افزوده شدن بند «فرصت برابر برای معلولین» به قراردادهای آموزشی فرادرس

تنوع و اتحاد در کنار هم، جامعه را می سازند.

از امروز یک بند جدید به عنوان ماده ۱۳ با عنوان «فرصت برابر برای معلولین» به تمام قراردادهای تدریس در فرادرس افزوده شده است.

فرادرس به عنوان بزرگترین پروژه آموزش آنلاین دانشگاهی کشور، به دلیل دایره اثر بالا و به عنوان مرجع آموزشی ده ها هزار نفر از دانشجویان داخل و خارج کشور؛ خود را در رابطه با حقوق معلولان، مسئول تر از همه حس می کند.

در این راستا است که عبارتی که می توانست در حد پیشنهاد و توصیه باشد؛ به عنوان بندی از قرارداد میان مدرسین و فرادرس افزوده شد؛ تا رعایت حقوق معلولین و ملاحظه آنها در شکل محتوایی و نیز فنی تدریس، از صرفاً ملاحظه فردی مدرسین برگزیده و خوش فکر فرادرس فراتر رفته و به عنوان بندی از وظایف آموزشی مدرسین و فرادرس؛ بخشی مهم و اعتبار دهنده به تعهدات دو سویه باشد.

این بند جدید به صورت زیر می باشد.

ماده ۱۳ (فرصت برابر برای معلولین): آموزش های فرادرس بر پایه اعتقاد به حقوق برابر برای همه افراد جامعه ارائه می شوند. مدرسین باید تمام تلاش را جهت دوری و عدم استفاده از هر نوع کلیشه نادرست اجتماعی نسبت به معلولین داشته باشند و نگاه مرتبط با فرصت برابر برای معلولین را تا حد امکان در آموزش خود منعکس نمایند. همچنین ما از آنها می خواهیم که تا حد ممکن آموزش را برای استفاده این قشر تسهیل نمایند.

«تبیین بند»: ما از مدرسین می خواهیم که در انتخاب مثالها (به ویژه زمانی که مخاطب آموزش کودکان و نوجوانان هستند)، از المان هایی استفاده کنند که با حفظ شأن، حضور و فرصت برابر برای معلولین در جامعه را به تصویر کشیده و تقویت می کند. همچنین با توجه به حضور مخاطبین کم به نیا در میان دانشجویان فرادرس، بعد تصویری آموزش خود را جهت استفاده این دسته از مخاطبین فراهم تر نمایند (استفاده از تصاویر با سایز مناسب و کنتراست بالا).

امیدواریم که حتی اگر نتوانیم کل فضای جامعه را به فرصتی برابر برای معلولین تبدیل کنیم؛ حداقل در فرادرس فضایی آموزشی خلق کرده باشیم که در آن معلولین نیز فرصت برابر در آموختن داشته باشند. کار سختی است؛ اما برداشتن گام های ولو کوچک، بهتر از برنداشتن آنها است.دیدگاه خود را ثبت کنید


جدیدترین فرادرس ها
فهرست کامل جدیدترین فرادرس ها
فرادرس های پرمخاطب
فهرست کامل فرادرس های پرمخاطب

فرادرس، فرصتی برای آموختن بیشتر

عنوان درس مورد نظر خود را وارد کرده و همین امروز شروع به آموختن کنید.

 

دسته‌بندی موضوعی
همه فرادرس‌ها
جدیدترین فرادرس‌ها
فرادرس‌های رایگان
درس‌های در حال انتشار

فرادرس در رسانه ها و جشنواره ها

روزنامه ایرانیان مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال روز آفرین نت استارت کنفرانس مهندسی برق ایران جشنواره وب ایران

عضویت در خبرنامه فرادرس

برای دریافت اخبار مربوط به آخرین فرادرس های منتشر شده، ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید.


تمامی محصولات و خدمات این وبسایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
فرادرس مجوز نشر دیجیتال از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت آنلاین -  بانک ملت پرداخت آنلاین - بانک پارسیان پرداخت آنلاین - بانک اقتصاد نوین پرداخت آنلاین - بانک سامان