آموزش دینامیک مهندسی با رویکرد حل مسئله – پیش ثبت نام

دسترسی به اطلاعات این آموزش: اطلاعات کلی محتوا و سرفصل ها پیش نمایش و دانلود اطلاعات تکمیلی دیدگاه ها

درباره ناشر

فرادرس
فرادرس

فرادرس بزرگ‌ترین ناشر دیجیتال آموزش‌های تخصصی، دانشگاهی و مهندسی است.

درباره مدرس

گروه مدرسین فرادرس
گروه مدرسین فرادرس

فرادرس از جهت فرصت آموختن، یک محیط کاملا باز (بدون هیچ مرز و شرط برای ورود) برای همه است. اما از جهت فرصت آموزش دادن، یک محیط به شدت بسته است و مدرسین آن با عبور از سخت ترین ضوابط علمی و فیلترهای مهارت آموزشی برگزیده و دستچین می شوند. در چندین سال گذشته کمتر از 5 درصد متقاضیان تدریس در فرادرس توانسته اند به مرحله نهایی ارائه آموزش در آن برسند. ارائه یک آموزش توسط «گروه مدرسین فرادرس» تضمینی برای کیفیت آن می باشد. (+)در این دوره آموزشی به بخش دینامیک مهندسی (تحلیل و طراحی دینامیکی) با رویکرد تاکید بر حل مسئله جهت تقویت توانایی تجسم و مدل سازی مهندسی پرداخته خواهد شد. توانایی در درک مفاهیم دینامیک و تحلیل مسائل آن، به عنوان گام های نخست و کاربردی برای ورود به مباحث جذاب تر مکانیک مانند: طراحی مکانیزم ها، طراحی روبات ها، تحلیل ارتعاشات مکانیکی، کنترل، دینامیک ماشین و … و حتی مباحث پیشرفته تر(دینامیک پیشرفته) می باشد.

👤 مدرس: گروه مدرسین فرادرس
روش دریافت: لینک دانلود و/یا ارسال فیزیکی

وضعیت انتشار در حال هماهنگی
زمان تقریبی انتشار ۶ تا ۱۴ هفته

درخواست اطلاع رسانی انتشار این آموزش

این آموزش در صف شروع ضبط است و به زودی در فرادرس ارائه عمومی آن آغاز خواهد شد. شما می توانید با وارد کردن ایمیل خود، در اولین زمان، از انتشار نهایی این آموزش مطلع شوید.

مزایای درخواست اطلاع رسانی انتشار:

 • مطلع شدن از انتشار آموزش در اولین زمان پس از انتشار
 • دادن بیشترین اولویت انتشار به آموزش های مورد نظر خود (آموزش های با بیشترین پیش ثبت نام، با اولویت بیشتری منتشر می شوند)
 • دریافت تخفیف ویژه به هنگام انتشار، مختص افرادی که درخواست اطلاع رسانی در یک آموزش داشته اند.
  توضیحات

  مکانیک مهندسی، در بر دارنده دو بخش اصلی استاتیک (تحلیل و طراحی در حالت سکون و یا حرکت غیر شتاب دار) و دینامیک (تحلیل و طراحی در حالت حرکت دینامیکی یا شتاب دار) در حقیقت شالوده توانایی تحلیل در بسیاری از مسائل مهندسی را پی ریزی می کند. امروزه طراحیِ مهندسی، مستلزم توانایی تحلیل بالایی است و مطالعه مکانیک مهندسی به واقع این توانایی را پرورش می دهد. آنچه که در مکانیک مهندسی برای انواع سازه ها و ماشین های مورد توجه مهندسین، حائز اهمیت است، مدل سازی ریاضی شامل اثرات نیرو و حرکت و تحلیل آن ها است. در کاربرد اصول مکانیک، این مدل ها را به کمک فرضیه های فیزیکی و تقریب های ریاضی مناسب، فرمول بندی می کنیم. ابزار کار درفرمول بندی مسائل مکانیک شامل هندسه مسطحه و فضایی، جبر اسکالر و برداری (آنالیز تانسورها)، مثلثات، هندسه تحلیلی و حساب دیفرانسیل و انتگرال می باشد. هنگام کاربرد این ابزارهای ریاضی در مسائل مکانیک، مفاهیم جدیدی از آن ها در ذهن القا خواهد شد.

