوه نمونه‌گیری، شیوه انتخاب آزمون‌های آماری، بحث و نتیجه گیری پایان نامه و متد جدید رفرنس‌نویسی آموزش داده می‌شود.

مدرس: دکتر آروین رجبی مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۵۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
16

آموزش آزمون استعداد تحصیلی دکتری - حل مسائل کمی همراه با تست

همانطور که می دانید، یکی از دروس امتحانی در آزمون دکترای تمامی رشته ها، درس استعداد تحصیلی است. با توجه به علومی که در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه فرا گرفته اید، با سوالات مطرح شده در دروس زبان تخصصی (مربوط به هر رشته) نسبتا آشنایی خواهید داشت، اما سوالات درس استعداد تحصیلی کمی متفاوت است و چنانچه نمونه های آن را قبل از کنکور کار نکرده باشید، ممکن است در حل آن ها با مشکل مواجه شوید و زمان زیادی از آزمون را صرف پاسخ به سوالات این درس کنید. در بخش اول این درس، حل مساله های کمی آموزش داده شده و در پایان نیز، سوالات کنکور دکترا برای تمامی گروه های آموزشی از سال ۹۲ تا ۹۷ مطرح شده و حل می گردند.

مدرس: حمیدرضا اکرمی فرد مدت زمان آموزش: ۱۴ ساعت و ۵۶ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
17

آموزش اصول نگارش رزومه، CV و پروفایل علمی

شناسه فردی (CV‎)، رزومه و پروفایل علمی ابزاری کلیدی برای ارتقای شغلی در حوزه آکادمیک و دانشگاهی است. این ابزارها، منجر به معرفی کارآمد فرد به مخاطبین، اعم از سازمان‌ها، دانشگاه‌ها و کل جامعه علمی می‌گردد. در حال حاضر، برای تدوین این مستندات، استاندارد کشوری یا جهانی مورد توافق همگان وجود ندارد که نتیجه آن سردرگمی و عدم توفیق فرد در ارائه تصویری مطلوب از فعالیت‌های خود است. به همین جهت، ارائه یک راهنمای شفاف و روشن، مهم‌ترین انگیزه برای طراحی این آموزش محسوب می‌شود. فرادرس حاضر، در پی ارائه رویکردی مرحله به مرحله، عمیق با پرهیز از سطحی‌نگری به مقوله تدوین شناسه فردی (CV‎)، رزومه و پروفایل علمی است.

مدرس: دکتر کامبیز عباچی زاده مدت زمان آموزش: ۱ ساعت و ۴۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
18

آموزش پروپوزال نویسی - ویژه دانشجویان علوم پزشکی

این فرادرس به صورت تجربی در حوزه پژوهش طراحی شده است. دو اصل اساسی در کل آموزش مورد تاکید است. اصل اول، استفاده از رویکرد گام به گام و ساختارمند و اصل دوم، تاکید بر درک عمیق و اطلاع کامل از منطق هر گام است. با هدف کاهش ابهام و سردرگمی دانشجویان، مراحل تدوین پروپوزال تا حد امکان از یکدیگر تفکیک شده است. در آموزش سی گام از ابتدا تا انتها پیشنهاد داده شده است که هر گام دارای خروجی مشخصی است و گام بعدی بر اساس دستاورد گام قبلی طراحی شده است. همچنین در هر گام، منطق آن و ارتباطات آن با مراحل قبل و بعد توضیح داده شده است تا درک عمیق از آنچه که فرد انجام می‌دهد، حاصل گردد.

مدرس: دکتر کامبیز عباچی زاده مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۲۳ دقیقه
یادگیری را شروع کنید
19

آموزش کوئیکا Qiqqa برای سازماندهی و مطالعه مقالات پژوهشی

کوئیکا (Qiqqa) نرم‌افزاری است که به محققین کمک می‌کند تا فایل‌های زیادی را به خوبی مدیریت کنند. این نرم‌افزار فایل‌ها را می‌خواند، به صورت خودکار متا‌دیتای مقاله‌ها را پیدا می‌کند، نکته‌های مهم و برجسته را در مقاله‌ها مشخص می‌کند، حاشیه‌نویسی مقاله‌ها را انجام داده و در فیش‌برداری و استنادهی به محققین کمک می‌نماید. این نرم‌افزار علاوه بر استفاده در کارهای تحقیقاتی، برای سازمان‌هایی که با انبوهی از فایل‌های PDF سر و کار دارند نیز، مناسب است. کسانی که با نرم‌افزارهای مدیریت منابع مانند اند‌نوت (EndNote) آشنا هستند، درمی‌یابند که مدیریت منابع، ساده‌ترین کاری است که کوئیکا می‌تواند انجام دهد.

مدرس: دکتر سیده‌ محبوبه جمالی مدت زمان آموزش: ۳ ساعت و ۷ دقیقه
یادگیری را شروع کنید