  هدف اصلی مطالعه مکانیک مهندسی، ایجاد قابلیت برای پیش بینی اثرات نیروها و حرکت ها در روند کار خلاقِ طراحی مهندسی است. پیش بینی درست این اثرات، علاوه بر شناخت مبانی فیزیکی و ریاضیِ مکانیک، مستلزم توانایی تجسم پیکربندی فیزیکی با در نظر گرفتن مواد حقیقی، قیود واقعی و محدودیت های عملی حاکم بر رفتار ماشین ها و سازه ها است. هر چقدر توانایی تجسم برای فرمول بندی مسائل مهندسی پرورش یابد، نیل به هدف اصلی در مطالعه مکانیک مهندسی بیش تر خواهد بود. در حقیقت تجربه حاصل از مدل سازی هدف دار ریاضی، غالباً بیش تر از تجربه حاصل از حل آن ها حائز اهمیت است.

  بخش استاتیک مهندسی (طراحی بر اساس تعادل استاتیکی) در یک دوره آموزشی جداگانه بررسی گردید. در این دوره آموزشی به بخش دینامیک مهندسی (تحلیل و طراحی دینامیکی) با رویکرد تاکید بر حل مسئله جهت تقویت توانایی تجسم و مدل سازی مهندسی پرداخته خواهد شد. توانایی در درک مفاهیم دینامیک و تحلیل مسائل آن، به عنوان گام های نخست و کاربردی برای ورود به مباحث جذاب تر مکانیک مانند: طراحی مکانیزم ها، طراحی روبات ها، تحلیل ارتعاشات مکانیکی، کنترل، دینامیک ماشین و … و حتی مباحث پیشرفته تر(دینامیک پیشرفته) می باشد.

  دینامیک مهندسی بر اساس یک معیار منطقی، به دو بخش دینامیک ذره و دینامیک جسم صلب تقسیم بندی شده است. در هر بخش ابتدا به سینماتیک (آن قسمت از تحلیل دینامیکی که در آن نیروها و گشتاورهایی که حرکت را به وجود می آورند و یا خود طی حرکت ایجاد می شوند، در نظر گرفته نمی شوند) و سپس به سینیتیک (آن قسمت از تحلیل دینامیکی که در آن نیروها و گشتاورهایی که حرکت را به وجود می آورند و یا خود طی حرکت ایجادمی شوند، در نظر گرفته می شوند) پرداخته می شود. در تحلیل سینیتیکیِ دینامیک مهندسی سه رویکرد اصلی مد نظر است:

  ۱) رویکرد نیرو – جرم – شتاب

  ۲) رویکرد کار – انرژی

  ۳) رویکرد ضربه – مومنتم

  از جمله مفاهیم آشنا و اصلی دینامیک مهندسی عبارت است از: سرعت خطی، شتاب خطی، نیرو، گشتاور، انرژی جنبشی، انرژی پتانسیل، اندازه حرکت خطی و زاویه ای، ضربه خطی و زاویه ای، سرعت و شتاب نسبی، سرعت و شتاب زاویه ای، مرکز آنی دوران، ممان اینرسی جرمی و …

  درس دینامیک مهندسی مقدماتی در دوره کارشناسی به عنوان یک درس اصلی برای رشته های مهندسی مانند: مکانیک، هوا فضا، عمران، مکانیک ماشین های کشاورزی و … ارائه می گردد و در رشته های مهندسی مکانیک و هوافضا در کنکور کارشناسی ارشد نیز مطرح می شود. مطالب ارائه شده در این دوره آموزشی می تواند در برخی از مباحث، برای دانشجویان رشته های فیزیک (درس مکانیک تحلیلی) نیز مفید باشد. همچنین این درس می تواند پایه و اساس بسیاری از مفاهیم طراحی در رشته های دیگر مانند طراحی روبات در رشته های برق، رباتیک و … تلقی شود.

  بنابر اهمیت بسیار زیاد «حل مسئله» در افزایش توانایی تجسم، مدل سازی و تحلیل مسائل دینامیک مهندسی، در این دوره آموزشی بر طبق مراحل زیر دنبال می شوند:

  ۱) حل مثال های آموزشی جهت تثبیت مفاهیم اولیه و روابط (این مثال ها بیش تر جنبه آموزشی دارند.)

  ۲) حل مسائل تکمیلی

  ۳) حل مسائل تستی (آمادگی برای کنکور کارشناسی ارشد؛ مهندسی مکانیک و هوافضا)

  ۴) در نظر گرفتن تمرین های آخر هر درس در قالب تست های تألیفی

   

  فهرست سرفصل ها و رئوس مطالب مطرح شده در این مجموعه آموزشی، در ادامه آمده است:
  • درس یکم:  سینماتیک ذرات
  • درس دوم:  سینیتیک ذرات
  • درس سوم:  سینیتیک سیستم ذرات
  • درس چهارم:  سینماتیک صفحه ای اجسام صلب
  • درس پنجم:  سینیتیک صفحه ای اجسام صلب
  • درس ششم:  مبانی دینامیک سه بعدی جسم صلب
  • درس هفتم: حل تست های منتخب کنکور

   

  مفید برای رشته های
  • مهندسی مکانیک
  • مهندسی عمران
  • مهندسی هوا فضا


  اطلاعات تکمیلی

  نام آموزش آموزش دینامیک مهندسی با رویکرد حل مسئله – پیش ثبت نام
  ناشر فرادرس
  کد آموزش FVMECE9603
  زبان فارسی
  نوع آموزش آموزش ویدئویی     (کیفیت HD - مورد تایید فنی فرادرس)
  تعداد DVD یک عدد (در صورت دریافت غیر آنلاین)  مطالب مرتبط


  دیدگاه ها

  نظر شما در مورد این فرادرس چیست؟

  امتیاز شما به این آموزش:

  *
درخواست اطلاع رسانی انتشار این آموزش

این آموزش در صف شروع ضبط است و به زودی در فرادرس ارائه عمومی آن آغاز خواهد شد. شما می توانید با وارد کردن ایمیل خود، در اولین زمان، از انتشار نهایی این آموزش مطلع شوید.

مزایای درخواست اطلاع رسانی انتشار:

 • مطلع شدن از انتشار آموزش در اولین زمان پس از انتشار
 • دادن بیشترین اولویت انتشار به آموزش های مورد نظر خود (آموزش های با بیشترین پیش ثبت نام، با اولویت بیشتری منتشر می شوند)
 • دریافت تخفیف ویژه به هنگام انتشار، مختص افرادی که درخواست اطلاع رسانی در یک آموزش داشته اند.برچسب‌ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
فرادرس در رسانه ها و جشنواره ها

روزنامه ایرانیان مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال روز آفرین نت استارت کنفرانس مهندسی برق ایران جشنواره وب ایران

عضویت در خبرنامه فرادرس

برای دریافت اخبار مربوط به آخرین فرادرس های منتشر شده، ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید.


تمامی محصولات و خدمات این وبسایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
فرادرس مجوز نشر دیجیتال از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی logo-samandehi پرداخت آنلاین - بانک ملت پرداخت آنلاین - بانک پارسیان پرداخت آنلاین - بانک اقتصاد نوین پرداخت آنلاین - بانک سامان